Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Nörojen mesane tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

SALVATORE

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
talasemi hastasıyım her ay kan alıyorum
bununla birlikte 2006 eylül ayında kaza gecirdim vertebra 4 denilen bölgede kırık oldu his ve duyu kaybı ilk günlerde motor kontrollerinde sonuç alamadılar doktoruma sinirlerde bişe varmı die sorduğumda bana yok dedi belkide moral vermek içindi neyse..
daha sonra evde el ayak hareketleriyle egzesizlere dewam ettim 3 ay yatım , sonra yavaş yavaş yürümeye başladım
6 ayda baya baya yürür oldum ama koşamıordum:D:D
kontroller için doktoruma gittiğimde bana bunun bir mucize gibi bişe olduğunu söyledi ama ben halen ayaklarımda güçsüzlük hissediordum
bundan daha iyi olmayı bekleme dedi bana , ama ben öle düşünmedim aksine hiç takmadım ayaklarım güçsüz olsada normal yaşantıma dewwam ettim arada futbol topuyla oynamaya çalışdım 1 sene sonra inanılmaz gelişmeler oldu cidden eski sağlığıma dönmeye başladım , ve şu anda
2 seneye yaklaşıyor ve ben artık koşabiliyorum:D
yalnız bu halen ayaklarımda dizden aşağıda sıcak soğuk hissinde algılamada bazen küçük sorunlar oluyor bunda şükür tabii
bu arada benim bir büyük sıkıntım varki oda tedavimi aksattığım için
yani tak kullanmadığım için nörojen mesane denen hastalıkla uğraşıorum bundada baya olumlu gelişmeler oldu şunu sormak istiyorum
nörojen mesane tedavime 4 aydır başladım , bu problem ciddi anlamda tedavi edilirse hastalık olmakdan çıkarmı yoksa ne yapartsak yapalım
belli bir oranda idrar sorunu olacak mı? saygılar

arkadaşlar bende nörojen mesane illetiyle uğraşıyorum
doktorum bana günde 4 kez tak kullanmamı ve bunun yanında sabah akşam 2mg detrusitol hap kullanmamı önerdi
detrusitol idrar kaçağına izin vermior nörojen mesane probleminde mesanede kasılmalar oluyor bunu engelliyormu evet sanki engelliyor ama
tak dışında idrara çıkdığınız zaman idrar yapmakda çok güçlük çekiosunuz ve idrarı boşaltmak cidden imkansız kullanmazsanızda tutmakda zorluk çekebilirsiniz,,
benim sorum nörojen mesane tedavi edilebilir bir hastalıkmıdır ben
4 aydan beri düzenli tedavim yapıyorum , 2 sene de olsa razı olucam
ama benim şuanki en büyük sorunum zamanla tamamen gecip gecmeyeceğini öğrenmek saygılar..

kardeş ben de bu dertten muzdaribim.yapacak 1 şey yok. tak fişi bitir işi, taka devam.

Bildiğim kadarıyla tedavisi olmuyor. Zaten kullandığın Detrusitol de tedavi amaçlı değil, anlık mesane iç basıncını düşürmek amaçlı.
Mesane çeperine botoks zerk etmek gibi bir seçenek var, ama o da geçici. Bazı kişilerde 3 ay, bazılarında 1-2 sene işe yarıyor. Ama sonra yine yapılması gerekiyor...

arkadaşlar bu konuda benmde yardıma ihtiyacım var aslında L3 seviyesinden omuriliğimi zedeledm zorda olsa yürüyrom öncesinde bende tak kullanıyodum yanlız bir yerden sonra sıkıldığım için tak kullanmayı hiç bir hekime görünmeden danışmadan bıraktım ama tabi üriner olarak his kaybı halen var kaçak problemi yaşamıyorum ama belirli saatlerde mesaneyi boşaltabiliyorm bunn bana bir zararı olur mu acaba_____??

merhaba ben de nöjojen mesane hastasıyım. 10 yıl oldu cekıyorum bu hastalığı. hacettepe de tedavi gördum 3 yıldır ılaçlarla ıdare edıyorum. şu an EMSELEX ve LAYRICA kullanıyorum. bılıyorum tedavi amaclı degıl bu ılaclar yenı bır gelısme beklıyorum. allah yardımcımız olsun.

sayın gülcan kardeşim ben de nörojen mesaneyim. 2 ay önce adanada seyhan araştırma ve uygulama hastanesinden bir doktor bana yurt dışından bir ilaç getirtti . kullandım %50 iyileşme gösterdi 3 aylık daha ilaç istendi. sanırım kurtulacağım bu illetten ilacın ismi ubretid ben de bilmiyorum kalıcı mı geçicimi ama etkisini görüyorum tavsiye ederim sanada allah şifa versin

ubretid isimli ilaç hakkında daha çok detay verebilir misiniz? Tedavi sürecinde nasıl bir etki yaptı. Sonunda nörojen mesaneden tam olarak kurtulabilecek misiniz?

örneğin kalça eklemlerimde ağrı ve kitlenme olurdu. %70 kadar iyileşme gösterdi. idrar kaçırmam %50 azaldı. idrar ihtiyacı hissi %10 gibi ama tamamen geçip geçmeyeceğini dotoruma sormadım. ama doktorum 3 ay daha kullanmam gerektiğini söyledi. her halde geçecek.bildiğime göre ilacın içeriği mesane kaslarının kasılmasını , omur ilik ve beynin uyarılmasını saglıyormuş.

Nörojen mesane tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu hastalıkta tam şifa söz konusu değildir. Yapılan tedaviler mevcut durumu koruyarak böbrekleri riskten uzak tutmak içindir. Ne zaman olur ki omurilikteki hasarlar tedavi edilebilir ozaman nörojen mesanenin de çaresi bulunur.

merhaba bende aynı dertten muzdaribim ama benim tam olarak nasıl böyle oldugum belirsiz ama ben kendi evimde oldugum zaman idarırımı basen yapabiliyorum bazen de yapamıyorum ve yapamadıgım zaman dus alırmıs gibi sıcak suyla idrarımı sanki bi sorunum yokmus gibi istedigim zaman yapabiliyorum acaba böyle bir durum sizlerdede varmı merak ediorum....?

Bende tedavisinin olamadığını biliyorum ancak ilacın kaslara etkisiden ve ilacın faydasını gördüğünden bahsen bi kardeşimizi görüncede umutlanmadan edemedim inşallah bu ilacın faydası vardır dicem ama sinirlerden gelen bi rahatsızlık olduğu için sadece mesanenin kaslarının güçlenmesiyle değil sinirlerin düzelmeside gerekir yoksa ilacı devamlı kullanmak gerekecekdir geçici bir tedavidir
tam iyileşmek için hasarın geldiği yeri yani omurilik sinirlerini onarmak gerek buda kök hücre tedavisi ile mümkün bununda çalışmaları şuan durduruldu diye biliyorum ...

ben urbetid isimli ilacı doç dr engin altıntaş (gastroentoloji )hocama sordum bugün muayeneden geldim ilaçtan haberdar değil ancak içeriğini internetten bulup tercüme edip okudu. evet kullanılabilir dedi
fakat iyileşme söz konusu değil sadece nörjenik mesane için ve nörojenik bağırsakların kaslarını kuvvetlendirir yardımcı olan bi ilaç dedi
yaralanma sinrisel olduğu için daha önce ben de söylemişdim sinirler zedeli olunca sadece lokal faydası var en azından bi faydası var rahatlık sağlıyor yanlız mutlaka gözetimde kullanılmalı gerektiğini ilacın çok fazla yan etkisinin olduğunu gördü
dikkatli bi şekilde kullanırlısa yardımcı olur dedi

benim rahatsızlıklarımda nörojenik mesane ve nörojenik bağırsak sende kullanabilirsin dedi....

Arkadaşlar ubretide denilen ilacı 9 ay kullandım. İlk kullanmaya başladığımda tak bile yapmıyordum. Doktoruma söyledim. Doktor tam tersine tak'ı hiç aksatmamam gerektiğini söyledi.
Anladığım kadarıyla ilaç mesane iç basıncını arttırarak sizi idrara çıkarıyor. 9 ay sonunda yapılan ürodinami sonucu ilacın bende işe yaramadığı görüldü ve ilacı bıraktım.
İlacın tedaviye yönelik bir etkisi yok, kullandığınız sürece etkili. Etkinliği kişiden kişiye değişiyordur. Doktor gözetimi olmadan kullanmayalım.

Yok ülgen, iç basıncı azaltır bu tür ilaçlar. Böylece mesane içinde oluşan basınç nedeniyle idrarın böbrekelre geri kaçmasının önüne geçilir.
İşemeyi sağlayan şeyse kaslardır. Bu ilaçların bu kaslarla bir ilgisi yok.

Ben böyle biliyorum

slm

anladığım kadarıyla ''ubredit'' isimli ilaçta diğer destrisitol ve benzerı ılaçların yaptığı işlevi yapıyor.. doğru mudur Bülent Bey ?..

birde destrisitol ve benzerı ilaçlar kullanıldığında nöröjen mesanede, böbreği korumus oluyor mu ?..
Teşekkürler

Ayrıca ''sting'' denılen bir sey duymustum, gerıye kaçıs olmasın, zarar vermesın dıye bı cesıt ışlem yapılıyormus..
bununla ılgılı bılgınız var mı ?..

sting goggle baktım ama bu bir gurup ismi sanırım nörojen mesaneyle alakalı bişi bulamadım konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Bülent Bey siz cevaplayabilirseniz sevinirim ,,,
Teşekkürler.

bende nörojen mesane hastasıyım en son tekrar ürodinami denilen tetkik yapıldı ve kesin teşhis kondu omurilik amelyatından dolayı meydana gelen bir rahatsızlık bendeki günde 6 defa temiz aralıklı kataterle idrarımı yapıyorum (tak) doktorumun söylemiş olduğu şuan için tedavi edilebilir bi rahatsızlık değil sizede geçmiş olsun umarım birgün tedavisi mümkün olur...

Bir not olarakda şunu beliteyim söylemiş olduğunuz ilaçların herhangi bir faydası yok en iyi tedavi şekli tak kullanımı arkadaşlar o ilaçların bir çok yan etkisi var bilginize bende bizzat araşdırdım doktoruma danışdım...

ubredit'i tanımıyorum. Hakkında bir bilgim yok.

Detrusitol vb. ilaçların amacı evet, mesane iç basıncını azaltmak ve bu sayede böbreğe idrar kaçışını önleyerek böbrekleri korumaktır

sting'e dair bilgim de yok maalesef

arkadaşlar 21 yaşındayım ve 21 senedir bu hastalık mevcutt...ben normal lavoba ihtiyacı görüorum ama hepsini değil bu yüzden katater kullanıorum sadece gecelerii...son 5 6 senedir kendi istediğimle ilaç almıyorum ve hiç bir değişiklik görmüyorum...

eğer bu hastalığın bir çözümü olsaydıı ben de bu kadar uzun sürmezdii...ömür boyu katater kullanılıyor...

sting goggle baktım ama bu bir gurup ismi sanırım nörojen mesaneyle alakalı bişi bulamadım konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Buradaki forum cevabimdan nörojen mesane ve TAK ile ilgili yaşadıklarımı okuyabilirsiniz...

http://www.engelliler.biz/forum/sag...obrek-nakli-sonrasi-beklentiler-gorusler.html

vezikoureteral_reflu2.jpg

Bu bir Voiding rontgeni.. Sonda ile mesaneye renkli verilen ilaç sayesinde idrar kaçağı (Vezikoüreteral Reflü (VUR) olup olmadığını net görebiliyoruz. Bakın böbreklere kadar ulaşmış malesef...:(

Şimdi, STİNG uygulanmış biri olarak bir şeyler paylaşmak isterim..

5 yıl hemodiyalize girdim ve 5 yıl öncede böbrek nakli oldum. Böbreklerimi kaybetmemin bir sürü nedeni var, biri de "idrar kaçağı".. Böbrek nakli olmadan önce kadavraya yazılma işlemlerim esnasında nefrologum böbreklerimin çok kötü olduğunu ve transplant öncesinde alınması gerektiğini söyledi.(bazılarının alınmıyor, bazılarınınsa nakil ameliyatı esnasında alınıyor.) Kadavraya yazılır yazılmaz hemen ürologa gittim ve böbreklerimin alınması için gerekli hazırlıklara başladık. Büyük ve zorlu bir ameliyatla kaçakdan dolayı balçık halini almış böbreklerim 4 saat süren oeprasyonla alındı. Çok ameliyat oldum ama bu inanın en zoruydu. Bazı arkadaşlarım laporoskopi ile aldırdılar (kanamazsız-dikişsiz operasyon) lakin sonrasında parça vs kaldı zorluk çektiler, mutlaka açık ameliyat ile aldırın derim.

Velhasıl, o güzel gün geldi ve ben böbrek nakli oldum. Nakil sonrası çok fazla komplikasyon yaşarız, hele ki ilk dönemler. Taburcu oldum ve akabinde ciddi idrar yolu enfeksiyonları olmaya başladı, normal dedi doktorlar. Hemen antibiyotik tedavisi ardından idrar kültürü ve sonuç steril.. takip eden hafta yine enfeksiyon yine antibiyotik.......derken bu 4 ay devam etti. Artık normal değildi bana göre.. Yapılan voidingde Organ Nakli ekibinin cerrahı "idrar kaçağınız var, grade 2 çok fazla değil, öp öp başına koy dedi"... Dünya başıma yıkıldı, böbreklerimi bu tanıyla kaybettim yine kaybedersem diye deli gibi ağlamaya başladım..:( Hemen voiding sonucunu alıp nakil öncesi böbreklerimi alan ürologuma gittim. voidinge bakar bakmaz:

-evet, idrar kaçağı var fakat eski idrar yolunuzda.. Ben transplant esnasında bu idrar kaçağından bozulmuş idrar yollarınızın klipslenmesiyle ilgili not düşmüştüm.... dediğinde boynuna sarılacaktım nerdeyse;)

Malum kadavra organı ne kadar çabuk nakledilirse o kadar iyi.. (4 saatte böbreklerim alındı, 2 saatte yeni böbrek nakledildi) bu yüzden Organ nakli ekibi dosyayı incelemediğinden klipslenmemiş ve artık idrar yapmaya başladığımdan eski idrar yollarıma kaçak başlayınca enfeksiyon sürekli nüksediyormuş.

Ürologum STİNG yapacağız dedi. İlk defa duydum nedir hocam dedim? Lokal anestesi ile eski idrar yolunuza girip bir nevi 404 yapıştırıcı gibi maddenin oraya sıkılıp yapıştığını düşünün dedi.. Fakat bu her insanda tutmayabiliyor, vucud zamanla ilacı emebiliyor dedi. Sting yapıldı 1 gün hastanede kaldım ve 1 ay sonra kontrol olacak dedi, 1 ay zarfında idrar tahlili verilip enfeksiyon olup olmadığı sonundada voiding yapılarak yapışıp yapışmadığına bakılacak dedi.

Nakil de STİNG de olalı 5 yıl oldu. :) Hamdolsun Rabbime bana o günleri gösterdi. Şu anda bi sıkıntım yok, inşaallah da olmaz.

Yorumlarım çok uzun oluyor arkadaşlar ama net beyninizde canlandırabileceğinizi düşünerek ayrıntılı yazmayı uygun görüyorum..

Sting yaptırılacak varsa belki tutar çekinmeyin bi zorluğu yok..:eek:

Geçmiş olsun, sevgilerimle.

EVET GEÇİCİ BİR YÖNTEM BİLİYORUM UMARIM İŞİNİZE YARAR benim kardeşim zihinsel engelli 3 yıl önce (2008) nörojenik mesane olmuştu ve bu konu için çok araştırma yaptım en sonunda bu sorunun tedavisi için BOTOKS yönteminin olduğunu öğrendim her hastaya uygulanıp uygulanamayacağını bilmiyorum dilimin döndüğü şekilde size anlatmaya çalışıyım fakat YANLIŞ bildiğim yerler mutlaka vardır. lütfen bu yöntemi uygulayan bir doktorla görüşmeden, detaylı bilgi almadan umutlanmayınız eğer olumsuz cevaplar alırsanız gerçekten tam bir hayal kırıklığı oluyor ve gerçekten tam bir yıkım oluyor.
şu şekilde uygulanıyor;

bıcak değmeden yapılan, sonda şeklinde kameralı bir iğne ile uygulanıyor sondanın geçtiği yol takip edilerek mesanenin hemen önündeki (yanlış bilmiyorsam sfinks kasları) kaslara botoks enjekte ediliyor ve kaslar gevşiyor ardından enjekte edilen botoks kasları hep açık şekilde tutuyor , idrar rahat geçiş yapabiliyor yani kasılı olan kaslar gevşek bıraktırılıyor. kardeşime uyguladılar ve şuan idrarını yapabiliyor fakat kardeşim engelli olduğu ve ne zaman idrarını yapacağını bilmediği için altı bezleniyor. sanırım bu tedaviyi yaptırınca idrarınız sizin kontrolünüzden çıkıyor yani istemsiz idrar kaçırıyosunuz her durum için bu böyle olacak diye birşey yok. Bu yöntemi, bu sıkıntıyı yaşayan herkesin araştırmasını tavsiye ediyorum tıp ta herşey çok hızlı lütfen devamlı takip edin!! kendi şifanız için.
not: BOTOKS GEÇİCİ BİR YÖNTEM 6-9 AY SONRA ETKİSİNİ KAYBEDİYOR AMA %15 İHTİMALLE DE KALICI BİR TEDAVİ ŞANSI OLABİLİYOR DİYE SÖYLENMİŞTİ.

Sedat bey, bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Kardeşinizde botoks sfinktere enjekte edildiği için idrarın çıkış sorunu ortadal kalkmış. Botoks bir de mesane çeperine enjekte ediliyor bildiğim kadarıyla. O ugulama ile mesanenin "doldum" diye beyne haber verip işeme hissi vermesine müdahale ediliyor ve aşırı aktif mesanenin sakinleşmesi sağlanıyor.
Bu konuda şurada güzel bir yazı mevcut: ailem.com

bende nörojen mesane hastasıyım. 3 yıldır çekiyorum. benim doktorum bana fizik tedaviye gönderdi. bu sayede sinirlerimi güçlendircez. eger faydası olursa fransadan bi pil var. onu getittircez sakral bölgeme takıcaz ve kesin tedavisi olcak inşallah. sizde doktorunuza bu konu hakkında bisorun.

Norejen mesane kişiden kişiye farklılık gösteriyor, kimi kaçırıyor, kimi boşaltamıyor, kimide aktif mesane gunu gununu tutmuyor, ilaçla bazıları cok fayda göruyor.

Mesane kanseri ama bu nörojen mesane ile alakalı mı anlamadım. Ama mesaneyi alıp bağırsaktan yeni mesane yapıyorsa yeni yapılan mesane nasıl kasılıyor bide onu anlamadım.

Bağırsaktan yapılan mesane kasılmıyor sadece kese görevi görüyor.. Takla boşaltılıyor mesane..

arkadaşlar merhaba ,
bende son 3 aydır nörojen mesaneyle uğraşıyorumüstüne e.coli enfeksiyonu sürekli üreme yapmakta : / benim doğuştan idrar yolu problemiyle doğmuşum ilk 7 ay sonunda toparlanmış ancak geçtiğimiz ağustos ayında kalp pilinde tansiyonumda problem oldu yeniden hastaneye yattım ve yattığım süreç içerisinde nörojen mesane problemi gelişti bir süre foley sondatakıldı ardından ürodinami testi vs derken taka başlandı günde 4 kez . . . suan yine e.coli 100.000 e çıktı ıkı gundur foley var ve suan inanılmaz derecede ağrım var bi yandan piyelonefrit oldu :/ suan onun ağrıları var . . . işiniçinden ben çıkamıyorum artık . . . bu nörojen mesaneyi nasıl çözebilirim . . . e.coli bakterisini nasıl 0 laya bilirim . . .enfeksiyon tedavisini aldım hastaneden cıkaı daha 14gun oldu tekrardan uremıs :/ enfeksiyonun pile sıçramasından korkuyoruz . . . : / :(

14 yılık nörojen mesane hastasıydım agument sistoplasti yapıldı doktorum o zamanlAR söylemişti ilerde diyalizle karştlaşacaksın diye şuan 2 haftalık diyaliz hastasıyım bu konuda nakil olurmu bilmiyorum olur inşallah umutlarınız bitmesin...

Üst Alt