Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Kitap] Olasılıksız / Adam Fawer

Sehribanu

Aktif Üye
Konular
152
Reaksiyonlar
0
OLASILIKSIZ
Yazar:ADAM FAWER

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?
Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz?
Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Not:Akıcı ve sürükleyici bir kitap..En çok da fizik hakkındaki bilgilerin anlaşılır ve sade bir dille anlatılmasını çok beğendim.İnsanın kafasındaki bir çok soruya cevap olacak kadar açık ve insanın ufkunu genişleten bir eser...Kısaca beni oldukça zenginleştiren bir kitaptı...

Bu kitabı ben de çok severek okumuştum.
Beynimizin gücünü tekrar sogulayıp,
bu güçten maksimum düzeyde istifade etmenin
yollarını aramamıza vesile olabilecek bir kitap.
Bir günde bitirebileceğim halde kıyamayıp,
okuma sürecini bir haftaya yaymıştım.
Şehribanu hanım, siz de kitabı okuyan herkes gibi
bu kitaptan çok güzel bir film senaryosu olacağını düşündünüz mü?
Bakın Sourtimes'da hangi rolü hangi oyuncunun oynayacağına bile kafa yormuşlar:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=improbable&kw=&a=&all=&v=&p=3

Olasılıksız'ın verdiği tadı alamayıp
hayal kırıklığına uğrarım korkusuyla,
Adam Fawer'in ikinci kitabı Empati'yi okumaya cesaret edemedim henüz. Okuyan varsa fikirlerini paylaşsın.

Empatizan Hanım, çok iyi bir film olacağı kanısındayım.Hem felsefe,hem fizik,hem psikoloji,hem de matematik bir arada kullanıldığında müthiş bir kitap çıkmış ortaya...Konusu ve kurgusu çok güzel,emek harcanırsa film de güzel olabilir...

Ben de sizin gibi "Empati" adlı kitabı almaya cesaret edemedim bu kitaptan sonra...Biraz zaman geçsin diye düşündüm...

Çok güzel bir kitap arkadaşlar.Okumayan herkese tavsiye ederim....

Kitabı az önce bitirdim.. Çok etkilendim.. Bütün bilimlerin ışığında vede macera tadında
felsefeyi tartışmak.. Çok güzel bir tat olduğu kesin.. Ama felsefe konuşabilmek içinde sanırım artık bilmediğin bilim dalı kalmaması gerekir.. Çünkü orada adı geçen bilim dallarından sadece istatistik konusunda eğitim aldım.. Diğerleri bana yıldızlar kadar uzak.. Fakat varılan sonuç harika bence; Geleceği görmek elimizde olsa bile, göreceğimiz asıl şey, sonsuz gelecek olması.. Kadercilik yada determinizme inansanız bile sonsuz seçenek olması, azda olsa rahatlattı beni.. Özgür olmak güzel şey bence..

3-4 ay önce okudum. kuantum fiziği ya da kuantum mekaniği denilen olaya james bond türü bi yaklaşım. benzer konularda esas oğlanın bond..james bond olmadığı filmler de seyretmiştim. mesela 2007 yapımı nicolas cage'nin oynadığı next..
bakın beyazperde.com filmi nasıl özetlemiş.
"Sıradışı bir yeteneğin sahibi olan Cris , hayatını oldukça zora sokan bu durumdan dolayı kaçak gibi yaşamaktadır. Birkaç dakika sonra olabilecekleri görmesini sağlayan bu yeteneğini kendi yararı için kullanmak isteyen devlet yetkililerinden kaçan Cris, Las Vegas'ta sihirbaz olarak çalışmaktadır.

Kumar masalarında kazanmak için oldukça işe yarayan bu yeteneği, yine kumar masalarında kendisini ele verecektir. FBI anti-terör ajanı Callie Ferris'in dikkatini çeken bu sıradışı durum, Cris'in bu kaçak yaşamının sonu olur."
yalnız n.cage'nin sezgiyle gördüğünü kitabın kahramanı matematikle görüyor.
bu da kitabı filmden daha ilginç ve somut kılıyor.
Beyazperde

Bu başlığı yada kitabı daha fazla kişinin dikkati çeksin diye güncellemek içimden geldi.Yukarıda kitap hakkında yorumlar var zaten , benimde aklıma ilk gelen şey kitapla ilgili çok güzel bir film senaryosu olabileceğiydi kitabın.
Kitabın arka sayfasındaki yazı gerçekten çok doğru ;

''Bitirmek için yarını,
Başkalarına anlatmak için ,bitirmeyi beklemeyeceksiniz.''

Okuduğum hiçbir kitabı bu kadar çok kişiye tavsiye etmemiştim ...

bende avm den bugün aldım kitabı,istatistikte işlediğimiz bir konu olduğu için ilgimi çekti..herkez beğendiğine göre güzeldir kesin:)

serifee kesinlikle güzel,keyfle okuyacağın ve bilgileneceğiin bir kitap.Okuduktan sonra yorumlarını bekliyoruz...Bir dolu kitap okudum,ama benim çok beğendiğim ve beni en çok etkileyen iki kitaptan birisidir Olasılıksız...Diğeri de Jack London'un "Martin Eden" adlı kitabıydı,uzun süre etkisinden kurtulamadığım...

Henüz okumadım anlatılanlarla kitabı oldukca merak ettim en kısa sürede edinip okumaya çalışacağım.Film olarakda harika olur ki kesin holywood bu kitabı beyazperdeye aktarmakta çokda gecikmez diye düşünüyorum.

2 günde bitirdigim ender kitaplardan

Doğrusu bu kitabı çok merak ettim. İnşallah en kısa zamanda okuyacağım.

kitabı okudum ve beğendim okuyacak olanlara , okumayı düşünenlere tavsiye ederim.

buuum,kitapta beğenmene neden olan şeyler nelerdi?
Bu kitapla ilgili düşüncelerini merak ediyorum...

hayatta şans diye bir şey olmadığını düşünmeye başladım mesela ve içgüdülere güvenirim.eğer kaybedecekseniz bile bu mücadele vermeden olmamalı , her şeye rağmen.

Bu roman Rus Mafyasının işler çevirdiği bir bodrumda Texas Hold'em oyunu ile başlar. Aslında hakkında belki sayfalarca yorumlar yapacağım Olasılıksız; Şans, kader ve determinizmin ile ilgili, özellikle Marquies Piere Simon de Lapaces'ın inanç üzerine merkezli neden ve etkisini tüm kuralları ve varsa iktidar gibi birimlerin bir sonun gelecegini anlatmaktadır. Ayrıca, roman özgür irade ve yine kararlı bir teoride, kaos teroisi ve kuantum mekaniğini biraz olsun araştırıyor ve anlatıyor. Romanın sonlarına doğru Fawer aslında bir şizofreni belirti değil, Deja Vu ve Laplace teorisi için makul seviyeler yaratmış ve bunu en üst seviyelerde okuyucularına sunmayı başarmıştır.

Bir çok eleştirmenine göre Olasılıksız bir bilim kurgu romanı değildir. Bütün günlük matematik ve fizik örneklerine rağmen bir çok şey öğrendim ve okurken normalden çok daha hızlı düşünüp karar verebildiğimi farkettim. Eminim özellikle bilim kurgu hayranları bu romanın içinde yer alıp kaybolucaktır.

Son bir dip not daha; Fawer bu romanı yazarken en çok ilham aldığı kişiyi Stephanie Williams'ı gögüs kanseri yüzünden kaybetmiştir, ama Fawer'in Williams'dan aldığı ilham tek romanla kalmayıp arkasından gelen "Empati" ile de devam eder.

Kitap ,bazı yerlerinde kurgusal saçmalıklar olsa da güzeldi.Bazı yerlerde pi filmini hatırlattı bana.Pi'yi izleyenler kitabı okurken farketmişlerdir.Herşeyde kaderi suçlayıp ağlayan kişilere,harekete geç diyen ,istediğin şeye ulaşmak için elinden geleni yapmalısın,amaca ulaşmak için bazı badireler atlamak gerekiyor.Bu üretimde ne üretilecekse o üretim proseslerini takip etmek gerekiyorsa burada da öyle.Herşey bize bağlı yani,fiili ve kavli dua ikisi bir arada…Da Vinci Şifresindeki kadar hareketli bir kitaptı.Ama muhteşemdi,süperdi,çok kişiye tavsiye ederim diyemeyeceğim.

bu kitabı çok beğenerek okudum okumayı düşünenler varsa zaman kaybetmemelerini tavsiye ederim

Üst Alt