Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça protezi olanlar H sınıfı ehliyet ve ÖTV'siz araç alabilir mi?

Konular
25
Reaksiyonlar
0
İyi günler,

Arkadaşlar iltihaplı romatizma hastasıyım.Kalça eklemlerim kapandığı için her iki tarafa kalça protezi takıldı.Bu durum özel tertibatlı araç kullanır ibareli ehliyet almama imkan verir mi ?

Syg,

Bacaklarını kullanamamak gibi bir durum söz konusu ise, evet, gaz-fren elle kumandalı araç için rapor alınabilir...

kalça protezi olan bir hasta normal yaşantısına döner.bacağını rahat kullanır.zannetmiyorum H sınıfı ehliyet alır raporu alsın heyetten. gene de araştırın.

fikretkaradeniz;

evet alabilirsin arkadaşım
bendede çift kalça protezi var ve ben raporumu aldım ve araba ve ehliyet içinde o hakkı aldım.
büyük bir ihtimalle alacagınız raporun oranı %45 ile %55 arasında bir oran çıkacaktır.benim % 54 çıktı. hareket kısıtlılığı önemli faktör.
rapor için müracat edin

kalça protezi -ötv indirimi

Merhaba,

İki kalçada protez olan bir kişi ötv indirimli araç alabilir mi?daha doğrusu özel tertibatlı araç kullanır ibareli ehliyet alabilir mi?

syg,

ötvden yararlana bilirsin sgk kanunlarında protezin bugunkı oranı %30 her 2 kalcan protezse buda %60 yapar ve hastalıgının verdigi kısıtlamalarda paltazar hesabıyla eklendıgınde %90 bulur ama bu rapor kırpılacagı ıcın bu oranın elıne gecmesı mumkundeyıl ama ortalama %60 raporla ötv den yararlana bilirsin ehliyete gelince o hastalıgının derecesine baglı boyun bölgesinde ve belinde eger ciddi bir kısıtlanma varsa hiç bir şekılde ehliyet alamazsın

fikretkaradeniz;

cevabını yazmıştım sen yine aynı soruyu sormuşsun.
fikretkaradeniz;

evet alabilirsin arkadaşım
bendede çift kalça protezi var ve ben raporumu aldım ve araba ve ehliyet içinde o hakkı aldım.
büyük bir ihtimalle alacagınız raporun oranı %45 ile %55 arasında bir oran çıkacaktır.benim % 54 çıktı. hareket kısıtlılığı önemli faktör.
rapor için müracat edin

bende ne zamandır bu konuyu merak ediyorum ben sol ayaktan engelliyim kalçada protez yok ve ciddi bir şekilde hareket kısıtlılığı var protez için doktorla görüştüm ve tek taraf sol protez ameliyatı olmayı düşünüyorum ama benim şu anda kullandığım %42 parorumla aldığım H sınıfı ehliyet ve özel donanımlı aracım var benim rapor aldığımda otomatik vites sol ayak için hiç yoktu sonradan otomatik vites tertibat sayıldı aracı değiştirirken yeniden rapor alıp ehliyete otomatik vites işlettirerek almayı düşünmüştüm ama daha iki yıl daha var o zamana ameliyat olmuş olurum ve hareket kısıtlılığı ameliyattan sonra gideceği için yeni rapor alamam diye tereddüt içindeydim net olarak yeniden bu haktan yararlanabilirmiyim

H sınıfı ehliyet hk

Arkadaşlar sonradan engelliyim.Engelli olmadan önce b sınıf ehliyetim vardı.

Ötv indiriminden yararlanabileceğim şekilde H sınıfı ehliyet almak istiyorum.

Direk hastanelere mi başvurmalıyım ,

İkinci sorumda , h sınıfı ehliyet aldıktan sonra birde ötv indirimi için vergi dairesine mi başvurmalıyım

yardımcı olur musunuz

1.Öncelikle tam teşekküllü devlet hastanesinden özel donanımlı araç kullanabilir, H sınıfı sürücü belgesi alabilir diye sağlık raporu alın,
http://www.engelliler.biz/forum/sag...tek-bir-saglik-raporu-almak-icin-dilekce.html
Raporun oranı önemli değil yeterki gerekli ibareler olsun..
http://www.engelliler.biz/forum/oze...n-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html
2.Özel donanımlı aracı bulunun bir sürücü kursuna giderek B sınıfı ehliyetinizi H sınıfına çevirmek istediğinizi söyleyin ve sadece direksiyon sınavına gireceksiniz.
3.Oradan alınacak H sınıfı sürücü adayı olur belgesi ile emniyet başvuracaksınız.
4.Dilekçe ekinde alınan sertifika eklenecek ve ehliyetiniz H sınıfı olarak değişmiş olacaktır.
Bu işlemler yaklaşık 500 TL gibi tutar..

Sonra araç almak için bayiilerle görüşürsünüz, hangisi hesabınıza uyarsa raporunuzla ve H sınıfı ehliyetinizle gittiğinizde diğer işlemler için onlar sizi yönlendirirler..

Üst Alt