Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İthal ettiğim aracı üzerimden düşürmek için ne yapmam gerek?

bulent381

Üye
Konular
73
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar ben bundan 5 yıl önce almanya'dan 1982 model bi arac getirmiştim. fakat getirdiyim gün itibariyle 1 ay kullandım, sonra bozuldu. şimdi 5 yıl doldu. üzerimden düşürmek istiyorum. yeni bir arac yurtdışından almak için nasıl düşürebilirim üzerimden?
araba eski satılmaz ve de bozuk

ANKARA gümrükte üzerimden düşürmek için ne gibi evraklar istiyorlar
acaba

düşüremezsin yurt dışından gelen araçlar 5 yıl degil 10 yıl dolması lazım
ilaki düşürmem lazım diyorsan vergisini ödeyip düşürebilirsin

düşürebilirim öle sacmalıkmı olur bir yolu olmalı
hem vergisini ödeyip düşürebilirsin diyorsun vergisi tahminen ne olur?????

Sakat olmayan birine vergisini ödemeden satamazsın, ya da üstünden düşüremezsin. Vergisiz/sınırlamasız satış ancak ithal tarihinden sonra 10 yıl geçtikten sonra mümkün.

Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Ankara Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü
Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne* gidip, vergisini ödemeli, şerhini kaldırmalı ve ancak ondan sonra üstünden düşürmelisin.

*
Adres: İstanbul yolu 6. km. TCDD Gümrüklü Ambarları Behiçbey - Ankara
Tel: 0312 397 77 89 / 405
Faks: 0312 397 75 52

Not: 10 yıl geçseydi, posta yolu ile vergiden ilişiğini kesebilirdin: http://www.engelliler.biz/forum/oze...-ankara-naklihaneye-gonderilecek-dilekce.html

süre bakımdan 10 yıl dolması lazım
ben yolu yok demedim ki
istersen ötv sini ödeyip düşüre bilirsin dedim

Bir fikrim yok. Ama aracı kullanırsan 200-300 dolar onlara verirsin, Aracın modeline vs. göre de bi vergisi olur. Tamamen spakülatif yapıyorum: 1000 TL. masafla işi bitirebilirsin sanırım.

arabayı hurdaya versek peki ozamda düşmezmi üzerimden araba zaten 82 model cok eski sayın abim

ben trafik takip işi ile ugraşıyorum
ilk olarak yapmam gereken Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne gidip, vergisini ödemeli, şerhini kaldırmalı
1) RUHSATLAR NORMALE DÖNECEK
2) PLAKAN NORMALE DÖNECEK
3) BU İŞLEMLERİ YAPMAK İÇİN ARACIN SİGORTASI VE MUAYENESİ OLACAK
VE Bütün bu işlemler bittikten sonra aracını hurdaya ayıra bilirsin yada cekme yapabilirsin
bildiginiz gibi sayın maliye bakanı KEMAL UNAKITAN yeni bir acıklama yaptı gecenlerde eski araçlar karşılıgı ÖTV İNDİRİMİNDEN SÖZ ETTİ
Şayet o kanun cıkarsa sizin araç baya bi degerlenir

ben kendi fikrimi söylüyorum gerekli işlemleri yaptıktan sonra arcınızı TRAFİKTEN CEKME yaparak bekleyin derim
TRAFİKTEN CEKME NEDEMEK (SAKAT ARACI OLMAYACAK ARTIK)
1.MTV ÖDEMEYECEN
2.SİGORTA YAPTIRMAYACAN
3.MUAYENE YAPTIRMAYACAN
kanun cıkarsa örnek vereyim 1000 tl etmeyen araclar 5000 tl ye kadar cıkıyor

özürlü aracı

arkadaşlar ben karstayım bu iş için babam ankara gümrüge gitti demişler ki
en yakın gümrüge aracı götür üzerinden düşür ama herhangi bir para filan dememişler vergisini ödeyin filan yani yok hurdaya cıkan arabanın vergisi olmaz demişler
bizde karsda gümrük olmadıgından erzuruma götürmeye karar verdik
artık dogrumu demişler bilmiyorum siz bu işleri bilen arkadaşlar
yorumlarınızı bekliyorum

Dilerim söyledikleri gibi olur...
Konuyla ilgili bir bilgim yok maalesef.

bu konuya bildiğim kadarıyla sadece ankara'daki bedelsiz araçlara bakan gümrük bakıyor. oraya durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın. en sağlıklı bilgiyi verirler. ben bu yöntemi geçmişte epey kullandım. mutlaka cevap yazarlar.
bir de bildiğim kadarıyla arabayla ilgili her türlü işlemden ankaradaki ilgili gümrüğün haberdar olması gerekiyor.

birde soyle bişey var, ben aracımı 2001 basında aldıgımda 5 sene sonra normal plakaya gecebiliyordu, tam arastırmadım ama o zaman oyle olduguna gore benim aracımın 10 sene değil 5 sene oncesi olması lazım, o 10 yıl kanununun cıktıgı tarihten sonraki ithalatları baglar diye dusunuyorum.. ama dedim ya dusunuyorum kesin bir bilgi değil..

yurt içinden alınca 5 yıl, yurt dışından alınca 10 yıl.

Yurt dışından getirdiğim aracı üzerimden düşürdüğümde nekadar gümrük vergisi öderim?

Slm arkadaşlar yurtdışından getirdiyim aracı 5 yılı dolmuştur üzerimden düşürmek istesem bi şekilde gümrük vergisi kac tl ÖDERİM
bilgisi olan varmı acaba

ithal edilmiş engelli aracının normale çevrilmesi

ben aracımı 1999 yılının 12. ayında almanyadan hibe yoluyla almıştım bu yıl 05.12.2007 yılında normale çevirerek sattım.
olay aynen şöyle gerçekleşti
aracımla birlikte bedelsiz nakilhane ve gümrük müdürlüğüne gittim görevli memurlara aracımı normale çevirip satmak istediğimi söyledim ilk önce görevli memur 10 yılını doldurmamış aracın onun için vergi ödeyerek normale çevirirsin dediler bizde vergisi fazla tutacaksa yani bir araba fiyatı çıkacaksa normale çevirmeye gerek yok dedik hesaplatın dedi müşavir arkadaşlar var onlar size yardımcı olurlar dediler müşavir arkadaş dedikleride iş takipçileri neyse hesaplattık 970 ytl tuttu aracım 1992 250d mercedes di
tabi fazla bişey değilmiş normale çevirelim dedik dosyamızı buldu görevli memur sorduğu soru aynen şu iş takipçiniz kim kimse değil biz kendimiz takip edeceğiz siz halledebilecekmisiniz diye sordular hallederiz dedik aldık dosyayı ne mümkün halletmek bi beyanname doldurma işi var inanın tüm özürlüler bir araya gelse töbeeeee beyannameyi dolduramayız
müşavirlere gittik ister istemez yani iş takipçisi 250 ytl istediler anlaşamadık eskiden abimin tanıdığı bir kişi emekli olmuş iş takibi yapıyomuş ona söyledi abim 80 ytl ye sadece beyanname doldurtmak için verdik içerdeki asıl muayene memuru abimin mesai arkadaşı olduğu için oralarda sorun olmadı daha önce hibe yoluyla araç getirenler bilir atracı gümrüğe teslim ettik 970 ytl harcı yatırdık o makbuzla tekrar aracı parktan çıkardık 30 ytl park parası 5 dakkalığına
iş takipçisi ilk alındığında düzenlenen tarafik şehadetnamesi gibi bir evrak düzenledi iki nüsha biri dosyada kalıyo diğerini trafiğe gönderiyor bu belgede falanca tarihte hibe yoluyla falanca şahsa gelen aracın özel tertibatının sökülerek normale çevrilmesinde bi sakınca yoktur diye yazıyo
o belge 4 - 5 günde emniyet trafik şubesine geliyo o yazıyla arşivden aracın dosyası çıkarılıyor görevli memurlar aynen rehin kaldırma yazısı gibi bir yazı yazıyo ilgili noterliğe diye falanca plakalı şu şu motor ve şasi numaralı aracın satışında sakınca yoktur diye notere o yazıyla gidip satış yapılıyo alan vatandaş önce trafiğe müracaat ediyo araca yeni ruhsat çıkarmak için onlarda karayollarına muayeneye gönderiyo muayene memuruda tertibatı söktür diyo bundada tertibat söktürme için makina mühendislerine yada bu işi yapan yerde tertibat söktürme projesi çizdiriyosun 80 ytl daha sonra belgeyle muayenesini yaptırıyon emniyetten ruhsat yapraklarını değiştiriyon yeni palaka (normal plaka ) bastırıyon sorunsuzca biniyosun alana allah güle güle kullanmak nasip etsin

20 yaşını aşmış aracımı vergi ödemeden üzerimden nasıl düşürebilirim?

arkadaşlar ben bundan 5 yıl önce yurtdışından bir araba getirdim şuanda arac 26 yaşında yani 1982 model bu arac satılmaz cünkü bozuk cok eski sadece tek bir yolu var devletin hurdalıgına atmak acaba o hurdalıga nasıl atıp üzerimden düşürebilirim hiçbir vergi ödemeden cünkü benim bildigim 20 yaş üzeri araclar hurdaya atabilirsin

Bulent381
Aynı soruyu aynı başlıkta defalarca sormuşsun.
Yardım amaçlı cevap yazan arkadaşlara da ''yok olur mu öyle saçmalık'' ''yok 5 yılımı doldurdum'' gibi cevaplar vermişsin.
Arkadaşım,sana gayet mantıklı cevaplar verilmiş cevaplayanların biri aynen yaşamış olayı,diğer biri de trafik takip işleri ile uğraşan bir arkadaşımız.
Senin göz ardı ettiğin şu;5 yılı doldurma şartı yurt içinden alınan araçlar için geçerlidir. Sen ise aracı yurt dışından ithal ettiğinden dolayı ötv siz satışını yapabilmen ya da hurda da olsa üzerinden düşürebilmen için 10 yılı doldurma şartına tabidir.
Şunu da hatırlatayım;biri yurt içinden normal yollarla aldığı bir aracı bile hurdaya çıkarmak istese önce borcu olmadığına dail ilişik kesme belgesi isterler maliyeden.
Yani öyle hurdaya çıkarıp da borçtan kurtulmak diye bir durum olacağını sanmıyorum.
Yine de yok ben ikna olmadım diyorsan durumu yerinden araştır.

peki arkadaşım aracı gümrük vergisi ödeyip düşürebilirim demi üzerimden

Bülent381
Tahakkuk ettirilecek olan vergiyi ödedikten sonra ister hurdaya verir düşürürsün ister satarsın,o zaman tamamen özgürsün işte.

ne alaka ya yok öyle bişey arabam yandı kaza yaptı vergi ödemeyecem
yurt dışı 10 yıl yurtiçi 5 yıl dolmadan satamazsınız yada engelli bi arkadaşa satabilirsin illaki acil satmam lazım diyorsan Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne gidip, vergisini ödemeli ve trafikte işlemlerini yaptıktan sonra satmalısın

Kirli öyle bir şey var da şartlara bağlanmış hem vergisini ödememe de açıkça belli değil,yeni iktisap edeceği ilk araçta ötv muafiyeti sağlanacağı belirtilmiş.
Ancak deprem,sel,yangın kaza gibi sebeplerle tamamen kullanılamayacak duruma gelmesi ve bunun ekspertiz raporuyla tesbiti şartı var.

Üst Alt