Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme cihazı önerir misiniz? Hangi marka almalıyım, SSK ne kadar ödüyor? [Soru]

kaderim57

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
selam herkese aslında ben hemodiyaliz hastasıyım 13 senedir zamanla kulaklarımda işitme kaybı oluştu şimdi sesi duyuyorum ama hiç bir şey anlamıyorum doktorlar işitme cihası diyorlar araştırdım cihaz cok vede pahalı kullanallardan ricam en iyi cihaz. ssk malülen emekliyim ssk ne kadarını ödüyor bilgisi olan yarcımcı olsun lütfen. :?: :?: :?: :?:

sıze vısıon arkadasımızın actıgı baslıgı okumanızı onerırım arkadasım
kendı yasadıgım deneyımlere gore bırkac bısı yazmaya calısayım
analog cıhazlardan uc tane aldım hıc faydalanamadım seslerı hep beraber buyutuyor anlamak ıstedıgınızı anlayamadan fecı rahatsız oldum seslerden
benım ısıtmem cok agır halıyle ısıtme cıhazıla anlarım dıye bısı yok dudak okumama bıraz yardım edıyor cıhaz
hep fırsat oldukca cıhaz denemeye bakıyorum benımkı resoun canta 780 d arastırdıgım kadarıyla benım ıcın en ıyı olanı
hemen kara vermeyın cok cıhaz deneyın
kurumların verdıgıne bakmayın
ben emeklı sandıgından aldım 1850 ytl kendı cebımden odedım sskyı bılmıyorum sansınız acık olsun
bıde oyle karamsar olmayın hayat herseye ragmen guzel

teşekkür edrim shukufe krarsıslık diye bir şey yok ben 13 senedir diyalize giriyorum hiç bir şeyi takmam benin kulaklarım 3 senedir böyle hiç bir hastalıklan ilgilenmem yani takmam kafama. inşallah yine görüşürüz şimdilik höşça kalın. kaderim der gecerim :? :? :? :? :? :? :?

Sağlık kurulu raporuyla, her bir kulak için verilen işitme cihazı için kalıp ve 6 adet şarj edilebilir pil dahil en fazla 800 YTL ödenir.

1987 yılından bu yana (20 yaşımdan beri) cihaz kullanıyorum..

ilk aldığım cihazımı 10 yıl kadar kullandım... analog olmasına rağmen çok memnundum... telefonla rahatlıkla konuşuyor ve insanlarla iletişime girebiliyordum.. ama artık çok arızalanmaya başlayınca teknik servis "bu cihazın modeli çok eskidi, yedek parçasını bulmak bile zor" dedi.. yeni cihaz satmak istiyorlardı..

1997'de başka bir firmadan yeni bir cihaz aldım... önceleri iyiydi ama 1-2 yıl kadar sonra telefonla konuşamamaya başladım..

1999 yılında devlet memuru oldum..
2005 yılında dijital bir cihaz aldım.. cihaz 1450 ytl idi...
1450 ytl'nin 850 ytl'sini emekli sandığı ödedi, geri kalan 600 ytl'sini ben ödedim...

ama 1 yıl sonra (2006 yılında) cihazla bile duymamaya başladım..

söyleyeceğim o ki; analog ya da dijital farketmez, iyi duyduğunuz, sesleri anladığınız ve berrak bir sesi olan cihaz alın... ve en önemlisi iki de bir cihaz değiştirmeyin...

ssk'yı bilmiyorum ama yukarıda da söylediğim gibi 2005 yılında emekli sandığı 850 ytl ödemişti... ssk da aşağı yukarı aynı miktar öder.. ssk doktorları bu meblağı bilir, onlara sorabilirsiniz.

işitme sektöründe teknoloji günbegün ilerliyor... avantajınız, işitme kaybınızın henüz 3 yıldır başlamış olması.. umarım benimki gibi progresif (ilerleyici) ve bilateral (geri dönüşümsüz) değildir..

hoşçakalın.

ssk'nın size ödeyeceği kesin bir rakam yok şuanda. kurumların birleşmesinden kaynaklanan bir karışıklık var. dijital işitme cihazı için alacağınız rakam en düşük 270 ytl en yüksek 800 ytl'dir. ama benim hastalarımdan gözlemlediğime göre çoğunlukla 270 ytl ödeme alınabiliyor. işitme cihazı tavsiyesine gelince... cihazlara marka olarak değilde model olarak bakmakta fayda var. markanın önemi de yok demiyorum çünkü artık aysadan getirilen kalitesi düşük cihazlar da var. yani hangi marka olursa olsun işitme cihazının tek bir yerde deneme yaparak almayın. en azından 3-4 yere gidip deneme yaptırın ve aralarında bir kıyaslama yapın. cihazın özelliklerinin fazla olması işitme kaybınıza kesinlikle uyum sağlayacağı anlamına gelmez. incelemeniz işin bikaç marka söleyeyim size.

siemens
oticon
widex
danavox
sonic innovations
phonak

merhaba kaderim57

sesi duyuyorum ama hiç bir şey anlamıyorum doktorlar işitme cihası diyorlar araştırdım cihaz cok vede pahalı kullanallardan ricam en iyi cihaz.

sesi duyuyorsan ve anlamıyorsan dudak okumayı öğrenebilirsen öğren. ama sesi net duyamadığın için anlamıyorsan cihaz al ve kullan. ama sesi duymanda problem yokta anlamada problemin varsa parana yazık boşa cihaz alma.işitme cihazı ortamdaki sesleri yükselterek senin duymanı sağlar sen saten duyyorsan ama duyduğunu anlamıyorsan cihaz sana anlatmaz.

sizinle beraber herkes duysun , bilgi sahibi olsun diye yazıyorum
ssk işitme cihazına malisef istanbulda 250 yalovada 400 uşakta 550 bursada 800 ankarada şuan sıfır yani ödeme yapmayıp bekletiyor samsunda 630 antalyada bazen 250 bazen 800 urfada bazen 550 bazen 800 ödeme yapıyor. :lol: anlıycan halaa sgk çözülemedi. sistem oturmadı her il kafasına göre işlem yapıyor. :( bağkur ve emekli sandığında ssk kadar fazla sorun yok. işitme cihazı geri ödemelerinde ssk lı vartandaş üvey evlat muamelesi görüyor.

Üst Alt