Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kök hücre din engelini aşabilecek mi? [Tartışma]

lady1260

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
6-9 Eylül arası Trabzon'da düzenlenecek olan 2. Ulusal Kök Hücre Kongresi'nde tartışılacak maddelerden biri de 'kök hücre-din' ilişkisi olacak. Kimi bilim adamlarına göre kongre; devrimcilerle, muhafazakârlar arasındaki mücadeleye sahne olacak

Galileo'nun dediği gibi siz kabul etseniz de etmeseniz de Dünya yuvarlaktır ve kendi etrafında dönüyor... Ben de diyorum ki siz isteseniz de istemeseniz de bu tür kongrelerde din adamlarının sesi bilim insanlarının sesinden daha baskın çıkacaktır. Yine bu kongrede de bazı din adamları kök hücrenin din ile ilişkisini kendilerince irdelemeye çalışacak fakat kök hücreden anladıkları embriyo olacak ve bu tür çalışmaları dinen sakıncalı bulacaklardır. Öte taraftan G.Bush ta embriyonik kök hücre çalışmalarını dinsel nedenlerle durdurmuştur. Acaba Bush kök hücreyle iyileşebilecek bir hastalığa yakalansa sizce yine aynı dinsel gerekçelerle bu çalışmaları durdurur muydu? Kesinlikle durdurmazdı hatta bütçenin hatırı sayılır bir meblağını bu çalışmalar için ayırırdı... Ne diyelim? Allah bizi dar görüşlü insanların şerrinden korusun.

Kök hücreciler bilimsel tüm araştırmaları çözdü de sıra dini yönden sakıncalarınamı geldi.
Kök hücre naklinin dini yönden bir sakıncasının olabileceğini hiç duymamıştım. Bence bu kök hücre olayının fiyasko olduğunu gören ve bu iş üzerinden trilyonları kazanan bilim adamlarının reklam amaçlı tamamen suni bir şekilde oluşturdukları bir gündem.

Din, kök hücre ile ilgili çalışmalardaki engelin %99'unu teşkil ediyor. Birkaç ülkenin dışındaki tüm ülkelerde kök hücre çalışmaları dini gerekçelerle yasaktır. Ve bu bir yorum değil, veridir. Yani dinlerin izin verip vermemesi ayrı bir tartışmadır evet, ama dini gerekçelerle yasaklanması bir veridir.

Elbette her bilimsel çalışmada etik kurallar olmalıdır. Ve bu sadece sağlık değil, tüm bilim dalları için geçerlidir.
Bence her çalışmanın tartışılmaz etik kuralı İNSANA/YERYÜZÜNE YARARI olmalıdır; din-şu-bu değil.
Her kim din-şu-bu gerekçeyle insan yararına olan bir çalışmayı kısıtlıyorsa, ona lanet olsun derim, başka da birşey demem.

Etik kurallar ne olmalıdır?
İnsan neslinin geleceği için zarar ya da soru işaretleri doğurmamalıdır
Varolan ve normal yollarla üreyen insanlar ile 'genleriyle oynanmış süper insanlar' gibi kategoriler yaratılmamalıdır.
Tek kural insan/canlı neslinin sağlıklı (hastalıklardan arındırılmış) bir şekilde sürmesini sağlamak olmalıdır

İlk aklıma bunlar geldi.
Sonuç olarak bu konuda derin tartışmalar yapılmalıdır, ve/fakat din-şu-bu gerekçelerle bu tartışmaların önü kesilmemelidir.

din ne diyomuş kök hücre hakkında onu bilemem ama şunu söyleyebilirim ki din şu/ bu değildir yada şu bu kategorsine alınabilecek bir olgu değldir.ve din birşeye doğru diyorsa o doğrudur.dini sıradan birşeymiş gibi algılamayalım ve algılatmaya çalışmayalım.hem kim oluyoruz ki dini ve dinin bir konuda verdiği hükmü eleştirebiliyoruz.beyler bu din pazardan aldığınız bir malı eleştiriyormuşsunuz gibi konuşmayın.biraz saygı lütfen.bu din hepimizin.hem islamın kök hücre hakkında ne dediğini açıkça yazında biz de bilelim.dini;dini bilenler konuşsun...

ahmett, yazdığım hangi kelime ile dini tartışmaya açtığımı düşünüyorsun?
Oysa ben tam da din tartışmamak için "dinlerin izin verip vermemesi ayrı bir tartışmadır" dedim yukarda. Dinlerin cevaz verirp vermemesini tartışmak bana düşmez (İslami ya da başka bir dinle ilgili bilgisi olduğunu düşünen varsa, kök hücre konusundaki fetvayı buyursun versin). Bilimi serbest bırakın, çalışmalar sonucunda felç/kanser/şu-bu hastalığına çare bulunca bilim, isteyen dindarlar, "yok kardeşim bu tedavi günah, ben olmam" desin... Bana ne! Ama bırakın bilim insanlığa hizmet etsin... Din-şu-bu her ne adla olursa olsun, buna engel olunmasın.

Herkesin dini kendine. Birilerinin dinine uymuyor diye başkalarının sağlığı/refahı ile oynanmasını kabul etmiyorum. Bu da kişisel hakkımdır.

Not: Yazılarımda sen-ben derken, buradaki hiç kimseyi kastetmiyorum. Buradaki birine söz söyleyeceksem, direkt adını veriyorum.

oturan boğa ben sana karşı birşey demiyorum ve dini tartışmaya açmak gibi bir niyetim de yok sadece şunu diyorum din birşey diyorsa tartışmayalım.elbetde İSLAM diniyle ALLAH bize birşeyleri söylüyorsa doğrudur.zataen bize hayat veren de O değil mi?

ne alaka sımdı kök hücre ve din.....
bu işin olmayacagını anlayanların sıgındıgı bı nokta daha bence bu...
basarısızlıkları saklamak ıcın kullanılıyor....

"din birşey diyorsa tartışmayalım"
Dediğim gibi, dini tartışmak zaten bana düşmez. Bu konuda yeterli bilgim yok. Ve yine yukarıda dediğim gibi, bilim kansere/felce/kas hastalığına çare bulduğunda, dileyen dindarlar (eğer dinen yasak olduğuna inanıyorlarsa) bu tedaviyi olmasın. Bunu seçme hakkına kimse karışamaz/tartışamaz. Birkaç yıl önce Hindistan'da meydana gelen depremde mesela, göçük altındaki birçok insan kurtarılmadı. Çünkü onların dinine göre ölüm kaçınılmazdı ve zaten nasıl olsa kısa bir süre sonra başka bir bedende geri döneceklerdi... Bu da bir tercih sonuçta. Kimseyi de ilgilendirmez.
Nerede beni ilgilendirir?
Ben göçük altındayken/hastayken, yardım beklerken, yukarıdan biri, "bırak ölsün, nasıl olsa geri gelecek" dediğinde! :)

Yok ya her konuda dini öne sürmenin anlamını anlamış değilim. İnançla fikirleri ayrıştırmak gerek. Arkadaşlar önce akıl ve bilim bırakın dini din adanların ave bilimide bilim adamları yapsın.
Tamam henüz kök hücre çalışmaları net çözümlenmiş değil, bu konudada para tuzakçıları ve istismarcılarada pabuç bırakmamak gerekir.

arkadaslar aslında bu konuda fikir uretmeden önce ıslam dını karsımı ıslama gore kok hucre olayı dogrumudur v3eya karsı ıse neden karsıdır bunu ıyıcene arastırmak lazım.. sımdı kımı bılım adamlarının yorumu soyle.. kok hucre naklı yapabılmek ıcın embriyonun ıncelenmesı lazım ve bu kok hucre nakıllerınde veya arastırmalar sırasında genellıkle ınsan embrıyosunun ölumune yol acılıyor.. ıste burada ıslam alımlerı ve bu konuda arastırmacılar tereddute dusuyor.. bırde soyle bır gorus var.İslam, bilimsel araştırmalara müsaade eder, ancak bilimsel araştırmaların bir hastalığı tedavi etmek veya hayat kurtarmak gibi yüce maksatlara hizmet etmesi gerekir.. bu konuda kök hucre ıle ılgılı merak edılenlere kısa bır yanıt ve acıklama ısteyen arkadaslar bu sıteye tıklayabılırler.
http://www.tpog.org.tr/pdf/kongre_sunumlar2.pdf
ama arkadaslar benım gorusum ama bu sahsı bır gorus tabıykı.. yataga bır omur boyu mahkum olan felclı bır hastayı kök hucre ıle tedavı etmenın bu ınsanı kurtarmanın nesı gunah olabılır. Kı ıslam dını zaruret halınde domuz eti yemeyi bile gunah saymıyor.. ama suda var kok hucre nakıllerıyle televızyonda ızledıgımız bıyonık ınsan yaratılmaya calısılırsa ıste o zaman dınen ve bılımsel olarak yanlıs olur.aslan vucutlu ınsan baslı yaratıklarda ılerıde uretılebılır.. o yuzden bu arastırmaları yaparkende cok ama cok dıkkatlı olunmalı HERKEZE SELAMLAR

HAKANARSLAN ARKADAŞIM SANA CANI GÖNÜLDEN KATILIYORUM...
BURADA ÖNEMLİ OLAN HANGİ İŞTE OLURSA OLSUN YAPILAN İŞİN HANGİ AMAÇ İÇİN KULLANILDIĞIDIR.
EĞER GİDİP KÖK HÜCRE OLAYINI AMACININ DIŞINDA KULLANIRSAN DİNEN KABUL OLMAYACAĞI GİBİ TOPLUM TARAFINDANDA TEPKİ ÇEKERSİNİZ...
AMA ŞUNADA CANI GÖNÜLDEN İNANIYORUMKİ VE BENİM GİBİ TÜM HASTA VE YAKINLARIDA AYNI FİKİRDEDİR,HİÇKİMSE BİR ÖMÜR BOYU YATAĞA YADA TEKERLEKLİ SANDALYEYE MAHKUM KALMAK İSTEMEZ YANİ ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR. BU SIKINTILARI ÇEKMEYEN İNSAN BİZİM HALİMİZDEN ANLAMAZ Kİ KALDIKİ ALLAH DÜŞMANIM BİLE BAŞINA BÖYLE DERMANSIZ RAHATSIZLIKLAR VERMESİN.
AYRICA BUNUN SOSYAL BOYUTU OLDUĞU GİBİ BİRDE ÜLKEYE VERMİŞ OLDUĞU EKONOMİK ZARARLARIDA VAR. DOLAYISI İLE EĞER ŞİFAYI KÖK HÜCREDE BULACAKSAK BUNUN ÇEŞİTLİ BİLİMSEL VE ETİK KURALLAR ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLİP TÜM HASTALARIN ŞİFA BULUP ÖNCEDEN OLDUĞU GİBİ TEKRAR ÇALIŞIP TOPLUMA VE AİLELERİMİZE FAYDALI BİREYLER OLMAK İSTİYORUZ...

Ben İslam inancının bu işe tamamen bir yasağı olacağını sanmıyorum. İnsanın önemli bir sıkıntısını çözecekse buna yasak koymaz tam tersine destekler...
Ama tabii ki zorlama yorumlar yapıp bunun yasaklanması gerektiğini söyleyen insanlar da çıkabilir....

Fuzulim' Alıntı:
Kök hücreciler bilimsel tüm araştırmaları çözdü de sıra dini yönden sakıncalarınamı geldi.
Kök hücre naklinin dini yönden bir sakıncasının olabileceğini hiç duymamıştım. Bence bu kök hücre olayının fiyasko olduğunu gören ve bu iş üzerinden trilyonları kazanan bilim adamlarının reklam amaçlı tamamen suni bir şekilde oluşturdukları bir gündem.

bush amerikada kok hucreye kaynak ayrılmamasının nedenini dini engellere baglamıştır.

KÖK HÜCRE NAKLİ UYGULANSIN !!!

BEN BU KONUDA,OTURAN BOĞA'YA KATILIYORUM...

DİNLE HERŞEYİ BAĞDAŞTIRIP,KONULARI SAPTIRIYORLAR.
DİNİMİZ HİÇ BİR ZAMAN, İNSANINI ZORA VE SIKINTIYA SOKACAK HİÇ BİRŞEYE MECBUR KILMAZ!!!

AYRICA KÖK HÜCRE NAKLİ YASAL GÖRÜLMÜYORSA, TÜP BEBEKDE YASAL GÖRÜLMESİN O ZAMAN.ONUDA YASAKLASINLAR.SONUÇTA İKİSİDE AYNI YOLA ÇIKIYOR...

NEDEN ANLAMIYORLAR!

TIPTA,BİLİMDE,İLİMDE BİZLER İÇİN BİŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYOR...
BİZİMDE TOPLUM OLARAK BU YENİLİKLERE VE BULUŞLARA DESTEK VERMEMİZ GEREKİYOR...

HEMDE ACİLEN...............................................................................
YOKSA ,GELİŞMİŞ ÜLKELERİN HEP GÖLGESİNDE KALIRIZ.

denızsu tup bebek naklı ıle kök hücre calısmaları cok farklı tup bebek calısmalarında sadece tup bebek olur ama kök hucre calısmaları ve gelıstırlesı cok tehlıkelı devlet denetımınde yapılmaz ıse sonucları korkunc olur ınsan govdelı aslan baslı yaratıklar yapılabılır...

OturanBoğa' Alıntı:
Din, kök hücre ile ilgili çalışmalardaki engelin %99'unu teşkil ediyor. Birkaç ülkenin dışındaki tüm ülkelerde kök hücre çalışmaları dini gerekçelerle yasaktır. Ve bu bir yorum değil, veridir. Yani dinlerin izin verip vermemesi ayrı bir tartışmadır evet, ama dini gerekçelerle yasaklanması bir veridir.
Hayır efendim ben buna katılmıyorum. Diğer dinleri bilmem ama islamın kök hücre nakline yasaklayıcı olduğunu hiç duymadım. Duyan varsa çıksın söylesin ve kaynak göstersin. Yok duyan yoksa bu tartışma niye.
Bilim dünyasının içinde olamayan islam alimleri zaten böyle bir fetvada veremezler. Ortada sadece bilim adamları tarafından yönlendirilen kiliselerin ve bir çok sağ duyulu insanın karşı çıktığı bir mesele vardırki o da DNA yapısını değeiştiren biyolojik deneyler ve gen kopyalama işidir. Eee haksız da sayılmazlar. İnsan oğlunun tabiatın dengeleriyle oynamasının yanı sıra birde yaratılanların şeklini değeiştirme çabası içinde olması ne derece doğaldır.
Not : bu tür deneylere sadece din adamları değil, kanunlar eşliğinde bir çok bilim adamı da karşı çıkmaktadır.

Fuzulim: "Hayır efendim ben buna katılmıyorum"

Valla senin katılıp katılmaman çok da önemli değil doğrusu. Soru basit: Dünyanın birkaç ülkesi hariç diğer bütün ülkelerde kök hücre çalışmaları yasak mı? Evet. Neden peki? Çünkü din cevaz vermiyor!

İslam coğrafyasında kök hücre çalışması yapılacak bilimsel gelişme var mı, oralarda buna izin veriliyor mu, onu da bilmiyorum doğrusu. Tek bildiğim, Amerika ve Avrupa'daki ülkelerde konunun dini görüşle çarpıştığı.

İslam'la ilgili şurada yazılanlar bu konuda daha aydınlık geldi bana. Tabii bu genel bir kabul mü, onu da bilmiyorum:

[size=4]İslam kök hücre araştırmaları için ne diyor?

İsmet Berkan

Sağlık Bakanlığı embriyonik kök hücre araştırmalarını durduran bir genelge yayımladığında ben dahil pek çok kişinin aklına ilk gelen şey aslında bir önyargıydı: İktidarda İslami kökleri olan bir parti var, onların bu yasak kararının ardında da dini kaygılar ve hassasiyetler var.
Bu önyargımızın ne kadar temelsiz olduğu hemen ertesi gün anlaşıldı. Sağlık Bakanlığı'nın durdurma kararının ardında Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA'nın bir raporu etkili olmuştu. Söz konusu raporda, Türkiye'deki hukuki boşluktan söz ediliyor ve bu boşlukla birlikte gelecek tehlikelere değiniliyordu.
Embriyonik kök hücre konusu dünyanın dört bir yanında çok tartışılan bir konu. Örneğin bundan bir yıl kadar önce İngiltere'de İşçi Partisi hükümeti bir yasa çıkararak kök hücre araştırmalarını belli şartlar altında serbest bıraktı. Bu yasanın tartışmaları sırasında konuyla ilgili olarak yapılabilecek bütün itirazlar yapıldı, konuyu savunmak için söylenebilecek her şey de söylendi.
Aynı şekilde, konu yıllardır Amerika'da da tartışılıyor ve başta dini-ahlaki argümanlar olmak üzere bütün olası argümanlar hayli güçlü biçimde dile getiriliyor.
Esasında kök hücreyle ilgili olarak önü sürülen dini-ahlaki argümanların hepsinin gelip dayandığı bir nokta var:
İnsanın hasta veya hasarlı organlarının yedek parçalarını üretmek için bir insan üretmek doğru mu değil mi?
Hemen bu argümana itirazlar yükseliyor: Evet ama o yedek parçaları aldığımız 'şey' bir insan değil ki?
Embriyonik kök hücre insan mı değil mi?
Embriyon insan mı değil mi?
Aynı tartışma geçmişte ve bugün kürtajla ilgili de yapıldı, yapılıyor... Ana rahmindeki bir embriyon ne zaman insan olur? Dini-ahlaki argüman sahiplerine göre o embriyon rahme düştüğü an insandır.
Bazı hukukçu ve doktorlara göre ise belli bir haftadan sonra embriyon insan olur.
Şimdi konuştuğumuz şey ise kürtajdan hayli farklı. Laboratuvar ortamındaki bir embriyondan söz ediyoruz.
Hiçbir zaman bir rahme yerleşmeyecek olan, hiçbir zaman bir insan olarak doğmayacak olan bir embriyondan.
Acaba o da insan mı?
'Potansiyel insan' kavramı var burada devreye giren.
* * *
Her neyse burada tartışmanın bütün detaylarına girecek değilim. Buna yerim de uygun değil zaten. Ancak, bir noktadan itibaren Hıristiyan dünyasının konuya bakışıyla Müslüman dünyanın bakışının farklılaştığını söylemeliyim.
Bu farklılaşmayı ben geçen pazar günü Yeni Şafak'ta yazan Hayrettin Kahraman'dan öğrendim. Kahraman, benzer bir konunun geçmişte tüp bebek tartışmaları sırasında da gündeme geldiğini hatırlatıyor. Embriyonun insan olup olmadığı konusunda Kahraman şöyle diyor:
"Aşılanmış yumurta rahime yerleşip cidara tutunarak beslenmeye başlayınca, müdahale edilmediği takdirde gelişir ve insan olarak doğar.
İşte bunun -ki, cenindir- imha edilmesi (alınması, kürtaj yapılması, düşürülmesi) caiz değildir. Rahime yerleştirilmemiş embriyo ise kendi haline bırakıldığı takdirde gelişip insan olarak doğmaz; bu sebeple buna insan olarak bakmamak gerekir ve imha edilebilir."
Radikal
09/10/2005
[/size]

TARTIŞMA KÖK HÜCRE DİN ENGELİNİ AŞABİLECEKMİ

O.B OĞA İSMET BERKANIN YAZISINDAN ALINTI YAPMIŞ BENCE İSMET BERKAN OLAYA TARAFSIZ GÖZLE BAKABİLECEK BİRİ DEĞİL BU KONUDA DİYANETİN FİKRİ DAHA DOĞRU OLUR SANIRIM.

Ya daha düne kadar bazı din alimleri organ bağışlamayın öteki dünyada bağışladığınız organ sizden hesap sorar demediler mi? Dediler de organ bekleyen nice hastaları hüsrana uğratmadılar mı? Onların ağzından çıkan bir sözle nice hayatlar sönmedi mi? Onların ağzından çıkan bir sözle bu kadar organ bekleyen hasta varken organ bağışlamak isteyenler bu kararlarından vazgeçmediler mi? Ve bu din alimleri (!) bu fikirlerinin temelini dine dayandırmadılar mı? Yapmayın Allah aşkına... Sağır sultanlar duydu, bir tek siz mi duymadınız!!!!

Hiç kimse kusura bakmasın benim tedavim kök hücrede ise böyle bir tedaviyi din alimleri değil kök hücre tedavisi ile şifa bulacak olan benim gibi insanların fikirleri önemli... Çünkü bizim yüreğimiz yanıyor ve onların söylediği söze bakarak hiç kimse benim kök hücre ile tedavi olma hakkımı elimden alamaz. Asıl ben öteki dünyada bu din adamlarından hesap sorarım.

of ya böyle bişi olurmu ya beni iyileştirebilece mutlu edecekse Allah niye kızsın günah yazsın bilmiyorum benim aklım almıyor neyse yine herşeyi Allah bilir..

bence kök hücrenin karşısında din engeli denilen birşeyin lafı bile edilmemeli. allah yaşamayı, yaşatmayı, insanlara şifa dağıtmayı makbul görürken, din engeline takılıp da kök hücreye ihtiyacı olduğu halde tedavi göremeyen insanlara kim hesap verecek?

ÇOK DOĞRU İFADE ETMİŞSİNİZ CAMADAM....

AYRICA BENİM SÖYLEMİŞ OLDUĞUM TÜP BEBEK OLAYI ŞUYDU; KÖK HÜCRE TEDAVİSİ YASAL BULUNMUYORSA (YANİ DİNEN SAKINCALI GÖRÜLÜYORSA Kİ, DEĞİL !!! ) BENCE TÜP BEBEK YAPMAKDA GÜNAH O ZAMAN DEMİŞTİM..YANİ SONUÇTA BEBEK SAHİBİ OLMAK İÇİN BİR TÜR İŞLEM GÖRÜLÜYOR...
BENCE İKİSİDE AYNI KAPIYA ÇIKIYOR, ETİK OLARAK.

kök hücre ilk okudugumda 1996 5 yıl sonra diyorlardı on yıl oldu haa on yıl sonra belki diyorar offff offfff

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın embriyonik kök hücre çalışmalarını yasaklayan genelgesi, dünyada bu konuda yaşanan kafa karışıklığının Türkiye'de de yaşandığını ortaya koydu.
Sağlık Bakanlığı, ülkede kök hücre çalışmalarını yasaklasa da Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'deki (BM) konuyla ilgili hukuki altyapı hazırlama çalışmalarına gönderdiği görüşte, sağlık ve araştırma amaçlı çalışmalara sıcak bakıldığını belirtti. Birleşmiş Milletler Komitesi, kopyalamayı yasaklayan, tedavi ve araştırma amaçlı çalışmalarla ilgili kararı da tek tek ülkelerin kendisine bıraktı.
BM, insan ve tedavi amaçlı organ klonlama konusunu yedi yıldır tartışıyordu. Çalışmalar, BM Genel Kurulu bünyesindeki hukuk komitesinde ve genel kurulda sürüyordu. Görüşmeler sırasında hiçbir birlik tek bir görüşte birleşemedi. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), İslam âlimlerinden görüş aldı, ama bir sonuca varamayıp BM'den süre istedi. Türkiye, İKÖ ile değil sağlık amaçlı çalışmalara yeşil ışık yakmak isteyen Belçika ile hareket etti.

Yukarıda ki yazı bir alıntıdır....
Görüldüğü gibi sorun sadece DİNİ değil...
BİLİMSEL olarak da bir kafa karışıklığı mevcut...
Etik olarak bir kafa karışıklığı var....
Gördüğünüz gibi Birleşmiş Milletlerde bile bir kaos var....
Peki dünya neden korkuyor...
Kök hücrenin insan klonlamanın başlangıcı olabileceğinden....
Çünkü kök hücreler sayesinde organlar yaratılabiliyor....
Bilimsel görüş olarakda büyük bir korku hakim...
Eğer bir insan sağlığına kavuşabilecekse ben kök hücre tedavisinin en kısa zamanda başlamasından yanayım....

Bu arada Denizsu Kök hücre tedavisi ile Tüp bebek işlemleri arasında dünya kadar fark var...
İsterseniz aşağıda vereceğim linklerde Kök hücrenin ne anlama geldiğini okuyabilirsiniz...
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kök_hücre
http://www.thehealthnews.org/tr/special/stemcell/index.htm

Evet, UTOPYA'nın dile getirdiği o etik/insani kaygıları ben de paylaşıyorum. Kesinlikle belli ve mutlak kontrollü bir sistem gerek. Ama bunu yaparken, bu etik kuralların dışında (kürtaja yasak getirmek gibi) dini yasaklarla bu çalışmaların önü kesilmemeli.

Din fetva verir "kök hücre günahtır" diye, dileyen dindarlar fetvaya uyar! Onun dışında din, dini onlar gibi anlamayan ya da herhangi bir sebeple dini görüşlere katılmayan/umursamayan kişileri bağlayıcı engellemeler yapamaz/yapamamalı.

Evet..
Bülent in söylediği gibi... Benim korkum din yüzünden değil...
Din adamları bu günah dese de umursamam...
İnsanlar için büyük bir umut kök hücre tedavisi...
Herkes sizin yerinizde olmadığı için çoğu insana önemsiz gelebilir....
Herkes sizin neler çektiğinizi anlıyamaz...
Olay EMPATİ de biter.....
Ben kendimi sizin yerinize koyuyorum..... Ama gerçekten koyuyorum...
Böyle bir durumda din adamlarının ne söylediği benim için önemli değil.....
Ama merak etmeyin... Türkiye kök hücre tedavisine çok önem veriyor...
Aşağıdaki yazıda görebileceğiniz gibi...
Bu konuda bir çok ülkeden oldukça ilerdeyiz... Olmalıyız da....

[size=4]TÜRKİYE'DEKİ KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARININ BAZILARI
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Serdar Bedi Omay ve ekibi, enfarktüs geçirmiş ve by-pass olamayacak 10'a yakın hastadan onay alarak kalpte doku hasarı olan bölgeye kök hücre nakletti. En az 4 ay süreyle takip edilen hastaların hem yaşam kalitelerinde, hem de klinik bulgularda iyileşme görüldü. Bu hastalarda, kendi kanlarından toplanan kök hücreler kullanıldı. Aynı işlem geçen günlerde nörolojik sorunu olan kişilere de yapıldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde farelere kalp krizi geçirtildi. Daha sonra farenin, kendi kemik iliğinden elde edilen hücreleri, kalpte hasar görmüş dokunun içine iğneyle sıkıldı. O bölgede tekrar doku oluştuğu görüldü. Ayrıca damar tıkanıklığı olan bir bölgeye farenin kendi kemik iliğinden alınan kök hücreler yerleştirildi. Bölgede kök hücrelerin damar yapmaları sağlandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı tarafından yapılan çalışmada mezenkimal kök hücre üretiminde yeni bir teknik tanımlandı. Ayrıca mezenkimal kök hücreden yağ ve kalp kası hücresi, nöron ve hepatosit (karaciğer hücresi) üretilerek bu hücrenin ilk elektronmikroskopik analizi de gerçekleştirildi. Halen KTÜ'de renal hücreli kanser, kolon, mide, multiple myloma (kas hastalığı), malign melanom (cilt kanseri), lenfoma (lenf bezi tümörü), lösemiler için aşı üretim çalışmaları yapılmakta.

Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde böbrek hücreleri üretilmeye çalışılıyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji ve Hematoloji bilim dallarının organize ettiği ve KTÜ Hematoloji Bilim dalının da katıldığı bir çalışmada Amniyotrofik lateral sklerozis (kalıtsal iskelet hastalığı), tümör cerrahisi ve nöron hasarlarında mezenkimal kök hücre tedavisinin etkinliği araştırılmaya başlandı. Bu çalışma kapsamı ve dizaynı açısından tüm dünyada bu alanda yapılan en geniş araştırma olma özelliğini taşıyor.

Tümör aşıları ile ilgili olarak ilk çalışma 2000 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapıldı. Kök hücreden dentritik hücre (değişime uğramış kök hücre) üretimi başarılarak üretimde farklı bir metodoloji tanımlandı. Bu alandaki ilk klinik uygulama ise Erciyes Üniversitesi Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalınca yapıldı, etkin sonuçlar yayınlandı.[/size]

Kök hücrenin insan klonlamanın başlangıcı olabileceğinden....

Bunun tam olarak sakıncası nedir arkadaşlar?

Ayrıca kök hücre tedavisi ile klonlamanın nasıl bir ilgisi var sizce? Hiç araştırdınız mı?

Evet neptune araştırdım...
Kök hücre bir canlı için başlangıç noktasıdır...
kök hücre sayesinde sıfırdan başlayarak yeni bir organ yaratılabilir...
Yani eşittir klonlamanın başlangıcı...
Genetik bilimin başlangıcı....
Genetik şifrelerin başlangıcı.....
Klonlamanın ne olduğunu biliyorsun herhalde....
Senden 1 tane daha yaratabilirler yani.....
Dolly yi yarattıkları gibi....
Hatta geçenlerde bir kedi yi kopyalamışlardı...
Ve biliyormusun kedinin duyguları bile asıl kedinin duygularına benzemiş..
O nun yaptığı hareketleri yapmış.... Aynısı.........
Klonlama çok tehlikeli birşey...
Ve klonlama sayesinde neler yapılabileceğini düşünmek dahi istemiyorum...
Bu yüzden kök hücre tedavisi için gereken şeylerden vazgeçilsin demiyorum.....
İnsanlığın buna ihtiyacı var....
Tek isteğim çok sıkı kontroller dahilinde yapılması....

sevgili UTOPYA, kök hücrenin ne anlama geldiğini gayet iyi biliyorum...

kök hücre ve tüp bebek uygulamalarının birbirinden farklı şekilde gerçekleştiğinide biliyorum...
demek istediğim sadece, hani dini yönden eleştiriliyor yaa...onun için böyle bir benzetme ve karşılaştırma yaptım...

ben insanlığa faydası olacak, herşeyin arkasındayım !!!
kök hücreninde bazı engelleri aşıp, gerçekleştirilmesinden yanayım ...

Üst Alt