Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ADAY oldum.

Sinan Yagci

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Öğrencisi, çalışanları, işverenleri, yaşlısı ve genci ile engelsiz sıradan bir İstanbul kentlisinin yaşamının kolay olduğunu kim söyleyebilir? Ulaşım sorunu, park sorunu, trafik sorunu, konut sorunu derken İstanbul dünyanın yaşaması en zor kentlerinden biridir.

Tüm bu sorunları bir de engelli insanlar için düşünecek olursak sorunlar boyut değiştirip İstanbul bir kabusa dönmektedir.

Daha açık bir şekilde ifade edecek olursa engelsiz insanlar için artık alışılagelen, görmezden gelinen, sıradan durumlar dahi engelli insanlar için büyük sıkıntılara sebep olmaktadır.

İşte bu noktadan çıktık yola…

Dedik ki ; eğer engelli bir insan için, bir İstanbul kentlisi olarak rahat bir kent yaşamı sunulabilir ise engelsiz insanlar için de İstanbul daha yaşanılası bir kent olmaz mı?

İstanbul’un 1,5 milyon engelli vatandaşını görmezden gelme lüksü ve hakkı yoktur. İlk öğretimden yaşlılık dönemlerine kadar, nüfusunun yaklaşık % 12’ si için, ulaşımdan eğitime, sosyal yaşamdan, sağlığa kadar projeler üretmek ve gerçekleştirmek, engelli vatandaşlarını yaşamın içine almak zorundadır!

28 Mart 2004 pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde bir engelli olarak bireysel ve kamusal sorumluluğumu yerine getirmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağımsız aday olarak başvurumu yaptım.

Saygılarımla

Ömer Sinan YAĞCI

Ayrıntılı Bilgi İçin : www.turuncumavi.info

Sevgili Sinan, gönülden kutluyorum.
Umarım ve inanıyorum ki, amaçladığın "engellilerin sorunlarına dikkat çekmek" girişiminde başarılı olursun/oluruz...

Oyum sana... :)

Başarılar diliyorum.Her ne kadar sonuc ortada isede bu girisimin olumlu donusumleri olacagını dusunuyorum.İstanbul icin su ana kadar hicbir adaya karar vermemişdim.Bu sozum kesinlikle oylesine soylenmiş bir soz kabul edilmesin.Ben ve ailemin oyu senindir.Engelli bir adaya ne kadar cok oy verirsek bu oylar icin birileri harekete gececektir.Madem oyle, hadi o zaman...

teşhis de doğru tedavi şeklinde seni kutluyorum engelli arkadaşlarımız aileleri ile birlikte size destek olursa bir süpriz olabilir görüşündeyim ama gerçekten zor bir işe kalkışmışsınız, medeni cesaretinizden ve özgüveninizden dolayı sizi kutluyorum...

Beklemek ve ummak değil , almak zamanıdır.

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.

Bir engellinin durumunu en iyi yine bir engelli bilir ve anlar. Olmasi gerekenleri , dilim döndüğünce ifade etmeye çalıştım. Zaten yaşadığım / yaşadığımız sorunları ve çözümleri ifade etmeye çalışıyorum.

Bu hepimizin mücadelesi olacak.Başvuruyu 14 ocak 2004 tarihinde yaptım , aday listelerinin kesinleşmesini bekledim siteye yazmak için.

Olayı magazinleştirmeden , kişiyi değil sorunları ve çözümleri ön plana çıkartarak çalışmaya gayret ediyoruz.

Her yıl 3 Aralıkta birkaç boş lafin ötesine geçmek için gayret ediyoruz.

Bu nedenle Amerikalı sinema yönetmeni Michael Moore'un sözünü başlık olarak kullandık ;

[size=6]Eğer inslar size bakmıyorsa , onların baktığı yere gidin ve sözünüzü orada söyleyin.[/size]

icq numaramı vereyim gerekirse görüşelim : 28863817

evet, bende yürekten kutluyorum sinan..dilerim herkesi şaşırtacak güzel bir sonuç olur :))

Bu olmalı...

Keşke her birimiz senin gösterdiğin bu cesareti gösterebilseydik...
Aslında adaylık fikrini bizlerle paylşasaydınız,belki de her belediye de birer özürlü başkan adayı projesi gibi bir çalışma da yapabilirdik...
Daha fazla ses getirir ve dikkat çekerdik....
Çoğu dostumuz belediye meclis üyeliğinin özürlü kontenjanı için mücadele veriyor,oysa bu kontenjan sınırlaması bile şaçma,en önemlisiyse bizlerinde o bir kişilik yer için bir birimizi yememiz saçma...
Neyse,
Hayırlı olsun....

NE GİBİ PROJELERİN VAR

Valla açık ve net olarak konuşmalıyımki ben sizin istanbul büyükşehir belediye başkalığını hak ettiğinizi düşünmüyorum. size neden oy vermeyeceğime gelince üniversite yaşantımı engelim nedeni ile devam ettiremedim gibi engelinizin arkasına sığınmanızdır. bende bir bedensel engelliyim öğrenime lise 2 den sonra devam etmedim. ama bunun engelim ile hiç bir ilgisi yok sadece içimde okuma isteği olmadığındadı. Madem üniversite ye girdiniz buraya kadar engeliniz mani olmadı da girdikten sonramı mani oldu. ayrıca engeliler için ve istanbul için ne gibi projelerin var bundan da söz etmelisin. adaylar arasında or.prof, dr, mimar, ve belediyeciler varken açıkçası ben size oy vermeyi düşünemem.

Re: NE GİBİ PROJELERİN VAR

engelsiz' Alıntı:
Valla açık ve net olarak konuşmalıyımki ben sizin istanbul büyükşehir belediye başkalığını hak ettiğinizi düşünmüyorum. size neden oy vermeyeceğime gelince üniversite yaşantımı engelim nedeni ile devam ettiremedim gibi engelinizin arkasına sığınmanızdır. bende bir bedensel engelliyim öğrenime lise 2 den sonra devam etmedim. ama bunun engelim ile hiç bir ilgisi yok sadece içimde okuma isteği olmadığındadı. Madem üniversite ye girdiniz buraya kadar engeliniz mani olmadı da girdikten sonramı mani oldu. ayrıca engeliler için ve istanbul için ne gibi projelerin var bundan da söz etmelisin. adaylar arasında or.prof, dr, mimar, ve belediyeciler varken açıkçası ben size oy vermeyi düşünemem.

Oy kaygim yok. Sesimiz ciktigi kadar bagiracagiz.

Universite konusuna gelince ; liseyi okurken okula taksi ile gitmek zorunda kaldim. Herhangi bir toplu tasima aracini kullanamiyordum. Universite sinavina girerken goz onune almam gereken 3 kosul vardi.
1- Evime yakin olmak zorunda.
2- Okulun mimarisi kullanimima uygun olmak zorunda.
3- Puanim yeterli olmak zorunda.

Bunlardan hareketle agirlikli olarak Istanbul Universitesini tercih etmek durumundaydim. Evim Fatihte. Istanbul Universitesi kontrol sistemleri teknolojisini kazandim. Sonuc kagitlari geldiginde yikildim. Cunku ben tercihlerimi yaparken okul Beyazit'ta idi ancak gelen sonuc kagidinda Avcilar diyordu. Okul tasinmisti. Taksi ile gidip gelmem mumkun degildi. Belki bir cozum bulunur diye bir yil kaydimi dondurdum ama cozum mumkun olmayinca ayrildim.

Projeleri web sayfasinda dilim dondugunce yazdim. Eksik gordugunuz noktalar varsa onerin ona da acigim elbette. Projelerin mukemmel oldugunu one surmuyorum. Olmasi gereken asgari musterekler oldugunu dusunuyorum.

Simdiye kadar istanbul'u proflar , mimarlar , muhendisler yonetti. Bugun bulundugunuz noktadan memnunsaniz eyvallah devam derim.

Istanbul'u calisacaginiz burokratlar yonetir. Belediye baskani bu ekibi kurar ve yapilacak islerin ust basliklarini aciklar. Burokratlar detaylandirir. Bagimsiz adayin siyasi partilere gore avantaji sudur ; bir partinin adami olmadiginiz icin alaninda herkesin kabul ettigi basarili ve saygin isimleri siyasi goruslerine bakmaksizin yaniniza alabilir ve calisabilirsiniz. Ama bir partinin adayi iseniz ve secimi kazanirsaniz sadece partili denilen ve yetenekleri tartisilir kisilere mecbur kalirsiniz. Kampanyaniz boyunca size koltuk cikan is adamlarina ve partiye diyet odersiniz.

Halk sunu suzemiyor , tirilyonlarin harcandigi secim kampanyalarinda harcanan paralar fazlasi ile yerine konulmak zorunda. O halde 5 yilda 6 kez kaldirim taslarinin degistirilmesine yada benzer savurganliklara kizmamali.

Re: Bu olmalı...

ferruhbati' Alıntı:
Keşke her birimiz senin gösterdiğin bu cesareti gösterebilseydik...
Aslında adaylık fikrini bizlerle paylşasaydınız,belki de her belediye de birer özürlü başkan adayı projesi gibi bir çalışma da yapabilirdik...
Daha fazla ses getirir ve dikkat çekerdik....
Çoğu dostumuz belediye meclis üyeliğinin özürlü kontenjanı için mücadele veriyor,oysa bu kontenjan sınırlaması bile şaçma,en önemlisiyse bizlerinde o bir kişilik yer için bir birimizi yememiz saçma...
Neyse,
Hayırlı olsun....

Sevgili Ferruh ilgine tesekkur ederim. YSK kesin listeleri aciklamadan herhangi bir aciklama yapamadim. Adaylik olmazsa yada basvurum kabul edilmezse sizlere mahcup olurum diye dusundum. Az daha korktugum basima geliyordu. Olmadik gucluklerle karsilastim. Sabrettim mucadele ettim ve astim.

Program ve cabalarimiz hakkinda hep olumlu tepkiler aldim. Ancak insanlar bagimsiz adaylik nedeni ile sansin yok diyorlardi. Secimi sayisal olarak kazanmasakta icerik olarak kazandigimiz bir secim olacak diyoruz. Bagimsiza verilen oy bosa gider diyenlere de " bugune kadar doluya mi oy verdiginizi dusunuyordunuz yada saniyordunuz " diyoruz.

Zaten bence kazanmakla ilgili bir durum sözkonusu değil ki.
Burda önemli olan engelli birilerinin HİÇ BİR PARTİNİN YALAKALIĞINI YAPMADAN belediye başkanlığına adaylığını koymasıdır.
Ve bence bu iyi birşeydir.
Neden?
1- Engelliler konusuna olumlu bir yöneliş/dikkat çekme yaratabilir
2- Diğer aday ya da partilerin propaganda süreçlerinde ve/veya proje tanıtımlarında engellileri daha çok "kaale almaları"na yardımcı olabilir.
3- Engellilerin DİLENİRKEN değil mücadele ederken görülmesi her zaman yararlıdır.
4- Aslında varolan adaylar için de çok şeyler söylerim ama siyasete gireceği için burası yeri değil :) Yani o adayların yanında Sinan; oooooo başbakan bile olur...

hey, süper... :)))

KALPTEN KUTLUYORUM VE BASHARILAR DILIOM... kabul edildi demek, ha?! hadi kolay gelsin... her hangi bi yardimim dokunabilirse (olur ya hani)haber ver, belki tembelliimi bi kenara atabilirim ;)

nisanrüzgari, türünün tek örneği değilsin :)
karr kullanıcı adıyla kayıtlı arkadaşım da senin gibi. Hem de çok geveze :)
"Normal insanlar gibi konuşabildiğim için diğer işitme engelli arkadaşlar tarafından dışlanıyorum.Onlar beni kendilerine ait görmüyorlar."
Ama bu konuya kafayı takmak üzereyim; engellilerin, birbirlerinin özürlerini "beğenmeme" kaprislerine!
Yahu millet manyak mı? Sen birbirine burun kıvırırsan sağlam adam sana ne yapmaz ki? Hey Allahım ya, deli olacam...

Bu arada yukardaki mesajımda yazmayı unutmuşum; "engelsiz" arkadaşa "eleştirel görüş"ünü yazdığı için ayrıca çok çok çok teşekkür ederim.

Oh bu güzel oturan boğa demek yalnız değilim.Millet manyakmı diye soruyorsun.Tabii ki manyak.Normal olan ne kaldı bu ülkede.Manyaklık yoksa normallık nerede gösterebilirmisin bana.Kimsenin engellilerin engelini beğenmeme hakkı yok.Ayrıca söylemek istediğim bir şey var sana.Arkadaşlık sitesinde 12 nisanda doğum günün olduğunu yazmışsın.Bende 13 nisan.Bir gün farkla.Küçük bir ortak yanımız :)

nisan rüzgarı,

bende hep türümün tek örneğiyim sanırdım da meğer yanılmışım:) tesadüfe bak ki bende alman edebiyatı mezunuyum. sonradan oldu işitme kaybım. ve dudak okuyorum.

ancak kesinlikle diğer işitemeyenler tarafından hiç dışlanmadım. ama anlaşmakta zorlandık. çünkü ben konuşabilirken onlar konuşamıyordu. ben dudak okurken onlar işaret dilini kullanıyordu. ama nasıl olursa olsun anlaşmanın bir yolu olduğu inancıdayım bu yüzden zorlanmadım. ancak işitebilenler dünyasında zorlanmalrım oldu. çünkü çok soru sormak çok cevap beklemektir:)) insanlar bir süre sonra sıkılıp uzaklaşıyorlardı. halen de olur ama işitememek gerçek dostları bulmamaı sağladı. ve geröek aşkı... o yüzden..

nasıl işitme engelli oldun desem? kitap çevirilerin var mı hiç?

selamlar..

KRAL, foruma isim yazmayalım e mi?
İnsanlar isimleriyle tanınmak isterlerse zaten bunu kendileri yapar..

nisan rüzgarı,

kitap çevirinin olması güzel birşey. insanın adının yazdığı bir eseri olması kadar hoş birşey yok sanki.. çeviride bir eserdir. benim ne yazık ki henüz kitap çevirim hiç yok. ancak birçok başka esere imza attım sayılır:)

bir dönem beyoğlu işitme engelliler derneğine takılırıdm. ancak ortada kaldığımı farkettim. çünkü onlar hem konuşamıyor hem işitemiyordu. ancak normal insanlarda duyabiliyor ve konuşabiliyordu. eh bende bambaşkayım derdim hep:) hala derim... ama benim gibilerde varmış. ne güzel...

mailine de yazacağım nisan rüzgarı....

iyilikler...

>"isim yazmak ta bir amacım yok"

biliyorum.
Ben sadece yukarıda yazdığım gerekçeden dolayı ismi sildiğimi belirtmek istedim o kadar...

O ZAMAN BİR GÜN BELİRLEYİP HERKES BELİRLENEN YERE GELİR TANIŞIRIZ?

Üst Alt