Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kemik uzatma ameliyatı hakkında..?

guzgulu

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
polia sekeli-sağ bacak uzun bacak yürüme cihazı kullanıyorum 5 cm'lik kısalık var. Kemik uzatma amaliyatı olmadım riskli bir amaliyat demişlerdi. Göze alamadım. Bu konuda bilgisi olanlardan mail atmalarını rica edeceğim.

Benim 7.5 cm kısalık vardı, 93 yılında Okmeydanı SSK hastanesinde (İstanbul)
uzatma ameliyatı oldum ilizarov yöntemi ile: Ayrıntılar için tıklayın
Ben ameliyatı olacağım zaman riskleriyle ilgili bi açıklama yapmamıştı doktorlarım, ama açıklama yapsalardı da o ameliyatı olmaya karar vermiştim.
Sağ bacak boyunda 4.5 cm uzatma yapıldı, evet çok zor, uzun ve sancılı bir dönem geçirdim. Ama bana çok çok çok faydası oldu bu ameliyatın, çektiğim tüm sıkıntılara değdi yani.
Benim zamanımda son ameliyat yaşı 18'di sanırım şimdi yaş sınırı artmış.
Bildiğim kadarıyla her hastaya uygulanmıyor.
Elbette en doğrusu bir doktora gidip muayene olmak ve tüm detayları öğrendikten sonra o kararı almak.
Bana sorularınız olursa buraya yazabilirsiniz.

aynı ameliyatı bende izmir dokuzeylül ünüversitesinde geçirdim.çok ümit verdiler.iki tane profosöre primlerinide yatırarak özel ameliyat oldum.bendede 8 cm kısalık vardı.6 ay işkence hayatı yaşadım resmen.ama sonuç sıfırdı.bu tür ameliyatları çok iyi düşünerek yaptırmak lazım.

bu ameliyatı ben de uzun zamandır araştırıyorum ınternetten, doktora da gıttım (Mehmet KOCAOĞLU) ama doktor hıçbır rısk vermedı, artık bu amelıyatın çok kolay yapıldığını 20 cm'ye kadar çok rahat uzatıldığını söyledı

ama hala kararsızım.

bu ameliyattan bende oldum sol bacağım kısaydı.uzatma yapıldı ama şimdi sol bacağım sağ bacağımdan daha uzun. Ama daha önceki halimden daha iyiyim.daha rahat yürüyorum. iyibir doktorla tavsiye ediyorum ama uzun ve sabırlı bir dönem gerekiyor.

MYTHOS arkadaşında dediği gibi iyi bir doktor seçmek ve tedaviye tam anlamıyla riayet etmek gerekiyor sanırım.yukarıda bir arkadışın verdiği linki tıklayınca kendimdede bazı hatalar olduğunu gördüm.mesela sigara içilmemesi gerekiyor ama ben fosul fosul içtim.
:cry: :cry: Bağışıklık sistemi bozuk kabul edilen diğer hasta grubu da sigara içenlerdir. Sigaranın kemiğe bir çok negatif etkisi vardır. En barizi kemik iyileşmesini geciktirmesi ve hatta engellemesidir. İkinci olarak sigara vücudun kemik enfeksiyonu ile savaşmasını engeller. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce hastaların sigarayı bırakmalarını şart koşmaktayız. Sigarayı bırakmanın çok zor olduğunu bilmemize rağmen hastaların kendileri için bacaklarının mı yoksa sigaranın mı daha önemli olduğu kararını vermelerini istiyoruz :cry: :cry: bu yazıyı o siteden kopyaladım çok riskli ve titizlik isteyen bir oparasyon hem yapan ekip için hem hasta için.her iki tarafada büyük görevler düşüyor.
*

ufak bir notta benden ameliyat sırasında açılan bölümde dolan kemiğin kırılma oranı çok yüksek ilerde onuda belirtmek isterim.
Uzatma sırasında zor bir dönem geçirsenizde işe yarıyor operasyon sakıncası da var...

DANUA' Alıntı:
ufak bir notta benden ameliyat sırasında açılan bölümde dolan kemiğin kırılma oranı çok yüksek ilerde onuda belirtmek isterim.
Uzatma sırasında zor bir dönem geçirsenizde işe yarıyor operasyon sakıncası da var...
Zaten karar veremıyordum, bu çok ıyı geldı. Kırılma mı :cry:

masiva;işin teknik yönü biryana tecrübe yönünü bana sorarsan (bunu yaşamış biri olarak)acil bir durum değilse kimseye tavsiye etmem.bu benim nacizane kendi fikrim.

slm güzgülü ameliyat olmanı tavsiye etmiyorum; 5 cm lik kısalığı bir başka şekildede giderebilirsin mesela kullandığın ayakkabının biri diğerinden yüksek olur. bana göre ameliyat risk taşıyan bir operasyondur. benim dşüncelerim bu şekilde ama sen kendin için en iyisinin hangisi olduğunu dşnüyorsan onu yap sonuçda bu hayat senin.

Tabiki cihazdan kurtulunuyor , uzatma yapılıp uzatılan bölümde kemik dolumu olunca cihazda çıkarılıyor .

Sanırım yürüme cihazını soruyorsunuz cem bey,
Ben ameliyattan önce'de cihazsız yürüyebiliyordum, şimdi de öyle
(ama tabii cihazı hem daha rahat bir yürüyüş hem de bel ağrısı vs. için kullanmam gerekiyor)
Tedavi'nin belli bir döneminde yürüme cihazı kullanmam mecburiydi, çünkü aradaki yeni oluşan kemik çok zayıftı ve benim oraya baskı uygulamamam gerekiyordu bir süre koltuk degnegi kullandıktan sonra, cihaza geçiş yaptım.
Sonrasında da (kemik tamamen sertleşince) cihazı kullanmayı bıraktım,
Ama dediğim gibi ben ameliyattan önce de cihazsız yürüyebiliyordum.

Ya kemik olayını tamam anladım.
Bende 4cm kısalık var.
Ama kalçadan itibaren zayıflıkta var.
Bazen 1 hafta hiç giymiyorum.O zaman farkedilir bi etleşme oluyor.
Tabii bacak 3 yerden kemerlenmeyince özgür kalıyor:)
Şimdi kemik hallediliyor.Peki yeterli oluyormu?
Ben cihazla km.lerce yürüyobiliyorum.Ama cihaz olmadımı anca evde dolanabiliyorum.Hiç baston vs. kullanmadım.Sadece cihaz yeterli oluyor.
Naapsam gitsemmi bi doktora acaba?

bende geçirdim ilizerov ameliyatı
hasta dikkatli olduktan sonra riski yok diye düşünüyorum
efeksiyon riski var bu yüzden gün aşırı pansuman gerekiyor
bende 4 ay kaldı ilizerov zor ve sıkıcı bir dönemdi
ama şuan çok memnunum.

DANUA: ufak bir notta benden ameliyat sırasında açılan bölümde dolan kemiğin kırılma oranı çok yüksek ilerde onuda belirtmek isterim.

Kırılmadan bahsediyorlar ben de bunu okuyunca resmen vazgeçtım bu uzatma hayalinden. Zaten normal olmayan bir uzvun kırılması çok korkunç. Daha kötü birşeyle karşılaşmaktan korkuyorum.

KADERB: bende geçirdim ilizerov ameliyatı hasta dikkatli olduktan sonra riski yok diye düşünüyorum efeksiyon riski var bu yüzden gün aşırı pansuman gerekiyor bende 4 ay kaldı ilizerov zor ve sıkıcı bir dönemdi ama şuan çok memnunum.

İyice aklım karıştı :roll:

Kemik uzatma ameliyatı geçirmedim...
Doktorum , bu ameliyatın hasta üzerinde -özellikle genç ve okul çağındakiler için- çok yıpratıcı olduğu düşündüğünden farklı bir tedavi uyguladı.
İlkokul 5'e geçtiğim yaz (11 yaşında) kemik filmlerim çekildi. Sağ bacağımın uzama döneminde sol bacağımdan epeyce kısa kalacağını söylediler. Sol bacağımdaki uzama kıkırdaklarına basit bir operasyon yaparak uzamamı yavaşlattılar. 18 yaşında gittiğim kontrolde sadece 1 cm kısalıkla ilizarov tekniğinden kurtulmuş oldum . Boyum 1.70 olacakmış (ama kısa bir bacakla) Şuan 1.58 ve kısalık yok :)

ben kemik uzatma amaliyatını 1984 yılında olmuştum o zamanki teknolloji ile çok başarılı geçmişti 5 santim kısalık vardı 4.5 santim uzatıldı biraz zahmetli bir amaliyat ama mutlaka olman lazım dik bir duruş ve rahat yürümek için

Re: Kemik uzatma ameliyatı hakkında bilgi..?

merhaba guzgulu
Beninim de 6 yaşında ve sağbacağında kısalık olan bir kızım var. Kontrolleri ve tedavisi Ankara Gazi hastahanesinde Prof.Dr.Haluk yetkin ve Prof.Dr.Sacit dumanlı yönetiminde devam etmekte. Şu ana kadar bir kemik düzeltme ve uzatma ameliyatı yapıldı. Kemik dültme operasyonu başarıyla tamamlandı. Kısalığı için tek seans yeterli gelmedi bir kaç seans daha yapılacak. Yaklaşık 6 santim kısalığı var. uzatma ameliyatlarını doktorlar problem etmiyor. 5 cm lik uzatma için fiksatör denen cihaz kullanılır. Günde 1 mm uzatılır. Yeni kemik dokusu oluşur. 5 cm lik kısalık için yaklaşık 2 ay uzatmaya devam edilir ve 8-10 ay arasında da kemik dokusunun sertleşmesi için beklenir. bunun için yalnızca 1 hafta hastanede yatılır. Taburcu olduktan sonra uzatma işlemine hasta veya yakınları evde devam eder açıkta olan çivilerin ertrafı hergün hastanın kendisi tarafından pansuman edilir. Bu tür uzatma işlemleri hastanın sosyal aktivitelerden uzak kalmasına engel değil. yürür okula gider çalışır vs. Uzatma ameliyatı olmanı tavsiye ederim. Yaş önemli. ergenlik çağına kadar bu tür ameliyatların olması tavsiye edilir. İleride habeleşmek istersen posta adresim zekeriya@gazi.edu.tr
öğretim üyesiyim sana acil şifalar dilerim.
Yrd.Doç.Dr.Zekeriya Yerlikaya
Kastamonu

guzgulu' Alıntı:
polia sekeli-sağ bacak uzun bacak yürüme cihazı kullanıyorum 5 cm'lik kısalık var. Kemik uzatma amaliyatı olmadım riskli bir amaliyat demişlerdi. Göze alamadım. Bu konuda bilgisi olanlardan mail atmalarını rica edeceğim.

Bu ameliyatı ben de oldum çekilen acı ve edilene faydaya bakacak olursak ben ce değmez Ben 15 yaşında oldum şu an 30 yasındayım koltuk değneksiz ve cihazsız yuruyebiliyordum. Ameliyat ve tedavi süresi 1 yıldan az sürmüyor ömrünüzden bir yılı vereceksiniz 4 - 5 santim için; Ameliyatla kemik kesiliyor ve deri gerilerek iki kemik arasında boşluk oluşturuluyor. Bu germe sırasındaki acıyı düşünün bir çıhazla bağlı kalıyorsunuz sonra alçı dönemi ve iki kemiğin arasının kaynamasını bekliyorsunuz. Zaten felçli bacakta kemik oluşumu uzun sürüyor. Bir yılın sonunda koltuk değnekleri ile gezmeye başladım bir yol sonra atabildim ne oldu yapmadan önceki halime döndüm anlayacağınız. Ameliyattan önce ayak parmaklarımı oynatabiliyordum şuan aynatamıyorum.

vaktinitiniz varsa ameliyat olun

1,5 2 yıl kaybetmetense özel ayakakbı yaptırın daha iyi bence

iki yıl okula gidemedim 18 yaşında liseye başladım düşünün sonuç ...

SELAM

İlizaro derler buna ben 6 ay kullandım hiç bir zararı yok yürüyebiliyorsunuz.Sacede yatarken zorluk çıkıyor oda uyku halinde demirlerim çarşafa veya torgana takılması ğibi problemler çıkıyor tafsiye ederim kullanın.Sonuç alınıyor.Bu na ben bizzat şahit oldum gatada bir şahısta gördüm aksaklığı tamamen ğitti.

arkadaşlar şimdi uzun yürüme cihazı kullanıyorum...benim ayağımda 3.5-4 cm kısalık var uzatmak istiyorum..

ama korkuyorum...acab olursam aacılara değermi...

ne dersiniz.. :wink: :wink: :wink:

Uzatma ameliyatı olcam ama....

merhabalar arkadaşlar;
2 yaşında çocuk felci geçirdim ve şu an sağ bacağım soldan 5,5 cm. daha kısa. ortez değnek kullanmadan ama aksayarak yürüyorum. geçen hafta izne ayrılıp, çapa tıp fakültesinde muayene oldum. bana neredeyse kesin bi dille uzatma ameliyatı olmam halinde bu sorunun ortadan kalkacağı söylendi. Fakat benim hala bazı tereddütlerim var.
ilki aynı zamanda kalçamında çıkık olması ve bu ameliyatın başarılı olması için kalça çıkıklığımında giderilmesinin gerekmesi. bu iki operasyon ard arda acaba fazlasıyla zor olmaz mı?
ikincisi acaba zaten normalden biraz zayıf olan (ama yürürken herhangi bir problem çıkarmayan) sağ bacağım ameliyattan sonra hesapta olmayan sorunlar çıkarabilir mi? yani estetik olarak daha düzgün yürürken sağlık açısından bi kaybım olması söz konusu mu?

sizlerden daha önce bu ameliyatı olmuş yada olanları tanıyanlarda görüş/tavsiyeleriniz bekliyorum....

Uzatma ameliyatını yaptıran 2 arkadaşım var bir 24 yaşında 2 yıl önce oldu çok başarılı bir oparasyon geçidi. 7 cm kısalığı vardı 5cm uzatıldı ancak onda yaşanan sorun kemiğin sert yani dış kısmındaki oluşum çok yavaş olduğu için uzun bir zaman aldı (2 Yıl) Şu anda cihazsız ve sadece tek kanadyenle yürüyebiliyor. kalan 2 santimlik kısalığıda ayakkabıya konacak tabanlıkla toölore ediyor. Bir süre sonra kanedyenide bırakacakmı.
Diğer arkadaşında 11 cm lik kısalık vardı onunda başarılı geçti ameliyatları. onda kemikte gelişim sorunu yaşanmadı iyileşme süreci daha kısa zaman aldı.

Ancak iki arkadaşında dediği gerçekten çok acı veren bir süreç yaşanıyormuş.
Tabii herkezin ağrı ve acı eşiği farklı bunlarıda göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim
Arkadaşların ameliyatları Ege Ünv. de yapıldı.

kemiik kalca

sorun aslında sadece kemik uzatma değil . ben de ayrıca kalça çıkıklığıda var kalça ile ilgili operasyon geçiren var mı daha net ifade ile kalçaya cerrahi operasyon yapılabiliyor mu

arkadaşlar bahsettiğini ilizarov yöntemi şuan istanbul üniversitesi ortopedi bölümünde uygulanmaktadır.benim ordaki doktorlarla görüşme fırsatım oldu.bu yöntemin uygulanmasında bireysel özellikleriniz çok önemli ve bahsedildiği gibi bir seansta 20 30 cm lik bir uzama sağlanamıyor.bir bakıma kişiye özel bi tedavi gibi.her hasta da elde edilen sonuçlar farklıymış.ilizarov yöntemi en büyük başarıyı tek extremite uygulamasında gösteriyormuş

BACAK UZATMA POLİO SEKELİ HASTALARI İÇİN

BEN POLİO SEKELİ HASTASIYDIM. 5 CM UZATTIM.BİLGİ İÇİN MSN ADRESİM ANTEP27Lİ@HOTMAİL.COM msn de bilgi veririm ayrıntılı

ewet bnde yeni ameliyat oldum bnmki kolumdan bnm 2 cnmlik bi kısalığım vr doktorum biran önce büyümeden ameliyatın olması gerektiğini söledi merak etme korkulacak hiçbişi yokk

yanız notuma bişey eklemek isterim aniden kemik uzatılınca kol veya ayak neresiyse zarar verirmiş kslmek zorunda kalırmışş

hiçte riski yok.ben yeni oldum her iki ayagımdan gayette başarılı devam ediyor.suan 3.5 cm uzadı hedefim 15cm. Uzatıp 1.70 olmak. Ama nasip en az 9cm uzuyor.önemli olan tel dibi bakımı enfeksiyon kapmasın yeter.izmirde oldum ben ünal boz doktorum.kendisi bu konuda sihirbazdır üstüne tanımam.özel izmir hastanesinde.

ya ben bişey söylemek istiyorum bu ilizarof ameliyatı her yaşda olabiliniyor mu?yoksa yaş sınırımı var bilgilendirirseniz sevinirim .

Üst Alt