Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emeklilikte yüzde oranının bir önemi yokmuş..? [Soru]

arzu35

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
1
arkadaşlar, ben sizlere daha önce vergi indirimi için hastaneye tekrar heyet raporu almak için yollandığımı ve o raporun elime geçmeden direk vergi dairesine gideceğini ve bu raporun daha önceki raporumdan farklı olduğunu ve yeni raporumu nasıl öğrenebilirim diye sormuştum. sağolun cevap verdiniz. hastahaneye gidip ek rapor istemek olduğunu söylediniz. ben de öyle yaptım. ama heyetteki arkadaş eğer bir şeye lazım değilse veremiyeceklerini söyledi. ben de elimde yeni raporumun olmasını bir de %demi öğrenmek istediğimi söyledim.
bana malulen emeklilikte % de yoktur, bakarlar ve bu olur veya olamaz derler, dedi. ne kadar doğru? ve ben yeni raporumu nasıl öğrenebilirim hala :cry:

arzu35,
malülen emeklilikte % vardır. hastanedekiler sizi yanlış yönlendirmişler. Örneğin raporunuzda "çalışma işgücü kaybı %80'dir ve çalışarak hayatını sürdüremez" gibi ibareler vardır. ve bu rapor vergi dairesi kanalıyla sağlık kuruluna gider ve o kurulda oranınızı onaylarsa ve onaylanan oran malülen emeklilik oranını veya üstünü taşıyorsa malülen emekli olabilirsiniz. Hastane size raporunuzdan -talep ediyorsanız eğer- bir örnek vermek zorunda. siz bu oranı bilmeden neye, nasıl itiraz edebilesiniz ki...

Bir kişinin malulen emekli olabilmesi için sigortalı olduktan sonra meydana gelen bir sakatlık/hastalık sonucu %60 ve üzerinde işgücü kaybı oluşması şart.
Hangi durumlarda malulietin oluşacağı ise şuradaki cetvelde yazılı: ARIZA/HASTALIK LİSTESİ

makri cevabın çok güzel sağol bende senin dediğin gibi peki niçin o zaman %40-%60-%80 diye oran koymuşlar dedim o arkadaş hala aynı şeyi savundu bende sustum.yani benim raporumu benden daha çok merak ve isteyecek biri olabilirmi ama malesef vermediler.oturanboğa senin sunduğun cetveldeki çogu hastalık bende mevcut ama bakıyolar bakıyolar sadece işitme cihazını görüyolardı ama bu raporda biraz da olsa öteki rahatsızlıklarımıda görmüşlerdi.yani niye söyledim böyle ben kanser hastasıydım geçti ama arkasında çok şey bıraktı.

arzu35,
senin raporun devlet sırrı değil ve kaldı ki raporun suretinide sen istiyorsun. Ve o arkadaşın mevkisi/pozisyonu titr'i nedir bilmiyorum ama vermek zorunda. Başhekime çıkmanı ve durumu izah etmeni salık veririm. Kanser hastalığını (geçmiş olsun) sonrasında sende meydana gelen bütün arazları raporlarına yazdır.
Kanser hastalığını geçirip sağlıklı olarak yaşama dönmen malülen emekliliğini gerektirmez. Söylediğim gibi sonrasında oluşan ve hayatını idame ettirmende sana engel olan arazların malülen emeklilik kriterleri dahilinde olursa malülen emeklilik talep edebilirsiniz.

makri ben boyundan ışın aldım bu yüzden nefes almam zor tükürük yok o olmayınca dahada zor oluyor nefes almam yemek yiyemiyorum bu yüzden kilo kaybı ve direnç çok az boyun sert sağa sola dönmüyo yutkunma zorluğum var.gözler bozuk daha neler neler ben bunlar için uğraşıyorum.benim biraz önce dediğim'de işte bunları görmüyorlardı.cevabın için sağol evet benim başhekime çıkmam gerek.o arkadaşta sadece heyetteki raporları alıp veren biri önemsiz yani.ama kendilerini baş hekim görüyolar bunlar malesef.

Üst Alt