Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kekemelik problemi üzerine tecrübe paylaşımı..?

Konular
24
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar...Benim kekemelik problemim var ve okul ve çevre ile ilişkilerimde sorun oluyor bayağı...benimle aynı sorun ve fikirlere sahip insanları davet ediyorum buraya arkadaşlar...Örneğin ne kadar dikkat ediyorum deseler de yinede bilmeyerek bana haksızlık edip dinlemek için beklemezler...Sizin de benimle fikir ve görüşlerinizi paylaşmanızı bekliyorum................Sevgiler....

Merhaba gökhan,

Kekemelik hakkında pek bilgim yok ama düzgün konuşan bir insanın bile bazı ortamlarda kekelediğine (kendimde dahil) şahit olmaktayım. Aşırı heyacan veya korku gibi duygularla.

Bu demek oluyor ki zaman zaman sizdeki problemler diğer insanlarda da ortaya çıkmakta.

İnsanların engellilere hep önyargılı davrandığını düşünür ve söyleriz. Peki biz onlara karşı ön yargılı davranmıyormuyuz.

Diyeceksinizki ben hissediyorum. Olabilir gökhan sen kendini rahat bırak rahat konuşmaya çalış. Bırak nsanların ne düşündüğünü önemli olan senin kendini ifade etmendir.

Çok sık konuşma ortamlarına katıl,

İkimiz konuşurken benim topal olmam seni rahatsız edermi gökhan, Hiç sanmıyorum.
Peki benim senin konuşmandan rahatsız olacağımı niye düşünüyorsun.

Bırak bu önyargıyı rahat ol , bilhassa bizim organizasyonlara katılma imkanın varsa katıl. Kendini önyargısız ve rahat bıraktığın oranda konuşmanın daha akıcı olacağına inanıyorum.

Konuşurken o kadar dikkat ediyorum diyorsun. Belkide senin yanlışın burda, niye o kadar dikkat ediyorsun ki anlamıyorum. Sen rahat konuş neticede birileriyle konuşuyorsun, Haber spikeri veya sunucu değilsin.

merhaba gökhan bende de eskiden olan bir sorundu bu.ama zamanla aştım sanırım .buna karşın çok sinirlendiğimde bazen yine takılabildiğim oluyor. çok kötü bir durum aslında seni de çok iyi anlıyorum hayat diğer engelliler gibi bize de zorluklar çıkarıyor. yaşını bilmiyorum ama zamanla düzelebilir bunu ilacı da yok aslında ama zamanla aşabilirsin umarım.sevgiler :)

Kekemelikle mücadelede benim sana bir kaç önerim olacak...

Öncelikle Kekeme olduğunuzu kabul etmeniz gerekmekte ve kendinizle barışık olmalısınız aksi taktirde daha fazla kasılarak daha çok kekelersiniz...

Bu aşamayı geçerseniz gerçekten kekemelikte ciddi bir ilerleme sağlarsınız...

Bir diğer çalışma ise düzenli olarak nefes egzersizleri yapmak bunun en iyi yolu sevdiğiniz bir romancı yada şairin kitabını düzenli olarak orta şiddette noktalama işaretlerini ve vurgularına dikkat ederek ve hissederek okumak

Bu işlemi her gün 15 dakikanızı ayırarak yaparsanız hem kelime dağarcığınız hem de zorlandığınız kelimeler yerine ikame kelimeler bulabilir ve hem konuşmanız hem de çümleleriniz daha zengin olur...

Benim de böyle problemlerim oluyordu Bu problemi bilinçli 2 öğretmenim sayesinde aştım şu anda minimum düzeyde...

Bir de heyecanı kontrol etmeyi öğreniyorsunuz bu gerçekten çok güç bir olay ama bir yerden başlamak lazım...

Anahtar kelimeler:
Kendinle barışık olmak
Düzenli Nefes egzersizleri
Kendini tanıma
İkame kelimeler
Zengin bir kelime dağarcığı
Ben kekemeyim ama mutluyum savunması (çocuklukta bu savunma önemli)

Bu konu da kesinlikle sevgili ahmetyildiz a katılıyorum.

Ben bir müzik eğitimcisiyim. Ne alaka diyebilirsiniz şimdi!!! Ama sakın acele etmeyin bu konuda. Eğitimim süresince sadece nasıl müzik yapılır öğrenmedik bizler. Toplu konuşma ve ses eğitimi başlığında gördüğümüz
bir ders kapsamında "kekemelik" le de ilgili bir sürü bilgi aldık.

Gerçekten ilgilenirseniz size bu konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Düzenli olarak yapmanız gereken bir sürü çalışma var, ve bu gerçekten önlenebilecek bir olgudur. :)

Gökhan , kekemelik rahatlıkla aşılabilecek bir sorun , için rahat olsun.
Hem bazen engeller insana avantaj olarak dönüyor :)

Senar, çocukken konuşamıyordu!

Türk Sanat Müziği'nin şarkı formunun en büyük icracılarından üç isim sayın denilse, Müzeyyen Senar adı mutlaka bu ilk üçte bulunur. Daha Cumhuriyet kurulmadan doğan ve kendi deyimiyle "Güfte yorumlayan" sanatçının hayatı ile Türk Sanat Müziği'nin 75 yılı neredeyse paralel gidiyor. Radi Dikici, Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan "Cumhuriyet'in Divası Müzeyyen Senar - Türk Musikisinin 75 Yıllık Hikâyesi" isimli kitabında, sanatçının insanı hayrete düşüren yaşantısından ilginç anları aktarıyor.

BİLİNMEYEN YÖNÜ
İşte Senar'ın birçok kişi tarafından bilinmeyen hayret uyandıran bir yönü: "Müzeyyen Senar ertesi sabah uyandığında konuşamıyordu. Anlaşılamaz ve bilinemez bir nedenle Müzeyyen kekeme olmuştur. (...) kekemeliğe çare bulunamıyordu..." Ancak sanatçı bu sıkıntılı durumu şarkı söyleyerek aşar.. Müzeyyen Senar anlatıyor: "...konuşamayınca şarkı söylemeye mecbur kalıyordum. Artık anlatmak istediklerimi şarkı söyleyerek ifade etmeye başlamıştım. Yani sürekli şarkı söyleyen bir insan haline gelmiştim. Bu herhalde sesimin volümüne ve kalitesine olumlu etki yapmış olmalıdır. Çünkü bazı heceleri çıkartmak için gırtlaktan farklı sesler çıkarmak durumunda kalıyordum. İşe iyi tarafından bakmak gerekirse, kekeme olmasaydım belki bugün Müzeyyen Senar olamazdım."

Kaynak:Tercüman

merhaba andente,
Ben sehribanu,ben psikolog olarak çalışıyorum.Nadir de olsa kekemelikle ilgili problemler geliyor.Bu konu da özel bir eğitimde verilmedi.
Kekemelikle ilgili nefes egzersizleri konusunda bilgi verebileceğini yazmışsın.e-mail adresine ulaşamadım.Benim e-mail adresim:sehribanu@mynet.com.Bu konuda yardım almak istiyorum,bana yardımcı olabilirsen çok seviniri.Teşekkür ederim.

Sayın sehrıbanu,

En kısa zamanda sizinle bu konu da bildiklerimi paylaşmak üzere elimden geleni yapacağım.

Görüşmek üzere...

-------------------------

Yani..... ???? sayın B_Ay?????....

Sevgili dostum bugünlerde algılama zorluğu çekiyorum, ve buyüzden anlamdan anlamınızı anlayamadım.

Ama merak etmeyin, bu konudaki ses ve nefes çalışmalarını buradan herkese yazacak değilim. Bir arkadaşımız bir sorununu yazmıştı, yardımcı olabileceğimi söylemiştim ama ne yazık ki kendisinden ses çıkmayınca bende buraya hiç bir şey yazmadım ta kii mesleği gereği bu gibi sorunlarla uğraşan ve bu konu da bilgilenmek isteyen bir arkadaşımız çıkana kadar...

Sizin yazınızdan çıkardığım anlamla ilgili bir başka yazı elbette bir gün bu sayfanın dışında kendiliğinden oluşacaktır. Sağlıkla ilgili bu köşeyi herkese sağlıklar dileyerek şimdilik son veriyorum.

Sağlıkla kalın, sağlığınız hiç eksilmesin yaşam pencerenizden.....

Kekemeliğin tedavisi nasıl olur..?

Adresime gelen bir mailde:

slm ben kekemeyim tedavi olmak istiyorum ama maddi durumum iyi değil bana bu konuda bilgi veriseniz sevinirim iyi günler​

slm

merhaba öykü nasılsın sağol bulduğun bilgi için ama ben onu biliyodum önceden okumuştum ama yinede uğraştığın için sağol ya benim istediğim kekemeliğimin tedavisi için gerekli olan para abiler ilk başa mesaj yazmışlar owenin nerde oturduğunu bilmiyoruz bilsek yardım ederiz demişler ben afyon dedim sonra bana cevap gelmedi lütfen o abileirm bana cevap yazarsa çok sevinirim hadi kendinize iyi bakın

Re: slm

Sevgili owen,

Burası bir Bilgi Paylaşım Ortamı"dır. Burada herhengi bir kişi için en fazla "bilgi" yardımı yapılabilir.

Maddi sorun için, Afyon İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvurmanı önerebiliriz.

Adres: Sosyal Hizmetler ve Özel İdare İşhanı Kat:5 Afyonkarahisar
Tel : 0272.2131983 - 2131151
Fax: 0272.2136933
E-mail: afyon@shcek.gov.tr

Benim tanıdığım tek kekeme ilkokul arkadaşımdı. Öğretmenimiz o arkadaşa 5-6 adet (tam hatırlamıyorum) hikaye kitabı verdi. "Bu kitapları hergün en az 2-3 saat okuyacaksın, yoksa sınıfta bırakırım." diyerek tehdit ederek vermişti. Aslında öyle bişey yoktu. O dünyanın en iyi kalpli öğretmeniydi. Bırakmazdı. Hergün tahtaya kaldırırdı, anlattırırdı, gerek dersle ilgili gerekse hikayelerle ilgili olsun. Netice-i kelam o arkadaş her geçen gün kekemeliği azalmaya başlamıştı. O arkadaş ile aynı ortaokula da gittik. Kekemelikten eser yoktu.
Demek ki; 1- Bol kitap okuyacak.
2- Toplum içinde bol konuşacak.
Belki çözüm olur inşallah.

öykü hanımın dikatine

öykü hanım bu yazdığınız konu kekemelikle ilgili nerden teğmin ettiniz öğrenebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

öykü'ün alıntıladığı yazı kekemelikle ilgili aşağıdaki iki tedavi merkezinin web sitesinde var. Bu yazıyı yazan kişi kimdir ve o tedavi merkezleri ile ilgisi var mı, hiç bir fikrim yok. Ben sadece internette buldum ve paylaşmak istedim.
Ve enteresan bir not: Her iki merkez de İstanbul, İzmit ve Gaziantep'de aynı adreste görünüyor! Neden böyle, bir dalavera var mı, bilemiyorum. Çok çok çok çok çok iyi araştırmak lazım. Aman!

bende konuşurken kekeliyorum küçüklüğümden beri bu durum bana bir çok zorluklar çıkardı bir çok kez tedavi gördüm ve hiç birinden bir sonuç alamadım, çünkü hepsi benim kekelememem üzerine kurulu tedavi yöntemleriydi şu anda yeni bir tedaviye başladım ve bu tedavi kekelemem üzerine kurulu dışarı çıkıp insanlarla normalde kekelemeyeceğim kelimelerde bile kekeleyerek konuşuyoruz (doktorumla birlikte o da kekeme taklidi yapıyor :) ) ve bu konu hakkındaki düşüncelerini soruyoruz yani kekelemekten korkmamak gerekiyor takılacağını düşünürsen takılırsın

arkadaşlar ben sağlık bakanlığına müracatta bulun dum amerikada ki üretilen PAGOCLONE adındaki ilacın türkiyeye getirilmesini istedim sizde mail atın ilaç gelsin tamamen yok ediyor

Arkadaşlar bu konuda daha kapsamlı ve güvenilir kaynakları buraya aktaralım lütfen kekememe arkadaşların ciddi beklentileri var. Lütfen onları üzmeyelim. Başıma gelen ilginç bir hadiseyi anlatayım. Bu arada ben de kekemeyim. Zonguldak Valiliğini İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğüne kekemelik tedavim için 1000 TL gibi bir para temin edildiği takdirde iki hafta içinde tedavi olabileceğimi ve bu şekilde daha kolay iş bulabileceğimi ifade ettim. Başvurum ret edildi. Niye ret ettiniz diye sorduğumda "Sen çok para istiyorsun biz o kadar parayı ödeyemiyoruz" dediler. oysa görüştüğüm kurs merkezi yetkilisi Konya ili karapınar ilçesi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının benzer bir durumda bir kekeme çocuğun tedavi parasını karşıladığı yazdıydı.

Sayın genel yayın yönetmenimiz bülent bey bu konuyu takip edip kapsamlı bir dosya haline getirirse sevinir ve gerekirse yardımcı da olurum.

Bu devletin açılış törenlerinde malum sanatçılara bir saatliik şarkı içın 40-50 milyar ödediği yerde insanını üretken ve faydalı duruma getirmek için 1000 tl si olmaz. İşte sosyal devlet işte sosyal adalet. Ama bunları yanlarına bırakamayacağım.İşe dönüş mahkememi kazanayım. Alacağım tazminatla emekli olup bunlar dan intikamımı alacağım inşallah.

Hasan Başar

ya bunu okulu filan gerçekten tamamen yok etmiyor. şarkı söyler gibi her kekeme konuşur ama ne kadar konuşabilir! eski sistem yine yerine gelecektir

bakın İYİ OKU BURAYI: PAGOCLONE adındaki ilaç tamamen yok ediyor. amerika'dan getirtmek lazım. youtube'da videoları var. ilaç yüzde doksan bir oranla yok ediyor. sorun beyindeki konuşma merkezinde...
siz sağlık bakanlığına sürekli mail atın

YouTube - Pagoclone: a possible medical treatment for stuttering

merhaba arkadaşlar ben recep 22 yaşındayım ve tam 5-6 yıldır kekemeliğimi tedavi ettirmek için uğraşıyorum ama bir türlü tedavi olamadım ya bunda ülkemizde kekemeliği tedavi eden merkezlerin çok az olması ve maddi sorunlar etkili oldu ben 2 yıl önce son umutta tedavi olacaktım parayıda yanıma almıştım ama son andan direkten döndüm
wink.gif
iyiki de vazgeçmişim çünkü son umut un tedavi ettiği insanlar 2-3 ay sonra tekrar bozuluyor arkadaşlar sadece son umut değil fonepsi logitta sim2000 trans- med bunların hepsi para amaçlı kurulmuş merkezler sadece izmir de özel kliniği olan buket sarı kekemeliği tedavi ediyor diye duydum ve o kadın hakkında kimseden olumsuz bi görüş olmadım ama iyice araştırmak lazım tedaviye gidenleri bulup konuşmak lazım arkadaşlar pagoclone diye bi ilaç mart 2009 da türkiye ye gelecek dediler 2009 bitecek nerdeyse ilaç ne hikmetse hala gelmedi arkadaşların bu ilacın gelmesi için BİMER e mail gönderelim onlarda gerekli yerlere bu mailimiz gönderirler ben tek başıma göndersem fazla etkili olmaz ama daha fazla kişi gönderirsek daha olumlu sonuçlar alabiliriz

ayrıca ben süper liseyi bitirmeme rağmen 13 sene dirsek (üniv. haz.) çürütmeme rağmen şu an bi kot fabrikasında sağlıksız koşullar altında çalışmaktayım ben polis meslek yüksek okuluna astsubaylığa ceza infaz kurumu memurluğuna kekemeliğimden dolayı başvuramadım başvurabilseydim ceza infaz kurumu memuru büyük ihtimal olacaktım ama işte kekekemelik siz daha iyi biliyorsunuz her yerde önümüze çıkıyor arkadaşlar devlet biz özürlü de saymıyor sağlam da saymıyor yani tam ortadayız bunun için ben BİMER e defalarca başvuru yaptım ama bi sonuç gelmedi eğer bu konuda da toplu oalrak hareket edersek belki bi sonuç alabiliriz

ayrıca devlet ve üniversite hastanelerinden kekemeliği tedavi eden dil ve konuşma bölümleri var ama bu bölümler hem yetersiz hemde pahalı ben BİMER e bu konu hakkında da mail attım bi sonuç gelmedi lütfen hep birlikte hareket edelim hepimizin sorunu aynı

Merhaba arkadaslar yukarıda yazdığım konuyla ilgili hiç kimse bir şey yazmamış ne kadar kötü .. sitenin adminlerine bir sorum olacak eğer biz hastaneden kekemelikle ilgili bir rapor alırsak tedavimizi özel kuruluşlarda ücretsiz olarak yaptırabiliyor muyuz bu kural çocuklar için vardı artık tüm yetişkinler için de varmış diye duydum bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim bu konuyla ılgılenen varsa bozo8787@hotmail.com adresınden benimle irtibata gecebilırler unutmayin bir elın nesı var ıkı elın sesi var

Arkadaşlar ben 21 yıl kekemelik yaşamış biriyim.izmirdeki kekemelodi merkezine gittim bundan 9ay önce ve o gunden beri kekemeliğimin %95 geçtiğini söyleyebilirim.
Oradaki eğitimleri veren Serdar Hocanında 17 yıl kekeme olduğunu ve bu sorunu çözdükten sonra bu şubeyi açtığını duyup bu eğitimi kendisinden aldım.Eğer imkanınız varsa aklınızda bulunsun.hepinize acil şifalar... [/

Arkadaşlar, kekemelik ve konuşma bozukluğu problemi olanlar için İKM İstanbul Kekemelik Merkezi Olarak uygun koşullarda kekemelik eğitimi vermekteyiz. Kekemeliğin çaresi yok diye birşey kesinlikle söz konusu değil! Verilen programa harfiyen uyulduğunda 0 verim alırsınız.

Kekemelik tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşın arkadaşlar. İstanbul Kekemelik Eğitim ve Tedavi Merkezi
Abide-i Hürriyet Caddesi Palazoğlu Sokak No: 1 / 4 Pk: 34381 Şişli / İstanbul

Tel: +90 212 233 28 58
Fax: +90 212 233 28 57
Gsm: +90 530 667 81 88
e-posta : info@istanbulkekemelikmerkezi.com

x

Gerçekten zor durum. Aynı durumda ben de varım.
İnsan rahat olmalı, dinlemek isteyen değer veren dinlesin. Zaten değer vermeyen ile işiniz olmamalı. Ama tabi bazen istisnai durumda olabiliyor. İşyeri gibi...

afyon subesi kekemedi konusma merkezi kekemelık tedavısı 0530 569 8570 umaralı telden ulasabılırsınız

arkadaşlar bu konun uzmanı değilim ama bu problemi ben atlattım. berbat bir şeydir konuşmanız gereken yerlerde konuşamamak. şimdilerde 100lerce kişilere hitap edebiliyorum. bir çok kişiden çok güzel hitabetin var, demeleri beni gerçekten gururlandırdı. öncelikle bu problemi atlatmanın en birinci yolu önce kendinizle alay edebilmeniz. 2.si sesli harf egzersizi yapacaksınız. yani elinize bir tesbih alın ve a harfini 100 kere tekrar edin. sonra e harfine geçin. 100 kere. ı-i-o-ö-u-ü hepsini 100er kere tekrar edin. sonra ab, ab, ab, 100 kere. ac, ac, ac...100 kere taki az,az,az... 100 kere diyene kadar. sonra eb, eb, eb...100 kere .......ez, ez, ez. 100 kere. böyle böyle en son üz, üz, üz 100 kere diyene kadar. temel sorun kekemelikte bu harflerin çıkarılmasına yardımcı olan kasların az gelişmiş olması. bir şeyi ne kadar çok geliştirirseniz o kas okadar işlevli hale gelecektir. ben iyi hatırlıyorum a harfinin kaslarını zorladığım halde bir türlü çıkaramazdım. bu egzersizlerden sonra yapmanız gereken kitabi konuşmak olmasın. yuvarlayarak da olsa mutlaka kekelemeden konuşmak. çünkü ne kadar az kekelerseniz okadar çok gelişim gösterirsiniz. ayrıca çok kitap okumak gerekiyor. neyse ben lafı fazla uzatmak istemiyorum. size bir site önereceğim. bu siteyi kuran arkadaş bergamalı. o da kekemeymiş zamanında. sonradan çalışarak bu problemi atlatmış. onun kitabını aldım aynı size tarif ettiğim yöntemi uygulayarak ben atlattım. o arkadaş da atlattı. size tavsiyem onun sitesine girebilirsiniz. şimdilerde şükür problemim yok. MUCİZE KONUSUYORUM - ANA SAYFA

gerçekten dediğin alıştırmayı yapmaya başladım bi fark oluşmaya başladı yüz kaslarım zorlandı baya eğer işe yararsa allah ın izniyle bu kekemelikten kurtulacağım. hayatımda ilk defa kekemelikten kurtulmak istiyorum daha 17 yaşındayım ama 6/7 seneden bu yana kekemelikle yaşıyorum.lise 3 öğrencisiyim ve sınıfta kitap okunacağı zaman beni seçmesin diye dua ediyordum geçen gün yeter artık dedim ve sesli kitap okuma çalışmalarına başladım. senin bu yazını gördüm inşallah işe yarar o kitabıda alıp okumaya çalışacağım.ama bir sorum olacak bu alıştırmaları ne kadar süre yapmamız lazım günlük mü yapacağız yoksa belli sürelerde mi? cevap yazarsan sevinirim

bende kekemeyim çocukken daha daha ileri düzeydeydim büyüdükçe,sosyalleştikçe,toplum içine çıktıkça baya azaltmama rağmen halen tam olarak geçmedi,hiçbir tedavi yöntemine başvurmadım 36 yaşında biri olarak size tavsiyem;kendisinizle barışık olun kekemeliğinizi bir kusür olarak görmeyin,kendinizi toplumdan soyutlamayın hatta 2009 yılında kan hastası olmadan önce kekemeliğimi bir özür olarak bile görmedim normal işlerde çalıştım,normal bir evlilik yaptım,çocuğum var,ömss sınavından memurluğa atandım...yaşı nispeten daha küçük olanlar için tavsiyem bir odaya kapansınlar karşılarına onu dinleyecek birini oturtsunlar bu anneniz olur,babanız olur kardeşiniz olur,hergün 2 saat bağırarak kitap okusunlar mutlaka faydası olur ama dediğimi en az 6 ay yapın hemen sonuç alamayabilirsiniz..hayırlı günler..kalın sağlıcakla..

Taha suresi 27. ayet kekeme olan, konuşmada zorluk çeken kişiye 7 gün boyunca 21 defa Besmele-i Şerif ile başlanarak okunur ve ağzına üflenir. Arapçası Besmele-i Şerif ile aşağıdaki gibidir.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ
وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي

Okunuşu: Bismillâhirrahmânirrahim.

Vehlul Ukdeten Min Lisâni(Allahım) Dilimden şu bağı çöz

Kişi, kendi üzerinde deneyecek ise "Rabbişrahlî sadrî, ve yessirlî emrî, vehlül ukdeten min lisânî, yefkahû kavlî." şeklinde de okuyabilir

Üst Alt