Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kapı kapı dolaşıp evde engelli var mı diye soruyorlarmış..?

kara şimşek

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bugun tüm evlerin kapısını çalıp,evde engelli bulunup bulunmadıgı sorulmuş.ben evde olmadıgım için o kişilerle görüşemedim.bilgisi olan arkadaşlar varmı?merak ettim.

evet ben bir okulda görev yapıyorum.. yarın yani perşembe günü okulumuzda ve tüm ilçe (Bakırköy) okullarındaki öğretmenler tüm sokaklardaki evleri gezecek.. özürlü envarteri adlı proje için özürlü sayısı tespiti yapacaklar.

Bende duymadım. Birde kayıt altına alsınlar bakalım ne olacak.

Tostumu yedim bekliyorum :lol: :lol: (ne iğrencim yav) :lol: .Hükümetin böyle bir projesimi vardı ? öyle hatırlıyorum. :?:

dün bana geldiler..bi sürü sorunun yanında engelimin ne olduğunu da sordular
en ilginci formda 72 çeşit engel gurubu var omurilik felci yok.
anketör hangi guruba sokacağını bilemedi. süreklilik arzeden hastalıkı işaretledik.

Yok yok abi, süreğen hastalık olmaz. Ortopedik ya da bedensel olmalı.

Gelenler Resmi Kimlik gösteriyorlar mı? Ben sorarımda.Sizlerde sorun arkadaşlar.

Birkaç yıl önce kapımı çalıp benimle konuşmak isteyen bir grup engelli akp de görevli olduklarını ve herhangi bir ihtiyacım olup olmadığını sormuşlardı. Kendilerine teşekkür edip akp eğer engellilere destek olmak gerektiğini düşünüyorsa şu anda iktidarlar ve bu desteği devlet eliyle yapmalılar, diyerek geri çevirmiştim. Çok akıllıca davranıyorlar. İktidar oldukları halde devletin imkanlarını devlet olarak değilde akp olarak vermek ve bu yolla bir minnet sarmalı yaratmaya çalışıyorlar. Belediyeleri aracılığıyla yiyecekler, kömürler vb. Oysa bunlar sosyal devletin görevleridir. Devletin sosyal yönünü tasfiye ediyorlar ama belediyelerden, ilçe teşkilatlarından yardım organizasyonları düzenleyerek bu minnet sarmalını kendilerine çevirmeye çalışıyorlar.

Vefa duygusu, değerli arkadaşlar, insana has en güçlü duygulardan birisidir. Çaresiz kaldığı anda elinden tutanı insanoğlu kolay kolay unutmaz. İnsana has bu en özel duygular bile siyasi rant malzemesi haline getirilebilir. Hiçkimse sormaz; "Neden iktidar olduğunuz halde devletin sosyal yönünü küçültürken kendi partilerinizin bu yönünü abarttıkça abartıyorsunuz?" diye. Neden devlet asli görevi olduğu halde vatandaşına adam gibi bir elektrikli sandalye sağlamıorda bunu iiktidar partisi kendi teşkilatları yoluyla gerçekleştiriyor. Çünkü devlet soyut bir kavram. Devletten yardım aldıgınızda gururunuz kırılmaz. Kimseye minnet duymazsınız. Bilirsinizki siz nasıl zor anında devletiniz için varsanız devletde sizin zor anınız için vardır. Ama bu yardımı bir kişiden ya da kurumdan aldığınızda onlara minnet duyarsınız. Arada işte böyle müthiş önemli bir nüans var.

Bu bağlamda eve gelenlerin niyetleri nedir iyice öğrenmek lazım. Özellikle iktidar partisinden gelenler partilerinin adıyla hareket ettiklerinde onlara bu yapılanın ne kadar doğru olduğunu sormak gerek...Tabi sorduğunuzda bir daha aranılıp sorulmama riskide(!) yok değil. Benim bir daha aranmadığım gibi...:)

OturanBoğa' Alıntı:
Yok yok abi, süreğen hastalık olmaz. Ortopedik ya da bedensel olmalı.
bedensel engelli seçeneği yoktu
ortopedik deyince de aklıma kol veya ayaklarını kaybetmiş olanları kastetmiş olabilecekleri geldi.. ki bizim sağlık sorunlarımızla onlarınki çok farklı

Re: [Soru] Kapı kapı dolaşıp evde engelli var mı diye soruyorlarmış..?

kara şimşek' Alıntı:
Bugun tüm evlerin kapısını çalıp,evde engelli bulunup bulunmadıgı sorulmuş.

Aynen bu şekilde mi sorulmuş? "Evde bulundurmuyoruz ama dükkanda bir tane var." desek olur mu? Bu ne yahu? Her eve lazım gibi...

Ben şu sıralar evde bulunamıyorum ki. Daha doğrusu beni bulana aşk olsun.

5 yılda bir yapılan nüfus sayımlarında bu bilgileri topluyorlar. Ayrıca tekrar toplamak neden ki?

Abi, teorik olarak bedensel/ortopedik engelliyiz. Bu, hareketlerimizde bi kısıtlılık olmasından dolayı böyle.
Ana kategoriler:
Görme engelli
İşitme engelli
Ortopedik/Bedensel engelli
Zihinsel engelli

Gelenler Resmi Kimlik gösteriyorlar mı? Ben sorarımda.Sizlerde sorun arkadaşlar.
Evet arkadaşım görevlilere mühürlü kimlik kartı yaptık okuldan....

A_GEYİK adamlara sordum niye nüfus sayımını baz alıp nokta atışı yapmayıpta böyle alan taraması yapıyorsunuz? dedim.
..ve sorumu kendim cevapladım:
sosyal yapıda özellikle istanbul'da 5 yılda öyle çok değişim oluyorki..sağlıklı bi istatistik olmaz.

Kapı kapı dolaşmaya boşuna uğramasınlar engellilerin çoğu işte, en iyisi belediyeye, şirketlere, fabrikalara gidip engellileri bulma ihtimali yüksek.

engellilerin çoğu işte mi? :shock: keşke diyelim. yada inşallah diyelim bu daha iyi :)

peki bu soruşturma sadece istanbulda mı yapılıyormuş?

bu işin altından bişiy çıkacak gibi geliyor bana ama, hayırlısı bakalım. :roll:

dilemma' Alıntı:
bu işin altından bişiy çıkacak gibi geliyor bana ama, hayırlısı bakalım. :roll:
çok emin bi kaynakdan duydum tüm engellileri lübnan'a gönderceklermiş.. :lol:

bayke' Alıntı:
çok emin bi kaynakdan duydum tüm engellileri lübnan'a gönderceklermiş.. :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: dün tezkere oylanırken içimde kötü bir his vardı demekki buymuş. :lol: :lol: :lol: :lol:

[size=6]Konuyla İlgili uygulama kılavuzu[/size]
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı
ÖZÜRLÜ ENVANTERİ FORMU UYGULAMA KLAVUZU

Bu form, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin en üst düzeyde eğitim ve istihdam imkanlarına sahip olmalarını sağlamak amacıyla eğitim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlayacak istatistiksel verileri ortaya koyabilmek için Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı (EARGED) tarafından geliştirilmiştir.
Formda yer alan soruların cevaplandırılması ile elde edilecek veriler, özel eğitime ihtiyacı olan bireylere yönelik faaliyetlerin daha gerçekçi ve bilimsel bir yaklaşımla planlanması için büyük önem arz etmektedir. Planlamanın sağlıklı ve ülke gerçeklerine uygun bir biçimde yapılandırılabilmesi için engelli bireyin erken çocukluk döneminin başlangıcından itibaren tanısının konulması gerekmektedir.
Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için, “Özürlü Envanteri Formu” sorularının cevaplandırılmasında özel eğitim gerektiren bireylerin tespit edilerek Türk Milli Eğitim Sisteminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda temel yaşam becerisinin geliştirilmesine uygun eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi hedeflenmektedir.

EARGED BAŞKANLIĞI
earged@meb.gov.tr
ÖZÜRLÜ ENVANTERİ FORMU’NUN DOLDURULMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
1. T.C. KİMLİK NO: Özürlünün nufus cüzdanında yer alan 11 haneli T.C. Kimlik No’su formda yer alan her kutucuğa bir rakam gelecek şekilde mutlaka doldurulmalıdır. Özürlünün T.C. Kimlik No’su bilinmiyorsa anketör tarafından özürlünün nufusa kayıtlı olduğu ili, ilçesi, adı, soyadı, ana adı, baba adı, yıl olarak doğum tarihi ve cinsiyeti anket formunun üstünde uygun bir yere yazılmalıdır. Daha sonra anketör tarafından bu bilgiler kullanılarak www.nvi.gov.tr adresinden özürlünün T.C. Kimlik No’su tespit edilerek ilgili bölüme yazılmalıdır. Aksi taktirde formla ilgili bilgiler sisteme dahil edilemeyeceğinden değerlendirilemeyecektir.
2. İKAMETGAH ARDESİ: Özürlü bireylere geri dönüşün sağlanabilmesi için adres bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
3. İRTİBAT TELEFONU: İrtibat telefonu il kodu dahil olmak üzere 11 haneli olarak yazılmalıdır.
4. ÖZÜR TÜRÜ: Bu bölümde özürlü bireyin özür grubu belirtilecektir. Birden fazla özrü bulunanlar özürlerine uygun olan diğer seçenekleri de işaretleyeceklerdir. Örnek olarak; İşitme ve ortopedik özürlü olan birey için 1 ve 3 numaralı seçenekler işaretlenmelidir.
5. ÖZÜRLÜLÜK RAPORU: Bu bölüm özürlülük raporu vermeye yetkili sağlık kurumlarından alınan herhangi bir özürlülük raporunun bulunup bulunmadığına göre cevaplandırılacaktır.
6. ÖZÜRLÜLÜK ORANI: Beyan edilen raporda belirtilen özürlülük oranı yazılacaktır. Özürlülük raporu bulunmayan bireyler için bu bölüm boş bırakılacaktır.
7. ÖZÜRLÜ GÜNLÜK AKTİVİTELERİNİ NE ŞEKİLDE YERİNE GETİRİYOR: Özürlü bireyin günlük aktivitelerini yerine getirirken ne derecede yardıma ihtiyaç duyduğuna ilişkin uygun olan seçenek işaretlenecektir.
8. ÖZRÜNE YÖNELİK HERHANGİ BİR ALET VEYA CİHAZ KULLANIYOR MU? Özürlünün günlük aktivitelerini yerine getirirken herhangi bir alet veya cihaz kullanıp kullanmadığı belirtilecektir.
9. SOSYAL GÜVENCESİ: Özürlü kendisi veya ebeveynleri tarafında edinilmiş bir sosyal güvenceye sahip ise “Var” sahip değil ise “Yok” seçeneği işaretlenmelidir.
10. 2022 sayılı Kanuna göre muhtaç olmak koşulu ile 65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 18 yaşından büyük özürlüler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakınının durumuna uygun seçeneği işaretleyiniz.
11. 11. soruya cevabınız “Evet” ise 12. soruyu, cevabınız “Hayır” ise 13. soruyu cevaplayınız.
12. 14. soruya cevabınız “Evet” ise 15. soruyu, cevabınız “Hayır” ise 16. soruyu cevaplayınız.
13. 17. sorudan 23. soruya kadar olan kısım özürlü bireyin eğitimi ile ilgili soruları kapsamaktadır. Özürlü bireyin eğitim durumuna ilişkin seçenekleri işaretleyiniz.
14. 23. soruya cevabınız “Evet” ise 24. soruyu cevaplayınız.

İrtibat Telefonları : 0312 231 06 77 – 230 47 22 – 230 36 44 – 231 69 60
Özürlü Envanteri Formu, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ilsis şifresi ile sisteme bağlanılarak doldurulacaktır.

Ve Genelgeler

Soruları da gönderiyorum.Soruları önceden doldurup yazılı kağıdınızı değiştirebilir siniz... :lol: :lol:

bayke' Alıntı:
72 çeşit engel gurubu var omurilik felci yok.

bayke' Alıntı:
...
sosyal yapıda özellikle istanbul'da 5 yılda öyle çok değişim oluyorki..sağlıklı bi istatistik olmaz.

Soru sormayı bilmeyenin yapacağı sağlıklı (!) istatistik neyi değiştirecek? :evil: Hem sonra devletin bir İstatistik Enstitüsü diye kurumu var! Özel kişilere (MEB olsa da fark etmez! DİE ile ortaklaşa yürütmeleri gerekirdi büyle bir projeyi..) bu yetkiyi kim ve neye dayanarak veriyor?

A_GEYiK' Alıntı:
...
5 yılda bir yapılan nüfus sayımlarında bu bilgileri topluyorlar. Ayrıca tekrar toplamak neden ki?

Benim hatırladığım en son (2000) nüfus sayımında, bu tür sorular sorulmamıştı. Hatta bir de tartışma olmuştu.. "Engellileri rencide etmemek için sormuyoruz" gibi "abuk" bir cevap vermişlerdi..

Şimdi akla şöyle sorular geliyor: O zaman rencide oluyorduk da şimdi ne oldu da itibar kazandık? İnsanlar, adam yerine konulmaktan dolayı nasıl rencide olabilir?

Denilecek ki; o zaman iktidarda olanlar başkaydı, şimdi zihniyet değişti. E.. be kardeşim 4 yıldır nerelerdeydiniz de, seçimler yaklaşınca ortaya çıkınız?

Her yerel seçim öncesi, beldede ne kadar kaldırım varsa değiştirilir. Şimdilerde o işe bir de slogan uyduruyorlar: "Büyükşehir Belediyesi Çalışıyor!" diye.. Biz de yiyoruz. :evil: Aynı şey!!

Baben abi çok çok çok çok doğru şeyleri farketmişsin çok ta güzel söylemişsin, her cümlene katılıyorum. ama işte her zamanki gibi koyun muamelesi görmeye devam ettiğimiz sürece değişen birşey olmayacaktır. :roll:

Her işte bir hayır vardır.
Bu kadar kötümser olmamak lazım
birakalımda herkes kendi işini yapsın
Türk ordusunu idare eden askeri kesim
bu işte bir sakınca görse karşı gelir diye düşünüyorum
Ülke menfaatleri herşeyin önünde gelir.
Saygılar;

Sayım günü bize gelen hatun,engelli varmı sorusunu bizede sormadı.Görüünürde baktı adam öküz gibi :mrgreen: ,sormaya gerek duymadı herhal :mrgreen:

Geçenlerde sanırım Hürriyette okudum,öğretmenler özürlü sayımı için kullanıldıkları için şikayet ediyorlardı.Senenin gün sayısı hesabında en az iş günü çalışmaya alışmış öğretmenlerimize,fazladan yük bindimi hemen ağlıyorlar.
Neyse,eleştirdiğim konu bu değilde,her fırsatta defalarca kere rapor istemeyi iş bilen devlet,sayımızı haala nasıl biaraya getiremedi şaşıyorum.
Bu sayım bitincede ellerinde gerçek rakkam olmayacak,beceriksizler...

Kim gelmiş bilmiyorum. Bizim eve de gelmişler ben o sırada başka bir yerdeydim.
Abim beni aradı kimlik bilgilerini istiyorlar dedi.
Bende ne isterlerse ver dedim.

Korkumuz yok kimseden :D

benim bu konuda bilgim yok ayrıca henüz kapımı çalanda olmadı hoş çalsalar bile evde bulamazlar ama bizim apartmanda bi tane var o hiç kalkamıyor.onu bulsunlar bakalım ne olacakmış.umarım bu uygulama iyi bişeydir.anlamadım ama neyse:)

arkadaşlar benden KIRIM TİLKİSİNR katılıyorum. iş yerlerine gezisinler daha iyi.ama bu arada (evde bulanan arkadaşlarımız ne yapacak..

Geçen gün bizim eve uğradılar neşelinin dediği soruları sorucaklar diye beklerken;

-Kimlik bilgileriniz lütfenn dedi verdim doldurdu boşlukları

-Neyiniz var dedi

Protezim var görmüyormusun dedim

ikiside mi protez dedi

:D :D :D

Burdan ahmet abiye teşekkür ediyorum ne güzel protez yapmışsın abicimm açık net şekilde belli olduğu halde anlamadı yav :) :)

nafiye protez deyince..
bu gün bi yazı okudum; diyo ki ünlü bilim adamı, örneğin 780 ile 369 u çarparken kağıt kalem mi kullanırsınız hesap makinesi mi?
tabii hesap makinesi..
ve devam ediyor..hesap makinesi de beynin protezidir :roll:
hiç böyle düşünmüş müydünüz?
nafiye sana bi tavsiye kaldır şu saat 12 den sonraki sindirelle görünümlü resmini. reha'da gördüm 12 öncesine daha çok benziyorsun..yok mu ööle bi resmin yafu :lol:

amcanın adı stephen kosslyn, psikologluk yaparak kazanıyomuş çorba parasını, mekanıda harvard üniversitesiymiş. haa kitabın adı: what we believe but can not prove imiş. (varlığını bilmemize rağmen kanıtlayamadıklarımız)

Üst Alt