Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Odyo testi sonucunda H sınıfı ehliyeti yenileyemedik!?

suskun_kampci

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese Merhabalar,

H sınıfı ve 2009 yılında alınmış araç ehliyeti olan bir işitme engelli arkadaşım geçen gün sağlık ocağı tarafından devlet hastanesine sevkedildi hastane Ankara'da. İşitme kaybı büyüktü ve başvurusunun esas sebebi motorsiklet ehliyeti almaktı bunuda iletmiş, KBB doktor odyo testi yaptığında alamayacağını söylemiş işitme cihazı olursa belki geçebilirsin deyince bu arkadaş 40 bin TL verip cihaz aldı iki kulağına ve tekrar girdi odyo testine ama yine geçememiş. Şimdi sorularım şu olacak;

1. Bu arkadaşımız şuan kullandığı ehliyeti kanun gereği eski ehliyet olduğundan Aralık 2024 e kadar geçerli fakat bu hastane başvurusunun e-devlet'e işlenmesi sebebiyle ehliyeti iptal olur mu ?
2. Bu arkadaşımız heyete çıkmadı sadece KBB doktoru ve Odyo testine girdi şimdi 2 sene tekrar ehliyet için rapor başvurusu yapamayacak mı?
3. Ne yapmasını önerirsiniz eğer sağlık müdürlüğüne itiraz ederse başka bir hastaneye sevki olacaktır sanırım bu hastane aynı il sınırlarındamı oluyor yoksa başka bir il de mi? eğer şuanki ehliyeti iptal olmayacaksa bekleyip ehliyet süresi sonunda mevzuatta bazı değişiklikler olursa ozaman başvururum diye düşünmekte sizin düşünceniz nedir. Bu doktor herhangi bir raporda vermemiş arkadaşa ve hastaneye de gitmeyecek, heyet yarın toplanacak burada heyete bu rapor sunulurmu, eğer sunulmadan gidip doktorla konuşsa insiyatif istese doktor raporu iptal eder mi, 1 sene sonra ehliyeti bittiğinde rapor alması için bu konuda yardım isteyebilirmi ?

Yanıtlar için şimdiden çok teşekkür ediyorum, uzun oldu okuyan herkese de ayrıca teşekkürler.

Ekleme: KBB doktoru sürücü olamaz raporu düzenlemiş, ama heyete girmedi başka bir doktorla görüşmedi.

Şu an kullanmış olduğu ehliyeti iptal olmaz, geçerliliğini korur. Ancak sağlık ocağı yönlendirmişse bu sistemde gözükür, iki sene geçerliliği var. Dolayısıyla bu süreçte başka bir hastaneden falan rapor alamaz. Onlar da sistemden görüyorlar. Doktorlar kesinlikle inisiyatif almıyor, ben çok dil döktüm sonuç değişmedi. Bence iki sene sonra tekrardan başvurması daha mantıklı.

Evvelden duyu kaybı olanlar Ehliyet alabiliyordu şimdi alamıyor madem öyle zamanında neden verdiniz

bilgeadam

Alamıyor diye bir şey yok koklear ımplant dahı kullanırsanız alabılıyorsunuz yonetmelikte bellidir ama coğu kımse yonetmeliği bilmediği için kafasına göre ıptale çekiyor bir takım haksızlıklar yaşanıyor

Muharrem77 yönetmelikler işlerine geldiği gibi uygulanabilir Avrupa da kolları olmayanlara dahi Ehliyet veriliyor bizde Kazanılmış hakları kaybediyoruz herkes hakkını yönetmelikleri biliyor ama karşıdaki diretince elden bir şey gelmiyor hakkını geri almak içinde yıllarca uğraşıyorsun sıkıntı burda

Son düzenleme:
Üst Alt