Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme kaybınızın olmasından dolayı hayat kalitenizi nasıl korudunuz?

Ulaşın dr a, asistanı vs vardır.
Anlatın durumunuzu, gerekirse bi ön görüşme yapabilirsiniz..
Ama tavsiyem çareyi üniversite hastanelerinde arayın...
Geçmiş olsun.

Zaten üniversitesi hastanesi beni bu hale getirdi doktor sözde iyidi benim kulağım kötü durimda değildi

Kusura bakma ama sen biraz uçmuş durumdasın.. Ya kulak dediğin nedir?? Allah'a şükür et biraz orta kulak zar sinirlerin sağlam durumda. Sesleri net olarak alıyorsun ama insan sesini net alamıyorum diyorsun. Bu çok ama çok tuaf bir işitme. Siz bence psikolojik destek alın daha iyi bence.. Evde sesleri net olarak alan duyan bir kişi dışarda da sesleri net bir şekilde alır. Moralinizi sürekli bozuk tutmak sizin beyin sinirlerinize iyi gelmez ve takıntı oluşturur 👍👍👍

deasn12 size ne kadar garip geldiğini anlayabiliyorum. Ama inanın psikolojik değil gerçek ve ben ve bir sorun var östaki borusunda yada iç kulakta
kaderimsee çekerim.. ikna oldu gibiler ama bu ameliyat 50 100 bin arası olur babam vazgecebilir. Bide şu düşünceleri var o kadar para versek bir işe yaramasa

Östaki borusu sesleri duymaya yardımcı değildir. Östaki borusu asıl görevi orta kulak sesleri ile dış hava basıncını sadeleştirmek dengede tutmak ve orta kulakta biriken sıvıyı aktarmaktır. Insanların ağızdan çıkan sesler ile kısık sesle televizyon izlemek arasında fark olmazki🙋*♂️🙋*♂️

deasn12 Bunu neden söylüyorum çünkü ameliyat olduktan sonra ilk 1 ayında sesler çok yüksek geliyor şu takı 3 defa grip gecirdim ve kulağımda çit çıt sesler dolgunluk başladı ve 8 aydayım dahada düzelmedi. Ben çok araştırdım baktım bu östaki bozukluğu yorumlarında ki insanlarin şikayetleri birebir benimkiule aynı tetsleri normal çıkıyor ama kulakları tıkalı duymuyor ve çit sesleri var bende sebebin bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum

İşitme kaybı neden bu kadar zor kimse halden anlamıyor

Sağlıklı kulaklarim vardı takı zarım delinene kadar amelîyat oldum ama sağlıklı kulaklarım gibi değil kimse ile irtibat kuramıyorum sosyal ortam 0. Çok üzülüyorum çok dertleşecek birileri varmı işitme kaybı yaşayanlar yalnız ca .

Bende de işitme kaybı var. Bazen insanların söylediklerini anlamıyorum ve tekrarlatmak zorunda kalıyorum. Karşı tarafta biraz sinirleniyor ama benim elimde olan bir şey değil sonuçta. Boşverdim biraz böyle şeylere.

Yani ben de çok sosyal biri sayılmam ama benim ki daha çok bipolar kaynaklı, biraz da kendi tercihim. Kimseyle konuşmak, görüşmek istemiyorum. Çevremde birkaç arkadaşım var onlar fazlasıyla yetiyor. Benim tavsiyem kendini arka plana çekme, sosyalleşmek için birçok vesile var. Sen hiç mi duymuyorsun bu arada?

Üniversitede okurken fark ettim, yani arkadaşların duyduğu sesleri ben duyamıyordum. Daha sonra ölçüm yaptırdım her iki kulakta da işitme kaybı olduğu ortaya çıktı. Aslında cihaz kullansam daha iyi olacak ama nedense istemiyorum. Bu şekilde idare etmeye çalışıyorum.

Ölçüm olarak hiç bilmiyorum ama %30'a yakın kayıp var denmişti her iki kulakta da.

ılla sosyallesmekmı dıyorsunuz ısıtme kayıplı az zorluk ceksede sevenlerı arasında gene ıletısımı ıyıdır
ama sagırlık derecesınde duyanla kımse ıletısımde olmuyor
cunku zor
ınsanlarada hak verırım
allaha sukurkı kımseye zarar vermıyorum kendı ısımı kendım goruyorum dıyor
gerısıne aldırmıyorum
hobılerımız ıslerımız sagolsun:eek:
uc gun yasayacagımız dunyada gezmek tozmak okumak varken bu karamsarlıkla yazık

Benimki biraz genetik sanırım. Annemde de var aynı durum. Alınabilecek en iyi önlem şu an işitme cihazı kullanmak daha fazla ilerlememesi için.

Teşekkürler. Sana da çok geçmiş olsun.

Bende de % 50-60 civarı kayıp var. İşitme cihazları malum işitmeyi kolaylaştırıyor ancak anlama yüzdesi eksik kalıyor(Özellikle tanımadığım insanlarla konuşurken). Onu da gelecekte olacak bir koklear implant ameliyatına bıraktım artık. Hayat kalitesine gelirsek sosyalleşmeden kendini eğlendirme yollarını keşfetmek (Film, kitap, oyun vb.) bizim gibiler için elzem.

Tam bilinmiyor ama 3 yaşındayken normalden uzun süre kullandığım bir antibiyotik büyük ihtimal.

Gammzelli99

Cihaz istediği kadar kaliteli olsun sonuçta kulaktaki eksik veya hasarlı olan kıl hücrelerin o sesi algılayacak. Ama işitme cihazlarının faydası şu cihazsız yüzde 0 anlayacakken cihazla yüzde 50 ye çıkıyorsan bu bile bir faydadır. Ayrıca ses duyarak beyninin işitme merkezini canlı tutuyorsun. Birde arka plan gürültüsünün olduğu(aynı anda birden fazla kişiden ses çıkıyorsa vb.) ortamlarda işitme cihazları tam performans gösteremiyor(Gürültünün seviyesine bağlı olarak normal işiten biri bile sıkıntı yaşayabiliyor bu tip yerlerde).

Cihaz ne kadar kulağa uygunsa ve kayba göre ayarlanırsa o kadar doğal gelir. Uygun olmayan,doğru ayarlanmayan kötü geliyor. Mesela şuan kullandığımın sesi berbat ama eminim sahibine harika geliyordur. O yüzden amcasının/teyzesinin yada ölen komşunun cihazını kullanan ne sesini ne de görüntüsünü sevemiyor. 20-30 cihaz değiştirdim bu güne kadar çok kötülerini gördüm ama hiç işe yaramayanını görmedim. Öyle bildiğiniz duvar tipi sağırlardan da değilim, Ailemden ve çok yakın arkadaşlarımdan başkası bilmez. Buna rağmen cihaz kullanmadığım 1 saniye bile ömrümden 1 yıl kayıp gibi sanki. Bazen gün boyu kimseyi görmüyorum ama cihaz full takılı. Ortam sesini dinlemek bile yaşamanın yüzde ellisi

Diger bir konu da cihaz kullanıp kullanmamakla alakalı. Cihaz kullanmak kişinin keyfine göre değil malesef. Yok kulağıma o şeyi sokmam yok sağır ismet gibi dolaşmam diyenler malesef evden bile çıkmak istemeyen, hiçbir etkinliğe katılmayan asosyalin/cinsin teki olup çıkıyorlar. Öyle olmak istemiyor yada öyle olmaktan kurtulmak yada en kötüsü hatta kötünün de kötüsü ben o halimden memnunum diyenler hemen bağlasınlar arayışa. Bu iş para işi falan değil, uğraş işi. Kulağımda 25 binlik oticon var bedavaya geldi. 3 tane signiam var toplamda 4 bine maloldu. diğer kullanmadıklarımı saymıyorum. Şimdi 30 binlik bir signia için pazarlıktayım olursa 3 bine alıcam adam 5 istiyor.

Metinyav umarım bu kez doğru cihaz olur peki cihaz işitmeyi daha kötü edermiş bu doğrumu? Ve cihaz alınıp sadece dışarı çıkarken kullanılsa evde iyi duyan biri bunu yapsa sadece dışarda biraz zorluk çekiyor olurmu

Üst Alt