Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kısıtlı adına mahkemeden araç alım izni verilmemesine karşı dayanak

Sulh hukuk dosyanızı aile mahkemesine yönlendirecek orada alacağınız araçın proforma faturası ile satacağınız aracın bedeli karşılaştırılacak eğer alacağınız araç satacağınız araçtan ucuz ise izin vermeme durumu yüksek.

her aile mhk işleyişi farklı kimi proforma fatura görüp karar veriyorken bazısı kendi gözetimi altında araçın satılıp bedelini engelli adına bankaya yatırtıp yeni araç alırken kullanılmasına izin veriyor kimi ise direk karar veriyor.sulh hukuk Mahkemesi kararında velinin mahcur adına kayıtlı mallarını vakfedilmesi ,bağışlanması ve ipotek edilmesi konuları hariç hakim kararı ve izne gerek yoktur şeklinde bir ek kararı varsa ise satış durumunda noterlerde farklı uygulama yapıyor bir kaç noter gezerek bu karara göre satış yapan noter bulabilirsiniz.

Bu durumda da sadece araç almak için izin almanız gerekiyor ki bu da mal edinme kanununa göre daha çabuk ve olumlu sonuçlanıyor burada sulh hukuk mahkemesine araç almak için başvuru yapıyorsunuz proforma fatura ile sulh hukuk dosayanızı aile mhk gönderiyor orası da inceleyip karar veriyor biz bu sene yukarıda yazılı süreçi birebir yaşadık sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor inşallah gönlünüze göre sonuçlandırırsınız

Merhaba benim dowm sendromlu kardeşim hem zihinsel hem bedensel var araba almak icin bayiye gittik bize vasi almamızı Söledi babam aldı şimdide araba alım satım icin belge istiyor her neyse onu halletmeyi düşünüyoruz sadece aklıma takılan bayinin sözleri : biz passat 1.6 hgline veya R-Line almayı düşünüyoruz bize dedi sizin lafınızla olmuyor hakim uygun görürse alırsınız . Benim anlamadım nokta 1.6 motor binek b8 passat hakim benim boş orta dolu paket almama nasıl elleşir ? Lütfen bana akıl verirmisiniz lütfen .

Bayi çalışanının patavatsızlığı hakim araba alır ya da alamaz diye karar veriyor.engellilerin alabileceği araba motorlarında 1.6 motor kısıtlaması var fakat donanım kısıtlaması yok o yüzden araç alabilir kararı alabiliyorsanız istediğiniz donanımı alabilirsiniz buna bayi çalışanı değil sahibi karışamaz lakin son torba yasada engellilerin alabileceği ötv indirimli araçlarda fiyat yönündende kısıtlamaya gidilmek üzere yasa çıkartılmak isteniyor buda vergili fiyatı 170 bin tl lik araçdan yüksek fiyatlı araç alınamayacak o yüzden 01/01/2018 tarihine kadar 170 bin tl üzerinde araç alabilirsiniz

Ben direk araç alabilir diye aldım aile mahkemesinden

Arkadaşlar bu araç alım izni için ek karar dilekçe örneği olan varsa burada paylaşsın lütfen veya ne yazdiniz dilekçeye yardımcı olalım arkadaşlarımıza...

Ben Ankara da 8 sulh hukuk mahkemesine gidip konuyu sordum hazır dilekçeleri vardı ad soyad yazıp imzaladım sonra aile mahkemesine yönlendirildi dosya pazartesi veya salı dilekçenin bir örneğini temin eder burada paylaşırım

Herkese merhaba
Geç cevabım için kusura bakmayın lütfen.

Şartnamede alınacak araçların marka model ve donanımlarından bahsediyor. Mesela megan sedan veya clio da ikon donanımı alamıyorsunuz zaten ikon donanımı 70 bin üzerinde. Megane nın kısası ispanyada üretiliyor onları zaten hiç alamıyorsunuz.

Araçların yerli üretim olma zorunluluğu var. Kdv ve ötv siz hali 70 den düşük olmak zorunda. Zaten şartnamedeki araçların hepsi bu değerin altında. Ayrıca şartnamede bazı kısıtlamalarda getirlmiş. Kısıtlı araçta değilken şehir dışına çıkılamayacağı, tespiti hakkında yasal işlem gibi yaptırımlar var.

Vasi araç alacaksa 70 limiti var 170 değil. Ama kısıtlının akli dengesi yerinde ve vekalet verebiliyorsa üst limit yok diye biliyorum.

bence hakim çok ilginç bir karar vermiş. o zaman kanun da alınabilecek araçları da belirtsinler ki mahkemeler de sürünmesin insanlar
ihsanpasa

Sanırım kanun şunu diyor
1. Si kdv ötv siz hali 70k₺ yi geçemez
2. Si araç Türkiyede üretilmek zorunda

Zaten bu ikisini sağlayan araçlar çok sınırlı.

Dacia alamıyorsunuz mesela TR de üretilmediği için, rakamdan değil.
Kanunda marka model belirtmek bence anlamsız. Döviz fiyatları çok hareketli. Her ne kadar araç TR de üretilse de bu hareketlilikten etkileniyor. Dolayısıyla rakam barajına takılabilir. Ama her sene rakamında güncellenemsi gerekir bence. Bugün 70k₺ olan araç seneye 70k₺ den daha yüksek oluyor ne yazık ki. Bunu da Otomobil üreticileri derneği belirliyormuş.

ihsan bey yanlış biliyorsunuz kanun da aracın marka fiyat donanım ve üretim yeri hakkın da bir kısıtlama yok.tanıdığım yüzde 90 üzeri raporlu velisi 2006 yılında audi a3 alıp 2011 de satıp Mercedes c 180 amg alıp onu da bu sene satıp kasım ayın da Mercedes e180 amg paket aldı.

01/01/2018 tarihine kadar bu alımı yapabilirsiniz 01/012018 de sonra ise yeni torba yasaya göre ötv+kldv li fiyatı 200 bin liraya kadar olan araç alabilirsiniz burada da 2000 motar serbestliği verildi. hakim kendi insiyatifini kullanarak karar vermiş kanunla alakalı değil.
ihsanpasa

2017 yılında vasisi olup buna benzer işlemleri yapan biri varsa onun hakkında görüşelim.
Eskiler eskilerde kaldı.

Ama dediğim gibi aklı başında olan bir kısıtlı vekalet vermesi durumu da sınırlama yok.

bu kanunlar siparişe göre senelik çıkmıyor eskiler eski de kaldı diye bir şey yok ihsanpasa

Ne desem bilemedim şimdi.
Peki tamam sizin dediğiniz gibi olsun.

2017 yılının Mart ayından sonra her hangi bir kısıtlının vasisi olarak 70k₺ nin üzerinde araç alan varsa bizi de aydınlatabilir mi acaba?

Eskilerde örnekler çok. Trilyonluk araçlar almışlar zamanında bu yöntemle. Devlette bir sınırlama getirmiş.

Dediğim gibi varsa 2017 mart ayından sonra kısıtlının vasisi olarak 70k₺ nin üzerinde araç alan lütfen bizi de aydınlatsın.

merhaba, %96 özürlü raporuna istinaden babannem için vasi kararı verildi. ötv indirimli araç alımı için ek karar alınması adına aynı mahkemeye başvurduğumuzda ise "...kısıtlının mevcut hastalığı nedeni ile kısıtlı adına araç alınmasında hukuki bir yarar bulunmayıp ayrıca bir aracın benzin trafik sigortası kasko vergi bakım gibiaracın niteliğine göre değişenmiktarlarda giderleri olduğu gibi bir kazaya karışmasıhalinde maddi yükümlülükleri olduğu, bu nedenle araç alımının kısıtlıyı borç altına sokacak bir işlem olduğu anlaşıldığından vasinin araç alımına izin talebinin REDDİNE hüküm kurulmuştur ..." şeklinde karar verdi.

söz konusu kararı bölge idare mahkemesine istinaf yolu açık olmak üzere verdiğinden kararı bölge idare mahkemesine taşımak istiyorum ancak olumlu karar çıkarabilmem için emsal karara ihtiyacım var. bu konuda yardım rica ediyorum. teşekkür ederim

talebim kısıtlıyı hiç bir yükümlülük altına sokmadan tüm masraflar tarafımca karşılanmak şartı ile idi. ama dilekçeyi verirken kalemdeki memurlar söz konusu mahkemece hiç bir tane olumlu karar verilmediğini ve benim içinde olumsuz karar çıkacağını söylemişlerdi. yardımcı olabilriseniz minnettar kalırım

Cak proforma fatura ve sgk dan 1 yılda kaç kez muayene oldu yazısını alarak sulh mahkemesine başvurdum, karar yazılmadı ama kalemdeki tanıdık kişi hakim red vermiş dedi. salı günü belli olacak, Şimdi nasıl bir yol izlemem gerek ?

Demans hastası babamın 5 yıldır vasisiyim. Yarın ablamın evde bakım maaşı alabilmesi için hastaneye rapor almaya gideceğiz ambülansla. Hazır gitmişken Araç Ötv indirimi veya engelli oranı raporu da alayım ki babamı yollarda süründürüp rahatsız etmeyeyim diye düşündüm.

Hastanenin rapor bölümüne gittim, anlattım. Görevli bir seferde tek bir şey için heyet raporu olur, ikisi olmaz, ileride tekrar getirirsin hastayı dedi. Mahkemeye gittim, sulh hukuk kalemine hastam için rapor gerekli mi, dedim. O da, gerek yok,baban zaten ağır engelli olduğu için kısıtlı oldu ve sen ona vasi tayin edildin, mahkemeye ek karar için dilekçe yaz yeter, dedi.

Kafam karıştı, her yer kafasına göre takılıyor sanırım. Burada okuduklarıma kamuda hiç rastlayamıyorum.

vasi22
Ek karar olmadan araç alımına Emniyet izin vermiyor.

livane türk baronso
Mahkemeler bence kötü niyetli karar veriyor! Araç alımının korunan kişinin aleyhine doğuracağı hiç bir zarar yok. Aksine, birisi ona araç hibe ediyor, daha ne olsun! Satışa izin verilmemesi anlaşılabilir ama alıma izin verilmemesi bence düpedüz vasi atanan kişinin zararına bir durum.

Bence mutlaka itiraz edilmeli. Hem yukarıda yazdığım argüman hem de sadece sağlık değil, sosyal ihtiyaç argümanı da öne sürülmeli.

mahkeme anayla babayla ogulu birbirine düşürür bu nasıl iş izin vermiyor hakimi ne ilgilendirir

merhaba ,

son dönemlerde ek karar alan varmı ? halan zorlun çıkarmaya devam ediyorlar mı ? bilgisi olan paylaşabilirmi .

03.01.2018 de mevcut araç satışı ve yeni araç alışı diye ek dilekçe verdim , bilirkişi bugün aracımı inceledi . Sanırım izin verdi oluyor bu olay

merhabalar tekrar öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Raporu nihayet aldık. Mahkemeye vasi için başvuracağız acaba güncel örnek dilekçe nereden bulabilirim? Sizde mevcut mudur? ek karara gerek kalmadan nasıl bir dilekçe yazmamız gerekir?

dilaraozdem@hotmail.com

Bizde dedemin adına araç almıştık süresi doldu mahkemeden vasilik aldık şimdi araç değişikliği yapmak istiyoruz ek karar mı almamız lazım ? Sizin son durum nedir Biyolog88

merhaba,
Kısıtlı adına araç satışı için izin alan var mı? 2011 model araç satışı yapıp yeni araç alacaz. bir türlü satış için ek karar çıkartamadık. Hakim emsal karar istiyor. Karar alabilen varsa algunes302@gmail.com adresine ve ya buradan yayınlayabilir mi?

Emrah 60

Vasilikten sonra aynı mahkemeye mevcut araç satışı ve yeni araç alımı için izin istiyorum diye dilekçe vereceksiniz.

Alınacak arabanında proforma faturasını ekleyin dilekçenize .
Satış kararı 20-25 günde çıktı lakin satışı mahkeme yaptığı için dilekçeden sonra 2 ay falan bekledik . Aracı mahkemeden alıcı çıkmadı bi arkadaşın üzerine yine biz aldık . Parası mahkemeye hesabında yattı.

Alınacak araba için mahkemeye gidip o parayı istedik bankadan çekip yeni aracı aldık . Lakin ek karar işi ile başlayıp yeni aracı almamız yaklaşık 4 ay falan sürdü

Bülent bey iyi akşamlar dilerim .Paylaşımda bulunduğunuz ÖTV siz araç ek kararı dilekçesini açamıyorum.
size zahmet aozturk38@hotmail.com gönderirseniz çok memnun olacam selamlar

engelli indirimli araç alımında ek karar dayanağı nedir?

arkadaşlar merheba
malumunuz %90 üzeri raporlularda vasiden araç alımı için ek karar istnmektedir
bu konuda baya bir sıkıntı yaşayan mevcut
bir mahkeme "beni ilgilendirmez" derken diğeri "alamzsınız" ya da "alabilirsiniz" diyebiliyor
hatta "şurada üretim şu fiyatı geçmesin" diyen mahkeme bile var
mahkemelerin ek karar konusunda hakimin keyfine karar vermesi hukukun eşitlik ilkesine aykırı bir durum
kaldı ki zaten engellinin hangi durumlarda hangi araçları alacağı kanunen belirtilmiş durumda
benim merak ettiğim şey bu ek kararın dayanağı nedir?
bu muamma bir çok engelli ailesinde hak kaybı yaratmakta
Hiç bir genelge ya da yönetmelik yasalardan üstün değil
emniyet ve noter hangi hakla bu ek kararı istemekte?

red kararı alıp hangi mahkemeye nasıl başvuracaklarını bilmeyenlere hukuki destek verebilirim
yargıtayda bir çok emsal karar mevcut bu konuda önce asliyeye oradan da reddedilirse yargıtaya..

Üst Alt