Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İthal araçlar 3 yıldan önce hiç kimseye, 10 yıldan önce de sakat olmayana satılamaz!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar, 2009 dan önce yurtdışından araç getiren arkadaşlar, 10 yıl beklemeden vergisiz arabalarını satabiliyorlarmı. Anlamadım ben burada bir mahkeme kararı var, hep beraber bi bakalım. bu mahkeme kararını yükleyemiyorum, kısıtlanmışmıyım acaba?
Engelli Otosunun Vergisiz Sat - Pozitif Engelliler

İşte, Maliye ve Gümrük bu karara karşı bir düzenleme yapmış mı, bu kararı uyguluyor mu, bu önemli. Aksi halde herkesin dava açması şart...

Mahkeme kararı bir yere kadar, dava süreci Türkiye'de rezil bir süreç... Mesele gümrük ve maliye nin dava açmaya gerek kalmadan gerekli düzenlemeleri kurum içerisinde yapıp, ilgili birimlerini durumdan haberdar etmesi...

O zaman mail yoluyla talebimiz iletelim. Mahkeme süreci bizim lehimize sonuçlanacaktır. idare her davaya yaklaşık 1500 tl dava gideri harcamayı göze almaz herhalde.

Ankara'da bulunan arkadaşlar Nakilhaneye uğrama şansınız yok mu? Sorup öğrensek.

(Mahkeme kararı bir yere kadar) sözünüz çok ironik olmuş. Hukukun üstünlüğünün ilke edinildiği(!) bir ülede...

Merhaba,

Bu konuda dün Ankara-Gümrük'ü aradım. Henüz alınmış bir kararın olmadığını, mahkeme kararı sürecinin devam ettiğini söylediler. Şu an için bu konuda nasıl bir yol izleneceği net değilmiş. Yani bir karar çıkıp yayınlanacak mı? yoksa herkes ayrı ayrı mahmekemeye mi başvuracak? belli değilmiş.

arkadaşlar bugün ankara gürüğü aradım davayı temiz e göndermişler gelen sonuç da arkadaş haklı cıkarsa yasa cıkmadan önceki alınan araçlar 5 yılını dolduranlar satabilecek dedi . herkesin dava açmasına gerek kalmayacak söyledi görevli arkadaş.

Danışday red kararı verdi. Fakat gümrüğe cevabı daha yazmamış yukardaki yazıdan da anlaşıldığı gibi.
Danıştay a mı mail atmak gerekiyor acaba.

Arkadaşlar merhaba,
Ben Ankara 6 Bölge İdare Mahkemesi kararı ve Danıştay sonuç kararlarının fotokilerini çektip bir dilekçe ile yoolayacağım.. Bende 2006 yılında getirdim aracı yurt dışından.. Bu gün Gümrük Müdürlüğünü aradım karşıma çıkan Hanımefendiye Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay kararlarını sordum ; Bana konuyu takip ettiklerini fakat ellerine henüz bu konu ile ilgili bir mevzuat oluşmadığını söyledi.. Ama ben yinede resmi dilekçe ile başvuracağım çünkü elimde delil olması için yarın öbür gün Mahkemeye başvurduğunuzda bu belgeler sizin için çok büyük önem arz edecek ve hemde herkes benim yaptığım gibi yaparsa Gümrük sıkışıp mecburiyet karşısında kendi iç mevzuatlarında değişikliğe gidecektir.. Etkiye Tepki problemi.. Hak aramnmaz hak istenir hadi arkadaşlar Gümrük Müdürlüğünü topa tutalım yoksa kimsenin umrunda değil bizim mağduriyetimiz..

ben bimere şikayet yolladım bakanlıklara aynısını bu gümrüğede yolladım ama danıştay kararının daha ellerine ulaşmadığını söylüyorlar nasıl bir kararsa 3 ay oldu.

2007 yılında ithal edilmiş bir arabayı satılık olarak gördüm ve almak istiyorum bu yasaya göre alamazmıyım ?

2007 yılında gelen aracı ancak bu dava sonuçlanırsa satın alabilirsiniz..
Ayrıca ; Bu Engelli dernekleri ne iş yapar anlamıyorum.. Sinirleniyorum.. Neden mesela bu Olayı bir Engelli arkadaşım Yargıtaya taşıyor sağ olsun.. Bu olayı Yargıtaya taşıması gereken bizlermi yoksa Dernekler mi ? olması gerekiyor..

ankara nakilhane bu kararı tanırmı bakalım mesele burda.biz ne dersek o havaları devam edermi sonucu çok merak ediyorum güncel bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa seviniriz

Bu konudaki gelişmelerden haberdar olanlar lütfen bilgilerini bu başlığa yazsınlar...

Resmen bizlerle dalga geçiyorlar. Kim bu kurumların amirleri merak ediyorum. Nasıl oturabiliyorlar o koltuklarda. Daha önce defalarca başvuruldu. yasadan önce getirenlerin bu yasadan etkilenmemesi gerektiği söylendi. İnat ettiler. 5 yıl sonrasında ötv ödenmez dedik. onuda reddettiler. Yasama-yargı organı sanki. Mahkeme karar veriyor, hala karar gelmedi diyorlar.
Yakında düzenleme olacak diyip MAHKEMEYE gitmememiz için bizi oyalıyorlar. Davayı açan arkadaşta ne kibirliymiş arkadaş. Faceden mesaj attım, ulaşmaya çalıştım dönmedi geri... Sanırsın Nakilhanede Müdür. :)
Bimere yazdım... Ama tek çare DAVA açmaksa, seve seve açacağım.

#EngellileriEvdeZorlaTutuyorlar[FONT=Arial] DANIŞTAY KARARINA GÖRE, 2009 ÖNCESİ İTHAL ARAÇLARLA İLGİLİ BİR ADIM ATACAK MISINIZ? [/FONT]@gumrukveticaret

Ben de 2007 yılında ithal ettiğim araç için dava açtım. 3 ay oldu ses seda yok. hayırlısı bakalım ne olacak. Ayrıca yurt içinde alınan araçlar 5 yılda neden yurt dışındakiler 10 yıl bu konu hakkında mahkeme açılabilir mi?

memoli436;

davayı nasıl açtınız hangi mahkeme açtınız avukat tuttunuz mu konu hakkında bilgilendirir misiniz

Arkadaşlar,girişimleriniz için gerçekten teşekkürler.Bilhassa Bülent Bey e saygılar.Emeğinize sağlık.Türkiyede hukuk çok ağır çalışmaktadır.Halbuki 2577 sayılı İYUK göre idare mahkemelerinin temyiz yeri Danıştay daireleridir.Danıştay bir konuda iptal veya onama kararı verdiğinde kurum bunu 30 günlük süre içerisinde uygulamak zorundadır.Kuruma tebliğ karar yazılmasından en fazla bir ay içerisinde ulaştırılır.Gümrük Müdürlüğü elimize karar ulaşmadı diyerek kararın yürütmesini uzatamaz.
Arkadaşlar Kurum bunun üzerine sanırım yönetmelikle yada ilgili bakanlık bir kararla bu işi çözme yoluna gidecektir.Yıl başına kadar yada ocak ayı sonuna kadar beklemek gerekecektir.Bence bu vakitten sonra bireysel dava açılmasına gerek yoktur.Bu davranış işi dahada uzatabilir.İşin bir diğer kısmı da davayı kazanan arkadaşın 7201 sayılı yasanın 21. maddesine göre kararı ilgili kuruma alenen tebligat yaparsa dikkate alınacagını umuyorum.Saygılarla...

Gumruk ısrarla bize karar gelmedi diyor.yalan soyluyorsunuz dedim tartisdim ama gelmedi diyorlar danistsya ulasabilirsek daha etkili olur diye dusunuyorum

danıştayın yürütmeyi durdurmaya red kararı 20 eylülde çıktı.2.5 ayda ellerine ulaşmaması imkansız.hangi devirde yaşıyoruz.bence bunlar yönetmelik değiştirecekler onun için oyalıyorlar.davayı kazanan arkadaşı tanıyan yokmu.karar eline ulaşmıştır.en azından elden ulaştrırdık.

Bu eyüp durmaz arkadaşla iletişimde olan yada taniyan varmi.ancak saglikli bilgiyi bu arkadasdan alabiliriz.

eyüp durmazın av teli buyurun av mehmet 5323231622

Engelliden engelliye araç devri hakkında..?

Merhaba Arkadaslar duyduğuma göre ithal izin belgesi ile alınan araçlar 3 yıl sonra engelliden engelliye devir yapıldığında 2 yıl beklemiyecekmişiz yani 5 senesi dolmadan , tekrar ithal izin belgesi alınabiliyormuş ,şayet doğru ise güzel bir haber... 3 yılı dolunca engelliden engelliye
5 yıl doulnca vergileri ödeyip piyasaya açık yani tüzel kişiye satmak
10 yıl dolunca yine piyasaya açık istediğinize satabiliriz engelli engelsiz!

3 yıl dolunca 2 yıl ithal izin belgesi alınamıyordu şimdi bu kanun kalkmış 3 yıla düşürülmüş ,yani yerinde bir anun olmuş 2 yıl beklemeyeceğiz ...!:):):):):):):):):):):)

Vergilerini ödemek demek arabaya verdiğiniz para kadar gümrük vergilerini oduyordunuz hem ÖTV hem KDV

Zamanında alanlara bi şey demiyorum ama hala nedir bu yurtdışından araba getirme sevdası anlamadım.

ergincengiz aracın her yıl 10% vergisi düşüyor yani 5 yıl sonra aracın hemen hemen pıyasa değerinin yarısı kadar vergi ödeniyor ...

Mami tmm eskisi kadar cazibesi kalmadı ama yinede biraz var !!! senin engelin nedir bilmiyorum ama , biz sol kol engellier ötv den faydalanamıyoruz bunu biliyomuydun?! saçmalığın daniskası bu!

ama şunu söliyim sana şayet yurtdışına çıkbiliyorsan git bak bakalım kendin getirme şansın var ise ozaman görürsün o sevdayı!!!!

Zaruri durumlar için bi şey diyemem ama bu saatten sonra getirmenin çok bi esprisi kalmadı kanımca.
Yurtdışına gidip gelirim, oradaki araba olanaklarına imrenmemek mümkün değil ama elden şu an için bi şey gelmiyor.
İnş o sol kol sıkıntısıda ortadan kalkar.

Mami emin ol şayet kendin çıkıp getirebilirsen süper bir arac getirirsin! bak misal! az hasarlı veyahut km çok yapmış araclar baya uygun bunu gözarda et! ve chevroletlerde baya uygun benim için optik yani görüşünüz güzel olsun spor olsun marka fılan farketzmez sonuçta 3 yaşında yaa telde daha burda yazmakla pek anlatılamıyor düşeş ıyı araçdüşürebilirsin emin ol burdan alacağından daha üstün! sol kol engel olayı çok üzücü ve haksızlığın daniskası gercekten aklım almıyor olağanüstü saçma geliyor bana .... ben yurtdışına çıkabilsem neyapacağımı çok iyi biliyorum belki önümüzdekı aylarda nasip olursa çıkıcam ve arkadaslara bu konuda yardımcı olacağım inş. hepimiz engelliyiz bizim de arabamız kıyak güzel olsun be ! neden olmasınki ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt