Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme kaybı için H sınıf ehliyet..?

firatdo

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar, Aranıza katıldım.
Merhabalık bölümündeki kendimden bahsettiğim gibi adım Fırat. Birkaç sorum olacak. Şu kafamı kariştiran şey; H sınıf ehliyeti alma yaşı olarak 17 mi 18 mi diye. Eylül 1991 doğumluyum ve sadece 100 desibel oranında işitme kaybim var. Şimdi itiraben H sınıf ehliyet alabilir miyim? H sınıf almişken arabada olmasi gereken şeyler nedir? Ruhsata işlenmesi gerekiyor mu? Eski model araclari kullanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

İşitme kaybının derecesine göre B ya da H sınıfı sürücü belgesi verilir (ben B sınıfı almanı ısrarla tavsiye ederim).
Kulak-burun-boğaz muayenesine ilişkin esaslar: madde 7

B sınıfı alırsan her aracı kulanırsın. H sınıfı alırsan, o zaman kullanacağın araçların görünür yerlerinde işitme sorunu yaşadığına dair işaretler olmak zorunda.

image004.jpg

Re: İşitme kaybı için H sınıf ehliyet [Soru]

firatdo' Alıntı:
H sınıf ehliyeti alma yaşı olarak 17 mi 18 mi diye. .
18

firatdo' Alıntı:
Eylül 1991 doğumluyum ve sadece 100 desibel oranında işitme kaybim var. Şimdi itiraben H sınıf ehliyet alabilir miyim? .

Zaten H sınıfı alırsın. Başka ehliyet olmaz. 50 desibel altında olsaydı B alırdın.

firatdo' Alıntı:
H sınıf almişken arabada olmasi gereken şeyler nedir? Ruhsata işlenmesi gerekiyor mu?.
Ruhsata işlenmesi gerekmiyor. Arabanın arka camına 2 tane kulak amblemi as yeter.

firatdo' Alıntı:
Eski model araclari kullanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.
HEr türlü araç kullanırsın. Yeterki otomobil olsun.

@OturanBoğa
@meopius

Teşekkür ederim bilgiler için. İnşallah B sınıf alabilirim, Ancak meopius arkadaşimizin dediği gibi 50 desibelden üstü, yani neredeyse gereken desibelden 2 kat daha işitme kaybım oldugu için H sınıf almam gerekecek sanırım. Bu arada H sınıf yaşi olarak 18 diyorsunuz, bu kanun değişik mi oldu? İnternetten araştirdiğim kadarıyla hepsi H sınıf 17 diyorlar. Neyse en iyisini sürücü kursuna gidip soruşturacam.

''B'' için 18 ama ''H'' için 17

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, konuyu horlatmak pek istemem ama normal araç kullanabilir olarak H sınıf ehliyet alinabilir diye rapor almiş bulmaktayim ve bu ayın 22'sinde İzmit Uzmanlar Sürücü Kursu'na başvurmuş bulumaktayım. Darısı adayların başında ;)

h sınıfı ehliyet için yaş 17 kardeş, B sınıfı için 18

benim de h sınıfı ehliyetim var ve işitme engelliyim.

aracın arkasında oturan boğanın gösterdiği gibi işaret bulundurma zorunluluğu ve aracın yan taraflarında dikiz aynalarının olduğu yerde 1 er adet fazladan ayna ve aracın yine dikiz aynasının olduğu yerde yine fazladan bir ayna olma zorunluluğu var,

fakat ben kendi aracımda ne ayna nede aracın arkasında o işareti hiç kullanmadım, ve 3-4 kez polis beni durdurdu, hatta birkez bandırmada kaza da yaptım ve işaret yoktu ve hiçbir trafik polisi bana sormadı ne işareti ne aynayı, halen bu şekilde kullanıyorum, sana tavsiyem muamele işlemlerini yaptırırken eğer aracında ayna falan istemiyorsan muamele işlemini muaemeleciye yaptırman, eğer işlemleri yapan memur senin işitme engelli olduğunu anlarsa direk aracına dahi bakmak ister ve aracında ayna yoksa katiyyen yapmaz işlemini, (bir arkadaşın başına geldi) ama yinede insan hayatı herşeyden değerli tabii sen bana bakma aracına ayna da taktır işareti de koy, ben biraz kaprisli biriyim :)))) saygılar

Bu arada, bir gözü görmeyen sürücüler içinde kullandıklarıaraçların görünür yerlerine stikır koyma zorunluluğu vardı. Ne var ki Danıştay bu uygulamayı iptal etti! Yani artık tek gözü görmeyenler araçlarına stikır yapştırmak zorunda değil!

Benzer şey bence işitme engelliler için de geçerli olmalı; ki belki de öyledir!
http://www.engelliler.biz/forum/oze...tikirlar-olmazsa-cezasi-nedir.html#post126717

Yani İşitme Engelli işareti olan stickeri zorunlu değil olabilir. Yine de ehliyet almişken arabama yapiştirmayi düşünüyorum.

Her hangi bir ibare yapıştırmanıza gerek yok. Bende işitme cihazı kullandıgım için H sınıfı ehliyet aldım ve 2. el bi Şahin alıp kullanıyorum. Bir problem yok. H sınıfı sadece Ticari Araç (Otobüzi Dolmuş vb) kullanamazlar. Şirket araçlarını kullanırlar...

Üst Alt