Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Kitap] Boyalı Kuş / Jerzy Kosinski

Baben

Aktif Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
0
Sevgili Sema'nın tam bir buçuk yıl önce açtığı şu başlığı http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=24474#24474 görünce, 9 yıl önce yazdığım KUŞLARI BOYAMAK adlı makalemsime ilham kaynağı olan; Jerzy Kosinski'nin "Boyalı Kuş" adlı romanını hatırladım.

Tanıtım:
"1939 yılının sonbaharı, İkinci Dünya Savaşı'nın ilk haftaları. Binlerce benzeri gibi altı yaşındaki o küçük çocuk da, Orta Avrupa'nın büyük bir şehrinde yaşayan annesiyle babası tarafından uzak bir köye gönderildi. Bir takım olaylar bütün hesaplarını alt üst etti. Başıboş kalan çocuk bir köyden diğerine geçti durdu.

Savaşın dört yılını geçirdiği köyler, belirli bir bölgede toplanmıştı. Köylerinden dışarı çıkmayan, kendi aralarında yaşayan, sarı saçlı, açık tenli mavi gözlüdür oraların köylüleri. Oysa çocuk esmer, kara kaşlı ve kara gözlüydü. Herkes çocuğu Çingene ya da Yahudi sandı."
...
Kitabın adı olan boyalı kuşun öyküsü ise yürek parçalayıcı: Çocuk, kuşçu Lekh'in yanına sığınır. Lekh ormanda en güzel kuşları yakalar, bunları köylülerle takas ederek hayatını kazanır. Ludmilla yöredekiler tarafından dışlanmış bir kadındır ve Lekh'in sevgilisidir. Zaman zaman buluşurlar, ancak hiç kimse kadının yaşadığı yeri bilmez. Ludmilla uzun süre ortadan kaybolduğunda Lekh en güzel kuşlardan birini seçer, onun her yanını rengârenk boyar. Ormanda, çocuğa kuşu ayaklarından tutarak sallatır, tepelerinde onun bağrışına gelen yeteri kadar kuş toplanmasını bekler. Sonra bırakır sürünün içine boyalı kuşu. O özgür olduğuna emin, katılır sürüye. Onlar ise kendilerinden biri olmadığına inandıklarından gagalayıp parçalarlar garip misafiri; zavallı kuş tüysüz, kan içinde düşer yere. Lekh'in sevgilisini görememesi uzadıkça kuşların kurbanlığı da sürer.
... [SIZE=4]

[/SIZE]
Kitap üzerine yorumlar:

'İkinci Dünya Savaşı'nı konu edinen kayda değer kurgulardan hiçbiri Jerzy Kosinski'nin Boyalı Kuş'unun seviyesini yakalayamaz. Görkemli bir sanat eseri ve insan iradesi üzerine yazılmış en iyi methiye. Bunu okuyan asla unutmayacak ve mutlaka sarsılacak. Boyalı Kuş edebiyatımızı ve yaşamlarımızı zenginleştiriyor.'

- Jonathan Yardley, The Miami Herald-

'Olağanüstü... Tam anlamıyla sersemletici... Hayatımda okuduğum en güçlü kitaplardan biri.'

- Richard Kluger, Harper's Magazine-

En önemli yazarlarımızdan biri

- Newsweek-

En iyilerden biri... Derin bir içtenlik ve duyarlılıkla yazılmış'

- Elie Wiesel, The N.Y Times-

(Arka Kapak)
Gökçe Gerçek' Alıntı:
İlk ve en ünlü eser olan "Boyalı Kuş" Jerzy Kosinski'yi edebiyat dünyasının aranan yazarlarından biri haline getirmiştir. Kitap ilk olarak 1965'te yayımlandığı sırada birçok kişi ve ülke tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Yazar bunun üzerine kitabın yayımlanışının 10.yılında eser hakkında çarpıcı ve tüm eleştirilere son noktayı koyan bir yazı yazmıştır.
Kitabın konusu, İkinci Dünya Savaşı esnasında ailesi tarafından tehlikelerden kurtarılmak adına uzak bir köye gönderilen çocuğun oradan oraya savruluşunu anlatıyor. Ailesi onun izini kaybediyor.
[SIZE=4]
[/SIZE]Gerçekten de okurken, sinirleriniz fazlasıyla hırpalanıyor.
En fazla da şu soruyu sürekli sorma ihtiyacı hissediyorsunuz; "İnsanlar bu kadar acımasız, vahşi ve sevgisiz nasıl olabilir?"

Hüzünlendiren, bitirdiğinizde etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir şaheser..
Eserde, çocuk başından geçen olayları kendisi anlatıyor, alıntı yapabileceğim çok az fakat öz cümlelere rastladım..[SIZE=4] [/SIZE]

merhaba abi bende kimse Kosinskiden bahsetmemiş boyalı kuştan ben bahsedeyim dedim. biraz dolaşınca senin yazınla karşılaştım o zaman bende Kosinski nin Bir Yerde kitabını önereyim oda hoş keyifli bir romandır.

ben de Bir Yerde'nin Hal Ashby tarafından çekilen 79 yapımı filmini önereyim, başrolde Peter Sellers.. herhalde ancak bu kadar olurdu diyorum...

Being There http://www.imdb.com/title/tt0078841/

aslında adamın tüm kitapları müthiş, nedense yine ülkemizde Baben'in sitedeki/forumdaki yazısı gibi unutulmuş, aralarda kaybolmuş yazarlardandı Kosinski.

Bir tek Çelik Bilye kalmıştı okumadığım ve yıllar önce sahaf sahaf gezip duruyordum bir yerlerde rastlarım diye. Pekçok kitabıyla birlikte o bile yeniden basılıp piyasaya sürülmüş..

Üst Alt