Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kaderimizi değiştirmek mümkün mü? [O An]

kilroy

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Doktorum bana ayağımın topuktan kesileceğini söylediği an hiç bir şey düşünemedim. Ama akşam misafirhanede yatağıma yattığım an aklıma gelen tek şey "en fazla istediğim kızı bana vermezler" :D oldu . Ben bu moralle ameliyatımı oldum. 5 sene sorunsuz yaşadıktan son ra bu sene şubat ayında doktorum ayağımın bu sefer diz altından kesileceğini söyledi. Ben buna hazırlıklı gittiğim için hiç tepki vermeden kabullendim. Nede olsa kaderimizi değiştirmek elimizde değil. Öyle değilmi?

Derin bir nefes alıp düşün bir kere
Can senin hayat senin her şey elinde
Dur bir an kalbinin sesini dinle
Derin bir nefes alıp düşün bir kere
Can senin hayat senin herşey elinde

kilroy :oops:
ŞÜKÜR GEREK BEDENİN HERBİR AZASI İÇİN.
DOĞRUL BE kilroy'UM ALLAH RIZASI İÇİN
*
HER DARA DÜŞTÜĞÜN YERDE ALLAHTAN
HAKKIMDA HAYIRI VERDE ALLAHTAN
HAYIRDA ALLAHTAN ŞER DE ALLAHTAN
SABIR EYLE ŞÜKÜR EYLE DUA ET :idea:

kaderimizi değiştirmek
sanırım gerek yok çünkü bizi aşar hepimizin kendimize göre bir inanç durumu vardır ve kaderi değiştirmek elimizde değildir ama bir takım önlemleri hayatımızı istediğimiz yönde yaşayabileceğimiz olmazsa olmazları hayata geçirmek elimizdedir bunuda sağlayabiliriz diye düşünüyorummmmmmmm

Sevgili minevra bu konuda olaylara bakış açımız önemlidir

kader olgusunu toplum olarak ya anlamıyoruz yada yanlış anlıyoruz. Başımıza kötü bir olay geldiğinde kendimizi aklamak için kadere isyan edip kaderi suçluyoruz. Kaderimize yazıldığı için X olayını yaşamıyoruz. X olayını yaşayacağımızı bildiği için ilahi güç bunu yazıyor. Yani ben şu an Ankaraya gitmeye karar verdim diyelim. yarın saat 12:00de ankaraya gitme olayım kaderime yazıldığı için gitmiyorum. kendim karar verdiğim için gidiyorum. 13 temmuz 2005 yılında saat 12:00 de benim Ankaraya gideceğimi çok önceleri bilen yüce güç bunu yazıyor.

ve belki de öyle yazmıyor çünkü ben bilmiyorum. Belki de yarın yola çıkmadan önce bana bir telefon geliyor ve ben kararımı değiştirip Adanaya gidiyorum. Kaderimde de öyle yazıyor.

hayır en doğrusu bu
ben bütün bunları örnek olsun diye yazıyorum kaderimde ne yarın Ankara'ya ne de Adanaya gitmek yazıyor. Ben yarın sirkeciye gideceğim o yazıyor :D

Belki de başka bir şey

"herşey bizim elimizde"

Herkes kendi kaderinin yöneticisi olduğunu düşünürse ancak o zaman istediğimiz bir hayatı yaşayabiliriz. Belki bazı şeyler bizim elimizde değil ama bir çok şeyi kendimiz yönlendirebiliriz. Allah insana kullanması için bir akıl vermiş, belli kapasitelerde zekamız var. O zaman niye kader deyip geçiştirelim, niye aklımızı ve zekamızı kullanmayalım?!!

Kaderci değilim amma. Kaderden de kaçılmaz diyorum.

En azından koşmanın ne demek olduğunu bu sitedeki bir çok kişiden daha iyi biliyorsun.

Geçmiş olsun.

Kadere inanıyorum. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım, ne yaşamamız isteniyorsa onu yaşıyoruz. Yaşadıklarımız kimine sıradan geliyor kimine dayanılmaz.
Biz insanlar kapanan kapılara bakarken açılanları göremiyoruz.

Kaderimizi değiştirmek mümkün değil evet doğru naçizane bildiğim bir olayı anlatayım aslında yıllardan beri süre gelmiş bir efsane gibidir içimden geldi sizinlede paylaşmak istedim....

Zamanın birinde kralın bir oğlu varmış bu genç ve yakışıklı bir gün gezerken dere kenarında bişeylerle uğraşan iki tane Cin görmüş ve merak etmiş yaklaşarak onlara sormuş napıyorsunuz burda demiş... Cinler hiç öyle uğraşıyoruz demişler kralın oğlu inanmamış bana naptığını söyleyin ben kralın oğluyum sizi astırrım demiş Cinler bakmışlar çıkar yol yok biz buda insanların kaderlerini yazıyoruz demişler. Peki benim kaderime ne yazdınız demiş Cinler olmaz söyleyemeyiz bu yasak demiş kralın oğlu ısrar etmiş ve Cinler söylemişler bu ülkeye kral sen olacaksın işte şunları yapacaksın bunlar olacak peki evlenecekmiyim demiş evet demişler apandapilos dağlarının eteklerinde yaşıyan bir göçebenin kızı ile evleneceksin demiş Cinler kralın oğlu gülmüş ve oradan uzaklaşmış günlerce düşünmüş böyle bir şey nasıl olur diye en sonunda karar vermiş ben kralın oğluyum böyle birisi ile evlenemem bir kaç gün sonra da atına binerek Cinlerin söylediği yere gitmiş ve gerçekten orada bir göçebe çadırı görmüş ve çadıra gitmiş ben tanrı misafiriyim yolum buradan geçiyordu çadırınızı gördüm ve bu gece burada konaklaya bilirmiyim demiş kralın oğlu olduğunu söylememiş tabi hemen kabul etmişler oturup sohbet etmeye başlamışlar kralın oğlu etrafa bakınıyormuş hiç kız görmemiş adamın iki tane küçük oğlu varmış daha sonra meraklanıp sormuş kaç tane çocuğun var filan diye adam da demiş iki tane oğlum birde şu beşikte yatan kızım var demiş kralın oğlu şaşırmış gerçekten Cinlerin dedikleri bir bir çıkıyormuş saat iyice geç olunca yatmışlar herkes uyuyup el ayak çekilince kralın oğlu kalkmış beşiğe doğru gitmiş ve yatan bebeğin boynunu kılıcıyla kesip kaçıp gitmiş...
Aradan uzun yıllar geçmiş kral kimi getirdiyse oğlu beğenmemiş yok boyu kısa yok boyu uzun hiç kimseyi beğenmemiş kral tellal çağırttırmış her kimin evlilik yaşında kızı varsa saraya gelsin oğlum beğendiği birisiyle evlenecek demiş yok gelenleri de beğenmemiş kralın oğlu yine bir gün atıyla gezerken bir dere kenarında durmuş ve yakınlardan geçen bir kervan görmüş aman allahım bune güzellik yüzü ay parçası saçları mercan gözleri inci tanesi aşık olmuş hemen saraya gitmiş ve babasına durumu anlatmış baba ben aşık oldum demiş babası hemen askerlerini yollamış gidip o kızı getirin demiş askerler gitmişler kervan başına kralım sizleri saraya davet ediyor oğlu kervanda gördüğü bir kızı çok beğenmiş ve onunla evlendirecek demişler hemen saraya gitmişler 40 gün 40 gece düğün yapmışlar ve mutlu bir şekilde evlenmişler...
Bir gün kralın oğlu karısının boynunda bir iz görmüş ve merak edip sormuş karıcığım bu boynundaki iz nedir diye karısı anlatmaya başlamış çok uzun zaman önce bize bir tanrı misafiri gelmiş ve bizde bir gece konaklamak istemiş ve gece herkes uyuyunca benim boynumu kesip kaçıp gitmiş demiş öldürmeyen allah öldürmüyor canımı bağışladı yarabbim demiş ve kralın oğlu dona kalmış karısın anlattıklarını halbu ki kendisi yaptı ve karısına her şeyi baştan sona anlatmış...

Yani arkadaşlar kaderi değiştirmek bizim elimizde olmayabiliyor bu her zaman değil allahtan şerri istersek başımıza şer gelir hayrı istersek hayır gelir her zaman her şeyin hayırlısını dilemek gerekiyor Allahım ne verirse versin hayırlısını versin.

"Hersey olacagina varir."

"Her iste bir hayir vardir."

"Hayirlisi neyse o olsun."

"Bir kapi kapanir, bir kapi acilir."

Bunlar benim cok kullandigim cumleler, sanirim kaderciyim ama kendimi iyi hissetmemi sagliyor. Insan iradesini de yadsimiyorum bu arada.. :p

kader !.........

Sevgili Barışşş,,,

Ya olduğun gibi görün,
Yada göründüğün gibi ol.. :roll:

Bana ozelden sorabilirsin yusuf abi, ne demek istedigini sanirim anladim. Dur ben sana ozelden cevap vereyim. :p

Üst Alt