Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalpte damara takılan stentleri kontrol ettirin

alifatih1958

Aktif Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
71
2008 senesinde kalp krizi geçirince damarlara 3 adet stent takıldı. Doktorun verdiği ilaçları yıllardır düzenli olarak kullandım ve yine düzenli olarak her yıl doktoruma muayeneye gittim. Aradan 15 yıl geçmiş olmasına rağmen bana bir gün olsun “şu stentleri bir kontrol edelim” demedi. Muayene eder, tahlillere bakar ilaç raporumu yenilerdi. Doktorum geçen yıl artık mesleği bıraktığını söyleyince ben de evime yakın bir özel hastaneye gitmeye ve süresi biten ilaç raporumu yenilemeye niyetlendim. Doktor bey, tetkikler yapmadan raporu yenilemeyeceğini söyledi ve benden bazı tetkikler istedi. Doktoru buna iten ana neden 15 yıldan beri stentlerin kontrolünün hiç yapılmamış olması idi. Önce ayak ve boyun damarları doplerini istedi ve damar doplerinin sonuçlarını inceledikten sonra da vertörkardiogram istedi ve bunun hayati olduğunu belirtti. Doktorun ifadesine göre vektörkardiogram, %85-90 nispetinde doğruluk oranı ile kalbin durumunu gösterirmiş. Damar dopleri ve vektörkardiogram tetkikini müteakip doktor benim her an kriz geçirmek üzere olduğumu söyleyerek acilen anjiyo gerektiğini hatta hemen bir saat içinde bunun yapılmasının zaruri olduğunu belirtti. İşin gerçeği bende ufaktan sıkıntılar baş göstermeye başlamıştı ama ortalığı telaşeye vermemek için aileme durumdan bahsetmemiştim. Doktora da çok fazla sıkıntım olmadığını söylediğimde doktor yürüyüp yürümediğimi sordu. Ben de pek fazla yürümediğimi söyleyince doktor “yürümediğin için sıkıntın yok sanıyorsun, ağrın hafif, şöyle biraz yürü, bakalım dönebilecek misin yoksa olduğun yere yığılıp kalacak mısın? deyince aklıma ufaktan baş gösteren sıkıntılarım geldi. Ertesi gün hemen anjiyo olduk ve anjiyo neticesinde doktor acilen kalp ameliyatı olmam gerektiğini söyledi çünkü 3 damarda problem varmış ve 15 yıl önce takılan stentlerin biri %99, diğeri %98 ve üçüncüsü de %80 tıkanmış. İlaveten bir başka yerde de %80 darlık oluşmuş. Ben ameliyatı kabul etmedim çünkü nekahat dönemim çok ama çok sıkıntılı oluyor. Bunun üzerine doktor 3 damar tıkalı olduğunda ana tedavinin ameliyat olduğunu ancak stent işleminin de yapılabileceğini ama kendisinin kesinlikle ameliyatı önerdiğini belirtti. Neticede ertesi gün yani 29 aralık 2023 tarihinde bir anjiyo daha yapılarak 3 damara 4 adet ilaçlı stent konuldu ve 30 aralıkta taburcu oldum.

Devlet bankası emeklisiyim. Gittiğim hastane bankanın anlaşması olan bir hastane. Banka SSK kriterlerine göre hareket ediyor. Stentlerin ücreti tanesi 25,000TL civarında ama banka ilaçlı stent parası olarak SSK ne ödüyorsa onu veriyor. Hastaneden taburcu olmadan önce biz de cepten bir miktar ödeme yaptık hastaneye, biz derken evlatlar sağ olsunlar onlar yaptılar ödemeyi, yoksa bizde para ne gezer? Aradan 20 günden fazla zaman geçti, daha ödeme yapacak mıyız yoksa hastaneden geri para alacak mıyız belli değil zira banka hala tetkiklerini bitirmedi.

15 yıl önce Florance Nihgtingale hastanesinde de ilaçlı stent taktırırken yine cepten para vermiş idik. Ama o hastane parayı peşinen almadan stentleri takmamıştı. Burada öyle yapmadılar, stentleri parayı tahsil etmeden önce taktılar.

Tabii stentten stente fark var. Kimisi ilaçlı kimisi ilaçsız. İlaçsız stent takıldığında hiçbir fark vermiyor insan ama onların ömrü ne kadar bilemiyorum. Benim gibi şeker hastalığı olana ilaçsız stent takmıyorlar, ilaçlı stent olunca da masraf artıyor. Ama Allah göstermesin yine bir hastaneye işlem için gitmem icap ederse sanırım özel değil devlet hastanesine giderim ama orda da dediğim gibi kalitesiz stent riski söz konusu olabilir.

Neyse hepinize sağlıklı günler dilerim.

Selametle.

Üst Alt