Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kulak içi işitme cihazları çeşitleri ve özellikleri

vision

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Kulak içi cihazlar 3 guruba ayrılır

Not: BİR İŞİTME CİHAZI MARKASININ SİTESİNİN LİNKİNİ VERMEK ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN VERİYORUM. BAŞKA TÜRLÜ GÖSTEREMEZDİM.

1- (ITE) KULAK İÇİ: www.phonomed.com/tr/digital.html#kui BURADAKİ yuvarlak cihaz resmine SMART 92 (PPD092): bakınız. maus ile üzerine gelip bekleyiniz.kulaktaki duruşunu görürsünüz. kulak çukurunu komple doldurmuştur. sizin kulak kalıbınıza göre özel yapılır. karşılıklı konuşmada karşınızdaki kişi cihazınızı görebilir.

bu tip kulak içi cihazlar en fazla 70 desibele kadar verilir 60-70 db kaybı olanlar kullanabilir.

2-(ITC)KANAL İÇİ: www.phonomed.com/tr/digital.html#kai BURADAKİ yuvarlak cihaz resmine SMART 093(PPD093): bakınız. maus ile üzerine gelip bekleyiniz.kulaktaki duruşunu görürsünüz. kulak çukurunu hafif doldurmuştur. daha çok kulak kanalına göre yapıldığı için kulak içi cihaza göre kanal içi cihaz daha küçüktür.sizin kulak kalıbınıza göre özel yapılır. karşılıklı konuşmada karşınızdaki kişi cihazınızı göremez.ancak yandan baktığında görülebilir. veya ayna karşısında siz çok zor görürsünüz. eğer iyi işçilik yapılmışsa ve kulak kanalınız kalıbınız uygunsa kendiniz kulağınızdaki cihazı aynada göremezsiniz.

bu tip kulak içi cihazlar en fazla 60 desibele kadar verilir 50-60 db arası kaybı olanlar kullanabilir.

3-(CIC) KOMPLE KANAL İÇİ: http://www.phonomed.com/tr/digital.html#kki BURADAKİ KÜÇÜK cihaz resmine SMART 094(PPD094): bakınız. maus ile üzerine gelip bekleyiniz.kulaktaki duruşunu görürsünüz. kulak çukurunu DEĞİLDE kanal yolunu doldurmuştur. daha çok kulak kanalına göre yapıldığı için kanal içi cihaza göre komple kanal içi cihaz çok çok daha küçüktür.sizin kulak kalıbınıza göre özel yapılır. karşılıklı konuşmada karşınızdaki kişi cihazınızı kesinlikle göremez.ancak yandan kulağınızın içine dikkatlice baktığında görülebilir. veya ayna karşısında siz kesinlikle göremezsiniz. eğer iyi işçilik yapılmışsa ve kulak kanalınız kalıbınız uygunsa.

bu tip kulak içi cihazlar en fazla 55 desibele kadar verilir 35-55 db arası kaybı olanlar kullanabilir.

KULAK İÇİ KULLANMAKTA ISRARCI OLMAYINIZ
eğer kanal boyu çok kıvrımlı ince ise veya kulağınız bir amaliyat gibi cerrahi bir işlem görmüş ise fazla derin kulak kalıbı alınamıyor ise bu tip cihazlar sizin kulağınıza göre yapılamıyabilir. bunun kararını genelde o cihazı yapacak olan montaj ustasına bırakmanız daha doğru olur. fazla ısrarcı olursanız uygun olmayan montaj yapmak zorunda kalınır. buda yemek yerken kulağınızda ötme yapar veya dışarı çıkar.rahat kullanamazsınız.

UNUTMAYIN
kulak arkası cihaz kuru bir ortamda temiz bir alanda dışarıda açık havada çalışır.
kulak içi ise kulak içinde nemli ortamda çalışmaktadır. kulak içi pamukçuklu çok temiz olmayan bir ortamdır.
dolayısı ile kulak içi daha zor bir ortamda çalıştığı için mikrofon ve hopörlör bozulması daha sık yaşanır. filitresi daha çabuk tıkanır.

kilo almanız veya kilo vermeniz durumunda cihaz kulağınıza küçük veya büyük gelebilir. çocuklarda 6-8 ayda bir tekrar montaj yapılması daha uygundur. yetişkinlerde 10-14 ay arasında yeniden montaj yaptırmak gerekir.

AYRICA KULAK içi cihazlar hem alırken daha pahalıdır hemde tamirinde daha pahalıdır. kulak arkası cihazınızın kalıbını 20 ytl ye yılda birkez değiştirmek yeterlidir. ama kulak içini yılda 2 kez bakıma verseniz 30+30 60 ytl sadece bakım ücreti ödersiniz. yılda birkez montaj yaptırsanız 40-50 ytl verirsiniz.
kulak arkası cihazın mikrofon ve hopörlörü çok zor bozulur temiz kullandığınız sürece . ama kulak içi cihazınızı ne kadarda temiz kullansanız sırf nemli ortamda çalıştığı için parçaları daha kısa sürede bozulabilir.

BU ücretleri kasıtlı olarak yazıyorum çünki biliyorumki piyasada 250-300 ytl tamir parası alan firmalar var. :D millet bilinçlensin. mikrofon ücreti 60 ytl hopörlör ücreti 80 ytl dir. ayrıca işçilik 30 ytldir. bu fiyatlar hem kulak içi hemde kulak arkası cihazlar içindir. sadece kulak içlerinde ayrıca 40 ytl montaj parası alınır. bu fiyatlar aklınızda bulunsun. :roll: gözünüz açık olsun ayrıca tamirde değiştirilen parçayı mutlaka alınız.değiştirilmeden temizlenip takılmış olabilir.eğer almazsanız firmada kalırsa başka birinin cihazına temizlenip takılabilir. alın çöpe atın.aman firmaya bırakmayın.

Çok eski bir konu ancak işime yarayan bilgiler var, yeni gördüm konuyu. Diğer arkadaşların da görmesi için güncelliyorum.

Kulak içi işitme cihazı tavsiyeleriniz..?

Merhaba arkadaşlar. Sol kulağım 80 sağ kulağım 105 dB. Sağ da cihaz kullanmıyorum. SOlda Phonak Naida IX UP var. Gerçi servise gönderdik üstündeki tuşlar basmıyor filan. Onun yerine dandik Unitron Hearing 360+ verdiler. Cihaz gelince iade edeceğim. 17 yaşındayım. Ailemle cihaz araştırıyoruz. Kulak içi cihaz düşünüyoruz. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Üst Alt