Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kekemeyle dalga geçenler...

zeybekyb

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
sıkıldım hayattan hiç zevk alamıyorum..

ya bu hastalıktan kurtulurum yada dağın basından bir ev alır herkesten uzak yaşarım.

başlıyacam artık milletin beni rencide etmesinden bıktım!

edit..

İnsanların özellikleriyle dalga geçmek... Ne denilebilir ki! Bir şekilde alışılagelenden farklı olan ne varsa (bu yeri geliyor zenginlik, yeri geliyor sakatlık, yeri geliyor kadınlık, yeri geliyor zencilik vs. oluyor) batıyor insanlara! Ama işte, zor da olsa, battığı kadar batsın deyip, yaşamı cüretkar şekilde sürdürmek gerek. Üstlerine üstlerine gide gide, onların normlarını yıka yıka...

Hüseyin Turan 'ı bilirsin... Çok severim kendisini. Hem sesini, hem kekemeliğini hem hayata bağlılığını... Bizim okuldan mezun ve çoğu hocamın da dönem arkadaşı. Sık sık sohbetlerimizde adı geçer, yaptıkları, olaylar karşısında verdiği tepkiler, daha neler neler... Hocalarımız anlatır biz yerlerde, o kadar güleriz yani... Hiç kimse, onunla ilgili birşey anlatırken, onu rencide etmek için anlatmaz ya da bizler gülerken onunla dalga geçtiğimiz için gülmeyiz. O bir örnektir benim/bizim için. Ondan sonra bizim okula gelen 2. engelliyim. Onunla nasıl gurur duydularsa hocaları, şimdi de benimle gurur duyduklarını söylüyorlar...
İnsanların engelleriyle, özellikleriyle, davranışlarıyla dalga geçenleri akl-ı selim kişiler olarak göremiyorum. Çevremde görsemde dikkate almam. Bu zamana kadar hiç rast gelmedik ama bir denk gelirse anasından doğduğuna da pişman ederim : D
Yapmam gereken her zaman için, yoluma devam etmek...
Sen de öyle yap.Önce kendin için...

Sizinle dalga geçilmesinden bıkmışsınız hatda bezmişsiniz ama o kişiler hiç düşünüyorlarmıki yarın bizim ne olacağımız ne malum diye :?: yada doğacak çocuklarınında o halde olacağını düşünseler acaba halen devam ederlermiki :?: benimde sınıf arkadaşım vardı onunda aynı sorunu vardı fazla samimi olmasamda nedense konuşma tarzı hoşuma gidiyordu açıkcası ne yalan söyleyim.Bu size moral veriyorum anlamında değil bilmiyorum o anki psikolojimden düşüncem nasıldı belkide onun hastalık olduğunuda bilmiyordum herşeye toz pembe bakıyordum çünkü gençdim herşeyin daha baharında başındaydım.Bende nerden bilebilirdimki bu halde olacağımı bu site ile tanışacağımı hiç aklımın ucundan bile geçmezdi.
Ozamanlarda hep yardımcıldım şimdide öyleyim,hatda ben bakıma muhtaçken hastanede yatdığım dönemlerde artık aileme yük olmak istemiyordum kendim kalmak istemeye başlamışdım,gözleri görmeyen yaşlı bi amcaya sanki çoook önceden tanışıyoruzda ona ben bakmayı üstlenmiştim.
Sizden ricam lütfen isyan etmeyip şükretmesini bilin varsın kim ne derse nasıl dalga geçerse geçsin hatda olmadı sende yanına bişiyler ekle işi espiriye dökki utansın eğer tabi utanırsalar.Ben bazen kendi engelimle bile dalga geçerim yanına bi kaçda espiri niyetli kelimeler katarım.
Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer,acısıyla tatlısıyla bizler birer sınavdayız önemli olan bu dünyada sınavı başarıyla geçebilmemizdir.Unutmayınki beddua birgün size daha kötüsüyle dönebilir varsın Allah'ından bulsun de geç.Umuyorumki bu BELA lafını sinirle yazdınız buraya...
Mutlu olmana bu dünyanın sefasını sürmeye bak...

Önemsiz insanları çok fazla önemsersen nefes bile alamazsın zeybekyk...Hayat bir armağan,kimseyi önemsemeden,sana sunulan armağanın zevkini çıkarmaya bak...

Yorumlarınız için tşkler..Çoğu ve hatta tüm konularda haklısınız,fakat benim gibi olanlar veya ben kendimden örnek vereyim..

Hayat benim için hep kaygıyla dolu(Çünkü daha lise öğrencisiyim)
-ya öğretmen sözlüde beni kaldırırsa konuşamazsam
-ya bana söz hakkı verilirse..
-sınıftaki beğendiğim kişinin önünde rencide olursam..
-arkadaslarım bana güler tenefüste taklitimi yaparlarsa.
-kitap,test v.b şeyleri benden okumamı isterlerse..
-Lokantada garsona sipariş verirken konuşamazsam.
-telefonu cevaplayamazsam.
-sosyal aktivitelere katıldığımda çekeceğim sıkıntılar v.b

Şimdi sizce bu hayatın neresi zevkli..

ben kendimle barışık biri değilim kendimden utanıyorum ve bunuda kabulleneceğimi sanmıyorum.Çabuk pes etmeyle alakası yok ben kendime güvenemiyorum!

Arkadaş niye böyle konuşuyorsun ki Allah`ın bir bildiği vardır şükür edelim arkadaş bak ben kendimden bahsedeyim herkes gibi düzgün konuşmam yok ilk konuştuğum zaman hiç kimse anlamıyor ama sonradan sonradan anlıyorlar bende sevmiyorum ama napayım bunada şükür çocukluğumda hiç konuşamıyordum tekce anne baba abla diyordum şimdi çok şükür Ya Rabbime alışmak zorundayız arkadaş hiç üzülme....

Sen böyle düşündükçe kekelemen dahada artar.
Bırak kendini rahat bırak inan daha rahat olunca konuşmanda zamanla düzelir.
Çevre kendine benzemeyen herşeyle alay eder dalga geçer.
Sen çevrenin inadına daha çok konuş daha kalabalık yerlere git oralarda
konuş.

GENÇ ARKADAŞIMA BİRAZ SAKİN OLMASINI TAVSİYE EDİYORUM İLK ETAPTA....ÇOK AGRESİF BULDUM....İNSANLARA BEDDUA ETMEK HOŞ BİR ŞEY DEĞİL İLK ÖNCE HAYATINDAN BEDDUAYI ÇIKARMALISIN BENCE....
İYİ NİYETLİ OLDUĞUNA İNANIYORUM AMA TÖRPÜLEMEN DE GEREK NE DEMEK DAĞ BAŞINA HERKESTEN UZAK YAŞAMAK???SENİNKİSİ ENGELL DEĞİL BİR KERE....KONUŞMANI SAPLANTI HALİNE GETİRME...BIRAK DALGA GEÇEN GEÇSİNNN SENDE ONU TİYE AL....ÇOKMU ÖNEMLİ 2 3 KİŞİNİN DÜŞÜNCESİ....
BOL BOL YÜKSEK SESLE KİTAP OKU VE BOL BOL KALEM AĞZINDA KONUŞMAYA ÇALIŞ....KORKUNUN ÜSTÜNE GİT İNADINA İNSANLARLA DİYOLOG KUR.... :lol: :lol: :lol:
SABREDEN DERVİŞ MURADINA ERMİŞ....KİMSEYEDE REZİL OLMAZSIN MERAK ETME....

evet neden böyle insanlar. bizi eve kapatıyorlar. onlar yüzünden hayata küsüyoruz.

DALGA GEÇİLMESİ FALAN HOŞ BİR DAVRANIŞ DEĞİL. AMA SENİN ONLARI CİDDİYE ALMANDA HİÇ HOŞ DEĞİL BENCE. DUYMAMAZLIKTAN GÖRMEMEZLİKTEN GELECEKSİN ÇOĞU ZAMAN. VARSIN O İNSANLAR KENDİ KIT ANLAYIŞLARINA KENDİ ÖZÜRLERİNE YANSINLAR. HEM BİRİNİN ÖZRÜ İLE YADA BAŞKA BİRŞEYİ İLE DALGA GEÇMEK BÜYÜK BİR GÜNAHTIR. BU HAKKIN HESABIN VERİLECEĞİ BÜYÜK GÜNDE ONLAR PİŞMAN OLACAKLARDIR. VARSIN BU DÜNYADA GÜLSÜNLER SİZE.

HÜSEYİN TURAN benim bildiğim en güzel örnek bu konuda Hiç rahatsız olmadan anlatmak istediğini anlatıyor bu hayatta herkese örnek olmalı

onlara kafayı takarsak arkadaşım bizler yaşayamayız bizlerinde yürüyüşlerini taklit edenler var özellikle 18 li yaşlarındayken cok zoruma giderdi ama şimdi hiç önemli değil sende kafanı takma o yapan insanlar kendilerini bilmeyen birileri :(

yillarca espri adi altinda karadeniz insani ile dalga gecilmedimi... saka yaparsin insani rencide etmeden hatta engelini asmis insanlar kendisi ile dalga gecmesinide bilir ama asagilamak saka yaptigini sanarak insana kirarak bilmem vs yaparak olmaz...

kardeşim kafaya taktığın şeye bak. keşke ben de sadece kkme olsaydım da dalga geçselerdi. o dalga geçen aklı evvellerin zeka seviyesi belli . espri anlayışları çocukluk döneminde kalmış. kaldı ki engelli insanlarla dalga geçen çocukların aileleri cahil eğitimsiz kişiler. yani aslında onları dikkate alıp adam yerine koymak doğru değil .
Bırak cahil cuhela takımı kendi arasında eğlensin , ancak kendilerinin güldüğü soytarılıklarına .

herkesin bulunmus oldugu ortama kosullara gore degerlendirm oluyor...
arkadas kekeme sorunu yasiyor sagdan soldan alay ediliyor dalga geciliyor dert yaniyor bize yoksa engel karsilastirmasi degil bu ...

gorme duyma konusma bir bacagin olmayisi omirlik felcli sonucta yasami idame etmede zorluyor bizi bu engeller ...
bir parmagin olmayisi kekeme olmak elbette bizim engelimize gore hic birsey ama bunlari degerlendirme asamasinda toplumun yargisini gormek mumkun...
10 yasindayim henuz yuruyorum cok iyi hatirliyorum bir aile babasi ve cocuklari benim yurumemle ilgili beni alaya aldiklari o gunu unutmam unutamam ...

toplumun her konu ile alayi cok aci verici birsey ...
her konuda bu boyle dogu insani ile alay etmek karadeniz insanini kucumseyici fikralar uydurmak gecekondulu bir aileyi dalgaya almak bunlar toplumsal hastalik maalesef...

Çok haklısınız arkadaslar ama ben bunu yenebilirim fakat o riske girecek cesareti bulamıyorum!

Forumu sık sık takip etmeye çalışıyorum benim durumumdan daha kötü demiyimde hayatı seven ve herşeye rağmen hayatın tadını çıkarmaya çalışanlar bu forumda,hepsine helal olsun!

Ben bir engelli gördüğümde bakmamaya çalışırım çünkü zaten o kişi sosyal fobi dediğimiz olayı kabullenmiş herkesin gözün kendisinin üstündeymiş gibi etrafı inceler bide bizim meraklı halk alaycı,dik dik bakan,kompleksli insanlar olduğu için o kişi zor durumlar yaşayabilir!

Bende buna benzer durumlar yaşıyorum,hayatı yeterince sevemiyorum ama bununla mücadele etmeyi bilicem..

selam

Sevgili Zeybek Kardeşim keşke hayat HABABAM SINIFI'nda ki gibi olsa ama işte öyle değil....Ben yıllarca HALİT AKÇATEPE'nin o güzel kekeme rolünden zevk aldım o sınıfta heryerde nasıl davranıyordu onu örnek alman alzım bence....

Elbette ki kimse kimsenin ne hayatının aynısını ne de engelinin aynısını yaşayabilir. Hepimizin sorunları illaki var ama sorunu sorun olmaktan çıkarmak yine bizim elimizde....

Denize deniz olduğu için bakarız ve içerisinde milyonlarca balık yaşar her biri birinin yemeğidir ama hiçbir zaman denizde yaşamaktan sıkılmazlar..

Sağlıcakla kal...

Her ne kadar sürçü lisan ettikse affola.. :lol:

Senin durumun çok güzel bence, en azından senin hayatında bir eylem var..Bir hareketlilik var, ve en azından bir kaygı var...Kendi hayatımı test ettiğimde bazen keşke üzücüde olsa uğraşacak bişeyim olsa, hayat bana çokk anlamsız gelir..Ne için yaşadığımı bile çoğu zaman sorgularım.Yaşamamayı çok kez denesemde gene bir köşede yok yapamam diyip geri döndüm.Herkesin sorunları tabi ki farklı farklıdır.Ben sana gelipte demem, senden daha kötü olan insanlar var.Çünkü biliyorum ki, senden iyi olan bir çok insanda var.Ve ben neden sana iyi hissetmen için söz söyleyeyim.Ben sana derinden gerçeği söylüyorum.Bişeyleri saplantı haline getirmemek için, çaba ver azıcık.

Mesela demişsin ya, ya beni tahtaya sözlüye kaldırsa cevap veremessem.
Verme ne olacak, sen o cevaba mı? bağlı yaşıyorsun.Sen o cevap vermedin diye seni darmadağan mı etcek bir şey...Bu sorunun derinine indiğin zaman bak mesela bir soru beni ne kadar hayatımı mahvediyor..
Sonra demişsin, kitap dergi vs. bunları sesli okutacak ya, ben cevap veremesesem, verme kardeş, sen o söylenen şeyle mi yaşıyorsun.Bunları sen tek tek saplantı haline getirdiğin için, sana yüzde yüz kurtulacağın bir mucize getirsekde sen onu tepersin. Çünkü iş saplantı haline gelmiş, ve senin sorunların çözümden yana değilde parçan olarak görme taraftarısın.
Sorunların üzerine gitme, onlar üstüne gittikçe sana yapışır kalır...Onları serbest bırak, hayat herşekilde bir mucizedir de ve elinden gelenin en ötesini sorunların derinine in birgün bir bakmışsın ki hiç bir sorunun kalmamış.Sevdiklerin yanındada rencide olunmaz, bunu hiç unutma, çünkü senin rencide dediğin şey, sen alındığın için sevdiklerinin üzüldüğünü sanırsın.Ama bak sana söylenen herşeyi takma ozaman rencide diye bişey kalmayacak.SEn bunları kesin:D hiç birisini yapmıyacaksın, senle vaktim olsaydı bunları konuşabilirdik.ozaman göreceksin ki, aslında hayatta çok şey benim saplantı haline getirmemdem kaynaklandığını...

Biraz fazla konuştuysam özür dilerim...İnşallah en kısa zamanda sorunların ötesine geçersin..:)

zeybek benim seninle konuşmam gerek bende lise öğrencisiym yaşım 17 ismim halil yazdıklarının hepsiniiiii okudum okulda yaşadıklarının aynısını yaşıyorum artık dayanamıyorum okula bırakcak duruma geldim zaten okusamda bu kekemelik yüzünden her yerde gülünç duruma düşcem en sevdiğim mesleği bile kazansam subaylık askerliği liselerde konuşma bozukluğu yüzünden elencem :(((((((((((((((((( zeybek vallahi aynı dertleri paylaşıyoruz

Tedavisi var zannediyorum bu rahatsızlığın, kekeme olupta tedaviyle düzelen kişileri biliyorum.

sparta, hayat bizim için zor..

Diğer arakdaslara da yorumları için ç.ok tşkelr.

zeybek kardeşim bende eskiden kekeme idim, ve aynı zamanda da işitme engelli (11 yaşında geçirdiğim menenjitten dolayı işitme engelli oldum sonradan), kekemeliğim doğuştandı, insanlardan kaçıyordum, gazete bayinden gazete isteyemiyordum bile, bakkala markete gitmek, birileriyle birşeyler konuşmak, okulda tahtaya kaldırılmak vs vs hepsi birer işkence gibi geliyordu bana, hiç bir tedavi uygulamadım, ve hiçbirşeyi takmamaya başladım şu anda işitme engelliiym ama eskisinden kat kat güzel konuşuyorum, burada önemli olan heyecanlanmamak, önce kekemeliği yenebileceğini kabullenmen lazım, konuşurken her kelimede elinle bacağına vurarak konuşmayı dene evde böyle denemeler yap ve konuşurken de elinle bacağına hafifçe vurma harektelteri yap çaktırmadan ve zamanla kekemilğin geçecektir bence ama kendine güvenmen lazım.

kekemelik sorunu bendede var zeybek kardeşim ama benim takıldığım arkadaşlarımın aklına dahi gelmez böyle bir sorunla dalga geçmeyi düşünmek.kekeme olmak gerçekten çok zor bir durum fıkralara bile konu olan tek engel kekemelik. sana tek söyleyeceğim kaliteli insanlarla takıl onlar nasıl söylediğinden çok ne söylediğine bakarlar.

Üst Alt