Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Maliye oranımı düşürdü. Yeni rapor alıp başvurdum. Reddedilirse ne yapabilirim?

timsahi

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar. Uzun süredir takip ettiğim siteye bende üye oldum ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

2007 yılının altıncı ayında BURSA DEVLET HASTANESİNDEN özürlülük tesbitini gösteren gerçek değerler taşıyan %52 oranında (ANKİLOZAN SPONDOLİT HASTASIYIM) bir rapor aldım. İşyeri merkezi İSTANBUL olduğu için vergi indirimi talebimde rapor kabul edilmedi. Ben de 2007/8 ayında LÜTFİ KIRDAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDEN %50 işgücü kaybını gösteren bir rapor aldım. Vergi dairesi ANKARA ya gönderdi. Raporumu % 15 e düşürüp geri gönderdiler.
İtirazımı maliyeye yaptım. Oran aynı dediler. Tabi yasal süreç için gerekli süreyi geçirdiğimden rapor elimde kaldı.
Şimdi yeniden işlemlere başlayıp bu sefer ÜMRANİYE EĞİTİM ARAŞTIRMADAN % 50 oranında bir rapor daha aldım. Ve raporun tekrar Ankara ya gitmesini bekliyorum.
Sonuç aynı olursa ne yapmam gerektiği konusunda fikirlerinize ihtiyacım olacak..? Katkıda bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bu arada değerlerin değiştiği söylendi (2006/7 bahsediyorlardı) Ben raporumu yeni değerlere göre aldığımı söylememe rağmen itirazım sonucu bir değişiklik olmadı. Gülermisin ağlarmısın

:)
Başvurunuz reddedilirse, hangi gerekçeyle ve 16 Temmuz 2006 tarihli 26230 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in ekinde yer alan Cetvel'in hangi maddesine dayanılarak reddedildiğini dilekçeyle sor. O gerekçeyle birlikte red kararını da alıp, başvuru süresini geçirmeden derhal mahkemeye başvur.Mahkeme Adli Tıp Kurumu'na sevk eder. Oradan gelen rapor sonucuna göre dava süreci işler..
Eğer varolan Cetvel'e göre oranın %40'ın üstündeyse, kazanacağından kuşkum yok. Maliye'deki Kurum'un tek bir görevi var, o da raporda belirtilen saptamaların doğruluğunun ve cetvele uygun oran verilip verilmediğinin kontrolü. Onun dışında, cetvelde öngörülen oranın dışındakafalarına göre oran belirleme yetkileri yok.
Gelişmeleri bizimle de paylaş lütfen

:lol: Sevgili oturan boğa cevap için teşekkürler.Bana gelen üst yazıda sadece incelendiği ve % 15 olduğu yazılı ancak itirazımda da bir açıklama getirilmemiş.Araştırmaya başladığımda bana verilen gayrı resmi cevaplarda raporu veren dr un soruşturma kapsamında olabileceği söylendi.Ancak ben Bursa da ikamet etmeme rağmen İstanbul da bulunan bir doktorun soruşturma da olup olmadığını bilme şansım varmı ki.Bir diğer söylenen ise raporları heyet öncesinde görevlendirilen memurun incelediğini (sağlıkçı yada doktor değil)önlerinde bulunan cetvele göre değerlendirip sağlık kuruluna imzaya çıkardığı yönünde.Ankilozan spondolit adını gördüğünde ise orana bakmaksızın tıbbi bulgular ve tahlil tetkikleri incelemeden cetvelde bulunan en düşük değerin yazıldığı söylendi.Ancak benim hastalığım ileri derecede olmasına rağmen (mesleğim tır şoförlüğü)son raporu veren hastanede durumumu paylaştığım dr lar,verilen oranın kırıkçı çıkıkçıların verebileceğini bu halde senin çalışman bile sakıncalı dedi.Birde benim anlamadığım hastanenin elinde bulunan cetvelle maliyedeki cetvel farklımı ki oranlar arasında uçurum var.yani benim hastaneye başvurmamın sebebi belli.Vergi indirimi için olduğunu beyan etmişim.

Elbette ki herkes aynı cetvele bakıyor. Ama işte, bazen bakıp da gömeyenler ya da görmek istemeyenler böyle engeller çıkarıyor. Maliye'deki kurul lkendini zorluk çıkarmaya adamış durumda...
Dediğim gibi, eninde-sonunda hakkın olanı alacağından kuşkum yok.

teşekkürler sevgili oturanboğa tek dileğim gerçekten bu yolda hayatın zorlukları içinde yaşam mücadelesi içinde olanlara devletin kucak açması.Öyle avrupa birliğini bahane ederek 8 milyon engelliyi masa başında oranlarla oynayarak 5 milyona düşürmekle olmaz.Bu insanlar kimileri bu devlete hizmet ederken sağlığından oldu.Kimi ise zamanında teşhis konulup tedavi uygulanamadığı için engelli haline geldi.allah yardımcımız olsun.

HAKEM HASTANE HAKKINDA

Arkadaşlar merhaba.Daha önce yazdığım vergi indirimi için alınan raporlar hakkında bilgi vermeye çalışmıştım.Şimdi maliye ye gönderdiğim rapor oranı düşürülürse hakem hastane isteme hakkım varmı?bunu şu yüzden soruyorum.Avukata danıştım,usulü tüketmeden yani itiraz hakkı hakem hastane gibi yolları denemeden açılan davalarda hakim usulden davayı reddedebiliyormuş.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

engelsiz günler dileğimle

Evet, önce maliyeye itiraz edeceksin ve maliyedeki kurul yenidn değerlendirecek. Oradan gelen rapordan sonra dava süreci başlatacaksın.
Kurul ikinci defa reddettiğinde hakem hastanesine gerek kalmaz. Zira sen hastaneden aldığın rapora itiraz etmiyorsun (onun için hakem hastanesine gerek yok) sen, hastane raporlarını düşüren maliye kuruluna "niye düşürüyorsunuz kardeşim" diye itiraz ediyorsun. Onlar, "sana ne" derse ikinci kez, o zaman o "sana ne" için dava açıyorsun...

Darısı herkesin başına

Arkadaşlar vergi indirimi için yaptığım başvuru nihayet sonuçlandı.Vergi indirimini %40 olarak aldım.Prim gün sayım ve yılım çoktan geçtiğinden 23 ocak da emekliliğim için işlemlere başlıyorum.Sizlerle paylaşmak istedim.Herkese sağlıklı günler..............

Hayırlı olsun...
Mutlu sağlıklı güzel bir emeklilik yaşamı temenni ediyorum.
Rabbim inşallah herkese nasip eder.

Rabbim herkese gönlünce nasip etsin.İyi dileklerin için teşekkürler.Darısı tüm arkadaşların başına

ben 3 kez maliyeye raporlarımı gönderdim herdefasında ayrı ayrı hastanelerden 3 de %34 de düşürülerek gönderildi idari mahkemeden dava açtım süreç ne olur bir bilgim yok

Üst Alt