Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kira yasalarına göre kira artışı ne kadar olmalı?

dsarica

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar kira yasalarına kim ne kadar zam alır ?Haberi olan varmı?
neye göre zam yapılır,bu konuda hukukla uğraşan yada mahkemelik olupda kazanan yada kaybeden varmı;?

Benim ev sahibine ben 60 ytl zam yaptım kabul etmiyor,yani yaklaşık &30 zam,parayı almıyor,ne yapmama lazım ,nereye başvurayım,bu konuda bilgisis olan varmı?evden çık diyor,bunu diyebilirmi?

Çok zam yapmışsın.
Biz 30 milyon zam yaptık. Bizim ev sahibi de itiraz etti sen bilirsin dedik.
Artık kanun kiracıyı koruyor. Kiracı çaresiz değil.
Bence sen o zammı yarıya çek de görsün evsahibin gününü.

Arkadaşlar tesekkür edrim,ama,Ev sahibi 100 ytl istedi,bende 40 ytl teklif ettim,o zamn ev bul kendine eski kiradan vermeeye devam et dedi,ev bulmak taşınmak,boyamak,depozito,bir sürü iş,,üstelik ev eşyalarınında hasarı yanına cabası,bende onun ,ev aramaktansa 20 daha vereyim,60da anlaşalım dedim,ama lakin bunda almadı,daha fazlada veremem,çünkü ben kamuda memurum,beni çok zorluyor,onun kanun kimden yana,sizce ne yapmalıyım,ev sahibi kirayı almıyor??kirayı elden ödüyordum,,

bilgisis olan varnmı?izlemem gereken yol nedir?

Bu gibi insanların gözlerini toprak doyursun
% 30 iyi zam yapmışsın daha ne istiyor
bildiğim kadariyla kira artışlari yıllık enflasyona göre
artırılmalıdır tabi bunuda bizim memlekette ne kadar
uygularsın.
Sana kolay gelsin arkadaşım Allah yardımcın olsun.

Ev kiralarken kontrat imzalamışsındır. Kontratta ne yazıyordu? Süresi dolduğunda kira artış konusunda ne tür anlaşma yaptınız? Yazabilirsen yardımcı olabiliriz.

Ev sahibi sana normal şartlarda çık diyemez. Bu durumda kanun kiracıyı koruyor ama...
Ama noter kanalı ile protesto çekip atmasının yolunu bilir. Yada mahkeme kararı ile kendisi yada oğlu oturacak diye 2-3 ay içinde boşaltmanı isteyebilir. Aklıma gelmeyen başka şeylerde var.
Ancak Kontratta neler yazıldığı önemli. Aksi takdir belirtilmedikçe evde çıkaramaz. Kontrat yok ise hiçbir şey yapamaz. Kontrat olmadığında ne kira artırırsın nede kira verebilirsin? Herşey olabilir.
Kontrat imzalatırken ayrıca başka evrak imzaladın mı? Mesela ev konusunda taahhütname, aidat seneti vs.

Kontrat imzaladık,ama ,süre bittiğinde şu oranda kira artışı yapılacak d,iye bir ibare yok,kira kontratı 1 yıllıktır diye ibare var ,ama ben 5 yıldır aynı kontratla oturuyorum,

Hangi şartlarda noter kanalıyla protosto çekebilir ki?ben kirasını veriyorum,hiç bir sorun yok ama,bu sene çok zam istiyor,piyasalara kira değerine yetiştirmeye çalışıyor,kanuni olarak öyle kasfasına estimi çıkarabilirmi?mahkemeye gelince neye dayanarak verirki,ben %50 zam dedim o %30 mu veri diyecek ,bunun bir açıklaması olmalı ;

Kira kanunua göre kiracı hakları,ev sahibi hakları olmalı,ben bunu arıyorum,bilgisis olan varsa lütfen yardımcı olun?sevinirim,ben haklarımı bilmiyorum

Madem kontratta özel şartlar yok...Süre bittiğinde neler yapıalcağına dair bilgi yok dolayısıyla sen kirayı % 6 oranında(memurlara öngörülen zam oranı baz alarak) artırabilirsin. Ev sahibi ısrar ederse mahkemeye verirse(bilir kişi parasını bir taraf öder) onların verdikleri değere göre artış yapılır.
Söyle ki: bilir kişi civarda emlakcılara sorar, benzeri ev kaça kiralanır vs. formalite hesapları falan. Senin yapman gereken civarda evler kaç lira kiraya veriliyor onu öğrenmek. Bilir kişi 2-3 emlakçıdan hesap alır ona göre rayiç fiyatı çıkarır. Bunu her ev sahibi bilmez.

İkinci yol sen enflasyon oranında zam yaptım fazla yapamam diye %9(şuanki enflasyon baz alınırsa) oranında zam yaparsın. Israr ederse gerekçeleri sormalısın.. 100 YTL zam için neden öğrenmelisin? Bahane bulursa sende ona göre bahane bulursun. Ev sahibi hiç bir koşulda seni evden atamaz.

Sadece evini satabilir o kadar (ben sattırdım, yeni sahibine de kök söktürdüm almasaydın kiracısı olan evi falan). Yeni sahibi noter kanalı ile evi satın aldığını sana bildirir, geriye bir hakkın kalır. Yeni sahibi ile anlaşmak ayda 6 ay içinde evi boşaltmak.

Sana protestoyu bu amaçla çeker:zam yapmadığın için. Yani Kontratta yazılanlara uymadığın için (bilmediğimi söylemiştim öğrendiğime göre böyle birşey yapamaz).
Evine oğlu yada kızı oturacak ayda kendisi oturacak çıkın diye noter kanalı ile yazı gönderirse; gerekçeleri sormalısın. Madem oğlu oturacak o zaman yandın.

İş mahkemeye gittiğinde kararlar büyük çoğunlukla kiracı lehine verilir...

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim,

Benim ev sahibin benim evden başka 5 adet daha aynı aprtmanda evi var,oğlu hangisisnde otururu onu bilmemem ,zaten oğlunun evi var,lüx bir semtte,bizim oraya para versen bile gelmez,olduki geldi;benim oturduğum evi neden tercih etsin?

Rayic bedele bakılırsa bizim oralarda şu an evler 300-350-400- durumuna ve yerine göre gidiyor,bizizm apartmanda 350 ytl oturan var ama,bu sene kiraladı daha 1 yıllık kiracı,ben bu sene 6.yılımı dolduracam,rayic bedele göre hesaplarlarsa ben yine yanacam öylemi? burasını anlamadım,ben bu eve girdiğimde piyasa hep aynıydı,şu son 3-4 yıldır ev kiraları fırladı,ev sahibide diğer yeni kiracısına yetiştirmek istiyor,emlakçılar şu an ki rayiç bedeli söylerlerse,...durum benim neyime olur çözemem ama....

Ev sahibi verdiğim kirayı almıyorsa ne yapmama gerek,???verdiğim almıyor ne yapabilirim..

Kira kontratı ile gidersin ona göre v sahibinin adına bankaya hesap açarsın ve oraya yatırırsın(sana pratik yol(ev sahibi neci? Memur ise ziraatbank veya vakıfbanktan hesabı varsa) oraya yatırırsın. Mutlaka bir bankada hesabı vardır. Araştır istersen bankaya gidip adında birinin hesabına para yaıtırcam dersin. Öyle biri yok derse(ki bankalar açıklamaz) sahibinden hesap alayım diye başka bankaya geçersin.
Bulursun bir bankada hesap bulamadıysan adına hesap açar yatırırsın. Dekontunu da kaybetme.

BELEDİYEDEN EMEKLİ?EMEKLİ MAAŞI ALIYOR,MUTLAKA BANKALARDAN BİRİNDEN MAAŞ ALIYORDUR?

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM,SİZE KOLAY GELE ,İNŞALLAH HUKUKİ BOYUTA GİTMEZ?AMA SŞANSIMIZA ARTIK,BEN ELİMDEN GELENİ YAPTIĞIMA İNANAIYORUM

Sayın arkadaşım bende ev sahibiyim.Senin yapacağın %25 artış ve bu parayı ev sahibinin adına ptt ile gönderebilirsin.Ev sahibinin yapacağı bir şey yok.Kontrat otomatikman kendini yeniler."İyi kiracı ev aldırır, kötü kiracı ev sattırır." ben ev satanlardan oldum.!!! Fahiş kira artışlarına karşıyım insanlardan ödeyebileceği artış istenmelidir......

peki ben napıyım
kendi evimi kiraya verip başka evde kiracıyım benim kiraci kirayı geç getirir
zam istedim yapmaz
çık desem çıkmıyo
ben napıyım

peki ben napıyım <br>kendi evimi kiraya verip başka evde kiracıyım  benim kiraci kirayı geç getirir<br> zam istedim yapmaz<br> çık desem çıkmıyo<br> ben napıyım<br><br>

Üst Alt