Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kullanıcısını ayağa kaldırabilen tekerlekli sandalye projesi: Porsche Design Studio

alperakar

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,

Geçen haftasonu "Porsche Design Studio" tasarım ekibi İstanbul'a gelip bir seminer vermişlerdi. Dahil olduğum 2. günde portfolyolarını yani çalışmalarını aktardılar. Adı üzerinde Porsche ve tasarım ekibi lükse, çok yüksek standartlara yönelik tasarım yapıyor yıllardır. Fakat bu seminerde bilgilenme fırsatım oldu ki, bünyelerinde staj yapan gençlere fevkalade imkanlar sunuyorlar (bu sürpriz değil) ve bu stajyerlerin proje kapsamları çoğunlukla sosyal derinliği olan projeler oluyor (sağlık ürünleri, engelli gereçleri, vs.)

Steffen GANZ adlı, şu an tasarım ekibi bünyesinde çalışan bir tasarımcı, üniversite bitirme projesi olarak kullanıcısını istendiği durumlarda ayağa kaldırabilen, esas hareketli parçası "zencefil" olarak bildiğimiz segway olan bir proje gerçekleştirmiş.

pegasus2.jpg

2006 yılında başlayan/biten projenin gerçekleştirilmemiş olması ayrı bir boyutu (gerçekleşme ihtimaline dair ilave bilgim yok henüz), fakat neredeyse sınırsız imkanlar içindeyken, sürat teknesine yönelmektense böyle bir projeye imza atmak apayrı bir boyutu.

Türk öğrenci ve akademisyenler içinde, en azından kendisinin ismini zikretmek, ve çalışmasını sizlerle paylaşmak istedim.

http://trendiary.blogspot.com/2008/11/porsche-design-studionun-ardndan.html (katılımcılardan birinin anlatımıyla)

http://www.yankodesign.com/2007/06/11/pegasus-upright-wheelchair-by-porsche-design-studio/

gorunus olarak super ama kullanma acisindan emniyeti az gibi duruyor
genede iyi niyeti engelliler icin bisiler yapmaya onlarin hayatlarini kolaylastirmaya odaklanan calismalara minnettariz
isin uretim yonu olmamasi yeni tasarimlar cok pahali uretilir bunlari alabilecek engelli kesimi cogunlukla iyi para kazanamayabilir
parasini saydiktan sonrada en emniyetli en kullanisli en en en ister
bir urunu kullanirken kullanan daha iyi tasarimciya yardimci olur bence
mesela biz isitme engellilerin isitme cihazlari
islevselligi iyi diyelim
tasarim acisindan hic begenmiyorum
kulak icinde tikis tikis kalip hadi ona bisi yapilamiyor
ama cihazlarin kulaga gelen tarafi koseli moseli oyle can sikiyorki
ne vardi sunu biraz kulak arkasina rrahat duracak gibi yuvarlasalardikenarlarini
iste tasarima arastirmaya onem vermeden uretimin sonuclar
gelecekte tasarima onem veren iyi tasarimci calistiran uretenler daha cok kazanacak eminim tasarimin onemi daha iyi bilinicek

İşte bu alttaki mekanizmadan dünyada sadece oğul Bush düştüğü için :D ve muhtemelen onunla sınırlı kalacağı için... bu aracı tekerlekli sandalye için düşünmek çok mâkul... Dediğine göre (tasarımcısının) ürün 9-10 bin euro arasında düşünülmüş. Proje boyunca tıbbi destek alınmış mı bilemiyorum? Ayağa kaldırması ve bunun emniyeti/ vücut, vücut parçalarıyla ilişkisi bir yana, kullanacak kişinin ayakta pozisyonda durması sağlıklı mı?

Ama elbette sizin de belirttiğiniz gibi takdir edilesi bir yaklaşım ve kavramsal bir proje.

Tasarımla ilgili ortaya koyduğunuz bilince hayran kaldım. 8) Şimdilik bu bilincin biraz uzağındayız.

Artık bütün büyük şirketlerin bir de "sosyal bilinç" yönü var zaten, süper bu iş. Allahın artiz Porsche arabasını mı alıyorsun; yok yetmiyor, bir de bunu gönül rahatlığıyla alacaksın: bil ki bak sakatlara da proje yapıyorlar. Hatta eminim her arabanın karının yüzde 0. bilmemnesi bu proje için harcanıyordur + afrika'daki çocuklar :)

neyse, teknik olarak yapılsın tabii :)

Üst Alt