Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mide kanaması geçmişi, tek kulakta işitme kaybı (bera testi fobisi) ve askerlik!?

Yellow Submarine

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Başlık tuhaf oldu farkındayım ama askerlik işlemlerini araştırırken cevap bulamadığım ve sizlerin tecrübelerine danışmak istediğim bazı sorunlar var. :confused:

Özetle = Ülser bağlı mide kanaması geçmişim bulunmakta. Ayrıca tek kulağımda sanırım total işitme kaybım var doğuştan.

1-) Mide kanaması geçmişi askerliğe mani midir, sağlık ocağındaki doktora bahsetmeli miyim? Askerde tekrarlamasından çok korkuyorum. Uzun süre aç kalma durumu vs.

2-) Tek kulakta sağırlıkta BERA (ABR) testi istiyorlarmış. Benim yıllar öncedelerden Odyometri test sonuçlarım var. Bunları göstersem yetmez mi? İlle de ABR mi isterler? Doktoru ikna etmem mümkün mü, çünkü yalan söylemiyorum gerçekten tek kulağım sağır.

3-) ABR testi uyutularak yapılıyormuş. Bu beni çok korkuttu anesteziden aşırı korkuyorum. Uyutucu ilaçlar mideme dokunabilir diye çok korkuyorum. ABR testinde kıpırdamadan sırtüstü uyanık şekilde uyuklayarak yatsam sonuç alınamaz mı, ille de aneztezi iğnesi olmam mı gerekiyor. Bu konuda çok korkuyorum hatta sırf bu yüzden ABR testini reddetmeyi düşünmeye başladım.

Bu sorularımın yanıtlarını çok aradım, ama işin içinden çıkamadım. Sizlerin tecrübelerine danışmak istedim. Yardımcı olabilecek varsa şimdiden çok çok teşekkür ederim.

Aradan 1 yıl geçmiş. Askerlikten muaf oldum. Kendim cevaplıyorum merak eden okuyan olursa diye.

1-) Mide kanaması askerliğe genel olarak bir engel gözükmüyor sanırım. Kalıcı bir hasar var mı diye endoskopi yapmak istediler. Ancak ben kulaktan muaf olduğum için bunu istemedim. Doktorlar genelde kanama bitmiş ve ilaç kullanmıyorsan gidebilirsin diye düşünüyor olabilirler. Tahminim. En doğrusunu sizin doktorunuz söyleyecektir.

2-) ABR testi her türlü isteniyor sanırım. Benden istendi yani. Ancak ben testte derin uyuyamadım. Sadece uyukladım, yani kıpırdamadan uyuklayıp yattım. Test sonucu çok şükür elde edilebildi buna rağmen. Siz doktorunuza sorun en doğrusu nasıl olmalı diye.

3-) Uyku ilacı falan yoktu, şehir hastanesiydi. Yarım uyuklayarak, kıpırdamadan durarak, derin uykuya dalınmadan da sonucum alındı. Sizinki nasıl olur asla bilemem doktora sormakta fayda var.

Son düzenleme:
Üst Alt