Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul'da toplu ulaşımdan ücretsiz/indirimli yararlanmak için Beyaz Kart

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
502
Özürlüler İçin Beyaz Kart

logo_iett.gif

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI ONLİNE BAŞVURUSU

18/03/1998 tarihli ve 23290 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 06/02/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda düzenlenmiş, % 40 ve üstünde bir oranda Özürlüler İçin Sağlık Kurulu Raporuna sahip kişiler İETT Ücretsiz Taşıma Kartı alma hakkına haizdirler.

İnternetten başvuru: www.iett.gov.tr/basvuru/ozurluseyahat.php
Kayıt düzeltme ve kontrol için: www.iett.gov.tr/metin.php?no=157

İlk defa Özürlüler İçin Ücretsiz Taşıma Kartı alacak kişilerin veya özür oranı değişen veya MERNİS Veri Tabanına özür oranı bilgisi bulunmayanlar; bulundukları yerin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne "Sağlık Kurulu Raporunun aslı veya onaylı örneği ve Nüfus Cüzdanıyla müracaat ederek, Mernis Veri Tabanında özür oranı bilgisinin yer almasını talep edeceklerdir.
Özürlüler için Ücretsiz Seyahat Kartı düzenlenmesi esnasında Nüfus Cüzdanlarında "% …. oranında özürlüdür." ibaresi veya Mernis Veri Tabanında özürlü bilgileri yer almayanların talepleri dikkate alınmayacaktır.

Ücretsiz Seyahat Kartını teslim almak için İETT Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü Karaköy bürosuna doğrudan yapılacak bireysel başvurularda:
Seyahat Kartı İstek Formu kart talebinde bulunan kişi tarafından doğru ve noksansız doldurulduktan sonra, ekine arka yüzünde "%... oranında özürlüdür." ibareli Nüfus Cüzdanının aslı ve fotokopisi veya Özürlüler için Kimlik Kartının aslı ve fotokopisi veya özürlü bilgilerinin Mernis Veri Tabanına işletildiğine ilişkin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce onaylanmış tam teşekküllü sağlık kuruluşundan temin edilmiş % 40 ve üstünde bir oranda Özürlüler İçin Sağlık Kurulu Raporunun aslı ve fotokopisi eklenecektir.

Kart dağıtımı Haziran 2006 ayından sonra hafta içi hergün Saat 8:30 ile 16:30 arasında İETT Karaköy S-Kart bürosunda yapılır.

Yukarıda belirtilen şartlara uyuyorsanız;
1- Özürlüler İçin Ücretsiz Taşıma Kartı bedeli 5.00 YTL.'dir. Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde ( Eski kartın ibrazı şartıyla ) 5.00 YTL., 1.kez kayıp ve çalıntı gibi nedenlerle kart talebinde 20.00 YTL., 2.kez kart talebinde 40.00 YTL. ücret alınır.
2- Kart bedellerini size en yakın T.C Vakıflar Bankası tüm şubelerinden (Kurum Tahsilat Servisinden) herhangi bir havale ücreti ödemeden İETT paso hesabına yatırınız.
3- Banka dekontunu, kartınızı teslim alıncaya kadar saklayınız.
4- Aşağıdaki forma elektronik ortamda fotoğrafınızı ekleyiniz.
5- Fotoğrafınızı resim alanında gördükten sonra formu noksansız doldurunuz.
6- GÖNDER tuşuna basınız. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra kartınız, Haziran 2006 tarihinden itibaren düzenlenecektir.
7- Aşağıdaki formda işaretleyeceğiniz İETT Seyahat Kartı Karaköy Şubesine istenilen belgelerle:
KART TESLİMİNDE İSTENİLEN BELGELER:
7.1- Seyahat Kartı İstek Formu,
7.2- Formun ekine arka yüzünde "%... oranında özürlüdür." İbareli Nüfus Cüzdanının aslı ve fotokopisi veya Özürlüler için Kimlik Kartının aslı ve fotokopisi veya özürlü bilgilerinin Mernis Veri Tabanına işletildiğine ilişkin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce onaylanmış tam teşekküllü sağlık kuruluşundan temin edilmiş % 40 ve üstünde bir oranda Özürlüler İçin Sağlık Kurulu Raporunun aslı ve fotokopisi eklenecektir.
7.3- Kart bedelinin yatırıldığına ilişkin Banka Dekontu (son bir ay içerisinde düzenlenmiş),
7.4- Kendinize ait resimli T.C. Nüfus Cüzdanı ile Karaköy Seyahat Kartları bürosuna gelerek kartınızı teslim alınız.
8- Yanlış beyanda bulunanlar ve yanıltıcı belge düzenleyenler hakkında yasal işlem yaptırılır.
Uyarı:Birden fazla yapılacak başvurularda, herbir başvuru sonunda sayfadan çıkılarak tekrar online kart başvuru sayfasına giriş yapılması gerekmektedir.

bülent abi özürlü kimlik kartı olanların degişecekmi ve ilk etapta ne yapıcaz

Bir süre önce yapılan bir düzenlemeyle, artık Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın verdiği Özürlü Kimlik Kartı verilmeyecek ve kaybedenlerinki de yenilenmeyecek. Yani elinde bu bu kart olan kullanabilecek, ama yenisi verilmeyecek.
Hal böyleyken, İstanbul'da bu kartla ücretsiz ulaşım hakkından yararlanan engelliler için bir belirsizlik söz konusu oldu. İşte bu başlıktaki İETT duyurusu da, Özürlü Kimlik Kartları'nın artık yenilenmemesinden ötürü ortaya çıkan karışıklığın giderilmesi ile ilgili.
Artık Özürlü Kimlik Kartı olmadığına göre, bu durumda engellilerin İstanbul'da ulaşımdan ücretsiz yararlanması için yeni bir kart/uygulama zorunlu hale geldi: BEYAZ KART
Sonuç olarak İstanbul'da ulaşımdan ücretsiz yararlanmak isteyen engellilerin BEYAZ KART alması şart. Başka hiç bir kartla ücretsiz ulaşımdan yararlanılamaz.

Not: Yukarıdaki şartnamede yer alan "Özürlüler için Ücretsiz Seyahat Kartı düzenlenmesi esnasında, Nüfus Cüzdanlarında "% …. oranında özürlüdür." ibaresi veya Mernis Veri Tabanında özürlü bilgileri yer almayanların talepleri dikkate alınmayacaktır." ibaresi yasal değildir!
Zira ilgili yönetmelik "isteyen nüfus cüzdanına sakatlık ibaresini yazdırır, istemeyen yazdırmaz" demektedir. Oysa İETT bunu şart koşmaya kalkmaktadır!! Bu konuda İETT ve ilgililerle görüşmek ve şartı ortadan kaldırmak gerek...

özürlü kimlik kartını gösterip alabiliriz bu kartı dimi abi başvuru yaptıktan sonra ben öyle anladım

AsTeRuNyA, cevaplar ilk mesajdaki ilanda yazıyor.
Sakatlığın işlendiği nüfus cüzdanı, sağlık raporu ve diğer belgelerin tam olmalı...

Peki bu uygulama sadece İstanbul'da yaşayanlar için mi geçerli olacak?

Mesela otobüs tren... gibi şehirlerarası yolculuklarda da yaralanabilecek miyiz?

Arkadaşlar bugün ben bahçelievler sosyal hizmetler müdürlüğüne gittim.

Ben geçen sene ağustos ayında başvurmuştum özürlü kimlik kartı için fakat daha sonra kalktığı için alamadım..

Bugün de gitmem deki sebep beyaz kart uygulaması için daha önceden başvurduğum için benden sadece sağlık kurulu raporunun fotokopisini istediler ve arkasına kaşe vurup kayıt ettiler ondan sonra da vakıfbanka 5 ytl yatırıp iett ye gitmemi istediler..

Umarım yardımcı olmuşumdur.

arkadaşar ben de bu konu hakkında iett'yi aradım bilgi almak amaçlı özürlü kimlik kartı ile alabileceğimi söylediler...tekrar arayıp birdahamı sorsak acaba...

Bu uygulama başlamış olmalı.
Beyaz Kart alan arkadaşlar yaşadıkları süreci yazarlarsa, yeni başvuracak kişiler için kolaylık olur...

daha almadım ama dagıtılıyomuş başvurmuştum çünkü çarşamba günü gidip alacam kartımı

Dilemme demiş ki;

Peki bu uygulama sadece İstanbul'da yaşayanlar için mi geçerli olacak?

Mesela otobüs tren... gibi şehirlerarası yolculuklarda da yaralanabilecek miyiz?

Türkiye geneli mi olacak yoksa sadece istanbul için mi?

Bugün İETT'i aradım beyaz kartlar Haziranın 10'undan sonra dağıtılacakmış,
Haberiniz olsun arkadaşlar boşu boşuna gitmeyin

Arkadaşlar bugün karaköye giderek aldım beyaz kartı rahatlıkla gidebilirsiniz kalabalık da değil...

Bilginize

Arkadaşlar benden başka kimse almadı mı ya?
Beyaz kartı kimseden ses yok :)

Ücretsiz yerel seyahat, Engelliler için yapılan en faydalı işlerden biridir tabii ki. Baştan beri alkışlıyorum ve saygılarımı sunuyorum. Kültür ve sanat etkinliklerine de yapılan indirimler çok iyi birer hizmet! Sosyal hayata katılıma katkıda bulunan böylesi destekler için teşekkürler.

Sadece maddi fayda değil, sadece bedava olduğundan değil.. Uzun kuyruklar ve kalabalıklarda bilet alımı bir fiziksel engelli için çok çok daha zor mesela.

Başbakanlıkça verilen kartla her şeyin çözüldüğünü sanmıştık. Ama nedense pervane gibi dönüp duruyoruz. "Ali yazar veli bozar".

Önce özürlü iett kartı.. Sonra başbakanlık özürlü kimliği.. Sonra beyaz kart.. Sonra mor kart.. Sonra boyun askısı.. Sonra ........

Ya bunları nasıl takip edebiliyor görevliler?

Hem her kart için yeniden müfredat, yeniden bunca masraf neden ki?

Karışıklığı, karmaşayı arttırdı bu olanlar. Ben pek anlamadım doğrusu. Çıkarım artık bir gün, görevliler derlerse ki "bu kart geçmiyor".. Gider alırım..

Alırım da.. Yok mernis kaydı, yok kimlik değişimi.. Of ya offffffffff!!!!!!!

Sevgili Vefa,

Bürokrasinin bir tarifi var: "Bir yumurtayı 9 kişiye taşıttırmak" diye. E.. yumurta kalmadı, ne yapacaksın? Yumurta icat edeceksin! :twisted: Bu kadar basit..

Ama o 9 kişinin çoğunluğu yumurta taşıyacak kapasitede bile değilse, o zaman işin zor! :evil: Onların taşıyabileceği yumurtayı bulabilmek için, bir çok kez deneme-yanılma yöntemine baş vuracaksın. Şimdi yapılanlar bunlardır.. :evil: Beyaz yumurta.. Kahverangi yumurta.. Küçük yumurta.. Büyük yumurta.. vb.. vb..

Özürlüler İçin Kimlik Kartını nereden, nasıl alabilirim?

Özürlüler İçin Beyaz Kart İETT Ücretsiz Seyahat Kartı Başvuru Usul ve Esasları Özürlüler İçin Beyaz Kart (İETT Ücretsiz Seyahat Kartı) - 18/03/1998 tarihli ve 23290 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan 06/02/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda düzenlenmiş, % 40 ve üstünde bir oranda Özürlüler İçin Sağlık Kurulu Raporuna sahip kişiler İETT Ücretsiz Taşıma Kartı alma hakkına haizdirler. - Özürlüler İçin İETT Ücretsiz Seyahat Kartı talepleri internet üzerinde http://www.iett.gov.tr/basvuru/ozurluseyahat.php web adresinden yapılacaktır. - İlk defa Özürlüler İçin Ücretsiz Taşıma Kartı alacak kişilerin veya özür oranı değişen veya MERNİS Veri Tabanına özür oranı bilgisi bulunmayanlar; bulundukları yerin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne "Sağlık Kurulu Raporunun aslı veya onaylı örneği ve Nüfus Cüzdanıyla müracaat ederek, Mernis Veri Tabanında özür oranı bilgisinin yer almasını talep edeceklerdir. - Özürlüler için Ücretsiz Seyahat Kartı düzenlenmesi esnasında Nüfus Cüzdanlarında "% …. oranında özürlüdür." ibaresi veya Mernis Veri Tabanında özürlü bilgileri yer almayanların talepleri dikkate alınmayacaktır. - Özürlüler İçin Ücretsiz Taşıma Kartı bedeli 5.00 YTL.'dir. Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde ( Eski kartın ibrazı şartıyla ) 5.00 YTL., 1.kez kayıp ve çalıntı gibi nedenlerle kart talebinde 20.00 YTL., 2.kez kart talebinde 40.00 YTL. ücret alınmaktadır. - Kart bedelleri; bulunulan yere en yakın T.C Vakıflar Bankası tüm şubelerinden (Kurum Tahsilat Servisinden) herhangi bir havale ücreti ödemeden İETT paso hesabına yatırılacaktır. - Banka dekontu, kart teslim alıncaya kadar saklanması gerekmektedir. - Ücretsiz Seyahat Kartını teslim almak için İETT Seyahat Kartları Şube Müdürlüğü Karaköy bürosuna doğrudan yapılacak bireysel başvurularda: Özürlüler İçin Beyaz Kart Başvurusunda/Tesliminde İstenen Belgeler: - Seyahat Kartı İstek Formu kart talebinde bulunan kişi tarafından doğru ve noksansız doldurulduktan sonra, ekine arka yüzünde "%... oranında özürlüdür." ibareli Nüfus Cüzdanının aslı ve fotokopisi veya Özürlüler için Kimlik Kartının aslı ve fotokopisi veya özürlü bilgilerinin Mernis Veri Tabanına işletildiğine ilişkin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce onaylanmış tam teşekküllü sağlık kuruluşundan temin edilmiş % 40 ve üstünde bir oranda Özürlüler İçin Sağlık Kurulu Raporunun aslı ve fotokopisi eklenecektir. - Kart bedelinin yatırıldığına ilişkin Banka Dekontu (son bir ay içerisinde düzenlenmiş), - Form sahibi kişiye ait resimli T.C. Nüfus Cüzdanı. -Kart dağıtımı Haziran 2006 ayından sonra hafta içi hergün Saat 8:30 ile 16:30 arasında İETT Karaköy S-Kart bürosunda yapılır. - T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı`nın özürlü vatandaşlarımıza vermiş olduğu "Özürlüler İçin Kimlik Kartı" İETT (ÖHO dahil) otobüslerinde geçerlidir.

Kaynak

Bu yazıya göre Özürlü kimlik kartı olanların bu kartı çıkarmasına gerek yok.

Merhaba Bülent
Bu başlığı görünce İETT başvuruda bulundum.
Ankaradan engelli kimlik kartımın ve nufüs cüzdanın her iki yönlü fotokopisini 1. adet resim ve İETT veznesine 5,00ytl. bir ödeme yaptım ben haziranın 15 önce başvurduğum için bir haftadır kartın hazırlanmasını bekliyorum yarın alacagım.(Öyle söylendi)
Herhangi başka bir belge istemediler ancak ben bizim ankaradan aldığımız engelli kartlarımız geçerli olup olmadıklarını sordugumda artık bunu geçerli olacağını söylediler.
Ve bu arada bir kaç kişi daha başvuruyu yapıyorlardı dikkatimi çekti kulak misafiri oldum eyer ankaradan kimlikği olmayan varsa en son çıkartılan rapor istiyorlar.
Yinede yarın tam olarak soracagım ve bu başlıgın devamına yazarım.
İETT başvuruken herhangi bir zorluk çekmedim sadece fotokopiniz yanınızda hazır olursa iyi olur.

Vefacımmm

Canımm geçen sene ağustos ayında başbakanlık özürlü kimlik kartı için başvurmuştum o kadar uğraş rapor al biton ıvır zıvır sonra bi haber özürlü kimlik kartı ekimde kaldırılmıştır.Anlayacağın o kadar uğraşmam boşuna çıkmıştı..

Bu sefer erken davrandım beyaz kartı kullanmaya da başladım bakalım ne kadar sürecek. :)

hayır özürlü kimlik kartı olanlarda alması gerekiyor çünkü bu sene sonuna kadar özürlü kimlik kartı geçerli olacak iett de bu seneden sonra beyaz kartı olmayanlar binemeyecek otobüse

Nafiye' Alıntı:
Arkadaşlar benden başka kimse almadı mı ya?
Beyaz kartı kimseden ses yok :)

Bende Beyaz kartı alanlardanım...
14/06/2006 tarihinde karaköy iett'den.
Nafiye'nin de dediği gibi henüz kimseler yoktu..

merhabalar

bu beyaz kart sadece karakoy demi çıkarılıyor ben kadıkoyde oturmaktayımda

BEYAZ KARTI BENDE ALDIM İST ANADOLU YAKASINDA OTURANLA DA HASANPAŞADAKİ İETT BÜROSUNDAN ALABİLİR YALNIZ ORASI

ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTININ FOTOKOPİSİ
NUFUS CÜZDANIN FOTOKOPİSİ
1 ADET RESİM
BANKAYA YATAN MAKBUZLARLA GİDEREK MÜRACAT EDEBİLİRLER.

RAPOR BURADA ALMIYORLAR ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTI KESİN OLANLAR MÜRACAAT ETSİN

SORU

ARKADAŞLAR 2007 YILINDAN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK BEYAZ KART İLE İLGİLİ BAZI SORULAR SORDUM. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.

1) Tren bileti alırken veya trenle yola çıkarken görevliler kimliğimi göstermemi isteyecektir. Bunlardan hangilerinden göstereyim.

a) ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTI (Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı'na ait olan.)
b) BEYAZ KART (İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan.)

2) Peki İstanbulluyum, Ankara'dan tren bileti aldım ama İzmir'e gideceğim. Bunlardan hangileri daha uygundur?

3) Başbakanlık Özürlü kimlik kartı kullanıma kapandıysa çöpe atayım mı?

a) ATARSAN AT, PEK İŞE YARAMIYOR.
b) ATMA KİTAPLARIN ARASINA SAKLA, TORUNLARINA GÖSTERİRSİN.
c) CÜZDANA KOY, BELKİ LAZIM OLUR.

Re: SORU

KırımTilkisi' Alıntı:
ARKADAŞLAR SORULARIMA CEVAP VERİN.
1) Tren bileti alırken veya trenle yola çıkarken görevliler kimliğimi göstermemi isteyecektir. Bunlardan hangilerinden göstereyim.
cevap : a ve b
Gerekçe: Özürlü kimlik kartı olmayan arkadaşlara yardımcı olunması amaçıyla b şıkkı çıkarılmış. Ben İstanbuldayken a şıkkı çok kullandım.
KırımTilkisi' Alıntı:
2) Peki İstanbulluyum, Ankara'dan tren bileti aldım ama İzmir'e gideceğim. Bunlardan hangileri daha uygundur?
.
cevap a.
Çünkü b sadece bir il ile sınırlı ve sadece istanbul büyükşehire ait.
KırımTilkisi' Alıntı:
3) Başbakanlık Özürlü kimlik kartı kullanıma kapandıysa çöpe atayım mı?
a) ATARSAN AT, PEK İŞE YARAMIYOR.
b) ATMA KİTAPLARIN ARASINA SAKLA, TORUNLARINA GÖSTERİRSİN..
İstersen çöpe at ikisini sorun olmaz senin için....
Ayıp ettin.. Ergün Niye bana sormadın...

Re: SORU

2007 yılından itibaren özürlü kimlik kartı geçerli olmayacak ne yapacaksın meooo?

Yurt içinde özürlü kimlik kartı yerine ,sakatlık oranımızın yazılı olacağı yeni çıkartacağımız nüfus cüzdanlarını kullanacağız.

Belediyeler içinde her belediye ayrı uygulama yaptığından her kes kendi belediyesine müracaat edecek.

Üst Alt