Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malülen emeklilik başvurum reddedildi. Ne yapabilirim?

GAKKOŞ

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar çalımalarınızdan ve cevaplarnızdan dolayı öncelikle teşekkürlerimi sunarım.

26.05.1977 doğumluyum. 6 yaşında iken bir kaza sonucu sol gözümü kaybettim. 1994 yılında stajerlikten dolayı sigorta numarası aldım. 15.07.1996 yılında %40 oranında özürlü olarak iş başlangıcım var. ilk sigortaya başladığım dönemimde göz kaybından dolayı %40 oranında özürlü olarak işe başladım. daha sonra 2001 yılında Diabet (şeker hastalığı) Hipotroid ve Hipoparatroid denilen rahatsızlığa yakalandım. enson 2007 yılında malülen emeklilik talebinde bulundum 2/3 oranında özrüm bulunmadığı nedeniyle emekliliğim onaylanmadı.

özürlülük derecelerinin düşürülmesinden sonra yani kanunun enson çalışma kaybı gücü oranı tesbitiyle ilgili yeniyasa çıktıktan sonra, Kocaeli Devlet Hastanesinden özürlülerin çalışma gücünün kayıp oranını belirleyen heyet raporunda %66 oranında Ağır özürlü raporu aldım. şimdi çıkan SGK kanununda çalışma gücünü %60 kaybeden ve ilk çalışmaya başladığı anda malüllüğe engel teşkil etmeyecek özrünü belgeleyen 1800 gün prim ve 10 yıllık sigortalık süreci olan kişi malül sayılır diye kanun çıktı.
ssk'dan: 1678 ve bağkurdan: 370 Toplam: 2048 günüm var
buna binaen malülen emeklilik için 6 ekimde dilekce verdim. beni tekraradan hastaneye sevk yapıp hastalıklarımın teşhisini yaptılar. derece vermeden ankaraya gönderdiler.
Ankara'dan gelen gerekceli kararda ilk ssk başlangacımda malüllüğe engel teşkil etmeyecek derecede özür belgemin bulunmadığı tesbit edilmiştir ve çalışma gücümün %60'nı kaybetmediğim tesbiti yapılmıştır.
2003 yılında maliyeden almış olduğum 3'derecede özürlülere uygulanan indirim belgemde var. maliyenin o tarihte vermiş olduğu özür oranı ise %59 dur. ankara şu an bana ne kadar bir rapor vermiş onu belirmemiş ve bu elimdeki 2007 nisan 30 tarihli %66 'lık raporumla nasıl bir işlem yol izlemem lazım?

ssk memurları sen özürlü olrak ssk'ya başlangıcın var, sakat olarak emekli olursun ayrıca özürlülere verilen iş gücü kaybı oranı farklı malülen emeklilik için çalışma gücünün kayıp oranı farklı olrak denilen bir cevapla karşılaştım
buna binaen ben malülen emekli olabilir miyim yoksa sakat olarak mı emekli olabilrim?

bu konuda vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Selçuk

Şu anda yürürlükte olan mevzuata göre, malulen emeklilik için tüm vücut kaybı oranları toplanmıyor. Artık maluliyet için, ilgili cetvelde yer alan hastalıklardan birine sahip olmak şart. Yani, a hastalığı/sakatlığı + b hastalığı/sakatlığı = %60 o da = malulen emeklilik olamıyor artık.
Sizin durumunuz bu cetvele göre şu anda maluliyet gerektiriyorsa, malulen emekli olursunuz, aksi halde malulen emeklilik mümkün değil maalesef.

Malulen emekli olamazsanız, işgücü kaybından dolayı erken emekli olabilirsiniz. Bunun için de, %66 oranıyla ikinci dereceden vergi indirim hakkı elde ettiğinizi varsayarak söylüyorum, 16 yıl 4 ay sigortalılık süresi (15.11.2012) ve 3760 gün primle emekliliği hak edeceksiniz.

Üst Alt