Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme cihazı almak istiyorum. Maliyeti ne kadar olur?

KYUZA

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
işitme cihazı almayı düşünüyorum,sigortalı işte çalısıyorum bir cihazın maliyeti nekadar oluyor tahmini,devlet nekadarını karsılıyor ne yapmak lazım maliyeti düşürmek için tecrübesi olan arkadaslar yardımcı olabilirmi,kulak arkası vardı bende yıllar önce bozuldu,kanal içi almayı düşünüyorum son amaliyatımdan sonra kulak girişim çok genişledi yarım parmak pamuk giriyor kulagıma bayagı genisledi, kanal içi alırsam dışarıdan görünmeyecektir tavsiye edermisiniz???

Tarif ettiğiniz kulak ameliyatıdan sonra kanal içi cihaz kullanmanız oldukça zor gözüküyor.
Önce kulağınızın izini çıkartın. Ama ameliyatlı olduğunuzu mutlaka belirtin. Tecrübeli biri tarafından kulak izinin alınması gerekiyor.
Sizin için, iz alınırken silikonun kulakta sertleşip, çıkarılamama riski var.
Şair Eşref'te "Renk İşitme" var. Bu işleri ücretsiz yapıyorlar diye biliyorum. Diğer sorularınıza da cevap alırsınız.
Geçmiş olsun.

vaaaahhh . boyle silikonun cikarilamama durumu olursa cok fena doktor bey. kitti kulak zari. onu cikaricaz diye sagirda ederler adami.
ben artik zaten kalip fobim var. dahada korkacagim. kaliplarimin kiymetini iyi bileyim dahada cok yikayayimki eskimesin.

işitme kayıplarınız kaç desibeldir bilemeyiz bundan dolayı size pek yardımcı olamayız her kulağa uyum sağlanmamaktadır, sigortalı çalışıyorsanız devlet kulak arkası cihaz başına 440 TL karşılama yapmaktadır ancak kulak içine ödeme yapıyorlarmı bilgim yoktur, kulak arkası cihazlarını düzenli kullanılmasından bu yana 6 yılda bir değiştirilmesi gerkmektedir 5 yılı doldurduktan sonra bir yerlerden arız vermye başlıyorlar bu durumu çok yaşadım ancak silikon konusunada gelince en az 3 ay en fazla 1 yılda 1 değiştirilmesi gerekir ;)

caner ben kulak kaliplarimi hergun aksam yatarken elimi sabunlarken kopurtur kurularim. 6 sene kullandim begendigim kulak kalibini. rengi kotuledi ama naparsinizki bi uyan kalibim olmamisti. begendigim bi tansinin kulak izi alinanlastigini sakladim.
doktor beyden birsey soracagim. son yaptirdigim kalibi almadim daha. agzimi oynattim, actim kapadim. ama simdi ikircikleniyorum bu yaptigim dogrumu kalip kulaktayken.
gidicem alicam ama gik geldi artik odyo odalarindan. ittirdikce ittiriyor yapilan kalibi almaya gitmek bile istemiyorum. kalibim var cihaz uydu diye.

Kalıp alınması bazı orta kulak ameliyatları sonrasında problem olur. Örneğin, Radikal Mastoidektomi gibi.
Bu ameliyatlardan sonra kulak kanalının yapısı bozulur. Kanal içinde girinti/çıkıntılar ve hacim değişiklikleri oluşur.
Bu nedenle özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Kanal izinin derin alınması gereklidir ama ileri/çok ileri işitme kayıplarında ve kanal içi işitme cihazlarında özellikle derin alınması önemlidir.
İz alınırken ağız veya çene hareketleri yaptırılır. Onda bir yanlışlık yok.

radikal masteikdomi olan bi kulaga hava yollu isitme cihazi kullanamaz, kemik yollu isitme cihazi icinde kalip aldirmak gereksiz. cunku kullanamayacak.bence.
dogrusununu mehmet bey soyler.tesekkur ederim mehmet bey.

Üst Alt