Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kanser sebebiyle raporum var. Bağkur'dan emekli olabilir miyim?

anatolian1908

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar, sigortalılığım 01.10.2008 öncesi başladı, 2023 Temmuz'da papiller Troid kanseri sebebiyle troidlerim alındı, bir kaç gün önce hastaneden %68 rapor aldım. Onkoloji %60 Genel Cerrahi %20 şeklinde, Malulen emekli etmezler beni muhtemelen, diğer türlü nasıl emekli olurum, 2 tür emeklilik varmış sanırım.

Bağkur'dan emekli olabilme şartlarını da karşılıyorum sanırım, Bağkur'a 4900 gün ödenmiş primim var, emeklilik için ne yapmam gerek, bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

anatolian1908

Doğum tarihiniz gün/ay/yıl?
İlk sigortalı olduğunuz tarih gün/ay/yıl?
Primleriniz hangi tarihler arasında hangi statüde yattı? Toplam prim gün sayınız nedir?

OturanBoğa

Doğum Tarihi : 01.05.1990
4A TESCİL BAŞLANGIÇ 18.09.2006
4A Tescil Bilgileriniz
Uzun Vade Gün Sayısı: 544

4B TESCİL BAŞLANGIÇ 05.08.2010
Toplam Gün Sayısı : 4440

HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 31.03.2008
PRİM ÖDEME GÜN SAYISI: 4984

Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim

süreci yazmanızın ardından şunu da merak ediyorum,

bağkurdan mı sürece devam etmeliyim yoksa 3.5 sene SSK primi ödeyerek SSK'dan elimdeki raporla direk emekli olabilir miyim, hangisi daha kolay ve kesindir. Bu arada hastaneden benim aldıgım rapor 68 ve süresiz olarak yazmaktadır.

anatolian1908 4a sigortalı olarak emekli olman için sigortalı süresinin so 7 yılın yarısından fazlası 4a sigortalı koluna tabi olman gerek. 4b bagkurdan emeklilik şartları biraz daha zor.bagkurdan 2021 hastalık listesine göre değerlendirilir.Vergi indirimi olması yetmez kurumdan sevk alıp heyete girmen gerekir.Benim sana tavsiyem sigortalı bir işte çalışıyor san 4a li olarak üç buçuk yıl sigorta yatırarak vergi indirimi ile emekli olman

Erdal Bey, peki 3,5 sene ssk lı bir işe girdim diyelim, 3,5 sene sonra benım kendi isteğim ile eğitim araştırma hastnaesinden aldıgım süresiz %68 rapor ile birlikte mi vergi indirim raporu alıp SSK'ya başvuracağım, yoksa tekrar mı almam gerekecek ( kurum mu gönderecek )

şuanda yazdıgım şartlarda %40'a bile düşse raporum günüm, senem hepsi SSK'yı da karşılıyor anladığım kadarı ile değil mi?

anatolian1908

Son 2520 primin fazlası 4b Bağkur olursa, Bağkur'dan emeklilik için SGK Hastalık Listesi'ne göre tanı almak gerek ki emekli olunabilsin. eldeki rapor bir işe yaramaz. Emeklilik zamanı kurum sevki ile rapor almak şart. Sonrasında emeklilik kriteri:

bagkur.PNG

Son 2520'nin fazlası 4a olursa, o zaman emeklilik için vergi indirim şartına tabi olursunuz. Bunun için 4a statüsünde çalışırken eldeki raporla defterdarlığa vergi indirimi için başvurursunuz. Vergi indirim hakkı elde ettikten sonra emeklilik için şu tabloya tabi olursunuz:

2008_oncesi.PNG

01.05.1990 + 18 = 01.05.2008 emekliliğe temel olan sigorta başlangıç tarihi. Orana göre de yukarıdaki kriterlerde emekli olursunuz.
Bu emeklilikte sonradan rapor almaya gerek olmaz. Süre kısıtlaması olmadan vergi indirim hakkı elde etmiş olmak yeterlidir.

@anatolian1908 Merhaba, bende sizinle aynı durumdayım. Acaba hangi yolu seçtiniz? Bagkuru her halükarda dwnemek gerekir gibi duruyor. Diger türlü min. 3.5 sene sigorta ödememiz gerekiyor. Alamadıgımız maaş artı sigorta bedeli büyük kayıp yaşıyoruz.

Üst Alt