Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kahvehane olarak çalışan sakat dernekleri..?

womit

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar;

sakatları suistimal ederek Amacı dışında çalışan dernek vakıf vb. gördüğünüz, bildiğiniz yerler varsa bu başlık altında toplayalım.

kahvehane dernekler

Evet gerçekten üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu.Ama gerçekten şunu unutmayalımki toplumlar hak ettiği şekilde yönetilir. Dernek adlarına engelli ibareleri koyarak onların uğradığı çifte standartla sözde mücadele ediyorlar.(bu işi büyük bir ciddiyet ve özveriyle yürüten dernekler hariç onlara saygılarımı iletiyor başarılar diliyorum) Tamamiyle engelliler ve sorunları üzerinden popülerite kazanıp genel seçimlerde bundan istifade etmek amacıyla millet vekili aday adayı olan bir çok dernek başkanı biliyorum. amaçları tamamen kendi egolarını tatmin etmek kapağı meclise veya daha kıdemli bir yere atabilmek . Ben bir gazeteci olarak meslek icabı bir çok dernekle ilgilenmekteyim. Engelli birisiyim benim bunu gözeterek engelli derneklerinin haberlerine daha fazla eğilim göstermeliyim diyorum elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama malesef basit şeyleri büyük işlermiş gibi gösteren derneklerin haberleini yapmadığım içinde kınanıyorum. 3 , 5 tekerlekli sandalye dağıtımını merasim törenine çeviren zihniyet beni derneklerden dışladı. Çünkü ben gerçekten bu toplumda yaşayan engelli bir insanın daha önceden düzgün bir tekerlekli sandalyeye sahip olamamasının toplumun gerçekten büyük bir ayıbı olduğunu savundum ve savunuyorum bunu büyük bir şova dönüştürmek bence bir insanlık ayıbıdır. AB fonlarından engellilerin istihdamı adına yararlanıp bundan büyük rant elde eden dernek vede başkanları bulunmaktadır. Samimi olalım aranızda kaç kişi bu fonlarla düzenlenen kurslara gitti ve bir işe yerleşti cevabınızı tahmin edebiliyorum. sıkılıyorum gerçekten bunları yazınca. Umarım elma ve armudu karıştırmadan bunları ayıklamayı başarıp ehil insanlarla aydınlık yolumuza devam ederiz.
Ne demişti İsmail Cem
Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi ama inanıyorumki tükenecek. TÜKENMESİ GEREK . Hepinize saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

albayrak arkdaşım söylediklerine katılıyorum.

Evet birileri üzerimizden şov yapıp rant sağlamaktadır, bizlerde buna farkında olarak yada olmadan alkış tutmaktayız.

Açıkçası bu tarz derneklere pek gitmiyorum ve itibarda etmiyorum..Ne olursa olsun engelli de olsa bir insan kendini geliştirebilmeli..Çağın gerisinde kalmamalı;hijenik ve bakımlı ve kültürlü olmalı..Bu tarz derneklerden birine gittim bir defasında..Siga dumanından içeri girilmiyordu..Teypte bir Ferdi kaseti;önlerinde bir bardak çay;sigara da sigara...Neden kendinizi zehirliyorsunuz diye sorulduğunda..Cevap;

___Bu benim dert ortağım;hayat arkadaşım.Dertliyim..

Klasik arabesk vari cevaplar..Sözün özü;Mutlak surette kendi içerisinde elit derneklerde mevcuttur rastlamadığım...
Lakin çoğunluk ne yazıkki boş boş zaman öldürme yerleri...

Bir de bu konuya ilişkin...Eğitim kişinin kendi sınırlarını yıkmasıyla başlar..Ne yazıkki;dilenciler dahi engelli insanların üzerinden rant sağlamayı ilke edinmişler kendilerine..Bir çok engelli arkadaşım kendisini geliştirmek için çaba harcamıyor..Kendini eğitmiyor..Bu nedenle toplum içindeki sıfatlarımıza en cahil insanlar bile acıyarak bakıyor..

ada' Alıntı:
Bir çok engelli arkadaşım kendisini geliştirmek için çaba harcamıyor..Kendini eğitmiyor..Bu nedenle toplum içindeki sıfatlarımıza en cahil insanlar bile acıyarak bakıyor..

Kendisini geliştirmeyen sakat oranıyla sağlam oranı bence birbirine yakın.
Ancak; derneklerde ki arabesk ortamlarla ilgili analiziniz çok doğru. Eğitimli arkadaşlarımız var ama onlar bu tür derneklerden genellikle uzak durmaya çalışıyor..

maalesef bazı engelli dernekleri sadece kendileri için çalışıp engelliler üzerinden kendilerine pirim yapıyorlar yani maaalesef bizleri kullanıyorlar onun için artık bu tür derneklere gitmiyorum evvelden bütün faaliyetlerine katılmaya çalışıyordum ama maaalesef kullanıldığımı hissettiğim için bırakmak zorunda kaldım

burda dernek kurmak için çalişmak istedik.nere vardı isek herkes bizi kan emici olarak gördüler.utandık yıkıldık! belki bişiler yapabilirdik en azından ugraşir çalişirdik.ama herkesde oyle bir kanı oluşmuşku; '' menfaat çıkar saglanacak yer''

boyle oluncada burda hiç bir engellilerle ilgili dernek yok !!!!

Dernek isimlerini ve adreslerini direk yazsak doğru olurmu?

Dernek vs yönetim koltuguna oturan kişilerin ileriye dönük yandaş toplama projelerindende bahsedelim isterseniz

dikkat ederseniz dernek başkanları belli bir kitle tarafından guven ve kabul gördükten sonra bu potansiyeli kullanmak isteyecektir
siyasete atılmak veya o kitleye yönelik bir üretim/hizmet veren kuruluş sahibi olmak gibi

haksızda sayılmazlar hani
ülkemizde dernekler yönetmeliğine göre dernekler tek başlarına faaliyetlerini sürdürmek zorundadır
bu zorunlulukta kimi derneklerin misyonundan vizyonundan ferakat etmesine sebeb olurken kimi derneklerinde parayı düdüğü çalar misali kutuplaşma derneği olmalarına sebebiyet vermektedir

Bu devirde kötüye bile kötü denilmesi vahim sonuçlar doğurabilir.
Bu yüzden burda dernek adı falan kullanan kişilerin çok dikkat etmesi
gerekir.
Konu eleştri dozunu geçmemeli.
Dernekçilik ülkemizde ençok ve en kolay suistimal edilen bir oluşumdur.
Yaptığı işe bir kılıf uydurmak isteyen dernekçiliğe soyunuyor.
Tabi bu arada sakatlar en kolay hedef oluyor.
Dikkat edelim uyanık olalım kendimizi isitismat ettirmeyelim.

Womit kardeş, açtığın bu başlığın sebebini pek anlayamadım. Amacı dışında çalışan dernek diyorsun, ama bence amacına uygun çalışan bir dernek varsa bunu yazın desen daha iyi olurdu.

2. olarak, birsüre işitme engelliler derneklerinde yöneticilik yaptım, ardından işitme engelliler federasyonunda da üst düzey görevde bulundum, fakat ezilen hep işitme engellilerdi. Çünkü görme, ortopedik, hatta zeka engelliler bile bizden çok iyi bir durumdalar. Çünkü onların ellerinden tutan çokk. Ve gerektiğinde başvurdukları üst katlarda daima kendilerine kapılar ardına kadar açılıyor neyi nasıl konuşmaları gerektiğini biliyorlar, ama işitme engelliler doğru dürüst cümle bile kurmaktan aciz durumdalar, zeka engellilerin ise anne babaları hep yanlarında. Neyse. Bir sakatlar derneğinin 3-4 odalı hatta 2-3 katlı binası varken, benim şu an üye olduğum kadıköydeki işitme engelliler derneği 20 m2 lokal + 8 m2 lik büro + 2 m2 wc tarzında bir alanda hizmet vermekte. Bu dernekte parasız kağıt oyunları oynanmakta ve çay servisi yapılmakta, çünkü kiralarını başka türlü çıkarabilme imkanları yok, üyelerin %90 ı yıllık aidatlarını ödemiyor, devlet desteği kesinlikle yok, eee kaldı ki 500 ytl kira + 30 ytl su + 50 ytl elektrik + 150 ytl doğalgaz + 600 ytl derneğin temizlik ve çay servisi işlerini yapacak elemanın maaşı + dernek ihtiyacı olan kırtasiye vs. ufak tefek giderler (minimum aylık 150 ytl) = 1.480 ytl minimum harcama miktarı çıkıyor ortaya. Eğer çay servisi olmasa bu ücreti nasıl ödeyecekler, üyelere kağıt oynatmasalar kahvehane tarzı bir ortam yaratmasalar üyeler oraya gelmez, şimdi diceksiniz gençler ne güne duruyor, maalesef genç nesil artık cafelere MC donald,s pizza hut, simit sarayı buluşmalarına alışmış, o ortamlar kendilerine daha cazip geliyor.

Bence araştırılması gereken, engelliler yararına tiyatro bileti satıyoruz, engellilere tekerlekli sandalye alacağız, işitme cihazı alacağız, engellileri tedavi ettireceğiz diye ortalıkta dolaşan dolandırıcılar dır.

Saygılarımla.

Bu konu başlı başına bir platform da tarışılsa yine de çözüm çıkmaz.
Bazı dernekler söylendiği gibi tabela dernekciliğinden öteye gidemiyorlar.
Yöneticilerinin çoğuna özürlü kanunu ile ilgili basit birşeyler sorsanız eminim ki cevap veremezler.
Bazı dernekler de saltanat sürülüyor. Bırakın rakip olmayı üye bile olamıyorsunuz.
İlerde karşımıza çıkacak birisimi değilmi diye düşünüp araştırıp sonra üyeliğe kabul ediyorlar yada etmiyorlar.

En güvendiğiniz bazı dernekler bile belli bir oranda rant elde ediyor.

Kahvehane olarak değerlendirdiğimiz sakat derneklerini neden insanlar gelip düzeltmiyorlar?

Sevgili monalisa;günümüz insanları bu tür işleri angarya işler olarak görmekte ve sorumluluk altına girmek istememektedirler hal böyle olunca sorunlar katlanarak büyümektedir..

serkanabi,

"Sende Haklısın Kardeşim"...... Demeyi çok isterdim... Kusurabakma ama bu işin haklı hiç bir tarafı yok.....

Üst Alt