Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mercedes Vito için ÖTV hesaplaması nasıl olacak?

mac72

Emektar Üye
Konular
60
Reaksiyonlar
42
Arkadaşlar formumunuza yeni katıldım ve tüm başlıklarıda okumaya çalışıyorum ..Aslında bu forumu bulmam almak istediğim mercedes vito için ÖTV indirimini araştırırken oldu kafamdaki sorulara hala cevap bulabilmiş değilim ama yine de forumu çok beğendim..

Gelelim sorunuma;

Ben %100 oranlı engelliyim ve araba almaya karar verdim şimdi mercedes vitoları araştırıyorum ve Ankara da her bayiiden farklı cevaplar alıyorum...
Bu araçlar hafif ticari araç kategorisine giriyormuş ve aracın eğer arkada koltuğu ve camı varsa 87.03 G.T.İ.P e giriyormuş ve aracın motor hacmi 2200 cc olmasından dolayı ÖTV indiriminden faydalanamıyormuşuz..
Yok ben 87.04 G.T.İ.P e girdin ve kapalı kasa koltuksuz olsun diyorsanız (Biz eşyayız ya bizi taşınan bi mal gibi görüyo hala devlet)eşya taşınan camsız olanlardan ÖTV indiriminden faydalanabiliyormuşuz eşya gibi kapalı bi alanda taşınmayı kabul edersek eğer..

Ama sorun şurda diyelimki bu kaderimiz dedik hadi e mecburen biyerlere gitmemiz gerekiyor eşya gibi taşınmayı kabul edelim ,o zamanda faydalanabileceğimiz ÖTV oranı normal bu araçlarda uygulanan %10 muş yani %37 değil..

Bu nasıl bi ayrımcılıktır anlamış değilim benim bu aracı almam şart ,beni bi binek araca indirip bindirecek kadar kuvvetli ebeveynlerim yok 1.85 boy ve 90 kg ağırlığım düşünülecek olursa e ben neden %37 den yararlanamıyorum bana açıklayabilirmisiniz??

Maalesef tam da söylediğin gibi. Ve yapacak bir şey yok.

Eskiden bu ayrım yoktu. Herkes ticari minibüsleri alıp arkasını istediği gibi döşetip kfull lüks olarak kulanıyordu. Sonra Maliye söylediğin kısıtlamayı getirdi. Cam varsa otomobil statüsüne koydu...

Yani Devlet yine kolayını seçti suçluları cezalandıracağına biz engellilere kesti cezayı desenize..:mad:

Üst Alt