Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kaza sonucu perte çıkan özürlü araç için kasko şirketi ile ÖTV konusunda yaşananlar?

aynı durum benim başımda şimdi aracım pert ötv ödemeyiz diyorlar nereye baş vurcam bilmiyorum nereye varsam bizimle alakası yok diyorlar aranızda bilği verecek kimse yokmu rica etsem 0545 658 46 46

Muhammet bey, öncelikle bu platformda birtakım bilgilerle arkadaşların birbirine yardımcı olması açısından çok teşekkür ederim.

Bendeniz 1 ay önce bir kaza yaptım. Karşı taraf %99 hatalı bulundu zaten. Kısaca, henüz kaskodan herhangi bir dönüş yapılmadı bana. Expere uğradım. Çalışan biri, dosyamla ilgili bilgiler verdi. Aracın yapım bedeli olarak 57.300 TL kdv dahil masraf çıkarmışlar vesaire. Exper ise tuttuğu raporda aracın hurda kaydı olmasını bildirmiş sigortaya. Gecenin sesi rumuzlu bir arkadaşın tlf vardı forumda onu aradım dün.

Şimdi ise kafama takılan konular şunlar;

1- Sigorta beni aradığında tahminim "Aracınız pert/total pert işlemi görecek. Size de şu kadar bedel ödeyeceğiz" diyecek bana. Araştırmalarıma göre de çok düşük bir rakam teklif edecekler. (Bu arada aracım 2013 model 2014 ocak trafiğe çıkışı 0 km Toyota Corolla Advance Navigasyonlu-orijinalinden). Aldığım duyumlara göre 60-65 bin TL arası teklif olacak gibi. Halbuki benim tek bir trafik kaydım, kaza kaydım çiziğim bile yoktu arabamda. Ve gerçek 2. el bedeli ise 68500-73500 TL arası km.sine göre değişiyor tabii.

Ne yapmalıyım? Hurdaya ayrılsın demiş exper raporu ama sigorta 2.elde okutabilmek için çekme belgeli işlem ya da pert işlemi yapmamı isteyecektir herhalde. Ne yapabilirim bu durumda?

Selam, iyi günler dilerim.

Corolla'm ile kaza yaptım 35 gün önce. En son aşama; sigorta hurda belgeli işlem görecek diyor; ötvyi kesiyor ve bana 46bin tl teklif ediyor. Hurdaya ayrılacak araç için ötv kesebilirler mi?
Yoksa çekme belgeli işlem mi yapmalıydım?

Acil bilgilendirir misiniz, lütfen. Tlf: 0537 368 84 40 Hüseyin Yaşar, Adana....

aynısı bir durum ve aynı sigorta şirketi. ötv keserek hurda belgeli işlem görecek diyerek 46 bin teklif ediyorlar. Piyasa Rayici 71-73 bin tl arası aracımın. Sizin sonuc ne oldu acaba?

Reddish[FONT=sans-serif]
Size aracınızın aynısı ya da aynısını alacak parayı vermek zorundalar. Ayrıca pert olan aracınızın trafiğe çıkartılmaması, parçalanarak hurdaya atılması şart. Buna dair yazıyı size vermeliler. Aksi halde araç bedelinin yanı sıra ÖTV'yi de size vermek zorundalar.

[/FONT]
[FONT=sans-serif] aşağıdaki seçeneklerden başka bir seçeneği asla kabul etme:[/FONT]

[FONT=sans-serif]1- Ben aracımın sigorta kapsamında servisinde sıfır şekilde yapılmasını istiyorum.[/FONT]
[FONT=sans-serif]2- Sizin sigorta olarak işinize gelmiyorsa o masraf, bu sizin sorununuz. İsterseniz aracı trafikten tamamen düşürün, bana paramı verin. bu da sizin sorununuz. Umurumda bile değil. [/FONT]
[FONT=sans-serif]3- Eğer bu ikisinden birini yapmaz ve sigortacılık görevlerinizi ihmal ederseniz, hakkınızda hukuki süreç başlatacağım. [/FONT]@OturanBoğa[FONT=sans-serif] dan alıntı.[/FONT][FONT=sans-serif]

.

Sigorta şirketi aracı degerlendirmek için yada kazalı araba alım satımı yapan kişilere satmak için araçı özellikle TRAFİKTEN çekme belgeli isterler... [/FONT]
[FONT=sans-serif]Ama engelli bireyin ÖTV ödeme zorunlulugu oldugu için dikkat etmek lazım...[/FONT]
[FONT=sans-serif]TRAFİKTEN ÇEKME İLE HURDAYA ayırma işlerini karıştırmamak lazım.... Bu gibi durumlarda ayrıca vekalet vermemek lazım illaki vekalet isterler ise aracın sadece HURDA ya ayırma yetkisi belirtilmelidir vekaletname de...[/FONT]

Şimdi de teklifi beğenmiyorum diye yeni bir değerlendirme yapacaklarmış; sigortadan arayıp öyle dedi. Anlaştığımız bir rakamın olmaması nedeniyle mutabakat yazısı da göndermiyor sigorta. Önce anlaşacağız sonra göndereceğiz diyorlar.

Neden ÖTV kesiyorsunuz kanunda yeri yok diyorum; hurda belgeli işlem görecek diyorsunuz neden ÖTV kesiyorsunuz filan. Adamlar telefonda evet ama hep böyle zaten diyorlar; kesiliyor ötv diyorlar.
Bari iyi bir rakam verin uzlaşalım diyorum 56 bin tl falan... O çok olur ama tekrar aranacaksınız diyorlar. Anlaşma olmazsa mutabakatname metni de yok diyorlar.

Bir arkadaş da foruma yazan biri, onunkinde de 'hurda belgeli işlem' demişler olarak almış fakat metnin altına ötv hakkım saklı kalmak kaydıyla yazmış. Sonra da sigorta tahkime vermiş sonucunu bekliyor. bugünlerde çıkar sonuç diyordu.

Sevgili KÜREKÇİ,

Teklif edilen 46 bin TL rakamında anlaşmış gibi yaptım. Vekaletname ve mutabakat metni gönderdiler. Vekalette her şey yazıyor; her şeye güya yetki veriyorum gibi. Bu belgeleri mail olarak atan firma da sigortanın çalıştığı Autoonline diye hurda ve hasarlı araçları alım satım yapan bir firma. Noldu belgeler? diyor o firma. Ben de sizin bahsettiğiniz gibi bahsettim aynen. Lütfen Vekaletnamede oynama yapmayın diyorlar.

Hurda olarak Aksogorta aracı Autoonline firmasına 17.280 TL sovtaj bedeli adı altında satmış/anlaşmış bile. Mutabakatte öyle yazıyor çünkü. Acentemin attığı maile Aksigorta cevabi mailde (e-postada) ise Kanun'u hatırlatıyor güya. Başta hurda işlem belgeli diyor sonrasında ise hasarlı işlem görecek araç diye bahsediyor.

Bu durumdan da bahsettim Autoonline yetkilisine. Onlar "ARAÇ kesinlikle HURDA İŞLEM GÖRECEK" diyor. Ben de tamam ruhsat üzerinde o mührü kaşeyi göstersin ve tamamen parçalara ayırdığının yazılı belgesini sigorta bana versin diye cevap yazdım.
Şimdi cevap bekliyorum.

(İyice araştırınca ve Kanunları kontrol edince Burada tüm dalavere şuradan kaynaklanıyor; Kanun bizim lehimize ancak adamlar hem sigorta hem aracı diğer firma aralarındaki alışverişin ötv bedelini engelliye kilitliyorlar. Böylece vergi sorunu da kalmayan aracı istisnadan yararlanmadıkları için alıp satmakta sıkıntı çekmiyorlar. Halbuki kanun istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabında alıcı tarafından ödenir diyor. Sigorta akıllı ya bunu kafadan engelliden kesiyor ve aracı tam hurda etmeden parçalara ayırmadan başka bir firmaya hurda diye tüm olarak satıyor. çok kar ediyor bu işten çook...

Aynı sorun şuan bende. Nasıl bir yol çizdiniz ne yaptınız acaba bilgi alabilir miyim sevgili @Reddish

Merhaba arkadaşar aynı sorunla bende karşılaştım 2014 model 33.200 liraya aldığım araçla kaza yaptım araç ağır hasarlı pert dediler benden aracın o zamanki fiyatını bildiren faturayı istediler gönderdim ve kasko şirketi benden devletin almadığı ötv yi keserek ödeme yapmak istiyor ne yapmam gerekiyor ??

İyi günler arkadaşlar. 2018.megan 4 aracimi. Otv. İndirimli. Aldım.80. 51bi liraya.. Kaza. Yaptım kırmızı. Işıkta. Beklerken. Arkadan. Çarpma. Sonucu. Arac pert. Sorum. Kaskom. Aracın sıfır. Fiyatındanmi. Yoksa. Verdim. Parayımi. Verecek. Yada. Yeni aracmi.veriyorlar.surec nasıl. İşliyor. Ve ne yapmam gerek. Birde. Bagajimdaki. Degerli eşyalarim. Zarar gördü. Karşılanıyormu. Beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Merhaba arkadaşlar. Bir soru sormak istiyorum. Aracımla geçen hafta büyük yük bir kaza yaptım aracımı 4 sene önce ÖTV siz almıştım 5 senem dolmadı araç pert oldu büyük ihtimal ile , kasko poliçemde “aracın pert yada tam ziya hasarı durumunda hasar ödemesi vergisiz bedel üzerinden yapılacaktır.” İbaresi var. Bana vergisiz ödeme yapılaması yasal mı ? Vergisiz yapılırsa kasko şirketi bana ödemediği vergiyi Benin başta ödemediğim için verği dairesine mi yapacak? Benim aracın tam değerini alma şansım varmı? . Bilen bir arkadaş cevap verebilir de sevinirim

Güncel tecrübesi olan arkadaşlar varsa durumlarını paylaşırsa çok sevinirim.

Aracım 2017 model honda yaklaşık 60 bin e almıştım 23 bin civarında ötv kesintisi vardı.Nisanda 5 yılım dolacaktı.
Sigorta şirketi hurda belgeli işlem göreceğini bildirip 140 bin teklif etti. rayiç bedeli 230 bin civarı olan araçtan 90 bine yakın kesinti yapacağını iletti .

Üst Alt