Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Motosiklet kazası sonrası OF ve istemsiz hareketler..?

Mıneyurt26

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba kardeşim 21.11.2022de doğum gününde motorsiklet kazası geçirdi ve kaza sonucu t5 t6 t9 kırılmıştı başarılı bir stabilizasyon ameliyatı yapıldı ancak parapleji gelişti göbek deliğinde altta hiç his ve hareket yoktu . Yaklaşık yirmi gündür bacaklarını hareket ettiriyor büküyor yukarı kaldırıyor fakat bunların hiç birini kendi isteğiyle yapmıyor kontrolsüz hareketler bunun bir anlamı var mı?

Tedavi sürecinde ameliyat yeri enfeksiyon kaptığı için bir ay hastanede kaldı yaklaşık 20 gündür fizik tedavi için özel fizyoterapist eve geliyor gazilerdende sıra bekliyoruz önerileri olan var mı

Ayağının altını gıdıkladığınızda çekiyorsa bu istemsiz harekettir. Ama çekmeye çalıştığında çekiyorsa bu istemli harekettir ve iyi bir gelişmedir çalışarak o hareketi geliştirebilir. Yatar pozisyonda bacağını dizini bükmeden yukarı kaldırması pek istemsizce olacak bir hareket değil tedaviye cevap veriyor demekki daha çok erken dönemdesiniz çalışmaktan vazgeçmeyin. Planlı ve istekli bir şekilde fizik tedaviye odaklanın bir kaç ay sonra çok daha iyi durumda olacağını düşünüyorum kasların tekrar güçlenmesi biraz zaman alabilir. Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim şuan gaziler fizik tedavi hastanesinde tedaviye başlandı%85engel raporu çıkmış bu raporla nelerden faydalanılır

Rapor tam bağımlı ise ve gelir uygunsa evde bakım maaşı başvurusu yapınız

Mıneyurt26

Kişi başı geliriniz 5.666 TL den az ise rapordada tam bağımlı yazıyorsa evde bakım maaşı alabilirsiniz ilçenizdeki sosyal hizmetler e başvuru yapabilirsiniz. Eve giren toplam gelirinizi evde yaşayan kişi sayısına bölüp, kişi başına düşen geliri hesaplayabilirsiniz. Durumunuz uygunsa aylık 4336 TL maaş bağlanır. Engelli maaşı da var ama onun kişi başı geliri 2883 TL gelir şartlarınız ve raporunuz uygunsa ikisinede başvurun.

Geçmiş olsun, hem fiziksel hem de psikolojik olarak zor bir süreç. Kardeşiniz için naçizane olarak psikolojik ve sosyal destek almasını da öneririm, yaşadıkları kolay şeyler değil.

Kısmi bağımlı işaretli raporda

cardinals
Malesef onun içinde bizim içinde çok zor bir süreç destek alıyor aslında pisikolojik olarak çok etkilenmemiş gözüküyor hastalığım geçiçi ben azimle yenerim bu durumu diyor ama ben en çok geçici olmamasından korkuyorum

Tahmin edebiliyorum, böylesine zorlu süreçlerde özellikle büyük travmalardan sonra psikolojik desteğin çok önemli olduğuna inanıyorum. Kardeşinizin moralinin yüksek olmasına sevindim, umarım bir an önce şifa bulur.

Mıneyurt26

Zamanla hangi hareketlerin ya da hissin geri geleceği kendini gösterecek. Bugünden ne olup olamayacağına dair yorum yapmak mümkün değil. Bol bol klasik fizik tedavi yapmak, güçlenmek, hemen iyi bir tekerlekli sandalye kullanarak gündelik yaşama geri dönmek, kilo almamak, sağlıklı beslenmek, sabit sonda değil TAK yapmak, bası yarasından kaçınmak, ve ama ille de hasta psikolojisinden çıkıp rutin gündelik yaşama geri dönmek çooo çok önemli.

Yataktan sandalyeye transferi öğrendi bu çok mutlu ediyor onu paralel bara kaldırılıyor ancak bel dengesi yok tutunmadan oturamıyor beli kontrol edemediği için tak yapmaya başladı bir haftadır şuan için hiçbir gelişme yok

Merhaba arkadaşlar kardeşimin GATA'da ki tedavisi sonlanması üzere malesef hiç bir gelişme olmadı çünkü klasik fizik tedavi bile yapılmadı doğru dürüst bacak çalışması olmadı orada önerebileceğiniz fizik tedavi hastanesi var mı

Üst Alt