Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme engelli, özel tertibatlı araç kullanabilir" ibareli rapor ne anlama geliyor!?

nazif4242
Yanlış yorum...
Engele uygun bir tadilat yoksa mtv muafiyeti de yok.

2. Diğer Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması
Engellilik dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını;tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kuruluraporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan ta-şıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı halegetirilmiş taşıtlar istisna hükmünden yararlanabileceklerdir

slm peki özel tertibat yazan ehliyetle trafige yakalnırsak ne olucak cezası var mı acaba ehliyete falan el koyarlarmı

izzet_akkus
Camdaki stickiri özel tertibat saydıklarından ehliyeti böyle verdiklerini anlatmaya çalışırsınız artık.
Ama bence hazır ehliyetler değişiyorken bu durumu düzeltmeye bakın.

2. Diğer Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması
Engellilik dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını;
tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu
raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan ta-
şıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale
getirilmiş taşıtlar istisna hükmünden yararlanabileceklerdir. bu gib yani gelir idaresi başkanlığının genelgesinden alınmıştır burda a.b.c engelli demiyor diğer engelliler diyor ayrıca özel tertibat anlamında ise sticer ve aynaya geniş görüş açılı ek ayna istiyorlar ÖTV kabul olmuyor ama HİÇ BİR ENGELLİ mtv ÖDEMEZ lütfen böyle bir siteden yanlış bilgi paylaşımı yapıp insanların var olan haklarını yokmuş gibi göstermeyin sadece araştırın yeterli tabiki birileri yanlış paylaşım yaparsa düzeltmeniz doğldır ama doğru olan bir haberide yanlış gibi lanse etmezseni sevinirim.http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/2013_engellilervergirehberi.pdf

Diğer Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması

Engellilik oranı %90 oranından daha düşük olan özürlü vatandaşların durumunda ise; kişinin bir devlet hastanesinden bu durumunu belgeleyen sağlık raporunu alması ve şahsına ait olan taşıtın özürlülük durumuna uygun biçimde düzenlenip tertip edilmesi koşulu ile, bunu “Motorlu Araç Tescil Belgesi” ile onaylatan vatandaşlar bu vergi indiriminden ve istisna durumundan faydalanabilmektedirler.
Malûl ve Engelliler İstisnası İle İlgili Bildirim

Özürlü olan vatandaşın bu ayrıcalıktan yararlanabilmesi için kendi adına “Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu”nu doldurarak, diğer gerekli belge ve bilgiler ile birlikte bağlı olduğu vergi dairesine başvurması gerekmektedir. İlgili bildirim formu Gelir İdaresi Başkanlığına ait web sitesinden temin edilebilmektedir.

Diğer Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması

Engellilik oranı %90 oranından daha düşük olan özürlü vatandaşların durumunda ise; kişinin bir devlet hastanesinden bu durumunu belgeleyen sağlık raporunu alması ve şahsına ait olan taşıtın özürlülük durumuna uygun biçimde düzenlenip tertip edilmesi koşulu ile, bunu “Motorlu Araç Tescil Belgesi” ile onaylatan vatandaşlar bu vergi indiriminden ve istisna durumundan faydalanabilmektedirler.
Malûl ve Engelliler İstisnası İle İlgili Bildirim

Özürlü olan vatandaşın bu ayrıcalıktan yararlanabilmesi için kendi adına “Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu”nu doldurarak, diğer gerekli belge ve bilgiler ile birlikte bağlı olduğu vergi dairesine başvurması gerekmektedir. İlgili bildirim formu Gelir İdaresi Başkanlığına ait web sitesinden temin edilebilmektedir.

21 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nin[4] "II-İstisnalar" başlıklı bölümünde, sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilere ait taşıtlarda[5] sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirmeleri halinde, söz konusu malûl ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu istisnadan yararlanmak için, söz konusu malûl ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.

nazif4242
Elbette %90 ve üzeri raporla alınan araçlarda mtv muafiyeti için tadilat şartı aranmaz doğru.
Ama konumuz işitme engelliler ve hiç bir işitme engellinin %90 rapor alması mümkün değil.

ben %97 engelli raporu aldım böbrek hastasıyım aynı zamanda o yüzden adım

bende 2015te ehliyet aldım işitme engelliyim koklear implant yani biyonik kulak kullanıyorum işitme testinde cihazla %30 işitme kaybı oranı hesaplandı yinede bana özel tertibatlı h sınıfı ehliyet verdiler sanırım işitme engellilerin hepsi için gecerli bu

işitme engelliler işitme engelli olduklarını belli eden bir stikırı aracın arka camına iliştirirler bu stikırı %40 raporu olan takar peki %35 olan ne yapacak %5 oran ile engeli değil bu trafikte engeli olduğunu nasıl ibraz edecek

işitme testinde cihazla %30 işitme kaybı oran da H sınıfı ehliyet alabiliyorumu merak ettim.

e-baris
Artık H sınıfı sürücü belgesi yok, kısıtlama ve tertibat kodları bulunan B sınıfı sürücü belgesi veriliyor.
Tüm kod listesini inceledim ama sticker gibi bir koda rastlamadım.
Hem neden trafikte işitme engelli olduğunuzu ilan etme gereği duyuyorsunuz ki ?

@Ufukalp

[FONT='inherit']b) Birinci grup sürücü belgeleri için;[/FONT][FONT='inherit']1) En az bir kulakta işitme cihazsız veya cihazlı saf ses ortalaması 35 dB veya daha iyi ise yeterli kabul edilir. Bu kriteri işitme cihazı ile sağlayanların sağlık raporlarında işitme cihazı kullanma kodu belirtilir. İşitsel implantkullanan sürücü/sürücü adaylarına da bu bendde belirtilen şartları sağlamaları halinde birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir.[/FONT][FONT='inherit']2) (1) numaralı alt bentte belirtilen kriteri sağlayamayanlar ve tam işitme-konuşma engelli olanlar aynı kategoride değerlendirilir. Bu kişilerin kullanacakları araçta kişinin görüş açısını artırmaya yönelik ayna tertibatı ve ek-2 deki işaret kullanılmalıdır.[/FONT]

[FONT=arial]2015 tarihli SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE [/FONT]​
[FONT=arial]MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK[/FONT]​
[FONT=arial][SIZE=1]YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ten benim anladığım; işitme cihazı takarak test yapılanlardan 35 db ve daha fazla kaybı olanlar ve tam işitme-konuşma engelli olanların sticker takıp, ayna tertibatı yaptırması gerekiyor.Plakalardan bile engelli işareti kalkmışken bu pek hoş değil tabii.

Not: Yazı fontu alıntı olduğu için değişmiştir.
[/SIZE][/FONT]

Sonuç nedir şimdi arkadaşlar ? Işitme engelliler ötv indirimli araç alabiliyormu alamıyormu ?

Merhabalar;
42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz
42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz
42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı
Yeni ehliyetime bu kodlardan yazılmış. Arabama bu kodlara göre yaptırmam için önce ne yapmam gerekiyor? Birde bu kodlara göre hiç bir şey yaptırmazsam nasıl anlarlar veya cezası var mı?

Üst Alt