Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme kayıplı çocuklar ve okul öncesi eğitim..? [Soru]

kaddem

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sn. Site üyeleri;

Özel bir kurumun hazırlık sınıfında (6 yaş) anaokulu öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Bu yıl 16 kişilik sınıfımda işitme kayıplı cıvıl cıvıl bir öğrencim var. Cochlear İmplant operasyonu geçirmiş ve cihaz desteği ile duyabiliyor. Meslek yaşantım içerisinde bu alanda desteğe ihtiyacı olan ilk öğrencim. Bu yüzden benim için çok özel bir öğrenci ve onunla birlikte desteğe oldukça ihtiyacım olacak.

Okul öncesi eğitim döneminde işitme kayıplı, cihaz kullanan çocuklarla ilgili her tür bilgi ve bilgiye ulaşma kaynağını benimle paylaşabilecek olan üyeler desteğini esirgemezse çok sevinirim.

Forum kodları ve simge butonları gösterilmemesine karşın, hala kullanılabilirler.

o öğrenciye çokta farklı davranmayın...
birebir konuşurken hızlı konuşmaktan kaçının....
görsel olarak zengin içerikli kaynaklar kullanın....
soru sorarken onu seçimini ifade etmeye yönlendirin...mesela balon ister misin değil de balon mu istersin şeker mi...vs...
konuştuğunda gürültü yaptığında sakın sus demeyin ...
çok sessiz konuşuyorsa cihazının sesini biraz kısın(dış sesler yüksek geldiği için kendi sesini de olduğundan yüksek duyuyor olabilir..)
ailesinden cihazının kullanımı ile ilgili bilgi alın..
işaret kullanmamaya özen gösterin...
resimli hikaye kitabı üzerinden soru cevap şeklinde konuşma çalışması yaptırın....
ve unutmayın görmemek insanı eşyadan duymamak insanı insanda ayırır ona sevginizi gösterin.....
başarılar diliyorum...
bu konu ile ilgili bir sorununuz olursa yardım elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.... :)

Üst Alt