Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Monoküler sürücüler için yıllık göz kontrolü var mı?

ahmetkaptan

Yeni Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
mrb arkadaşlar acaba ehliyeti monoküler aldıktan sonra her yıl nasıl bir muayeneden geçiyoruz? doktorun rapora yazması gereken birşey var mı, test yada her yıl muayeneden muaf olmak için ?

yani sağlık raporunu ilk alırken yapılan monoküler testi her yıl yaptıracak mıyız yada nasıl muayene olacak?

Bildiğim, her yıl göz doktorundan rapor alınmalı. Bu uygulamada bir değişiklikten haberdar değilim.

acaba sağlık raporunu alırken yapılan monoküler test her yıl yapılacak mı?

yada nasıl bir uygulama var bilgi sahibi arkadaşlar lütfen cevap yazarlarsa çok sevinirim..

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin (bkz) 5. maddesinin 15/ç/5 fıkrası: "Sürücü belgesi aldıktan sonra her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu almaları zorunludur." der.

Bunun uygulamada hangi testlere karşılık geldiğini bilmiyorum.

Gözle ilgili bir ibare ve raporonuzda bu rapor şu süreye kadar geçerlidir ifadeleri yazılmadığı için yönetmeliğe dayanarak her yıl kontrole gitmeniz gerekmektedir.

ehliyeti bugün aldım fakat trafikte yada doktor tarafından bana her yıl rapor getirmen gerekli denmedi...

tam olarak bunu nasıl pekiştirebiliriz şimdi her yıl rapor götürecekmiyiz yoksa artık hiç bir şeye gerek yok mu?

tecrübe sahiibi arkadaşlardan özellikle cevap bekliyorum...

iptal olan gece sürüşü ve sticker yapıştırma..ne zaman yasalaşır bazı arkadaşlara hala ceza kesiliyormuş..
her yıl sağlık raporu alma gibi bir şart gerçekten var mı ? varsa iptal olur mu acaba?

yok teste falan gerek yok sadece bi yazı yazıyolar sakınca yoktur diye okadar harfleri okutturuyorlar okeydir

evet muayne devam ediyor her yıl hangi gözünüzde varsa bozukluk diğerinin görme alanınnı ölçüyorlar ve sonrasında aynı raporu yazıp gönderiyorlar
ama şunu sölüyüm bu ticari amaç kesinlikle trafikte kaza yapma riskinden değil çünkü monoküler ehliyeti olanların bir gözü görme tembelliği denilen rahatsızlktan dolayı monoküler oluyor pröfösörlerin söledikleri 6 yaşına kadar tedavisi var sonrasında yok ve ne ilerleme kat eder nede gerileme kat eden bir rahatsızlık
şimdi peki tedavisi olmayan ve ilerleme kat etmeyen bir hastalık için neden her sene rapor alıyoruz zaten başında bunu bilerek bu ehliyeti bizlere veriyorsunuz tamamiyle bir ticaret bence bununla ilgilide bir dava açılmalı
burdan sesimi duyup ilgilenicek maddi durumu yüksek arkadaşlar dava açılırsa bunuda kazanırız lütfen ilgilenin çünkü ben bu konuyu çok araştırdım liütfen ilgilenin yazık her yıl cebimizden cıkan paraya

şimdi bunada bazı arkadaşlar diyecekki yada uzmanlar ya bu 1 sene zarfında diğer gözünde bozulursa... o zaman ben de diyoum ki bu bi olasılık ve gözleri sağlam olan arkadaşlarımızında bozulabili ama onlardan he sene rapor istenmiyor ehliyet verildikten ona incelenmiyor dediğin gibi

herkez bir engelin altından nasıl para kazanırım onun derdinde gerçekten ilgilenin bu konuyla esimi ilgili makamlar iletirseniz çok sevinirim !

lion_07, düşüncelerine ben de katılıyorum. Gözün bozulma olasılığına karşı herkes ne kadar risk taşıyorsa, monoküler olanlar da o kadar risk taşır. Nasıl ki herkes için her yıl kontrol yapılmıyorsa, monoküler sürücüler için de yapılmamalı bence.

Not: Sağlık ocağında basit bir göz muayenesi/raporu iş görüyor diye biliyorum...

!!!

görmüyo işte illa o göme alanı makinasına sokucaklar illa en aşşa cebimizden 50 tl gidicek revamı bu kesinlikle saçmalık kaldırlması lazım

ewet bülent abinin dedigi dogru arkadaşlar saglık ocaklarına gitmeden önce herhangi bir göz doktoruna muayene oluyorsun durumunu doktor rapor ediyor yalnız doktora durumu anlatmak lazım daha sonrada saglık ocagından aile hekiminden raporunu alıp emniyete götürüp veriyorsun herhangi bir masrafıda yok

Üst Alt