Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kedisi olanların düşüncesi

meopius

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
Kediye hangi marka kuru mama vermemi önerirsiniz?

Bir fikir sorayım dedim belki bilmediğim vardır..

Kedim 12 yaşında çok hareketli ve haffi toplu. Champton kedi maması dışında kuru mamaları beğenmiyor, ayrıca tavşan etli yaş mamayı da beğenmiyor(azıcık alevi mezhebindendir sanırım ama ben değilim). Patates püresi seviyor onun dışında da kurufasülyeyi de seviyor ve diğer yemekler beğenmiyor. Salam beğenmiyor, sucuk beğenmiyor. Beyaz et pek yemez yumurta sarısı ister diğerini yemez ama balıklara dayanamaz. Benim gibi mangalcı; mangalda ne pişerse hepsini yer ama sebze hariç.
Öyle bir kedi ki champton marka dışında kuru mamayı nasıl beğendiririm?
Aç bıraktım (3 gün boyunca) aklı başına gelsin diye yine bana inat diğer marka kuru mamayı yemedi. Kuru mamayı sütle ıslattım yemedi, ılık su ıle ıslattım yine yemedi.
Bakın kedime hergün haşlanmış akciger vermekle olmaz dimi...

İyi bir site önerdiğin için teşekkür ederim.

Meopius, Kedigen.com'a bak, orada daha detaylı bilgiler göreceksin. Ayrıca, kediseverler, veterinerler duymasın. Kedilere ev yemekleri vermek (yani bizim yediklerimizden), onlara yapılabilecek en kötü besleme biçimidir diyorlar (tuzu, yağı, ölçüsü onlara fazla gelir, toksik etki yapar). Ayrıca marketlerde satılan kuru mamaları da tavsiye etmiyorlar. Markası önemli değil, ama 'Premium' diye kalitesi belirlenen mamalardan verilmeli, diyor herkes. Champion, Whiskas, ... gibi ürünlerin kalitesi iyi değilmiş. Ayrıca kedilere fazla sebze vermemek gerekiyor. Sindirimleri insanlardan farklıdır, o nedenle sebzeleri pek tercih etmemeleri normal. (Etobur oldukları için). Sütü bizim kedi pek içmiyor, yumurtayı da hiç sevmiyor. Biz genellikle evde ona uygun haşlama et yapıyoruz (yağsız, tuzsuz,sade haşlama), öyle veriyoruz, ama tabii hergün değil, gün aşırı. Hergün belli miktarlarda 'Premium' kalite kuru mamayı (Pro-Plan, İAMS... gibi) mama kabına koyup işe gidiyorum. Akşama kadar idare ediyor. :wink: Salam, sosis, suçukları hiç bir kedi sevmez, katkı maddeleri yüzünden. Sade et onlar için en kaliteli ettir, balık, kümes hayvanları, büyükbaş... fark etmez. Pişirilmiş, ızgara edilmiş, ne şekilde olursa olsun. Bizim kedi haşlama etine yarım kepçe etin suyunu da koyunca çok seviniyor, hemen diliyle içip önce onu bitiriyor, ardından etini yavaş yavaş, doyuncaya kadar yiyor, artana aradan saatler geçince kesinlikle dokunmuyor. Tazesini seviyor yani. Su için de öyle, her seferinde taze su koymak gerekiyor. Aksi halde mutfak musluğunda damlayan sudan içmeye kalkıyor :)

Meapius, Maşallah sizin kedi 12 yaşındaymış! Allah uzun ömür versin! Bizimki yakında 6'sına girecek. Önceki sahibinden aldığımızdan biraz daha toplu olmaya başladı, mamalarımız ona yaradı; bir de sevgi arsızı oldu ki, sormayın! Evde 4 kişi kedi delisi olarak hep peşindeyiz, sevgimizden dörtköşe, kanepelerde, yataklarımızda bebekler gibi sırtüsüt yatarak patılarını bebekler gibi yukarıda kıvırarak yayılıp yatıyor, güya uyuyor (ama kısarak göz ucuyla bizi gözetlemekten de geri kalmıyor kerata)! Valla, kedisiz olmuyor!
:)

Ayaayayyyyy.. Almiraa.. maaouvvvvvvvvvvv : ))))) slm söyle meraklı ya.

1743-ked-byk3.jpg

1743-ked-byk2.jpg

Tırtıl, beceremediğim yarım kalan işimi halletmişsin, resimleri indirmişsin. Çok sağol! Selamdan daha iyisini yapıyorum, senin için onu öptüm, iyi mi? Aval aval bakındı, ne oluyoruz, kabilinden. :lol:

Faydalı bilgiler için Almira teşekkür ederim.
Kedi ve köpeklerin sebzelerden uzak tutmakda fayda var fakat bazı yeşillikleri yemek zorunda olduklarını biliyorum. Bunun nedeni sırf tüyleri temizlemekten dolayı midesine kaçan kılların tomak oluşup midesinden yeşilliklerle beraber atılmasını sağlıyor. Özellikle taze çimen otları yemeleri gerekiyor. Evinizde bu tür otların küçük saksılarda yetişmesini sağlamanızı tavsiye ederim. Piyasada satılan kedi ve köpekler için ideal ot tohumları da bulunmaktadır.

Meopius, tabii ki ot yiyecekler. Bizim kediye zaman zaman ot yediriyorum, bayılarak yiyor. Tek tek ağzına veriyoruz, güzelce çiğnemeye çalışıp yutması seyretmeye değer, çok sevimli ve komik oluyor! Sebzesiz de olmayacağını biliyorum, ama bizim yediğimiz miktarlarda olmayacak, çok çok az ( küçük bir dilimcik haşlanmış patates, taze fasulye, kuru fasulye, makarna, .... olabilir) ve etli yemeğine karıştırılmış olarak verebiliriz. Zaten başka türlü sebzeyi yediremiyoruz.
Mamayı değiştirmeye karar verdiğiniz zaman, ona alışmasını sağlamak için en iyi yöntem şu (ben yaptım, işe yaradı) : severek yediği kuru mamaya 1.gün her zaman ki miktarda verdiğiniz ölçünün 1/8 kadar yeni mamayı karıştır, ertesi gün 1/4' kadarını, ondan ertesi gün yarısını, alışana kadar azar azar artırarak sadece yeni mamayı vermeyi deneyin. Bu yöntem genelde işe yarar. :)

Pardon Meopius, kedinin yaşını sordum da, yazılarını okuyamadım. Neyse Allah uzun ömür versin.

:mrgreen: Benim kedim Whiskıs marka mama yiyor.Bence bi dene.

Merhaba Arzum, bana fikrimi sorarsan bu marka kuru mamayı tavsiye etmemeni öneririm. Veterinerim hiç tavsiye etmiyor, daha önce ben de kullanıyordum; ancak bu tip mamalar kedilerin böbreklerine zarar veriyormuş, doğal olmayan katkı maddeleri barındırıyormuş. Ara sıra konserve yaş mama olarak o marka olabilir, ama kuru mama olarak, yani ana mama olarak ona sadece premium kalitede mamalardan vermeni öneririm (bunlar da daha çok veteriner ve büyük petshop'larda satılıyor. Mesela proplan... :wink:

whiskas hiç tavsiye etmem...
Zaten kedim de sevmiyor..

:mrgreen: Benim kedim hapur hupur götürüyor.Kuru mamayı soruyorsanız eğer onu açık yemcilerden alıyoruz. :mrgreen:

bitki düşmanı kediler..

Ben de kedilerime Science Diet diye bir markanın kuru mamasını yediriyorum. Galiba marka Hill's, mama adı Science Diet idi. Poşetinden tanıyorum hafızam pek kuvvetli değildir. Veterinerden alıyoruz mamayı, denildiği gibi premiumdur herhalde o yüzden..
Bir de akşamları bir tabak yoğurt veya kefir koyuyorum yemeleri için. Ben de bunu www.kedigen.com da okumuştum. Bizimkiler ayrıca saksıda bitki görmeye dayanamıyorlar. O bitkiciği parçalamak, çiğnemek, yok etmek istiyorlar. Herhalde dediğiniz gibi ot ihtiyacından. Marul vereyim bari, belki bitkilerimi rahat bırakırlar..
Benim kediler henüz 7 aylık.. Evin içinde matrix figürleri yapıyor keratalar.. Kedilerle yaşamak biraz zahmetli ama kesinlikle harika.. :)

barış, izo, kiki

Kediler hakkında yaşayarak öğrendiğim şeylerden birisi de mamalar konusunda herhangi bir markaya alışmış olan kedi diğer marka mamaları yemiyor. Whiskas' ı benim kedilerde hiç yemezdi.

vaybe millet yemeye kuru ekmek bulamıyor kedilerde neler yiyomuş.şaşırdım valla bu konuda hiç görgüm olmamıştı bu güne kadar :oops: benim bildiğim kedi ne verirsen yer.ayrıca alevi de değilim ama yukarıda onunla ilgilide bi söz kullanılmış anlayamadım söz sahibi tarafından açılırsa sevinirim :idea:

benim bir tane kedim vardı.onla yatıp onla kalkardım.onunla uğraşması çok hoştu.gece horlaması çok hoşuma gidiyordu.yaşlandı ve öldü.hala kedimi özlüyom.o öldükten sonra başka kedide eve sokmadım.

kediler çok iyi varliklardir ama tırmaklari olmasa 2 tanem vardi evde saglam perde bırakmayınca terk etmek zorunda kaldım .

selam

mepius arkadaşımış nankör kediler mi?insanlar mı?
Bunuda düşünmek lazım belki haklı olabilir.

nankörmü değilmi orasını bilemem ama ben 10 senedir kedi besliyorum. artık onların ellerimi ısırmasına tırmıklamasına o kadar alıştım ki. sizin ona olan sevginizi anlayınca inanın nankörlük felan kalmıyor. aranızda bir bağ oluşuyor bi zaman sonra.
ben böyle düşünüyorum.

benim ve kardeşimin biz küçükken bir kedimiz vardı o kadar çok seviyordukki onu o bizimle oyun oynardı saklanırdı birden üstüme atlardı çok insancıldı ama annem ve tüyleri dökülüyor diye istemezdi köyde yaşıyorduk babam götürürdü atardı kedi geri gelirdi en son köy minibüsüyle ilçeye gönderdi babam onu kardeşim çok üzüldü 3 gün hiç uyumadı en son vazgeçti kedinin gelmeyeceğini anladı kendi kendine dediki o askere gitti. amcamın oğlu askere gitmişti annesi ağlamıştı zamamnla ağlaması geçti yengemin kardeşimde onun gibiydi askerlik bitince gelecek değilmi abi diyordu bende vet dedim hatta izine bile gelecek dedim tabi ben de çok üzüldüm çok güzel bir kediydi zaten çirkin kedi yok...

İsmini Unutan Kedi

Onu bir çöplükte bulmuştum
Küçücüktü
Belli ki açtı
Bir isim vermiştim ona
Haberi olmadı
Sonra verdiğim ismi ben de unuttum

Oyun oynamazdı benimle
Benim olduğum yerde yemek yemez çişini etmezdi

Ya tırmalardı beni
Ya da sevdirirdi kendini

Tırmalardı beni