Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İzmir'de engelli olmak

Siz buraya gelin de münibuse,otobüse binebiliyor musunuz bir deneyin :)

[FONT=Helvetica]İZMİR DE ENGELLİ OLMAK BU İŞTE....Bu ülkede biz engellileri yok sayan yasalarla her türlü engel koyan anlayışı 8.5 milyon engelinin oyunu almak için rencide eden insanları her fırsatta engeliyi kullanan dernekleri hep acımalarla haber yapan medyayı hep konuşulup hiç eşitlik için bir girişim yapmayan insanları hiç denemeden çok başarılı olduğun işte bile yasalarla mahküm eden bu yapıyı kınıyorum ve bu hayatta bütün inkansızlıklara kısıtlamalara yasalarla üç ayda bir yediyüzelli tl özürlü maaşı ile yokluklara mahküm edilmemize rağmen bilhassa bu izmirde sözüm ona çok medeni çağdaş insanların biz engellilere acıyarak alay ederek bakışına kahrediyorum imkan tanındığında her şeyi onlardan daha iyi yapacağımızı çok iyi biliyorum biz insanız ya siz[/FONT]

İzmir'de yaşamıyorum ama önceleri 15 yıl kadar yaşadım .Şu anda ki sorunları pek de bilmiyorum .Bornova da yönetim kurulunda hergün aktif olarak çalışan ,engelli olmayan ,orada engelli kız kardeşim derneğe takılırken tanışıp evlendiği ,Sadık Gökkaya kız kardeşimin eşi ,benim de eniştem olur .
Bir ay önce Bornovada Belediyenin desteğindeki dernekdeydim .Ama yeterince sorunları irdeleme fırsatım olmadı .Gene de engellilerin de pek eylem için de olmadığını söylüyorlardı .Demek ki ; pek sorun yok gibi (acaba !!)
Faceden takip edip yalan ya da yanlış bilgilendirme yapmak istemiyorum .onlarla konuşacağım .

merhabalar,sevgili özer bey görüşlerinizin bir kısmına tamemen katılıyorum,ancak bu bahsettiginiz şeyler toplumsal bir olay.ister engelli olun ister engelli olmayın bizim toplumumuzda hoşgörü diye bişey yok genelde.egitim kalitesiz,insanların birbirine sevgisi ve saygısı yok.böyle oluncada şehirlerdeki belediyelerin engelliler için yapktıkları hizmetlerden yararlanamıyoruz,gözümle gördügüm bir örnek vermek istiyorum,ankara kızılay metroya belediye engelli asansörü koymuş engelli vatandaşşlar kullansın diye,sagolsun başka bir engelli arkadaşta onun önüne tezgah açmış bişeyler satıyo:) bunuda yapanın bir engelli olması insanı bayagı düşündürüyor yani... ben işitme engelliyim,görme ve bedensel engelli arkadaşlar için bu toplumda yaşamak gerçekten zor,bunun izmir ankara istanbul yada bursa olması farketmiyo.insanların kalitesi yükselmedigi sürece bu sıkıntılar devam edecek,allah herkesin yardımcısı olsun... saygılar..

İzmir renklidir ve rengini ikliminden alır. İnsanları sıcaktır ama rahattır, bazıları Avrupa da bir kentte yaşıyormuş gibi yaşar ve ruhu özgürdür. O özgürlük kişilerin gözünü öyle bir bürür ki azınlık olarak bizleri fark edemezler. Bu onları kötü yapmaz, bazen belki dikkatsiz yapar. Bu sebeple İzmir insanlarının anlayışlı, dikkat çekildiğinde hoşgörülü yaklaştıklarını düşünüyorum. (Bizim toplumumuzun engelli hakkında geri kalmışlığı genel geçer)

Belediyecilik meselesine gelince, Cuma günü Buca'da Yerde Fıstık'a gittim, çıkışta arkadaşım taksiye uğurlarken, 'neden böyle yürüyorsun, yalpalıyorsun' dedi.. Kaldırıma baksana çarpık, dar ve ben zor yürüyorum dedim. Protezimi rahat kullanabilen hatta ayakkabı sıkıyormuş da bu sebeple sekiyor denilecek kadar iyiyim (şükür) fakat öyle yollar öyle yerlerden geçiyorum ki bazen, kim varsa yanımda söyleniyorum.. 'şimdi burada bir tekerlekli sandalye nasıl ilerlesin!' ve İzmir' de maalesef Bostanlı, K.yaka Çarşı, Alsancak ve Bornova Merkez (kısmen) dışında aklıma iyi caddeler getiremiyorum.

Hollanda'dan bir örnek, geçtiğimiz yaz Hollanda sosyal hizmetlerde çalışan bir yakınımız misafirimiz oldu. Durumum gereği açılan sohbette, orada; kişinin engel durumuna göre, sokağına, cadde ve ulaşım imkanlarının bulunduğu noktaya kadar! uzman kişi eşliğinde yollardan geçtiği ve engellinin en rahat ulaşımının nasıl sağlanacağının bireysel olarak tespit edildiğini ifade etti. (zaten geri kalan yollarda, şehir içinde vs.. sorun olacağını düşünmeye gerek yok sanırım)

Sokak hayvanları ile ilgili yazılanları da anlayışla karşılamak lazım. Korkusuna engel olamayan biri için çok zor bir durum. Halbuki sokak hayvanları sevildiklerini bilseler size yol boyu refakatçi olurlar... İnsanlardan korkun ama onlardan asla :)

Ütopik yaklaşımlar yüzleri gülümsetirken:) inşallah gelecekte bir gün diyorum.

İzmir'den....

Ben İzmir'de hiçbir şehirde olmadığım kadar rahatım.Tekerlekli sandalyeli bir çok insan gördüm onlarda gayet rahat görünüyorlar.Sen sakatsın ne işin var bakışları yok. Bir Avrupa ülkesi kadar teknolojiye, kaldırımlara,asansörlere sahip değiliz ama insanları gerçekten çok vefalı..Ben metroya,otobüse,münibuse girince yaşlı amcalar teyzeler bile kalkıp yer veriyor..Büyük şehir olmasına rağmen insanların katılaşmamış olduğunu düşünüyorum..
Ankarada metroda insanlar çok tedirgin,kimse kimsenin gözlerine bakamıyor.İzmir'de 40 yıllık tanıdık gibi,bazen gülüyorum bu şehirde niye yabancılık çekmedim diye:)

4 gün önce izmirdeydim ve izmir çok güzel bir şehir insanları çok sıcak kanlı sakin . yaşamak için çok elverişli bir şehir . Lakin izmirin tüm yaşadığı sorunlar ve engellilerin bu sorunlar yüzünden yaşadığı sıkıntıların sebebi aynı . kıssaca izmirde usta anlamında çok fazla kalifeye insanımızın olmaması izmirde yapılan her şeyin eksik yapılmasına sebep oluyor . gerçi bu sorun türkiyenin çoğu şehrinde var ama izmir gibi güzel izmir gibi güzel insanların olduğu izmir gibi güzel iklime sahip bir büyük şehrimize yakışmıyor . istanbul ve ankaradaki kalifiye insan sayısı izmirdeki sıcakkanlı ve güzel insanlarla buluşabilse ... tam süper olur . olaya duygusal yaklaşmak yerine reel yaklaşmak daha faydalı olur kanaatindeyim

saygılar

Bunlar sadece Izmire özgü değil maalesef tüm Türkiye'de böyle durum.

arkadaşlar izmir gerçekten ülkemiz için örnek bir şehirdir engelli hakları bakımından demiyorum insanların yaşam ve hayata bakış tarzları çok olumlu ha birde Çanakkale var o biraz daha iyi ...

Siz İstanbul `a gelin Metrobüse binip işe gitmeye çalışın İzmir `i mumla ararsınız. İzmir medeni şehirdir insanı kültürlü ve saygılıdır. İstanbul ayı dolu sağlam engeli olmayan metrobüse toplu taşımaya binemiyor. Engelli asansörleri engelsiz kişilerle dolu kaldırımda yürüme yeri yok arabalardan , İzmir bence cennet yatın kalkın şükredin ; çok güzel bir şehirde yaşıyorsunuz. İstanbul panda dolu ...

İron;

Kesinlikle doğru :) Panda olsa yine iyi ama panda çok kibar kalır :):pBurada da kaba saba insanlar var,asansörleri engelliden önce kapıyorlar,ama kültürlü ve naif insanlar daha çok şükür.İnsanlık ölmemiş diyorum :)

____
Yönetici arkadaşlar ne yaptıız:) Benim yazı iron'dan önce olmuş,kahin gibi olmuşum sayenizde:pİron'un önceki yazısını silmek yerine sonraki yazısını silseydiniz daha iyi olurdu :)

Aynen Sedat katılıyorum sana 2 yıl sonra Çanakkale tarafına yerleşiyorum. Geyikli tarafına denize sıfır kazdağları oksijen organik gıdalar zeytin , zeytinyağ ezine peyniri asos a yakın , İstanbul ` a yakın cennetten bir yer. imkanı durumu olan hemen yerleşsın bence büyükşehir engelli için ayrı bir sorun Ankara , İzmir , İstanbul hiç farketmez hepsi sıkıntılı sonuçta alt yapı yok göstermelik herşey denetleme yok . Avrupa birliği zorluyor diye AKP birşeyler yapmaya çalışıyor ama hepsi göstermelik .

Sen gel metrobüse bin birdaha istanbul ` a gelmezsin Şehriban .

Kardeşim önce insanların kafa yapısını değiştirmek, saygı ve sevgi kavramlarını genç iken insanların beyinlerine çivilemek gerek.. Şimdiden ufak yaşlarda okullarda ve aile içinde bu eğitim verilmeye başlanırsa belki bundan 30-40 yıl sonraki nesil "sakatların da hakları var, onlara saygı göstermemiz gerek" diyerek yaşlıya, gebe hanımlara, sakata otobüste metroda yer verir, asansörde öncelik tanır ve sakatlara mahsus park alanına arabasını park eden öküzlerden olmaz.. Adam okumuş doktor olmuş, okuma yetmemiş bir de uzun süre ihtisas yaparak mütehassıs unvanını almış ama bu mütehassıs doktor ünvanlı öküz İstanbul'da görev yaptığı Vakıf Guraba Hastanesinde aracını sakatlara ayrılan park alanına bırakıp gidiyor.. Dediğim gibi tahsil de insanı insan yapmıyor, öncelikle bu konularda acilen çocuklara eğitim verilmeye başlanmalı.. Neticede bu saygısızlık meselesi sadece İzmir'in problemi değil, tüm vilayetlerde aynı durum söz konusu..

Şehribanu;
valla ben de kahin sandım seni :)
Mesajın İron diye başlayınca daha iyi anlamak için yukarılarda İron aramaya başladım,çıktım çıktım yok...
Ve alla allaaa dedim :)

izmirli olmadan herkes sehır planlamacısı olmuş çıkmış:mad: ızımırın sokak aralındakı su gecmelı taşların arasında bırıbırınden 3,5cm yuksekte protezle veya degnek ıle veya kısalık gıderıcı botla yuruyunde gorelım sızı burnuzu yere yapıştıgında arkanıza bakmadan ızmırden kaçarsınız .avrupada engelının hayatına kastan dava acarlar adama burda ınsan degerımı var ..engellıyı zaten saymıyorum bıle. kaldırımlara bakın okadar yuksektekı bazı yerlerde 45c acıyla kaldrıma cıkıyoz nerdeyse, bı gun takla atıcam bı yerden ama bakalım nerden..
kocaoglunun beledıyecılıkten anlamadıgını kıme sorsanız bılır, prıştına olmeseydı o koltugu goremeyıcektı zaten yazık oldu ızmıre..

ya anlamadığım neden eshot şoförleri engelli otobüse binmesin diye tıklım tıklım dolduruyor onu anlamadım hoş diğer illerde yapıyordur aynısını

Üst Alt