Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Milli Eğitim Bakanlığı Körler Okullarını Kapatacak [Haber]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
710
Milli Eğitim Bakanlığı Körler Okullarını Kapatacak

Türkiye Körler Federasyonu Milli Eğitim Bakanlığı'nın Niğde Körlerokulu'nu, geçen yıl sekiz öğrenci kaydolmak istediği halde, "öğrenci yok" diye kapatmak istediğini, bakanlığın körler okullarını kapatma eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

BİA Haber Merkezi - İstanbul
26 Haziran 2008, Perşembe
Nilüfer ZENGİN

Türkiye Körler Federasyonu Milli Eğitim Bakanlığı'nı "körler okullarını" birer birer işlevsiz hale getirmek ve kapatmak yerine, uygun yönetim biçimiyle işler hale getirmeye ve görme engelli öğrencileri eğitimsiz bırakmayaya çağırıyor.

Federasyonun eğitimden sorumlu başkan yardımcısı psikolog Şule Akdağ bianet'e "Körler okullarının gerekli hazırlığı ve araştırmayı yapmadan açıldığını, sonra iyi yönetemeyip kapatılmak istendiğini" söyledi.

Akdağ Niğde'de Cemil Meriç Görme Engelliler İlkokulu'na geçen yıl sekiz öğrenci başvurusu olduğu halde, bakanlıktan yazı gittiği için, 'öğrenci yok, personel yetersiz' gibi gerekçelerle kayıt alınmadığını aktardı.

"Bu okulları açanlar gereken araştırmayı yapmıyorlar. Eğer Niğde'ye geçen yıl sekiz öğrenci başvurduysa öğrenci var demektir. Bu öğrencileri Kayseri'deki körler okuluna ya da 'kaynaştırma' mantığıyla Niğde Bor'daki bir yatılı okula göndermeye çalışıyorlar. Anne babalar neden çocuklarını uzağa göndersinler, kendi bulundukları yerde okul varken? Biz bu işin takipçisiyiz."

"Okullar öğrencisiz, öğrenciler okulsuz kalıyor"
Federasyon yaptığı basın açıklamasında son yıllarda bilerek ve isteyerek körler okullarındaki eğitimin kalitesi adım adım düşürüldüğünü, normal ilköğretim müfredatı bu okullarda da aynen uygulanmaya başlandığını, özel eğitilmiş nitelikli kadroların tasfiye edildiğini, bu okullarda parasız yatılı nitelikli eğitim yapıldığı yönünde gerekli tanıtım yapılmadığı, öğrenim çağındaki çocukların taranıp bu okullara kazandırılmasına yönelik çalışmalar ihmal edildiği için okulların öğrencisiz, öğrencilerin okulsuz kaldığını açıkladı.

Federasyon altyapısı araç gereci eğitim kadrosu oluşturulmadan görmeyen öğrencilerin normal okullara yönlendirildiğini, kaynaştırılmış eğitim adı altında deyim okur-yazar dahi olmayan diplomalı görme engelliler topluluğu oluşturulduğunu, görme engellilerin üniversitelere girme oranının her geçen yıl düştüğünü, gelişen teknolojiye ve eğitim olanaklarına rağmen görme engelliler arasındaki nitelikli işgücü sayısının gerektiğince artamadığını açıkladı.

Açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının soruna çözüm yolları aramak yerine kestirme bir çözümle körler okullarını kapatmayı planladığı, bu yıl Niğde Körlerokulu'na öğrenci kabul edilmediği, bu okulun kapatılacağının kesinleştiği belirtildi.

Açıklama şöyle sürüyor:
"Edindiğimiz bilgilere göre sırada Çanakkale Gelibolu ve Konya, Selçuklu Görme Engelliler İlköğretim okulu var."

"Federasyon eğitim kuruluşlarını, eğitimcileri, engelli örgütlerini ve duyarlı halkımızı bu imdat çağrımıza destek olmaya, bakanlığı bu hatalı uygulamadan vazgeçmeye davet ediyoruz." (NZ/EZÖ)

yök başkanının makam aracına her ay 10.000 avro kira ödenecek, daha önemli işlerimiz var eitim yolunda. vekiller koltuklardan memnun değil. kimi değen yerler bazılarının geleceğinden daha mühim bu ülkede. ama büyükler yapıyolarsa mutlaka bi bildikleri vardır da bu kapatma mantalitesi artık kabak tadı vermeğe başladı. niçin 1. dünya savaşında ülkeyi kapatıp kuzey kutbuna yerleşmedi bizimkiler bak şimdi merak ettim.

Üst Alt