Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Kınıyorum] Avrupa Yakası dizisinde bi söz: "Kim bu spastik"!

ilerya

Yeni Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
1
  • AVRUPA YAKASI
    Bölüm 99 / Yeni Bölüm
    25 Ekim Çarşamba 20:00'de

Yayın akar,
    Kolonya sahnesi,
    Aslı(Gülse Birsel), Cem (Levent üzümcü) , Gaffur (Peker Açıkalın) kadrajda,
    Bülent ( Rutkay Aziz ) gelir,
    Ters Bakış,
    Gaffur’a anlatımsız bir bakış atar ve “KİM BU SPASTİK” cümlesini atar ve umursamazca başını döndürür,,,
Ben ATV'nin ilgili bölümüne bireysel tepkimi kendimce daha dolu altyapı ile dile getirdim,,,

Bilginize,,,

Aynı bölümde kolonya ikram eden bayan için de sürekli MONGOL ifadesi kullanması dikkatimi çekti.

Sanırım senarist Gülse Birsel 'in komiklik anlayışı bu :roll:

pardon arkadaşım ama ben burda protesto edilecek birşey göremedim sen biraz fazla abartmış ve alınganlık yapmışsın gibi geldi

bazı şeylere hoşgörülü olmalısın bence

Bu konuda toplumun çok büyük çoğunluğu gibi, Gülse Birsel'in de bilgisiz olduğunu düşünüyorum.
Benzetme elbette yapılabilir, benzetmelerden gülmece de yaratılabilir.. Ama doğru kullanmak koşuluyla! Ve orada "spastik" ve "mongol" benzetmeleri yanlış kullanıldı.

'Spastik'likle zihinsel geriliğin doğrudan bir bağlantısı yoktur. 'Spastik'lik, kaslardaki kasılma sorunudur ve fiziksel görünümle alakalıdır. Spasitkler doktorluk, mühendislik vb. tüm alanlarda görev yapmaktadırlar... Bu anlamda dizideki benzetme (bırakın ahlak ve nezaket yanını) kelime anlamıyla da YANLIŞTIR.

'Mongol'a gelince, o da YANLIŞ kullanıldı. Doğru kullanım 'Down Sendromu'dur ve bu genetik bir hastalıktır (doğuştan kromozom bozukluğu.) Yani kanser ne kadar komikse, Down Sendromu da o kadar komiktir!
Gerçi Down Sendromlu çocuklar gerçekten çok tatlı ve komiktirler (örnek aşağıda), ama bu komik yanları başkalarının sandığı (ve dizilerde de kullanıldığı şeklyle,) zekayla/aptallıkla alakalı değil, düpedüz afacanlık, saflık ve gülüşlerindeki güzellikle alakalıdır.
İyi bir gülmece yazarı bence çok daha zekice bakabilir ve yukarıda değindiğim komiklikleri senaryosuna yansıtablir(di)...

avi5.jpg

bence spastik gürse birsel dir densiz insan :evil:

Bu sahneye malesef bende şahit oldum... :cry: Çok üzücü bir olay...
Aslında oyuncuları değilde dizi yönetmenini, yapımcısını ve senaristini kınamak gerekir kanaatindeyim... Çünkü malzemeyi veren onlar...

Sevgiler...

biz insanlar genelde yapacağımız işin sonucunu iyi analiz etmeden
pat diye ortaya atlarız.
Filmin senaryosunu yazanlarda bundan ibaret olsalar filmi kimlerin
seyredeceğinden veya kullanılan cümlelerin kimleri rahatsız edeceğinden haberleri yoktu galiba
talihsiz veya düşüncesiz cümleler.

diziyi izlemiyorum o sahneyide bilmiyorum ancak kasti yada dalga geçilmek için yapılmış birşey olduğunuda düşünmüyorum kesinlikle bilgisizlikten kaynaklanan bir yanlışlıktır ve karambole gelmiştir çünkü bir kişi yazıyosa bu senaryoyu oynarken bir sürü insan vardır etrafta hani bu kelimeyi kullanmayalım diye uyaran olmalıydı. Toplum önünde olunca her yönden duyarlı olmak gerekir ama kimsede alınmasın ağzı olan konuşuyor işte

diziyi bende izledim o sahneyi izledikten sonra şok oldum anlamını nereye gideceğini bilmeden komiklik olsun diye sarfedilen sözler.Siteye girmeden az önce mail attım umarım cevap gelir demekki herşey okumakla olmuyor birazda yaşaması gerekiyor

gülnihal'den...

O gün o kelimenin geçtiği anda dizide, hemen kapattım...

Herkesin engelli adayı olabilecegi bir dünyada yasadıklarını çok çabuk unutabiliyorlar...

Belden aşağı saygı ve edepten uzak, insanları rencide eder şekilde yapılan espirileri şiddetle kınıyorum. Bu tür espirileri basit ve başkalarının sırtına basarak yükselme olarak değerlendiriyorum.
Spastik engelli bir kişinin ailesiyle, eşiyle yada yakın/uzak dostlarıyla bu avrupa yakasını seyrettiğini düşünün. Bu sahneye kadar gülen bu engelli kişi bu sözü duyduğu anda ne kadar bozulacak ve ne kadar mahcup olacaktır kimbilir. Düşüncesizce konuşup insanların kalbini kırmaya kimin ne hakkı var.
Böyle birşey benimde başıma geldi. 6-7 sene önce bir dost muhabbetinde ortamdaki müzik birden dikkatimi çekti. Sözleri şöyleydi. " Seni gidi topal. Bu gecede bende kal." Bunları duyduğumda gençliğinde verdiği duygularla yüzüm kıpkırmızı oldu. Ne edeceğimi şaşırdım. Arkadaşlarım da farketti ve gürültülü konuşarak müziği bastırmaya çalışıyorlardı. Ama bu mümkün olmadı. Aşırı rahatsız olmuştum. Aşağılandığımı, değersiz olduğumu, dalga geçildiğimi düşünmüştüm. Aşırı rencide olmuştum ve çok utanmıştım.
Başkalarının duygularını düşünmeden duyarsızca ve hatta alçakça bu şekilde rencide etmek ne büyük şerefsizliktir.
Sanatçı olduğunu iddia eden bir kişinin toplum huzurunda olduğunu ve topluma hitap ettiğini unutmadan saygısını ve sevgisini yitirmemesi gerekir. Talep eden kesim cahil olsa da, basit şeylere gülsede, basit şeyleri dinlese de veya seyretse de sanatcı cehaletin seviyesine inmemeli aksine cehaleti ortadan yok etmeye çalışmalıdır. Bunlara dikkat etmeyen kişiler sanat yaptıklarını sanmasınlar. onların yaptıkları olsa olsa ticaret tir. Üstelik haksız kazanç getiren haram kazanılan bir ticaret.

slm

ARKADAŞLAR ESKİLER NE GÜZEL SÖLEMİŞ "İĞNEYİ ÖNCE KENDİNE................"
BİZ KENDİ İÇİMİZDE NE KADAR DUYARLILIK GÖSTERİYORUZ Kİ KAPSAMIN DIŞINDA KALAN İNSANLARDAN BU DUYARLILIĞI BEKLİYELİM NEDEN Mİ?
NEDENİ ŞU BİR AY ÖNCE SOHBET ODASINDASIN Bİ BAYANA SARKINTILIK EDİLMİŞ BENDE " SPASTİK" NİKİMLE ORADAYIM BİLENLER BİLİR BENDE SPASTİK ENGELLİYİM. NEYSE KADININ TEPKİSİ ŞU BUTÜN BUNLARI YAPANLAR SPASTİK Mİ NE Yaaaaaaaaaaaaaa. oldu.DOLAYISIYLA TEPKİ VERDİM FAKAT İŞİN DAHA GARİBİ SİTENİN DİĞER SAKİNLERİ NEDEN BU KADAR TEPKİ VERDİĞİNİZİ ANLAMIYORUM DİYE KARŞILIKLAR ALDIM BU BİRİNCİSİ

İKİNCİSİ Bİ DÖNÜNYUKARIYA "Başarı" nikli arkadaşın yazısına BAKIN NE DEMEK İSTEDİĞİMİ DAHA İYİ ANLARSINIZ .

siz KENDİ İÇİNİZDEKİ DUYARLILIĞI SAĞLAYAMAZSINI DIŞARIDAN GELEN SALDIRILARA YETERİ KADAR TEPKİ VERİRSİZ. ÇOK FAZLA GÜRÜLTÜ ÇIKAR BATIRTI ÇIKAR BELKİAMA DAHA SONRA TARİHİN DİPSİZ KUYULARINA GÖMÜLÜR.

SPASTİKLİKLE DALGA GEÇİLİR,GÖRME İLE İLGİLİ ENGELLE DALGA GEÇİLİR,YAŞLILIKLA DALGA GEÇİLİR BENCE HER KONUDA HER ŞEKİLDE DALGA GEÇİLİR "Tİ" YE ALINIR. ANCAAAAAK BURADA ÖNEMLİ OLAN ŞEY ESPRİNİN HAKARETE VARMAMASI.TEK DİKKAT EDİLECEK NOKTA BURASI BENCE. BU ACIDAN BU KONUDA ESPRİ KONUSUNUN Bİ KIRILMASI NOKTASII OLACAĞINI DA FARKINDAYIM BU KONU ÜZERİNDE BİRÇOK POLOMİK YAPILABİLİR KARŞIR FİKİR ORTAYA KOYULABİLİR BİÇOK KİŞİ RENCİDE OLABİLİR FAKAT ZAMAN İÇİNDE BU SINIRLARIN VE DUVARLARIN KIRILACAĞINA EMİNİM. ÇÜNKÜ HANGİMİZ SOSYYAL YASAMIN İÇİNDE KENDİSİYLE VE DOLAYISIYLA ENGELİYLE DALGA GEÇMİYORUZ Kİ. KENDİMİZ YAPARKEN NORMAL KARŞILADIĞIMIZ Bİ OLAYI BAŞKASI YAPINCA NEDEN RENCİDE OLALIANCAK TEKRAR SÖLÜYORUM BUNUN SINIRI HAKARET SINIRINA DAYANMADIĞI MÜDDETCE........... BİR KİŞİNİN YAPTIĞI SAPIKLIK YADA SALAKLIK BİR ENGELLLE YANYANA GELMEMELİ. YOKSA ORTAMDA BİRLİKTE OTURURKEN YANIMDA SAĞLIKLI BİR KİŞİ MASANIN ÜZERİNDEKİLERİNİ YERE DEVİRDİĞİNDE "OLUM SPASTİK OLAN BENİM SANA NE OLUYOR" ESPRİSİNİ YAPARIM :D :D

SAYGILARIMLA

Üzüldüm. Sahneyi kaçırıp izlemediğim için üzüldüm.
Aklıma şöyle bir espri geldi;
"Adamın birini OMO ile yıkamışlar. Adam yıkandıktan sonra maymuna dönüşmüş. Neden?
Cevap: Çünkü, Omo ile yıkanan her şey ilk gün ki haline döner."

Şimdi bu cümleyi kullanan bir kişi tüm insanlara hakaret etmiş mi oluyor. "Ben üstüme almadım." Cevabını da verebiliriz. İnsanın maymundan yaratılmadığı gerçeği bilinse de kalıplaşmış bir olgudur bu. Espri anlayışınıza gore gülersiniz ya da gülmessiniz.

Patronumuz yukarıda spastiğin doğru anlamını belirtmiş. Kişi bilir ya da bilmez. Sn. Birsel'in bu konuda bilgisiz olduğunu düşünmüyorum.

Yukarıda;
A_GEYiK' Alıntı:
basari' Alıntı:
bence spastik gürse birsel dir densiz insan :evil:

Başarı,
Spastiklere mi yoksa Gülse Birsel' e mi hakaret ettin anlayamadım. :)

Burada dizide ki replikten ziyade, basari arkadaşımızın cümlesini ele almalıyız. Burada sizce espri mi yaptı?(!) Yorumu sizlere bırakıyorum.

Farklı bakış açıları dünyamızı zenginleştirir. Bir gün kahvehanede arkadaşlarla okey oynuyoruz. Yan masada oyun oynayanlardan biri aynı masada oynayan arkadaşına, " O taş atılır mı? Spastik!" dediğini dudum. Bir spastik olarak bana sesleniyor sandım "Efendim" dedim.

Başarı bu cümlesiyle Gülse birsel'nin kullandığı kelime ne manadaysa ona iada biçimindedir.(bence)

ZATEN BAŞTAN BAŞA ÇOK BOŞ VE SAÇMA SAPAN ESPRİLERLE DOLU BİR DİZİ HİÇ ŞAŞIRMADIM AÇIKCASI ESPRİ ANLAYIŞIMIZ BU KADAR BASİT OLMAMALI HİÇ SEYRETMEDİM AMA DÜZGÜN BİR ŞEYDE DUYMADIM DİZİ HAKKINDA ŞİMDİYE KADAR ZATEN BOŞ İNSANLAR BOŞ ŞEYLER ÜRETİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Dizi severek izlediğim bir dizi. Elbette ki senaryo yazarı bunu spastik insanları aşağılamak için kullanmamıştır ama bu inceliği düşünmeleri gerekirdi ve spastik engellileri ve ailelerini de düşünmeleri gerekirdi. Toplum içinde de kullanılan "özürlü mü bu ya?" tarzındaki ifadeleri toplumsal yaşantımızdaki seviyesizliğin bir yansıması olarak alabiliriz ama TV ler toplumu etkilediği için bu konulara daha dikkat etmeliler. "Toplumsal gerçeği yansıtıyoruz"" tarzı laflara da tenezzül etmemeliler...

arkadaşlar önyargılı davranmayın bence onlar oyuncu olur böyle şeyler

28.10.2006 tarihinde yayınlanan yazımın bir bölümü..

...

Gülse Birsel’e bir not

Konu basından ve televizyon yayınlarından açılmışken bayramın 3. günü ATV ekranlarında yayınlanan 'Avrupa Yakası' adlı dizide gördüğüm olumsuz bir noktayı paylaşmak istiyorum.

Dizinin bir bölümünde Aslı (Gülse Birsel) , Cem (Levent Üzümcü) ve Cem'in babası Bülent Bey (Rutkay Aziz) ile birlikte dışarı çıkarken aklında biraz gerilik olan kapıcı Gaffur'u (Peker Açıkalın) görünce Bülent Bey 'Kim bu spastik?' diye soruyor.

Burada geçen spastik kelimesi sizin de anlayacağınız gibi geri zekalı anlamında kullanılmış oluyor. Keşke Gülse Hanım bu senaryoyu yazmadan evvel kendine 'Kim bu spastikler' diye sormuş ve araştırmış olsaydı, eminim spastiğin beyin hücrelerindeki sinir sistemlerinin hasar görmüş kişilere verilmiş ad olduğunu, bu hasarın hareket kabiliyeti üzerinde etkisi olduğunu ve en önemlisi spastik kişilerin normal zekaya sahip olduğunu öğrenebilirdi.

Spastik kelimesinin geri zekalılık anlamı verilerek kullanılmış olması spastik kişileri ve onların ailelerini üzmüştür. Çalışmalarını takdir ettiğim Gülse Hanım umarım bu çağrıma kulak asar.

BENCE KASTİ BİR OLAYA DEĞİL..

DÜŞÜNMEDEN HESAPLANILMADAN SÖYLENMİŞTİR...

yahu arkadaşlar biraz abartmıyormusunuz.ben kullnılan o kelimelerin bilerek kullanıldığını sanmıyorum.gülse birsel aklı sıra komiklik yapmaya çalışmış.bu kelimelerin gerçek anlamlarını bildiğini sanmıyorum.sadece onu suçlamakta yersiz bence.çünki toplumun %90 ı bu kelimelere gülüyor arkadaşlar.

ya arkadaşLar ßende kuLLanmışımdır ßu keLimeyi şimdi avrupa yakasında enqeLLiLere saLdırı yada sayqısızLıkmı söz konusu.
Yapmayın aLLah(c.c) aşkına.
SeviyeLi diqerLerine oranLa adam astırıp kestirecek kadar insanı etkisi aLtında ßırakmayın ßizi her hafta teßessüm ettiren ßir aiLe dizisi.

Biz neyiz peki? Figüranmı ? :D[/quote]

bence çok alıngansın fuzilim spastik kelimesini sana ailenden veya arkadaşlarından biri dese bu kadar tepki göstermezsin eminim

sayın murat temizyürek engelli değilim.fakat burada spastiklerle ve down sendromlularla alay eidldiğini düşünmüyorum.öylesine söylenmiş kelimeler bunlar.tıpkı DELİ gibi.birisine deli dendiği zaman delilerle alaymı edilmiş oluyor canım.

murat temizyürek bey siteye girdiğim ilk günden beri benimle ne alıp veremediğiniz var anlamıyorum.sizinle muhatap olmak istemiyorum fakat devamlı yazdıklarıma yorum yapma ihtiyacı içerisindesiniz.
engelli olmamam hassas olmayacağım anlamına gelmiyor.

EVET MURAT SANA KATILIYORUM ARKADAŞM BENDE BİR SPASTİK ENGELLİYİM .
VE ENGELLİ OLMAYAN BİRİ BU ANLAYAMAZ HANİ BİR SÖZ VARDIR DAVULUN SESİ KARŞIDAN HOŞ GELİRMİŞ YA ÖYLE

Arkadaşlar bu başlık altında kişisel tartışmaya girmeyelim lütfen. Burada herkes fikrini düşüncesini özgürce söyleyebilir birinizin diğerinin fikrini benimsemiyor olması karşı tarafa kişisel saldırı yapmanızı gerektirmez. Konu hakkında düşünceleriniz varsa devam edin bu şekilde kişisel sataşmalar devam ederse başlığı kilitlemek durumunda kalırım. Lütfen uslubumuza dikkat edelim.

Üst Alt