Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mesane kapasitesi sorunu yaşıyorum..?

yigit67

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Slm arkadaşlar
ben omurilik ferlçlisiyim. 10 yıldır sabit sonda kullanıyorum. 2 sene önce mesanemde kanamam oldu ve hastanede ameliyat olup kanamamı durdurdular. Doktorum mesanemın yumurta kadar olduğunu soyledı ve benım mesaneyı büyütüp taka gecmem gerektiğini söyledi. Ve ilac alıp büyütmeye başlarken hemen taka geçirdi mesanem büyük olmadığı için 1 bardak su içtiğimde hemen kacırmaya baslıyordum. 2 saatte bır tak yapıyordum kacanların içinde prezervatif sonda kullanıyordum. Gün geçtikçe sağ böbreğimde yanmalar başladı ve sol böbreğimde de sancılarım başladı düşüncem idrar kaçırırken böbreklere de idrar geri kaçıyordu.ve baya bu acıya dayandıktan sonra tak tan vazgeçtim çünkü geceleri uykumda elektrik çarpıyordu beni ve uyanıyordum.
Tekrar sabit sondaya geçtim faka elektrik çarpmaları geçmesine rağmen sağ ve sol tarafımdaki sancılarım geçmiyordu doktora gıttım ultrasyona gırdım bobrekler temız cıktı bu zamanlarda da sol dizimde sancım var mesanemde küçülmüştür her halde
Sizlerden isteğim bu konuda bilgisi olan var mı ve bana görüşleriyle yardım edebilecek biri
24 yaşındayım yigit513@hotmail.com
teşekkürler…

Haydaaa! Yahu nasıl gözümden kaçmış bu soru. Çok çok özür dilerim. E hadi benim kaçtı, herkesin de mi kaçtı yahu? :)

Yiğit, mesanen küçüldüyse, barsaktan parça alıp yeni mesane yapılmasından başka bir seçenek yok. Bu tek seçenek ve yaptırmak zorundasın. Aksi halde böbreklerin zarar görür.
Bahsedilen ameliyat %100 çözümdür. Henüz dün bir arkadaş açmıştı bir başlık, orada da aynı konu dile getiriliyor. Sen bu başlığı okuyupp onay verdikten sonra, ben bu başlıkla diğer başlığı birleştireceğim. Böylece konu dağılmamış olur.
İlgili başlık: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=22460

Gözden kaçırdığım için tekrar özür dilerim...

Takam gecmen senin icin en iyisi.Mesanenin genişlemesi icin idrara birikmesi gerekir.Bu cok önemli.Ne olursa olsun tak yapmanı önerirm

slm

Arkadaşlar size sorunumdan bahsetmiştim yanmalarım vardı ve doktora gittim.Doktor ultrasyon ve tahlile yolladı.Sonuçlar iyi çıktı böbrekler sağlammış idrarımda biraz enfeksiyon çıktı bide böbreklerde kum varmış doktor bol su iç dedi.Birde ellerim tutmadığı için taka geçmen zararlı olabilir böyle devam et dedi.Ama anlamadığım yanlarımdaki yanmalar aralıklarla devam ediyor niye böyle oluyor bir türlü anlamadım… yigit513@hotmail.com

Eller tutmayınca TAK zor olur evet.

Bazı arkadaşlar hiç sonda kullanmıyor (Daha doğrusu prezervatif sonda kullanıyor). Mesanenin dolduğunu hissettiklerinde, karın bölgesine elle küçük vuruşlar yapıyorlar ve mesanenin kasılarak idrarı dışarı atmasını sağlıyorlar. Bu herkeste olmaz ama, belki sende de olaibilir. Denemeni öneririm. bayke bunu yapıyor mesela (onu bu başlıktan haberdar edeceğim).

Bir de sabit sonda kullanırken idrar sürekli akıyor mu? Daha doğrusu, idrar tobasının sondaya yakın bölgesinde bir açma-kapama anahtarı var mı? Ben ameliyatımda 10 gün sabit sonda kullanmıştım. Sonda normalde kapalı oluyordu. Sıkıştığımı hissettiğimde anahtarı açıp mesanenin boşalmasına izin veriyordum. Sonra yine kapatıyordum. Böylece mesane hep boş kalmamış ve kapasitesi azalmamış oluyordu.

mesanenin dolduğunu hissediyorum eğer biraz geç kalıp wc ye yetişemezsem azar azar taşıyor. bu yüzden prezervatif sondayı wc olmayan veya wc si müsait olmayan yerlerde, mesela ev dışında ,arabada falan kullanıyorum. oturanboğa'nın da dediği gibi şartlı refleks oluşturmak için mesanenin üzerine elimle vuruyorum. idrar akışı başladığında öne doğru iyice eğilip (özellikle wc de) mesanenin üzerine extra bi basınç daha yapıyorum. idrarın tamamen veya büyük bi kısmının boşalması önemli. eğer içerde kalırsa orada tortu oluşturup zaman içinde enfeksiyona sebep olabilir. bunun için bol su içmek, mikrop oluşumunu engelleyecek ilaç almak gerek ( suda eriyen gazoz gibi olan köpüklü bi ilaç vardı çok uzun seneler önce kullandığım için adını unuttum)
sabit sondayı 4-5 sene kullandım. mesane yumurta kadar kalmışmış...
mesaneyi büyütmek için sabit sondayı bi klpsle kapatıp idrarın dışa atımını engelliyorlardı ki basınç mesaneyi genişletsin. bu bana uymadı hep tansiyon fırladı. daha sonra uyguladığın naylon poşet yöntemini aşşağıdaki link de bulabilirsin.
http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=51855&highlight=#51855

valla hepinizin durumu iyi..,beterin beteri var diye,bosuna dememisler,ene ufak harekertle idrar kacirmak ne demek bunu yasayan varmi..?hayat cekilmez hal aldi...vede devamli prz.sonda takili yasamak..offff..

Yanlış birşey söylemek istemiyorum ama kirkkilit otu mesane büyütüyor. Bilmeden kullandık mesane nasıl buyuduyse bosalmiyordu da o zaman tak yapmıyordu oğlum. Yüksek ateşle hastaneye gittik. 4 gün yattı. 2. Gün sonda taktılar. İlk etapta 3000 sabaha kadar da 8000 cc idrar boşaldı. Mesanenin büyüklüğünü hesap edemiyorum artık. Çok geçmiş olsun herkese.

Üst Alt