Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Kınıyorum] Türk Havayollarını

Konular
26
Reaksiyonlar
0
Öncelikle selamlar ve sevgiler dostlar....

Kınamak istediğim nokta şu: Dün bana en yakın THY şubesini aradım ve engelliler için bilet fiyatları hakkında bilgi almak istedim... Ki; engelliler için bir kampanya olmadığını ama %90 engelliye indirim yapıldığı söylendi bana görevli tarafından... Bu saçmalığa bir anlam veremedim... %90 ne demek biliyormusunuz? Bitkisel hayatta olupta yaşamak için mücadele eden birine denir bu... :(

THY'yi şidettle kınıyorum... Bu konu hakkında bilgisi ve ilgisi olanlar cevaplarlarsa sevinirim...

Sevgilerimle....

bi bilgim yok bu konuda ama adamın söylediğine şaşırmadığımı belirtmek istiorum. %90 özür derecesi olan kaç insan gelirki, yani en azından sürekli karşılaşmadıkları bir durumdur. bu da işlerine geliyor tabi, cepleri delinmiyor.. walla ben artık başıma gelenlerden sonra hiçbişeye şaşırmaz oldum :) Allah bildiği gibi yapsın bunları..

Bence görevlinin yanlış bilgilendirme yaptığını düşünüyorum.

Ben 3-4 yıl önce bir yurtdışı uçuşu için indirimden yararlanmıştım. Sözkonusu inidirim, normal kişilere uygulanan veya gazetelerde/diğer yerlerde duyurulan fiyatlar üzerinden yapılmıyor.
Gazetede gördüğün bir fiyata %40 indirim uygulayıp "aaa ne ucuz fiyat" diyerek kendimizi aldatmayalım. İndirim, sistemlerinde kayıtlı olan hiçbir inidirim uygulanmamış en yüksek fiyatlı bilet fiyatı üzerinden yapılıyor. Bu durumda bazen kampanya fiyatları üzerinde bir fiyat bile bize çıkarabiliyorlar.

Dolayısı ile ben uçuşumda normal fiyat'dan sadece 30-40 dolar daha aşağıya uçmuştum. Bu indirim karşılığında gidip şahsen biletimi almam, raporumu vermem,.. gibi zorunluluklar vardı ki bu da yaptığım masrafa denk geldi.
İndirim isterken engelliye olan maliyet ve normal ucuş bilet maliyetini dikkate almakta yarar var.

Aşağıda THY sitesinden aldığım sık sorular kısmındaki açıklama var.

1. Uçuşlarınızda özürlüler için herhangi bir indirim var mı? Varsa şartlarını öğrenebilir miyim?
Ortaklığımız iç ve dış hat seferlerinde geçerli kimi ücretlerde, (her türlü ücret üzerinden uygulanmaz) genel veya kısmı felç sonucu refakatçisiz hareket edemeyen veya kısıtlı hareket edebilen yolculara, görme engelli (%90 ve üzerinde görme özürlüler) her iki ayağını ve/veya bacağını kullanamayan yolculara, uçak içinde herhangi bir durumda fiziksel ve/veya zihinsel nedenlerle kişisel güvenlikleri veya konforları (yemek, tuvalet vb.) kendilerine yeterli olmak konusunda engelle karşılaşacak ve hızlı hareket etmeleri istendiğinde bunu yerine getiremeyen yolculara ve refakatçilerine iç hat seyahatlerde %20, dış hatlarda ise %40 oranında ‘özürlü ve refakatçi indirimi’ uygulanmaktadır. Söz konusu indirimler parkur ve ücret tiplerine göre farklılık arz edebileceğinden, daha ayrıntılı bilgi edinmek üzere satış ofislerimiz ve seyahat acentalarımıza başvurabilirsiniz.

Yukarıda tanımlandığı şekilde özürlü olduğunu belgeleyen (özel veya devlet hastanesinden alınan ya da heyet raporu) yolcularımız, seyahatleri için geçerli ücretin uygulama şartları kapsamında, özürlü indirimi uygulamasından faydalanabilirler

http://www.thy.com/tr-TR/help/faq/discounts.aspx

"yapmıyoruz lan indirim mindirim tekke mi burası" demenin bin türlü yolu var. benim söölediim en kaba hali. THY daha ticari bi dille söölemiş sadece. ama sizden ricam lütfen çağrı merkezindeki masum insanlara anlamsız çıkışlar yapmayın. onlar masum :twisted:

Bakın konuyu araştırırken ilginç bir mektup buldum.

[size=7]Engelliler,THY'dan Duyarlılık Bekliyor [/size]

[size=4] 2003 Avrupa Özürlüler Yılı Sakatlar Federasyonu "Hayat Başarısı Ödülü" sahibi Şafak Pavey, Türk Hava Yolları ile sürekli seyahat eden bir engelli olarak, Kurumun özürlülere yaklaşımında değişen tavrını dile getirerek, yetkililere sesleniyor. Konu ile ilgili Şafak Pavey'in mektubunu yayınlıyoruz.

• 07.07.2005
    Tahran, Iran

Sayın Dr. Temel Kotil,
    Türk Hava Yolları Genel Müdürü

Size, bu açık mektubu Türk Hava Yolları yönetimini temsil ettiğiniz üzere yazıyorum. THY’nin özürlü müşterilerine hizmetleriyle ilgili giderek ağırlaşan endişelerimi ve sıkıntılarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Size, son bir umutla, THY’nin zorunlu müşterisi olan özürlü insanlar için yapılan uygulamaların düzeltilebileceğine inancımı hala koruyarak yazıyorum.

Ben Türk vatandaşı ve özürlü bir BM çalışanıyım. Dünyanın çeşitli ülkelerinde görev yapıyorum ve sürekli sizinle seyahat ediyorum.

Çocukluğumda da müşterinizdim. 8 yıl önce geçirdiğim ve bir bacağımı ve kolumu kaybederek özürlü kaldığım kazadan sonra da tedavi ve eğitim amaçlı uçan müşterinizdim. Eğer bana iki yıl önce sorsaydınız ülkemde bütün özürlü yaklaşımının THY’de gördüğüm uygulama gibi olmasını temenni ettiğimi duyacaktınız.

1-Hayatıma tekerlekli sandalye ve protezler aracılığı ile devam ederken, hizmetleriniz sadece özenli değil aynı zamanda çok güler yüzlüydü.

Ülkemizde yaşayan milyonlarca özürlünün penceresinden baktığımda kurumunuzun özürlü müşterilerine hizmetteki kalitesi güç hayatımızı ferahlatıyordu. Toplumun en savunmasız katmanında yer alarak yeterince fiziksel ve maddi zorluk çeken özürlü kişilere THY’nin politika olarak bu insanların hayatlarını kolaylaştırmak için sunduğu %40 bilet indirimi, havaalanındaki ve uçaktaki tıbbi / teknik yardımlar gibi özel haklar evrensel anlamda hassas yaklaşımlardı.

Sonra ne oldu? Maalesef son iki yıldır ve özellikle son bir yıldır özürlü bir müşteriniz olarak bu özel haklardan yararlanmak bir yana, artık onur kırıcı ve duyarsız bir uygulama ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayım.

Uluslararası bir mesleği olan biri olarak ve 2003 Avrupa Özürlüler Yılı Sakatlar Federasyonu Hayat Başarısı Ödülünü cumhurbaşkanımızın elinden almış biri olarak bu güçlükleri yaşıyorsam, çok daha savunmasız özürlülerin THY ile sıkıntılarını varın siz tahayyül edin.

Belki bu acımasız uygulamalar üst yönetiminizin haberinin olmadığı bir kötüye gidiştir diye sizi yaşadıklarımdan haberdar etmek istiyorum. Sorunları ve müşteriniz olarak çözümleri hakkında ki önerilerimden söz etmek istiyorum.

2-İki sene öncesine kadar THY tıbbi kurullar tarafından verilen ve sadece Türkiye’de değil, evrensel anlamda kesinlikle tarifi değişemez olan “fiziksel ve zihinsel özürlülük” durumunu belgeleyen resmi raporlarla özürlü yolcular %40 civarında indirimli uçabilirlerdi. Bu sayede toplumun her kesiminden özürlü yolcular, (ki kendimin de dahil olduğu özürlüler için karayoluyla uzun sureli ulaşım çok zahmetlidir ve havayolu çoğu zaman zorunluluktur) çok daha sık ve bütçesi daha az zorlanarak havayolu ile seyahat etme imkanına sahipti.

Ancak son iki senedir, hem THY’nin bütün ofislerinde özürlü bileti almak bir kabusa dönüşmüştür. Çoğunlukla son derece duyarlı görevlileriniz çaresizlikle hem uluslararası, hem AB, hem de Türkiye Kurul raporuma rağmen yeni "iç yönetmeliğe" göre beni özürlü tanımına alamamaktadırlar.

Her zaman bu kadar şanslı olmuyorsunuz, kimi zaman da yönetmelik tutkunu çalışanlarınız müthiş onur kırıcı bir ithamla sahtekarlıkla suçlamaya kadar gidebildiler.

3-Çok yakın tarih aralıkları ile İstanbul, Ankara, Stockholm, Tahran, KKTC, Cenevre şubelerinizde bu sıkıntı ile karşılaştım. Sadece bir hikayeyi yazmakla yetineceğim.

2003 Aralık’ında Cumhurbaşkanlığı makamından “2003 Özürlüler Hayat Başarısı” ödülü almak için Cenevre’den Ankara’ya Sakatlar Federasyonu tarafından davet edildim. Cenevre Havaalanında THY şubesi özürlü olduğumu Kabul etmediği gibi tekerlekli sandalye hizmeti de sağlamadı. Çaresiz ve onur kırıcı sonuçsuz çabalardan sonra tekerlekli sandalye için SwissAir in yer hizmetlerine başvurarak uçağa binebildim. "Özürlüleri temsilen ödül almaya giderken bile beni kendi ülkemin havayolları özürlü kabul etmemişti.

O sırada bu durumu Cenevre müdürünün bir kişisel algı sorunu sanmıştım ama ne yazık ki sonraki yolculuklar bir kabusa doğru adım adım gittiğimiz gösterdi. Yeni çıkan “iç yönetmelik” le THY evrensel tıp bilimi tanımlarının dışına çıkarak, kendisi özürlüleri yeniden tanımlamıştı.

THY tanımına göre sadece “ya iki kolu, ya iki bacağı, ya iki gözü ya da beyni iradesi olmayanlar” olarak özürlü olarak belirlenmişti. Bu tanıma göre mesela mayında bir bacağını, bir gözünü, iki kulağını, burnunu, bir kolunu ve bir elinin bütün parmaklarını" kaybetmiş yolcu doktordan ne kadar rapor getirse "özürlü"` sayılmıyor. Dolayısı ile bu yönetmeliğe göre omuz altından sol kolumu, diz üzerinden sol bacağımı kaybetmişş günde sadece bir kaç saat protez kullanabilen ve uzun mesafelerde ancak tekerlekli sandalyeyle seyahat edebilen benim özürlü kabul edilmem komik olurdu.

4- Sizden bu yeni özürlüler tanımınızı nedenleri ile birlikte kamuoyuna açıklamanızı, çalışanlarınızı hizmet içi eğitimle, özürlü müşterilerinizi medya yolu ile yeni özürlü politikanız hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum. Başımıza ne geleceğini son dakika ve en savunmasız durumda öğrenmek zorlukları artırıyor.

5-Önceleri fiziksel engelliler uçak koridorunda hareket güçlüğü çekmesin diye Business’in tam arkasında biraz daha geniş oturma aralığı olan ve bacak alanı adı verilen koltuklar özürlülere ayrılırdı. Mesela son Tahran-İstanbul-Tahran (24-26 Haziran’05) uçuşumda 22C koltuğu verilmişşti. Çünkü artık özürlü koltukları artık THY’nin belirlediği yüksek mevkililer için kullanılıyor.

6- Atatürk Hava Limanında tekerlekli sandalye hizmetlerinde çok az sayıda görevli çalıştırılmaktadır. Özürlü yolcular çoğu zaman sıraya alınmakta ve çok sıkıntı çekmektedirler. Yine buna ilişkin bir anımı eklemek isterim;

30 Mayıs 2005 İstanbul- Tahran uçuşumda tam bir buçuk saat check-in tekerlekli sandalye bekleme alanında unutuldum. Check-in kuyruğu düzeninden sorumlu bir görevli tarafından kişisel bir inisiyatifle uçağa götürüldüm. Şevket Bey isimli görevliye hala minnettarım. Ama her zaman birisine minnettar kalarak yolculuk zor. Sanırım özürlü yolcu sayısı ile özürlü yolculara hizmet veren personel sayısı arasında ters bir orantı var.

7-Yine çok yakın tarihli bir sıkıntımdan söz edeyim. 26 Haziran’05 uçuşumda Tahran Havaalanına indiğimde henüz uçaktayken tekrar tekrar belirtmiş olmama rağmen özürlü biletine sahip olmadığım için beni almaya gelen aracın içinde tekerlekli sandalye olmadığı gibi, yer hizmetlerinden sorumlu mahalli görevli beni kolumdan tutup götürmeye çalışmıştır. Özellikle uçuşlardan sonra protezle yürümemin daha da güç olduğunu bilmenizi isterim. THY tarafından güvenceye alınmamış bu hizmetin gerekliliğini bilmediğim bir dilde anlatabilmek için sabaha karşı vardığımız Tahran havaalanında pistin yanında bir kaldırıma oturarak kendi direnişimle tekerlekli sandalyenin gelmesini sağladım. İnanın bana insanın kendisinin özürlü olduğunu sürekli anlatmaya çalışması çok incitici bir duygu. Tahmin ediyorum ki bunu bilemezsiniz.

Yurtdışındaki özürlülere hizmetinizde söz konusu ülkenin mahalli şirketleri ile çalıştığınızı biliyorum. Ancak, hangi ülkede olursa olsun, THY özürlü müşterisinin hizmet takibinden sorumludur.

8- Havayolları özürlü müşteri hizmetlerinde öncü olabilmeyi başarmak ve diğerlerine örnek olabilmek inanın dünyada milyarı bulan özürlü hakları açısından uluslararası sivil toplumun takdirini kazanacaktır. İnanın "En korunmasız üstünden elde edilen kısa günün karı tasarrufu" ndan çok daha uzun soluklu bir getiri sağlayacaktır.

Sizden alacağım cevaba göre, bütün saygımla birlikte, Cumhurbaşkanımızın elinden aldığım “2003 Özürlü Hayat Başarısı” ödülümü iade edeceğim. Hayatın gerçeğini yansıtmayan bir sembol ne kadar iyi niyet temsili olsa da ancak bir avunmadan ibarettir, bizimse avunmadan daha çoğuna ihtiyacımız var. Anlayisiniz ve göstereceğiniz duyarlılık için şimdiden teşekkür ediyorum.

Lütfen açık mektubumun görevlisi olduğum BM Örgütünün fikirlerini ve politikasını temsil etmediğini ve tamamen kişisel olduğunu not ediniz.

Saygılarımla,

Şafak Pavey

BM, Mülteciler Yüksek Komiserliği, Dış Ilişkiler ve Medya Sorumlusu
[/size]

Son 2-3 yıldır THY ile uçmadığım için son uygulamaları bilmiyorum. Fakat anlaşılıyor ki hiç de iyi değil.

Zaten son yıllarda yaşanan olaylardan anlamamız gerekirdi (tamamen yasalara uygun işe almalar, herkese tam anlamıyla hizmet, özel içki servisleri, uçak bakımından ve hizmetden anlayan teknik (din) görevliler... :!: :) değil mi?).

THY bir anonim ortaklıktır. Hisseleri borsa'da işlem görmekte, yabancı ve yerli hissedarları vardır. Dolayısı ile yaşanan sorunların medya'ya taşınması en iyi çözüm olur aslında.

Her nekadar birçok sorun yaşasak da, yetersiz hizmet alsak da imkanı olan arkadaşlar (bugün belirli saatlerde 80-90 liraya da uçmak mümkün)seyahatlerde THY'yi kullansa ve doğal beklentilerimiz olan hizmeti talep etse, acaba THY elemanları ve yöneticileri için bir eğitici konumda olmazmıyız. Hani adamlar kendilerinden hizmet bekleyen bir engelli topluluğu ile her zaman karşı karşıya kalsalar diyorum. Bu sorunun çözülmesinde yararlı olmaz mı?

Bizlerde haklarımızı bize sağlanan hizmetleri bilelim ve istemekte ve sağlanmsında ısrarcı olalım. Örneğin check in sırasında biniş kartımıza "WHC" ibaresini koyduralım. Bu sayede Check in bankosundan uçak kapısına kadar tekerlekli sandalye ile götürülmemiz gerekir ve inişde de uçak kapısından havalimanı çıkış kapısına kadar ücretsiz hizmet vermek zorundalar. Ayrıca 48 saat öncesine kadar istedğimiz koltuğu ayarlatabilir, daha yakın sürelerde de bize en uygun yerin verilmesini sağlamalarını isteyebiliriz.

Aslında zihniyet değişmedikçe sorunun çözüleceği yok ama yine de olamaz mı.

Aslında verdikleri hizmet ile kendileri ile çelişiyorlar. İşte THY'nin internet sitesinde yayınlanan ilkeleri;

Kurumsal Yönetim İlkeleri
31.12.2005 Faaliyet Raporunda yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu

15. Müşteri ve Tedarikçilerle İlişkiler Hakkında Bilgiler
Ortaklığımız IATA üyesi bir havayolu olmasından dolayı IATA tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde bilet satışlarını gerçekleştirmektedir. Ayrıca, gerek tüm uçaklarımızda gerekse havaalanlarında Ortaklığımız değerleme anketleri yolcuların şikayet ve önerileri için yer almakta olup, anket sonuçları yolcu memnuniyetini arttırmak üzere değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra Ortaklığımız müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik olarak; Telefonla Rezervasyonda herhangi bir taahhüt yada ceza olmaksızın 24 saatlik opsiyon verilmesi veya iptal edilmesi,Özel ihtiyacı olan ve hareketi kısıtlı yolculara yardım sağlanması, Uçak yerde iken uzun süreli tehirlerde yolcuların temel ihtiyaçlarının karşılanması, check-in hizmetlerinin hızlandırılması için önlem alınması hususlarında gerekli itinayı göstermektedir. Bunun yanı sıra, , yolcuyla doğrudan ilişkilerde Ortaklığımızca benimsenmiş olan müşteri memnuniyeti ilkeleri, aynı doğrultuda uygulanması amacıyla Acentelerimizle paylaşılıp, akdedilen sözleşmelerde de yer almaktadır. Yapılan değerlendirmelerde, ilkelerimiz doğrultusunda hareket eden Acenteler ile işbirliğimiz sürdürülmekte; bu ilkelere uyulmadığının tespit edilmesi durumunda ise gerekli uyarılar yapılmakta, tekerrürü halinde acentelik ilişkisi sonlandırılmaktadır.

4734 sayılı Kamu İhale kanunun ilgili maddeleri ve Ortaklık Yönetim Kurul Kararı ile 1952 yılından günümüze kadar güncellenerek uygulanmakta bulunan Alım/Satım Yönetmeliği tahtında Ortaklığımız mal ve hizmet alımlarını gerçekleştirmekte olup, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında oldukça yüksek sayıda tedarikçi ile çalışmaktadır. Kanunun belirlediği zaman dilimleri içinde ilgili alımlara ait ihale duyuruları yurt genelinde en az 2 gazete ve www.kik.gov.tr ve ayrıca www.thy.com.tr adreslerinde ilan vermek kaydı ile duyurulmaktadır.
Sayfa başı

16. Sosyal Sorumluluk
Ortaklığımız yurtiçi ve yurtdışında gerek verdiği hizmet kalitesi gerekse sosyal sorumluluğu ile bayrak taşıyıcı kimliğine uygun olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Çevreye verilen zarar sebebiyle Türkiye’de Ortaklık aleyhine açılan herhangi bir dava bulunmamaktadır.

24. Etik Kurallar
Ortaklığımız etik kuralları:

Ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan tüm yükümlülüklere ve Ortaklığın taraf olduğu tüm sözleşmelere uygun hareket etmek.
Ortaklığı üçüncü şahıslara karşı temsil ederken özenli ve kurallara uygun davranmak.
Görev tanımlarında belirtilen görev, yetki ve sorumluluklar çerçevesinde işini en iyi şekilde yapmak.
Gereken bilgi ve konular için gizlilik prensiplerine uygun hareket etmek.
Ortaklığın malvarlığının ve kaynaklarının doğru kullanımı için çaba göstermek
Pay sahiplerinin hak ve menfatlerini korumak için azami gayret sarfetmek
Yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgi, belge ve kayıtların düzenli, tam ve eksiksiz olarak tutularak, muhafaza edilmesini sağlamak.
Ortaklık müşterilerine (yolcular başta olmak üzere, tüm müşteriler), Ortaklık kurallarına uygun davranış biçimleri sergilemek. Bu kuralların dışında, nazik ve yardımcı olmayan davranış biçimlerinden kaçınarak, bu şekilde davrananları uygun biçimde uyarmak.
Faaliyetin yürütülmesi sırasında yaşanan hataları uygun şekilde gerekli yerlere ileterek, tekrarlanmasını önleyecek tedbirleri almak.
Görev yapılan bölümle ilgili hedef ve stratejilere uygun çalışarak, Ortaklığın genel hedeflerine ulaşıp, vizyonunu gerçekleştirmesine maksimum katkıda bulunmak.
Faaliyetin yürütülmesinde maddi menfaat sağlamamak, herhangi bir şahsa ya da kuruluşa ayrıcalık tanımamak.
Adil ve güvenli bir çalışma ortamı sunmak
Ulusal ve uluslararası rekabet ortamında, belirlenmiş rekabet kurallarına uygun hareket etmek.
Denetimden sorumlu kişilerin çalışmalarını sürdürebilmeleri için destek olmak, ihtiyaç duyulan hallerde gereken imkanları ve yardımı sağlamak.
Dürüst ve güvenilir olmak, ahlaki değerlere özen göstermek.

Şafak Pavey'in yazdığı dilekçe herşeyi anlatıyor. o dilekçeyede ilgisiz kalırlarsa artık kimse bişiy yapamaz. MSG nin dediği gibi birşeyler yapmalı bu konuda. iki hafta önce ilk defa yaptığım uçak yolculuğunda engelim tekerlekli sandalyeliler kadar olmasada engellendiğimi hissettim. yanımda arkadaşlarım olmasaydı uçağa binmem imkansızdı. "ne zormuş yahu" dedirtti bana ve otobüs yolculuğunun kendim için aslında ne kadar dinlendirici olduğuna şahit oldum,yol ne kadar uzun olsada...

KaraBoğa' Alıntı:
%90 ne demek biliyormusunuz? Bitkisel hayatta olupta yaşamak için mücadele eden birine denir bu...

Karaboğa arkadaşım. dediğin gibi % 90 engelli bitkisel hayatta yaşam mücadelesi veren değildir söylediğin gibi. sanırım kendi tahminlerine dayanarak bunu söyledin. nişanlım tekerlekli sandalyede ve raporuna göre %90 engelli. bu, tekerlekli sandalyelilerin seviyelerine göre değişen bir oran ki kadirin fiziki kapasitesi benden çok daha fazladır. Bilgin olsun anlamında bir açıklama getirmek istedim.

dilemma' Alıntı:
KaraBoğa' Alıntı:
%90 ne demek biliyormusunuz? Bitkisel hayatta olupta yaşamak için mücadele eden birine denir bu...

Karaboğa arkadaşım. dediğin gibi % 90 engelli bitkisel hayatta yaşam mücadelesi veren değildir söylediğin gibi. sanırım kendi tahminlerine dayanarak bunu söyledin. nişanlım tekerlekli sandalyede ve raporuna göre %90 engelli. bu, tekerlekli sandalyelilerin seviyelerine göre değişen bir oran ki kadirin fiziki kapasitesi benden çok daha fazladır. Bilgin olsun anlamında bir açıklama getirmek istedim.

Sevgili Dilek; ben bahsedilen cümleyi mecazi anlamda (bir nevi örnek olarak) kullanmak istemiştim, kişi veya kişileri hedef almadım, almamda dostum. Ki bu cümle sizi veya başka arkadaşlarımızı üzdüyse :cry: özür dilerim...

Sevgi ve Saygılarımla....

beni neden hedef alasınki güzelim. bizim alıp vermediğimiz yok seninle.
sözlerinin üzmüş olabileceğini düşünme.

ben sadece yanlış biliyor olabileceğin bir konuyu düzeltmek istedim, o kadar. :)

Thy konusunda en az senin kadar hassasım. irdelediğin için teşekkür ederim ayrıca...

sevgili karaboga;elimizdeki pasolar tam amacına yönelik degil malesef..söylenildigi gibi ve bizlere broşürlerle gönderilen bilgiler dogrultusundada kullanılamıyor..kullanamadıgımız alanlardan biride seninde gündeme getirdigin gibi THY..bende geçen yıl bodrumdan istanbula gelirken pasomdaki bana iletilen bilgiler dogrultusunda bir indirim söz konusu olmadı..ve aslında komik bi yolculuktu anlatayım bakın.
Refakatçiye gerek yok dedigim halde refakatçi verdiler :) refakatçi çok geç geldi hosteslere giderim ben diyorum Allahım dinlemiyolar :) neyse herkez uçaga götürecek servis arcına binerken ben kedi gibi bekliyorum köşede :) neyse birden hostess 1 dk izin verin durun falan diye yüksek sesle bagırdı Allahım kesin bomba var dedim :) meger benim refakatçim gelmiş(meger bayanmış bekledigime degse:p)ve hostes herkezi durdurdu bana yol vermeleri için içimdende diyorumki leydiligim heryerde belli :) neyse o şaşkınlıkla çıktık dışarı tam servis aracına binicemm durun hanfendi diyolar neden deedim size özel araç gelecek:))))))))gerek yok buna binebilirim diyorum yok abi beni tınlayan yok:)bu arada yolcular gitti uçaga..neyse 10dk sonra benim araç geldi.kapısını açmaları sanırım bikaç dk yı buldu:))bu arada ben kolları bagladım duvara yaslanmış paso gülüyorum:)))neyse tekerlekli sandalyeyi indirdiler binin diye niyeki dedim:)))çünkü yürüyebiliyorum ben(10gün bodrumun altını üstüne getirmiş kıza illede bin diyolar)gerek yok dedim araca bindim..
aracın şöförü kayıp:)))))))))))))))))))bi süre onu aradılar.ben içerde nasıl gülüyorum anlatamamm..bu özel araca binen arkadaşlar bilirler tank gibi bişey dışarıyı görmüyosun.içimden sürekli garip şeyler geçiyoor.şimdi indigimde bir hapisanede bulursam kendimii yokyok bu kaadar işlem uçaga binmek için degildir diyorum:)neyse bu araç uçaga yanaştı ben yumrukluyorum kapıyı açın inicemm diye:)sonra görevli bekleyin merdiven çıkmıcaksınız burdan işte asansör gibi bi basamakla biniceksiniz uçaga dedi..gerek yok dedim yine tınlanmıyorumm..neyse uçaga yanaştı kapıya dek merdiven yükseldi ve kapıya dayandı bu kezde kapı açılmıyoo:)))))))))))))))))))))))))))))))))))ben temmuzun o sıcagında o tanktaa gülüyorumm:)bayaga bi ugraştan sonra kokpitten yanaştı asansör ben kahkahalarla pilotların yanından geçiyorum yokmuşum gibi davranın dedimmm ben neye güldügümü biliyorumda onlar neye gülüyoo bilmiyorumm:)
ve evet veeeee evet arkadaşlar veeeeeeeeee sonundaaaa ve beklenenn annnnnnnnn koltugumaaaa oturdummmmmmmmmmmmm..biletimi saklıyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:)))))))))))))))))))))))))))))

Birkaç gün önce yurtdışı uçuşlarında engellilere indirim olup olmadıgını öğrenmek için THY yi aradım. Uçuş istikametini sordular ve eklediler eğer kısa mesafelere gidecekseniz indirim yok! Kısa mesafe neresi? Avrupa içi kısa mesafe kabul ediliyormuş. Neyseki benim gideceğim istikamet Amerika. Ama burdada her yere indirim yokmuş! Şalştım kaldım. Nasıl yani biraz açar mısınız, diye sordum.

Kızımız devam etti sinirli bir ses tonuyla. Sanki anlattıkları son derece açık seçikte ben anlamakta zorlanıyormuşum gibi. Hem Amerika gibi uzun mesafelere engelli indirimi var diyeceksiniz hemde her şehre yok diye ekleyeceksiniz. Yani New York a var örneğin ama Washington a yok.

Ben olası gitme ihtimalimin olduğu şehri söyledim, Pitsburgh. Evet aktarmaı bir uçuş varmış ve koltuklar aylar sonrasına bile full doluymuş. ama ağustos 15 gibi bir koltuk boşmuş ve engelli indirimi de varmış. Engelli indirimi olmayınca 3,800 YTL indirimle 3,3350 YTL oluyormuş. İyide bu nasıl bir indirim. Bu % 40 a tekabul etmiyor dediğimde ses tonu yine sinirli bir hal aldı ve engellilerin hepsinin geri zekalı olduğunu düşündüğü açıkça belli olacak cevaplar vermeye başladı. Ben sakin kalmaya özen göstererek uslubunca sorularıma devam ettim.

Biletin inanılmaz astronomik meblağına rağmen evet dersem bileti nasıl alacağımı sordum. Raporunuz var mı diye sordu. Var, dedim. Fakat sizin bu indirimi alıp alamayacağınızı bilemem, dedi. Neden, diye sordugumda bu kararı THY yetkili bürosundaki arkadaşların vereceği söylendi. Yani onlar beni görecekmiş ve indirimli bilet alıp alamayacağıma onlar karar vereceklermiş. Hiç bir şey anlamadım ve konuyu açıklığa kavuşturmak için soruma devam ettim. İyide engelliler için standart bir uygulama yok mu? Neden yetkililerin kararına bağlı oluyor? diye sordum. Karşımdaki ses artık iyice bunalmıştı. Bilmiyorum beyefendi bizde uygulama böyle, diyerek 1kapatsana artık şu telefonu1 edasıyla kısa bir cevap verdi.

Mecburen teşekkür edip kafamda telefonu açmadan öncekilerden çok daha büyük soru işaretleriyle telefonu kapattım.

Çıkardığım sonuç şudur. Bir kere THY yönetimi engellileri kesinlikle bir yük olarak görmektedir. Engellilere yönelik evrensel hizmet verme eğilimini bir yana bırakın personelle kurulan hemen her diyalogda gizli bir aşağılanmaya maruz kalmak sıradan hale gelmiş durumda.

Engellilere yönelik standart bir uygulama kesinlikle olmadığı gibi engellilerin başvuruları personelin bireysel duyarlılık yada duyarsızlıklarına terk edilmiş durumda. Bu durum ilkesiz, politikasız, strateji yoksunu bir yönetimin en somut göstergesi durumundadır.

Bu uygulamaların bireysel duyarlılıklarla olumlu yada olumsuz boyutlar alabilmesi bu sayfada arkadaşlarımızın kendilerine yönelik tutumlara dair farklı tecrubeleri paylaşmalarına yol açmaktadır. Ancak genel manzara THY nin engellilere yönelik uluslararası standartların dışında bir yaklaşım içinde olduğudur.

Engellilere yönelik "ulvi" duyarlılıkları olan hükümet yetkililerimizin konu üzerindeki 'dut yemiş bülbül' halleride oldukça dikkat çekicidir.

Geçtiğimiz aylarda THY nin telefon hizmetlerinde inanılmaz düzensizlik medyada sıkça yer almış ve eleştirilmişti. İnsanlar saatlerce telefon başında kendileriyle ilgilenecek bir yetkili bekliyorlardı. Bu eleşeti,rilerin ardından call center a yeni elemenlar alınmış olunacakki artık çok kısa sürede karşınıza bnirileri çıkıyor. Bu nedenle engellilere yönelik umursamaz, ayrımcı ve hatta ırkçı denilebilecek derecede ağır bu yaklaşımların medyada daha fazla yer almasını sağlamak gerekmektedir. Bu sayede bir takım düzenlemeler elde edilebilecektir.

En son çare bir protesto gösterisi düzenleyerek medyanın ilgisi olaya çekilebilir.

bende gecen yz tatile gitmek için memlekete thy aradım bilet o zaman 69 ytl idi. yanlış hatırlamıyorsam. merak ettim. aradım indirim var mı acaba diye yetkil kişi cıktı indirim yapıyormusunz dedim konusmalar söyle
efkan:iyi gunler engelli için indirim var mı merak etmiştim
bayan: engelliler için........(noktalı yeri anlamadım duyma sorunum oldugu için)
efkan:anlamadım tekrar edermisiniz.?
bayan:%90 engelli olursa
efkan:nasıl yani ??
efkan:ankaradan özürlüler idaresinden gelen kagıtda öyle yazıyor ama
bayan:zaten indirimli uçuyorsunuz
efkan:hadi ya demek herkes engelli oldu alla alla dedim teli kapattım

enteresan

yarin bir arayim düsseldorf THY yi, bakalim di$ ülkeden türkiyeye gelislerde de uygulaniyormu

seyahat ajentamin dahi bilgisi yok hayret

yarin bilgi veririm buraya da

%90 özürlüler için söylediğine gerçekten üzüldüm. Benim engel derecem de o kadar ama bitkisel hayatta falan değilim, istediğim gibi yaşıyorum. Ama THY ile ilgili şikayetini destekliyorum

bugün THY yi aradim ve Almanyadan kosullari ögrendim

bana 60% itibari ile ve Almanya da olan özürlü kimliginde B + G olan sahislarin yararlanabilecegi söylediler

indirim özürlü ve refakatcisi icin gecerli bu durumda 40% indirim veriyorlar

malesef ben baska sirketten Biletlerimi almis bulunuyordum :( ve bir diger sorun benim icin, Düsseldorf-Antalya direk ucak yok malesef Istanbuldan aktarma ile var

oda 3 cocuk ile bana bir iskence :cry:

Merhaba Arkadaşlar,
Bende size THY ilgili anlatmak istiyorum.

Bu pazartesi günü birlik Ankara'ya gitmem gerekti THY bilet almak istedim malüm biliyorsunuzki Başkent olduğundan bilet bulmak pek kolay olmuyor.
Uygun fiyata bir kaç gün önceden yer ayrıldı.
Tanıdık bir acentenın sayesinde ancak 100,30ytl bilet bulduk söz konusu indirim bu fiyat üzerinden olamadıgını sadece en yüksek fiyat üzerinden %20 uygulandıgını fakat yine aynı maliyete gelicegi için bu bileti tercih etmemizi avanntajlı oldugunu söyledir acil durumda sizde kabul ederdiniz degilmi.
Ancak bizlere vad edilen sözlerin tutulmaması çok üzücü.
Sorun üst kesimde sadece iletişimsizlik ve ayrıntılı açıklamalar yapılmamış olmasıdır.
Engelliler için birşeyler varsa ortada olmalı

Söz konusu indirim yurt dışı söz konusudur.Fakat ordan alınan biletlerde geçerli oldugu%40 deniliyor.Acentanın bana söyledi söz
aslında öyle birşey yok sonuçta burdanda gitrsem havaalanı dışına çıkmadıgınız sürece aktarmalı durumlarda yada direkt geçişlerde vardır.Yabancı ülkelere daha duyarlı oluyorlar bu konularda sadece buna inanıyorum yada inanmak istiyorum
Fakat acentanızı iyi seçmenizi tavsiye ederim her acenata ayrıntılı bilmiyor Hatta duymayanlar bile var ilk teklifi siz yaptınız diyenler var bende yapmayın ben buradan geliyorum ya yurt dışından gelen turistlerimiz onlar bizden daha araştımacı.Kimbilir size onlar neler daha soruyorlardır.
Bir düşünsünler.
Ne diyeyim ki....

slm

Arkadaşlar aşağıdaki alıntı da görüldüğü gibi % 90 tabiri görme engelliler içindir ancak acenta yetkilileri gerçekten çok bilgisiz bu konuda dolayısı ile yanlış bilgilendirme çok oluyor ben eski bir thy personeli olduğumdan tüm kuralları iyi bildiğim için çok tartıştım thy personelleri ile;iç hat % 20,dış hat % 40 indirim var arkadaşlar bu kesin ancak bu indirim thy fiyatlarının normal yüksek fiyatı üzerinden;ben uzun süredir bu indirimden faydalanmıyorum çünkü thy nin en ucuz tarifesini yakaladığım zaman daha ucuza geliyor
Alıntı:
Ortaklığımız iç ve dış hat seferlerinde geçerli kimi ücretlerde, (her türlü ücret üzerinden uygulanmaz) genel veya kısmı felç sonucu refakatçisiz hareket edemeyen veya kısıtlı hareket edebilen yolculara, görme engelli (%90 ve üzerinde görme özürlüler) her iki ayağını ve/veya bacağını kullanamayan yolculara, uçak içinde herhangi bir durumda fiziksel ve/veya zihinsel nedenlerle kişisel güvenlikleri veya konforları (yemek, tuvalet vb.) kendilerine yeterli olmak konusunda engelle karşılaşacak ve hızlı hareket etmeleri istendiğinde bunu yerine getiremeyen yolculara ve refakatçilerine iç hat seyahatlerde %10, dış hatlarda ise %40 oranında ‘özürlü ve refakatçi indirimi’ uygulanmaktadır. Söz konusu indirimler parkur ve ücret tiplerine göre farklılık arz edebileceğinden, daha ayrıntılı bilgi edinmek üzere satış ofislerimiz ve seyahat acentalarımıza başvurabilirsiniz.

Yukarıda tanımlandığı şekilde özürlü olduğunu belgeleyen (özel veya devlet hastanesinden alınan ya da heyet raporu) yolcularımız, seyahatleri için geçerli ücretin uygulama şartları kapsamında, özürlü indirimi uygulamasından faydalanabilirler

Ben de 2 yıldır yurtdışına uçakla seyahat ediyorum. Gittiğim yerlerde THY olmadığı için daha kullanamadım. Ama kullansam da engelli indirimine başvurmazdım (kendi felsefem, engelli indirimlerinden faydalanmıyorum). Yalnız şu var, Türkiye'de bizlere olan bakış açısı çok farklı. Geçen yıl Glasgow'a giderken Atatürk Havalimanı'ndaki check-indeki adam beni geri zekalı sandı. Hele tek olduğumu duyunca, refakatçiniz yok mu tarzı sordu. Beyefendi karşınızda İTÜ öğrencisi dedim. Oysa ne aktarmada kullandığım Amsterdam'da ne Glasgow'da ne de bu yıl gittiğim Palermo'da böyle bir zihniyet görmedim. Yani eğitimsizliğin bu kadarına pes doğrusu. Uluslararası kalitede bir havalimanı veya şirkette böyle tutumlarla (anılarınız gerçekten sinir bozucu) karşılaşılmamalı.

evet bende kınıyorum.Aynı olay başımada geldi..Aksarayda bir THY acentasına gittim.orda sadece merkezin engellilere indirimli bilet vereceğini soledi.bizde kalktık metroyla havalimaına gittik ..merkez havalimanı tabiki..ben bilet indirimli olmadığına kızmadım ama metroda gişelere kadar giden yollu yürümek varya..gidenler bilir...

%40 değilde %100 olsa dahi o yürümeyi kimse göze almaz

İnsan uygulamanın ilerlemesini beklerken gerilemesi çok vahim. Yönetimin insanlığı bir kenara bırakıp, tek amacının ticari kaygılar olduğunun göstergesi. Yinede medya baskısı gibi bir çözümümüz olsa da malesef medya da çıkar gruplarından ibaret. THY yönetimiyle bir dönem yakın olan hükümet ise işine gelen konularda herşeyi kendi üzerine alıp biz yaptık derken işine gelmeyenlerde fiskobirlik hadisesindeki gibi kuruluşun kendi yönetiminin kararları olarak yaklaşacaktır. Oysa geçen yıl fındıkları kendileri almıştı, bu yıl hiçbir alakaları olmadıklarını açıkladılar. İnşallah vatandaş bunları unutmayıp cavabını verebilir.

Yinede bir yasa var ve ilerleyen yıllarda engellilerin çıkarına bir çok düzenleme yapılacak gibi görünüyor. Bu sayede engellilerin varlığını ve onlar gibi bir insan olduklarını da kabul edebileceklerdir. Bize yine ümitle beklemek düşüyor.

Bu başlıkta Sema'nın aktardığı mektup geçenlerde Sezen Aksu'nun genel yayın yönetmenliğini yaptığı Radikal'de de haber olmuştıu. Bu haberin ardından THY Genel Müdürü'nden açıklama gelmiş: "Bahsi geçen yönetmeliği değiştireceğiz" diye... Hadi bakalım değişecek mi? :)

[size=6]Şafak Pavey'in sesi THY engelini aştı[/size]

Şafak Pavey'in engelliler adına yazdığı ve Radikal 2'de yayımlanan açık mektubuna yanıt geldi. THY Genel Müdürü Kotil, engelli yolcular için uçuşları kâbusa dönüştüren yönetmeliği değiştireceklerini açıkladı

08.gif

[size=2]THY yönetmeliği, bir kolu ve bir bacağı protez olan Şafak Pavey'i engelli saymıyor.[/size]

[size=4]"Size, son bir umutla, THY'nin zorunlu müşterisi olan özürlü insanlar için yapılan uygulamaların düzeltilebileceğine inancımı hâlâ koruyarak yazıyorum. Ben Türk vatandaşı ve özürlü bir BM çalışanıyım. Eğer bana iki yıl önce sorsaydınız ülkemde bütün özürlü yaklaşımının THY'de gördüğüm uygulama gibi olmasını temenni ettiğimi duyacaktınız. Sonra ne oldu? Anlatayım..." Şafak Pavey'in, 14 Ocak'taki Radikal 2'de engelliler adına 'denize bıraktığı şişe' üç gün sonra sahibini buldu, THY engellileri hiçe sayan yönetmeliği değiştireceğini açıkladı.
Sekiz yıl önce geçirdiği tren kazasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeden Şafak Pavey'i THY Genel Müdürü Temel Kotil'e açık mektup yazmaya iten neden, bir engelli olarak uçuşlarda karşılaştığı sıkıntılardı. Hele hele THY yönetmeliğince engelli sayılmak için 'iki kolunu da ya da iki bacağını da kaybetmiş olma' şartı aranması, bardağı taşırmıştı. Pavey duygularını, "İnanın bana insanın kendisinin özürlü olduğunu sürekli anlatmaya çalışması çok incitici" diye anlatıyordu.
İsviçre'de geçirdiği kazanın ardından eve kapanmak yerine hayata karışan ve halen BM Mülteciler Komisyonu Tahran Şubesi'nde çalışan Pavey'in yaşam mücadelesi, 2003 Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı'nın 'Özürlüler Hayat Başarısı' ödülüyle taçlandırılmıştı. Gazeteci Ayşe Önal'ın kızı Pavey, yaşadığı Cenevre'den Ankara'ya uçmak için THY'yi seçmişti. Ancak Cenevre'deki THY Bürosu'na göre Pavey 'engelli' değildi ve havalimanında bir tekerlekli sandalye bile tahsis edilmemişti. Swiss Air'in yardımıyla uçağa binebilen Pavey, önce bunun oradaki müdürün 'algı sorunu' olduğunu zannetmişti. Ancak sonraki uçuşlarda 'kâbus' devam etti. THY bürolarından engelli bileti almak bile işkenceydi. Pavey, mektubunu bitirirken, yanıt gelmezse ödülü iade edeceğini yazıyordu:
"Hayatın gerçeğini yansıtmayan bir sembol ne kadar iyi niyet temsili olsa da, bir avunmadan ibarettir, bizimse avunmadan daha çoğuna ihtiyacımız var."
Kotil, Pavey'e üç gün sonra yine bir mektupla yanıt verdi. Sorunlardan haberdardı ve yönetmelikte bir değişikliğin gerekli olduğu bilincindeydi. Bunun için 63 havayolu şirketi incelenmişti. Bu doğrultuda en kısa sürede yeni yönetmelikte değişikliğe gidilecekti. Kotil, mektubunu, "İstanbul'da olduğunuz bir gün, sizi ağırlayarak, projelerimizi sunmaktan memnuniyet duyacağız" diye bitiriyordu.
Pavey'in mektubu THY'yi 'engellerinden' kurtaracak mı, zaman gösterecek.

RADİKAL [/size]

Az önce Habertürk ana haber bülteninde canlı yayına bağlandı Şafak Pavey .

Yaklaşık 20-25 dakika engellilerin sorunları ile ilgili konuştu . Türk Havayollarına yazdığı mektubu , %95 engelli olduğu halde engeli sol bacağında olduğu için vergi indirimli araba alamadığı , Mevzuatlara göre engelli sayılmadığını , kendisi gibi milyonlarca engelli olduğunu anlattı.

Mektubu iki yıl önce yazmış, Sezen Aksu sayesinde medyanın dikkati bu konuya çekilmiş oldu.

[size=6] Pavey, Maliye'ye göre özürlü değil [/size]

[size=4]On yıl önce tren kazasında sol kolunu ve sol ayağını kaybeden gazeteci Şafak Pavey, mevzuata göre özürlü değil.

17.01.2007 13:01

Maliye Bakanlığı ve THY engellilere sağlanan özel hizmetlerde sağ bacağı esas alıyor. Sağ bacağı olmayana kolaylık var. Sol bacağı olmayana yüzde 95 engelli olsa da hiçbir şey yok
MALİYE Bakanlığı’nın ‘özürlü’ kriterlerinin can yakıcı olduğu ortaya çıktı. Tıbben ‘özürlülük’ derecesi, Maliye Bakanlığı’nın engelliler için özel otomobil alımında uyguladığı vergi indirimlerinde geçerli sayılmıyor. THY de aynı biçimde uluslararası havayolu taşımacılığı IATA kriterlerine uyduğunu savunuyor. Ancak uygulama çok farklı. Avrupa Birliği’nde engellilere hayatı kolaylaştırmak için her şey yapılırken Maliye Bakanlığı ve THY kendine göre sınıflandırma yapıyor.

VERGİ MUAFİYETİ VAR
MALİYE Bakanlığı engelliler için üretilen araçlarda vergi muafiyeti uyguluyor. İthal edilen özel tertibatlı otomobiller için hiçbir vergi alınmıyor. Yurtiçinden alınacak engelli otomobillerinde de Özel Tüketim Vergisi alınmıyor. Ancak Maliye Bakanlığı ilginç bir kriter belirliyor. Engelli sayılabilmek için sağ ayağın olmaması şart. Eğer sağ ayağınız var, sol ayağınız yoksa Maliye’nin vergi indiriminden yararlanamıyorsunuz.

SAĞ BACAĞIN FAYDASI
SOL bacağı olmayan birisini engelli saymayan Maliye Bakanlığı’nın gerekçesi de çok ilginç: Sol bacağı olmayan bir kişi otomatik vitesli bir aracı rahatlıkla kullanabilir! Çünkü otomatik vitesli aracı kullanmak için sol bacağa ihtiyaç yok. Gaz ve fren sağ ayakla idare ediliyor. Bu kriteri gözönüne alan Maliye Bakanlığı, sol bacağı olmayanların engelli aracı alırken vergi indiriminden yararlanmasına gerek olmadığına karar veriyor.

VERGİ BİLMECESİ
ENGELLİLERİN Maliye’den şikayeti bununla da sınırlı değil. Kamuda çalışanlara gelir vergisi indirimi uyguluyor. ‘Özür’ derecesine göre üç kademeli indirim yapılıyor. Ancak gelir vergisi matrahı düşük olduğu için engelliler vergi iadesinden çok az miktarda yararlanabiliyor. Kamuda çalışan engellilerden alınmayan gelir vergisi, vergi iadesinin düşüklüğü nedeniyle geri alınmış oluyor.

THY’NİN KRİTERLERİ
THY engellilere indirim uyguluyor. Ancak THY’nin kriterleri tıp litaratüründeki kriterlerden farklı. Kısmi ya da genel felç geçirdiği için refakatçisiz hareket edemeyenlere, iki ayağı kullanamayanlara, uçak içinde acil durumlarda hızlı hareket etme kabiliyeti olmayanlara iç hatlarda yüzde 20, dış hatlarda yüzde 40 indirim uygulanıyor. Ama yüzde 95 engelli olan birisi protez kullanabiliyorsa THY’nin indirim ve yer hizmetlerinde sağladığı kolaylıklardan faydalanamıyor.

ÇİFT TARAFLI ENGELLEME
THY özürlü bileti ve koltuğu vermediği için, yurtdışına çıkan bir özürlü vatandaş, indiği havaalanında birçok engelle karşılaşıyor. IATA kriterlerine göre özürlü biletiyle havalanan bir yolcu için ineceği havalimanında özürlü sandaylesi ve diğer yer hizmetleri hazırlanıyor. Özürlü yolcu da rahatça havaalanından ayrılıyor. THY özürlü bileti vermediği için, hem kendisi tekerlekli sandayle gibi hizmetleri vermiyor hem de diğer havaalanlarında özürlünün bu hizmetlerden faydalanmasını engelliyor. THY personelinin kişisel duygularla özürlülere tekerlekli sandalye gibi konularda yardımcı olması ise tek teselli kaynağı oluyor.

YÜZDE 95 ENGELLİ AMA YETMİYOR
1996 yılının 24 Mayıs’ında İsviçre’de geçirdiği tren kazasında sol kolunu ve sol ayağını kaybeden gazeteci Şafak Payev henüz 20 yaşındayken tekerlekli sandalyeden kalkmak için dünyadaki bütün protez merkezlerini öğrendi. Hiç yılmadı. Dünyanın en seçkin üniversitelerinden LSE’den derece ile mezun oldu. Şimdi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Tahran Şubesi’nde çalışıyor. Pakistan ve Afganistan’daki savaştan kaçarak İran’a gelen mültecilere yardımla yükümlü bir BM memuru olarak insanlık görevini yapmaya çalışıyor.

TIBBEN yüzde 95 çalışma gücünü kaybetmiş... Hem sol kolu, hem de sol ayağı yok. Ancak Şafak Payev bugün Türkiye’ye gelse ve özel donanımlı engelli aracı almak istese, alamaz. Çünkü Maliye Bakanlığı’nın ‘özürlü’ kriterlerine uygun değil. ‘Özürlü’ aracı alabilmesi ve vergi indiriminden yararlanabilmesi için sağ bacağını keybetmiş olması gerekiyor.

HAYATININ büyük bölümünü uçak yolculuğuyla geçiren Şafak Payev, Türk Hava Yolları’nın ‘özürlü’ tarifesine de girmiyor. ‘Kriterlere’ uymadığı için indirimli bilet vermeyen, özel hiç bir hizmetten yararlandırmayan THY’nin Şafak Pavey’e tek hizmeti tekerlekli sandalye. Payev hem yurtdışı uçuşlarında yüksek maliyetle hem de havaalanında uçağa bininceye ve ininceye kadar bir dizi sorunla boğuşmak zorunda. [/size]

HaberTürk

Evet, Radikal'de haber olması çok iyi oldu. THY konusu düzelecek gibi görünüyor.
Şafak Pavey bu ve diğer konularda yaşadığımız sorunları olabildiğince dile getirdi anladığım kadarıyla. Bizim şu otomobil önerimiz de bu esintiyle birlikte daha etkili olabilir diye düşünüyorum...

arkdaslar buraya guzel bir mektup yazalım ve hepimizbun kopyalıyarak thy ve ankaradaki yetkili kişiye mail oalrak gonrelim artık belli edelim su konuyu bizde burda konusmayla 3-5 kişini sesi cıkmayla biryere varamayız... daha gecen gun arkdasım memleketine gitti indirimden yararlandı gelirken ise oyle bir se yok soz konusu dediler.. yani kim neyi bilyor kim neyi bimiyor belli degill...
bir an once aktıf olalımmm birseyler yapalımm her konu hakkında

Konunun habertürk'de yayınlanması ile THY ancak harekete geçiyor. İşte her zamanki gibi medyanın gücü

Hadi hayırlısı şubat'ı bekleyip göreceğiz

habertük'ün internet sayfasında konu ile ilgili THY'nin açıklması:

[size=4]THY engelleri kaldırıyor
THY’nin engelli yolcu koltuğu satışında yaptığı ayrımcılığı gidermek için harekete geçti.

18.01.2007 10:36
THY de aynı kriteri dikkate alıyor ve sol bacağı olmayanlara "engelli" hizmeti vermiyor. THY basın müşaviri Ali Genç dün Star’a yaptığı açıklamada "Türk Hava Yolları olarak yolcularımızın uçuş emniyeti ve konforu her zaman birinci önceliğimiz olmuştur. Engelli yolcularımızın uçuş sırasında yaşadığı sıkıntıların bilincindeyiz. Bu çerçevede mevcut düzenlemelerin engelli yolcularımız lehine düzeltilmesi için bir süredir çalışmalarımız devam etmektedir" dedi.

Uygulamaları inceledik engelli yolculara sağlanan hizmetlerle ilgili mevcut düzenlemenin en son 1999'da yapıldığını anlatan genç "yeni düzenlemenin istenilen düzeyde sonuç verebilmesi için dünyada havayolu şirketlerinde engellilerle ilgili yürürlükte olan tüm uygulamaları inceledik ve yapılması gereken düzenleme için arkadaşlarımız önerilerini hazırlama işlemini son asamaya getirdiler. Bu çalışmalarımızın neticesinde engelli yolcularımızın konforu ve emniyetini hedefleyen yeni uygulamalarımızı en kısa zamanda yürürlüğe koymayı planlamaktayız" ifadelerine yer verdi. Ali Genç, sorularımız üzerine söz konusu önerileri kesinlik kazanmadan ve yürürlüğe girmeden açıklamanın uygun olmayacağını söyledi, yeni uygulamanın "en kısa sürede" bu ay içerisinde veya şubat ayında yürürlüğe girebileceğim ifade etti taşımıştı.

www.haberturk.com/haber.asp?id=12452&cat=130&dt=2007/01/18 [/size]

Üst Alt