Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kas hastasıyım, %70 raporum %34'e düşürüldü!? [Soru]

tanersimsek

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
derdimi nasıl anlatacağımı bilmiyorum. 1967 doğumluyum. işe ilk giriş tarihim 1988. ssk da 6700 yevmiyem var.
sorunum, vergi indiriminden yararlanmak icin maliyeye işveren aracılığıyla başvurdum maliye kars devlet hastanesine sevk etti. 10.10.2007 tarihinde heyete girdim. musküler distrofi kas hastası tanısıyla yüzde 74 rapor verdi.
ankara sağlık kuruluna giren rapor labaratuar bulgularıyla cetvele göre düzenleyerek gönderin diye maliyeye yazı göndermiş. maliye beni aradı kars devlet hastanesi'ne tekrar sevk etti. bir ay kadar bekledim haber verilmesi için. maliyeden haber geldiğinde şok oldum. aynı hastane bu sefer bana yüzde 34 vermişti. kağıt ankaraya gitmeden bitmişti.

musküler distrofi kas hastasıyım, zorlukla da olsa yürüyebiliyorum. kollarımda aşırı kuvvetsizlik var, iş göremiyorum, oturup kalkamıyorum, yere düştüğümde iki kişi zor kaldırıyor. merdiven cıkamıyorum, araclara binip inemiyorum, yürüyen iskelet gibi geziyorum, ama ben yüzde 40 özürlü sayılamıyorum.
lütfen yardımcı olun ne yapmam gerek?

ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğunuz ilin sağlık müdürlüğüne başvurun.. İl sağlık müdürlüğü sizi
en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.

İl sağlık müdürlüğü'ne müracaat edip, rapora itiraz edebilir ve yeniden değerlendirme talep edeblirsiniz.

aynı hastanwmi olur

sayın oturanboğa cevap yazdığınız için teşekkür ederim.durumumu az cok anlattım.1. verilen orana itiraz etsem aynı hastaneyemi sevk ederler 2.benim gibi musküler distrofi kas hastalarının özürlülük oranı ne kadar olur sorumun nedeni hem maddi acıdan hemde gidip gelmek çok zor oluyor benim için. yardım ederseniz cok memnun olurum.

kas hastası mağduru

sayın oturan boğa cetveli inceledim ama pek birşeyanlıyamadım.hastanedede nörolog ikinciseferki raporda yani yüzde34 ü verende hic muayene bile etmediyüzde 34 özürlüdür demişmaliyeye göndermiş önce 74 sonra 34verdiler bu cetvel ilk gittiğimdede vardı ikinciraporu beni muayene etmeden neye göre verirdi.ilk gittiğimde otur dedi oturdum kalk dedi dedim hocam kalkmam mümkün değil iki kişi kollarımdan yukarı kaldıracakki kalkayım dedim .ama ikincisinde heyete bile almadılar.tekrar gideyimmi.hocam gitmek bir yana gitsem ihtiyaclarımı giderecek bir yer bulamıyorum çünki oturup kalkamıyorum.bana cok cabuk pes ettirdiler.saygılarımla.

bende muskuler distofi hastasıyın senin durumundaki gibiyken gittigimde(yürüye bilir durumda oldugum zaman) zaman banada %45 oranında rapor verdiler

kas hastası mağduru

sayın oturanboğa aynı hastaneden sakatlık tespiti için aldığım raporda yüzde 40 sakattır yazıyor raporu 08 02 2004 te aldım bu rapor işime yararmı.

Raporu almak için sizi hangi kurum gönderdi?

önceki rapor

herangi bir kurul göndermedi kendim kars devlethastanesinden sakatlıkoranımı belirlemek için almıştım.

herhangi bir kurum gündermedi aslında raporu vergi indirimi için almaya gittim kars devlet hastanesine ama yanlış yol izledim sonuçta sağlık kurulu rapora sakatlık tespiti için yazmış yüzde 40 sakattır diye

UYARI:cevaplarını tek bir konu altında yazarsan hem yer kaplamaz hemde daha hızlı cevap alırsınız.Konuyu yazarken cevap yaz butonunu tıklayacaksın.
Aldığın rapor senin işini görmez.Ben ve OturanBoğa neler yapman gerektiğini yazdık.Kendine güveniyorsan sağlık kurulu raporuna itiraz et ve yeniden heyete gir.

bencede arkadaş tekrar itiraz dilekçesi yaz tekrar kurula gir. Çünkü başka yolu yok bizleri zorlamadan iş yapmıyor bu insanlar özellikle maliyenin doktorları hastaları görmeden o raporu neye istinaden düşürüyorlar ben bir anlam veremiyorum aynı olay benimde başıma geldi itiraz ettim 8 ay uğraştım sonuçta aldım inşallah sende başarırırsın arkadaşım

kas hastası mağduru

sayın oturan boğa bilgisayar kullanmayı bilmediğim için çevap yaz yerini yeni gördüm zamanınızı alıyorsam kusura bakmayın.zor durumda olmasam rahatsız etmezdim.hem yoksul olmak hem özürlü olmak ve özürünü kabul ettirememek çok ağır geldi bana.affınıza sığınarak bir soru daha soracağım.bacaklarımda varis var tekrar rapora gitsem rapor oranıma eklerlermi yani yüzde 34 yükselirmi.

acil yardım

sayın oturanboğa açil yardımınıza ihtiyacım var.daha önceki bilgileriniz için teşekkür ederim.sözünüzü tuttum kas hastası olduğumu söylemiştim sizde kendinize güveniyorsanız tekrar heyete girersiniz demiştiniz. bende erzurumda iki tane nörolog profösöre göründüm.onlar baltazard cetveline göre en za yüzde65 özürlü olduğumu aksini idda ederlerse mahkemeye başvur dediler.henüz maliyeye hastanenin ikincisefer düşürerek gönderdiği rapora itiraz etmedim senden ricam 10.10.2007 de defterdarlık beni kars devlet hastanesine sevk etti bana yüzde 74 işgöremezlik raporu verdiler rapor ankaraya gitti geri maliyeye labaratuar gulgularıyla yazın diye geldimaliye beni tekrar karsa gönderdi hastanede aynı doktorlar hic muayene etmeden bana bu sefer yüzde 34 verip deftardarlığa gönderdiler.şimdi ben itiraz ettiğimde hakem hastaneyemi gönderecekler yoksa ücüncü defa rapor almam icin başka hastaneye sevk edecekler.yardımcı olurmusunuz.

Hakem hastanesine sevk edecekler.. Oranın kararı kesin olacak. Ondan sonra ancak hukuki süreç olabilir..

cevabınız icin teşekkür ederim.ama nasıl bır dilekceyle başvuracağımıda yazarsanız memnun olurum

Defterdarlığa elden vereceksin o raporu değil mi? Yani hastane kendisi göndermiyor defterdarlığa??
Eğer öyleyse, o zaman il sağlık müdürlüğüne başvurman gerek rapora itiraz için. Şöyle bir şey işini görür sanırım:

• ... İl Sağlık Müdürlüğü'ne

Gelir Vergisi indirimi talebi için ... tarihinde ... hastanesinden ... kayıt numarası ile talep ettiğim sağlık kurulu raporum ektedir. Bu raporda işgücü kaybı oranımın düşük yansıtıldığını düşünüyorum. Bu sebeple, 16 Temmuz 2006 tarihinde 26230 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in "Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz"ı düzenleyen (onuncu) maddesi çerçevesinde tarafıma verilen sağlık kurlu raporunun -Hakem Hastahanesine sevk edilerek- yeniden değerlendirilmesini arz ederim.

adın soyadın
    TC kimlik numaran
    adresin
    telefonun

hocam yüzde 34 lük rapor şu anda ardahan deftardarlığında. bana telefon actılar vergi indirim başvurunuz kabul edilmedi dediler.

O zaman defterdarlığa itiraz dilekçesi yazman gerek. Sanırım şu işini görür.:

• ... Defterdarlığı'na

Gelir Vergisi indirimi talebim rapor oranım %40'ın altında olduğu gerekçesiyle reddedilmiştir. Red gerekçesi olarak ele alınan raporda işgücü kaybı oranımın düşük yansıtıldığını düşünüyorum. Bu sebeple, 16 Temmuz 2006 tarihinde 26230 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in "Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz"ı düzenleyen (onuncu) maddesi çerçevesinde tarafıma verilen sağlık kurlu raporunun -Hakem Hastahanesine sevk edilerek- yeniden değerlendirilmesini arz ederim.

adın soyadın
    TC kimlik numaran
    adresin
    telefonun

bende kas hastasıyım ve emekliyim yani rapor oranım yuksek halbuse heyete girdiğimde durumum çok da kötü değildi düz yolda rahat yürüyodum ve hala ev içinde işlerimi görebiliom (banyo,wc vs) yavas da olsa işlerimi yapıorum ve 1 senedirde emekliyim kas hastalığından dolayı...bu durumda senin oranında yuksek olması gerek..%34 çok az bizim hastalığa göre..bence hemen itiraz et rapora....

hocam ardahan deftardarlığa gittim hakem hastaneye sevk etmiyor.onlarda ilce yani bulunduğum yerin maliyesinden müracaat ettin ordaki maliyeye gideceksin diyorlar ben bu hakem hastaneye nasıl gideceğim.dilekcede herşey yazılı ama kabul etmiyorlar.

Müracaat ettiğin yere ver dilekçeyi. Almıyorlar mı dilekçeyi?

Sağlık kurulu raporun hangi vergi dairesine gelmişse itirazı o vergi dairesine yapacaksın.Çünkü tüm belgelerin orda.

hocam bizim vergi dairesine gönderdiler bakalım bunlar ne diyecek

hocam hakem hastaneye sevk yaptıramıyorum burdaki maliye nasıl yapacağını bilmiyor.deftardarlıkta burya gönderdi ben ne yol izleyeceğim.saygılar

oradan rededilmene sebep olan raporun bi fotokopisini alabilir misin? Alırsan, o raporla bilrlikte il sağlık müdürlüğüne itirazda bulunabilirsin. İl sağlık müdürlüğü hakem hastanesine sevk eder.. sonuçta işine yarar bir rapor alırsan, onu yeniden defterdarlığa sunar, vergi indirim talebinde bulunabilirsin.

hocam maliyeden geliyorum halledeceğiz dediler galiba hakem hastaneye sevk yapacaklar belki yapalarda bu dertten kurtulayım.hiçbiri ne yapacağını bilmiyor.saygılar

Gelişmeleri paylaşmaya devam et lütfen...

hocam maliye şöyle bir yazı verdi. bu işime yararmı bununla gitsem olur mu?

saygılar
  • T.C
    Posof KAYMAKAMLIĞI
    Malmüdürlüğü
    SAYI:B.07.04.DEF.75.75.00/239
    KONU: ---

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
    ARAŞTIRMA HASTANESİ BAŞTABİPLİĞİNE
    ERZURUM
    İlgili: 06.05.2008tarih ve sayılı 164 dilekce.

İlgi tarih ve sayılı dilekcede adı gecen ... 20.11.2007 tarihinde Kars Devlet hastanesinde 3945 nolu raporda yüzde 74 calışma gücü kaybı almış. ikinci bir kez kars devlet hastanesine 12.03.2008 tarihinde sevk edildiğinde ise 784 nolu raporda yüzde 34 malışma gücü kaybı verilmiştir. dilekcesinde bir üst hastaneye sevkini istemiştir.
    Yeniden özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilerek gönderilmesini arz ederim.

Malmüdürü .v

Üst Alt