Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Nisan 2023 itibariyle dul ve yetim aylığı ne kadar olacak?

Tekprens

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
2
Nisanda en düşük aylıklar 7500 olacakmış dul ve yerimlerin ne kadar olacak acaba

Dul ve yetim aylıklarına şuan için zam yok. Sadece en düşük emekli aylığı artırıldı.

dul yetime var nasıl yokmuş youtubeyi ac tonla bilgi dolu artı olarak engelliler demiyor ama sosyal güvence olmayan diyor heralde agzında geveledi meveledi 2022 maaşlarınıda var mecbur olucak inş allah büyük la galibe illallah

afyonlu_biz03,
Kardeşim yapilan açıklamada yalnızca endüşük emekli maaşının 7500 liraya çıkarıldığı,ve diğer emeklilere herhangi bir zammın ve iyileştirmenin yapılmadığı söyleniyor.
Dul ve yetimler,zaten emekli maaşı alan kişiler,bu durumda diger emekli kesime zam yapılmadığına göre dul ve yetimlerede herhangi bir zam yapılmamış oluyor.
Dul ve yetimler,en düşük emekli maasi 5500 den 7500' maşı çıkartılan kesim faydalaniyor.
Genel olarak tüm dul ve yetimleri kapsamıyor.

Dul ve yetim aylığı alanlar, en düşük emekli aylığındaki artıştan hisseleri oranında faydalanacaklar. Örneğin, ölen A kişisinden dolayı eşi yüzde 50 oranında dul aylığı, kızı ise yüzde 25 oranında yetim aylığı alıyorsa en düşük emekli aylığının 5.500 TL'den 7.500 TL'ye çıkartılmasıyla eşin dul aylığı 2.750 TL'den 3.750 TL'ye çıkacak. Kızın yetim aylığı ise 1.375 TL'den 1.875 TL'ye yükselecek.

Hiçbir işte çalışmayan, kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı almayan eşe, yetim aylığı alan çocuk yoksa yüzde 50 yerine yüzde 75 oranında aylık bağlanıyor. En düşük emekli aylığına tabi dosyadan bu şekilde ölüm aylığı almakta olan kişinin şu an 4.125 TL olan dul aylığı 5.625 TL'ye çıkacak.

bi yakınım dul aylıgı alıyor ssk dan 5090 tl şimdi nisanda ne kadar alacak bilgisi olan bilgi verirse sevinirim

not: tek varis tek kişi alıyor

Annemde tek basina babamdan kalma aylik aliyor 5090 tl simdi zam gelecekmis gelmeyecekmi gelecekse ne kadar.olacak bilgisi olan varmi

aykut35 kardeş bendede aynı ben yetim aylığı alıyorum 5090 tl ek gösterge 195.82 aynı değişmedi haftaya veriliyormuş maaşlar bakalım o zaman değişirmi

evet senle aynıyız deyiş sedi deyişirdi şimdiye kadar mesela 5500 tl alanların ek ödemesi 288 cıktı ayrıca bendeki maaş ödeme dönemi hala 2023 .3.21 görüküyor kardeşim dönem 3 gecen ayın hala duruyor ama ödeme yeri 0 tl diyor bakalım ne olcak

evet senle aynıyız deyiş sedi deyişirdi şimdiye kadar mesela 5500 tl alanların ek ödemesi 288 cıktı ayrıca bendeki maaş ödeme dönemi hala 2023 .3.21 görüküyor kardeşim dönem 3 gecen ayın hala duruyor ama ödeme yeri 0 tl diyor bakalım ne olcak
Annem dul aylığı alıyor geçen ay ek ödeme 122 TL idi şimdi 108 tl ek ödeme yazıyor net aylık tutar 365 tl kafam karıştı

Aykut kardeş selamlar..ek ödemende değişiklik varmı bende yine aynı yoksa bize zam yokmu kandırılıyormuyuz ?

bendeki ek ödeme aynı deyişmedi saten ek ödeme deyişşsedi görürdük ama arife günü acıklama olcakmış bakalım ne olcak artk.

Aykut kardeş selamlar..ek ödemende değişiklik varmı bende yine aynı yoksa bize zam yokmu kandırılıyormuyuz ?

yok aynı ek ödeme
annem dul aylığı alıyor geçen ay 122 TL idi ek ödeme bu ay 108 lira ek ödeme yazıyor 365 TL de net aylık tutarı annem 2 tane aylık alıyor geçen ay 122 olan ek ödeme bu ay 108 TL neden öyle oldu anlamadım

Hocam sakin olun. Benim halamda babasından kalan emekli maaşını alıyor 5090 TL alıyor. Hatırlıyorsanız maaşları 3700 TL iken en düşük emekli maaşları 5.500 TL olacak denildi ve o dönem dul yetimde dahil herkese zam geldi aradaki tek fark dul yetim maaşları 300-400 lira kadar eksik yattı. Yani bu demek oluyorki en düşük maaşlar 7.500 TL olduğunda dul yetim alanlarda en az 7.100 TL alacak. Sizin e devlette gördüğünüz ek ödemeler vs. Bunlar mart ayına ait ödemeler. Nisan ayı ödemelerini henüz sgk gerçekleştirmedi. Ve sgk ödemesini yapmadığı aylığın bilgilerini sisteme yazmaz. Perşembe günü güncellenir ödemeleriniz. Herkese zam var.

Dul yetim maaşları malülen emekli olanlar vs kısaca sgkdan gelen emeklilik sistemi ile ödenek alan tüm emeklileri kapsıyor. Fakat dediğim gibi dul yetim maaşı alanlar 7.500 tl yerine 300-400 tl eksik alabilir.

SGK yi aradım yetim maaşı nda herhangi bir zam oldumu diye sordum hayır dediler

bekone

Ptt kurum ödemelerine girerek kontrol edin zamlı maaşlar güncellendi. 5.500 tl alan yakınıma şuan 7.450 TL (50 tl ilaç parasına kesilmiştir) ödeme yapılmış. Artı 2.000 TL ikramiye.. ödemenin gerçekleşeceği tarih 14.04

Tekprens
kendi emekliliğiz yada yetim yok ise 7500 liranın yüzde 75 i sizın oluyor yetim var ise 7500 liranın yüzde 25 i yetimin yüzde 50 si sizin oluyor

Yetim maaşı eksik mi yattı

az önce (vefat eden babamdan kalan emekli maaşı) hesabımı kontrol ettim 5000 lira emekli maaşı yatmış. hani maaşlar en az 7500 tl olacaktı?

Emekliyim 2000 TL yatmış gece ve gün içinde yatar gerisi ayrıca 7500 TL olan maaslar kendisi emekli olmuş kişiler için gecerli dul,yetim için gecerli degıl 7500 maas zammı

En düşük maaş 7500 tl evet lakin emekli hak sahibi kişi vefat etmişse geriye kalan ailesine maaşın 4de 3 ü yatar yani maaşınız 1875 tl düşerek 5625 tl hesaba yatar

Üst Alt