Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme Cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi özellikler bulunmalı?

nasıl aynısı? özellikleri benziyor anlamında mı söylüyorsunuz yoksa çin'de aynı üreticiye ürettirilip, üzerine birisi unitron diğeri earnet markası bastırıyor anlamında mı? çünkü kimi markalar aynen böyle yapıyor. diğer taraftan unitron phonak'ın sahibi olduğu bir marka olduğu için böyle yapacağını düşünmüyor(d)um. anlayamadığım bir husu ise, bu arkadaşımızın oğlunda çok ileri derecede işitme kaybı olmadığı halde neden çok ileri kayıplar için geliştirilmiş cihazlar öneriliyor? bu tür cihazların frekans aralıkları da daha dar oluyor. nitekim, tuna 142'nin 100-4800 hz imiş aralığı. oysa chili'de 6500 hz'e kadar çıkıyor.

unitron çin malı mı? söylediğimi yanlış anlamışsınız. 360+ cihazının üreticisi unitron'dur. unitrondan teknoloji satın alınıp tuna adı altında sunulmuştur. tamamen aynısı yani. kaybı çok ileri değil derken tam olarak kaç db. hastanın kaybı hakkında bilgim yok. kaybı tam söylerseniz daha net cevap verebilirim.

siz de beni yanlış anlamışsınız, ben unitron'un çin malı olduğunu söylemedim. sadece, piyasada birbirinin aynı bir takım cihazların farklı markalarla satıldığını, bunların ayrıca no-name (markasız) olarak da çin ticaret sitelerinde bulunduğunu bildiğim için, siz de tuna'nın 360+ ile aynı olduğunu söylemeniz üzerine bunların da yoksa o şekilde çinde mi üretildiğini sormuştum. siz teknolojisinin unitrondan alındığını söylediğinize göre tamamdır. teknoloji derken içindeki işlemciyi kastediyorsunuz herhalde. hoparlör, mikrofon vb de mi unitrondan geliyor?
ben de tam bilmiyorum ilgili arkadaşın kayıp düzeyini ama ilk mesajında 70 dB kayıp olduğundan bahsetmişti diye hatırlıyorum.

Bizleri kazıklamak için mi kaybımıza uygun olmayan cihazlarda ısrarcı olmaları, bundan daha büyük günah olamaz ...

çocuğumun kaybı sağ kulak 70 desibel sol kulak 75 desibel verilen sağlık kurulu raporunda en az 4 kanallı çift mikrofonlu fm uyumlu olması gerekiyor dediler dün si-ser de görevli bir arkadaş ile görüştüm kendisini bana söylediği şey şuydu oticon un sumo modeli veya chili modelinin sp7-sp9 modelleri ile bizim tuna -142 cihazlarımızdan aynı verimliliği alabilirsiniz ama chili sp5 modeli tuna-142 modelinin altında kalan bir model dedi ayrıca izmir ilinde teknik servisleri varmış her 6 ayda bir gelip cihazı kontrol ettirmem ve oksitlenmeye karşı koruma yapılacakmış merak edenler için bunun için ayrı bir üçret alınmayacakmış oticon ile görüştüğümde arızalana cihazları istanbuldaki merkeze gönderdiklerini söylemişlerdi ama diğer konular hakkında bilgi vermediler bana sundukları fiyat arasında çok büyük farklar yok chilil sp modeline 3500-3750 tuna-142 ise 4000 tl dediler iyice kafamız karıştı şimdiden yardımlarınz için tşk ederim

Kafanızın karışması çok normal. o kadar çok marka ve her birinin o kadar çokmodeli var ki insan seçmekte zorlanıyor. aslında süslü laflara kanmamak lazım. hiç bir cihaz 1000lerce lira fiyatı hak etmiyor. yok bizimki 16 kanallı onun için 5000 lira... e ne yapayım 16 kanalı? beni,m daha iyi duymama, konuşulanları anlamama bir faydası var mı? onlara sorarsanız var, ama kullanıcı olarak biz o farkı görmüyoruz. sadece işitme cihazında değil, her teknolojik üründe aynı sıkıntı yaşanmıyor mu aslında... tv alacaksınız önce markasını belirliyorsunuz, sony mi olsun samsung mu, LG mi, philips mi.. sora modellerine bakıyorsunuz. aslında temelde hepsi tv, hepsi size bir görüntü sunuyor. ufak tefek teknik farklılık var diye 2-3 katı fiyat vermeye değer mi tartışılır...
size kolaylıklar diliyorum...

oglunuzun konusamadigini 12 yasind oldugunu ilk defa cihaz alacal oldugunuzu yazdiginizdan milo uk pulsu deneseniz diyorum
cunku cocuk size tafsilat veremeyecek isitme cihazida bunca yil konusmayi ogrenemeyen biri icin hemen hemen ses duymak icin olacak ilk aldigin iz zamanlarda
ileride cihazdan faydalandigi zaman baska cihaz alirsiniz simdilik bu miloyu kullanirsaniz ayarlamak icin fazla teferruat yok seside gayet guzel zaten odyocu bu cihaz 1 2 yil verimli kullanabilirsiniz gibi biseyler soylemisti bana
1400 lir demisti
1 2 yilda istifade edebildiginiz kadar daha gelismis olanlari alirsiniz sonra bence

Sol 250 - 45 - Sag 250 - 60
Sol 500 - 60 - Sag 500 - 70
Sol 1000-65 - Sag 1000 - 60
Sol 2000-60 - Sag 2000 - 50
Sol 4000-55 - Sag 4000 - 30
Sol 8000-55 - Sag 8000 - 30

Merhaba arkadaslar. Siteye az once uyu oldum. Oncelikle herkese bu cok degerli ve bilgillendirici aciklamalarindan dolayi tesekkur ediyorum.
Ben phonak certana marka CIC kanal ici cihaz kullanmaktayim. Ingiltere'de yasiyorum ve cihazlari burdan almistim. 2 ay once Bursa'ya aile ziyaretine gittigimde sol kulaga taktigim cihazin ustune yanlislikla basip kalibi kirilmisti ve ben cihazi Bursa daki phonak yetkili servisine tekrar yeni kalip yapilmasi icin tamire goturmustum. Cihaz servisten geri geldiginde onceki kaliptan cok daha kisa idi ve eski kalipta uzerinde baski ile basilmis cihazin model me seri numarasi yazmiyordu. Odyolojiste sordugumda bana cihazin kendi firmalari tarafindan tekrar kaiplandirildigini soylediler. Uzun lafin kisasi, cihazdan onceki randimani alamiyorum baslar hemen hemen yok oldu. Onceki kalipta cihaz kulak zarima cok yakin oldugu icin sesler daha bir net ve baslari daha iyi duyabiliyordum. Cihazi goturup geri vermek ve cihazin tekrar kaliplandirilmasini isteyecegim ama maalesef orda degilim. Ayrica sag kulagim icin olan cihazi da kullanmiyorum. Ne zaman taksam sesleri ve konusanlari anlamakta daha bir zorluk cekiyorum. Yani bir sekilde sag kulaktaki cihaza bir turlu alisamadim ve alisamiyorum o yuzden de kullanmiyorum. 3-4 defa burdaki odyolojiste gittim, ince ayarlar yapti ona ragmen phonak certana benim sag kulagimda pek verimli olmuyor. Sizlere sorum, yukaridaki duyma kaybimi goz onune alarak, bana hangi marka CIC tamamen kanal ici ya da IIC kanal icinde gorunmez cihazi tavsiye edersiniz. Oticon agil veya Phonak nano nasil dersiniz? Sizlerin tavsiye edebilecegi baska modeller ve markalar varmi? Ilginize ve yanitlariniza simdiden cok tesekkur ederim.
Bu arada 2. el isitme cihazi almak isteyen arkadaslar, eBay - one of the UK's largest shopping destinations web sitesinde cok uygun fiyatlarda ve az kullanilmis cok iyi marka isitme cihazi bulabilirsiniz.

Merhaba bende her iki kulakta 50db isitme laybi var.hangi marka modellerine bakmaliyim.eger ileri kayiplar icin alirsam kulaklar heptem gider

Merhaba Tirza,Benim bildiğim;phonak, oticon, resound ve starkey iyi markalar.ileri seviyede isitme kaybi için cihaz almış olsan bile o senin duymakaybına göre ayarlanır. Yani senin işitme kaybın cihazdan dolayı daha da kötüye gitmez.saygı ve selamlar kardeşim.

Ben diyarbakirda calisiyorum da acaba hangi isitme merkezden alsam ve ayari iyi yapabilirler mi.

Hakan cihaz yanliş ayarlanirsa kulaga zarar verir diye okudum bu sitede.

tirza 50 db isitme kaybin olduguna gore ilk defa isitme cihazi alacaksin galiba. tereddut etmekte tasa cekmekte cok haklisin. yanlis ayar evet isitmemizin dusmanidir.diyarbakir buyuk sehir. birde orda istedigin markalari bulabilirsin. amaaa markadan daha onemlisi odyometristini bulmak.
ankarada ben cok dolastim. birtek oticon satilan yerlerde GERCEK KULAK OLCUMU yaptilar. bu cok gerekli iyi ayar icin. ama bunu bilende az.oticon satilan yerlerde bu sart olan gercek kulak olcumu yapiyorlar.
sen resound istiyordun galiba:eek: resoundda cok guzeldir bak:eek: iki markadanda dene. yuksek sesle kullanma cihazi. ayarini yaparken cok dikkat et. bu gercek kulak olcumu dogru yapilirsa cihaz uyuyor. sen 50 db diyorsun ama bunun frekanslarini odyocular bilerek sana cihaz onerirler. mumkunse volum kontrollu olanindan alki sesler yuksek ayarlanirsa kendin kisabiliyorsun sesi.

Teşekkürler SHukufe.Kulak arkasında da kulak òlçümü şart mı ben standart biliyorum
Shukufe Ayar konusunda iyi bir odiometrist bulsam onerebleceginiz.ayar cok onemli cunku bir cok yerde yapilamiyormuş.

Tirza , merhaba geçmiş olsun. 50 dB işitme kaybı için hemen her marka ve modelden faydalanırsın. Önerim her iki kukağında da işitme kaybın varsa , her ikisine de cihaz takmandır. Gerçek kulak ölçümü yapılabilmesi için tüm merkezlerde bu makine artık var . Olması gerekiyor çünkü devlet bu ölçüm raporu yoksa zaten ödeme yapmıyor. Kullanacağın modeli için kulak kanalının genişliği veya patolojisinin bilinmesi gerekir. Akıntı , nemlenme ıslaklık var mı , kulak zarın delik mi ya da zar var mı vs gibi önce bu kulak kanalına baktırmayı unutma. Kanal içi mi kulak arakası mı olacağına cihazların kazancı ve işitme kaybının uygunluğuna göre karar verilmelidir. Bir sonraki adımda ise mutlaka cihazın sesini dinlemen gerekir. Senin kaybına göre program ayarlarını yaptırarak kulağında denemesini yaptır lütfen. Çift taraflı takacaksan , mutlaka ikisine de aynı anda tak ve dene. 1 kulağından cihaz deneyip, ikisine de almaya kalkma. Teknik servis hizmetleri konusunda bilgi edinmeye çalışabilirsin. Yaşadığın bölgede kaç firma var bilmiyorum ama gezmelisin. Sakın hepsi de aynı bunların diyerek tek firmaya bağlı kalma.. Bu iş için mutlaka zaman ayır kendine. Söz konusu bir cihaz satın almak değil, sağlıklı işitmeye ve kulaklara sahip olabilmek )) Rahat ettiğin model ve markaları önce eleyip ondan sonra şu mu olmalı bu mu diye de alternatifleri azaltabilirsin. İşin daha kolay olacaktır inanıyorum. Tekrar geçmiş olsun.. Sevgiler.. ( Ben odyometristim , sormak istediğin birşey olursa sorabilirsin her zaman )

Betül teşekkurler.bugùn oticonun kulak icine giren siyah bir cihaz denedim.tvde bir dizi vardi onu dinledim ve sesleri ayirt etmeye basladim.cihaz daha yeni cikmis.fiyati 2750mis.birde resound dot ve oticonun 4 programli,volume kontrollu cihazi vardi onu denedim.ilk denedigim cihaz tek miktofon ve programı yok.resound dot da programi yok.odyocu bana programli ve volume control olan cihazi onerdi

Ogretmenlik yaptigim icin illada iki mikrofonlu ve programli almam gerekir mi

Tenefuste cok ses oldugu icin volume kontrollu mu alsam acaba.
Birde unitron denedim bir yerde.unitron nasil acaba

Betul programli olmasi isime yarar mı alicam cihazin.

Òğretmenlik yapiyorum da

betul hanim gorunce daha guzel yazar. kulak ici cihaz denediysen onlar tek mikrofon olur. cift mikrofon rite olanlardan acik kulak teknolojisi olan almaya gayret ederdim ben olsam. volum kontrol olsun ogretmenseniz. unitrona bosver derim. oticonla resounddan sasma bence:eek:

Merhaba. Mesleğiniz ile ilgili olarak ve yaşınızın genç olması dolayısıyla mutlaka çift olmasını öneririm. Özellikleri bakımından çift mikrofon olması, gürültü ile insan sesinin aynı anda duyulduğu ortamlarda seslerin birbirine karışmamasını sağlar. 2 programlı olması ise , özel ortamlar için ikinci bir ayar alternetifi sunar. Yani günlük yaşam içerisinde memnun kaldığınız program aslında ihtiyaçlarınıza karşılık vermesine rağmen , aynı program sınıfta ders anlatımı sırasında yeterli gelemeyebilir. Uzak mesafe seslerini daha çokduymak istiyor olabilirsiniz, veya çok gürültülü bir ortamda daha az sesle dinlemek isteyebilirsiniz. Bu durumlarda alternatif program olarak kullanabilme şansınız var. ŞART MI hayır.. Emekli ve 70 yaşın üzerinde olsanız , evde ve sakin hayat geçiren bir yaşamınız olsa , heç gerek yok diyebilirdim ama , sizin ihtiyaçlarınızı benden daha iyi belirleyeceğinize inanıyorum. Hangisinin ne avantaj sağlayabileceği konusunda bilgi vermesi benden , değerlendirmesi sizden :)

Üst Alt