Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası geçiren kardeşim ne SGK'dan ne de iş yerinden haklarını alabiliyor..?

nedenben

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
herkese merhaba. kardeşim bir inşaatta sıkortalı olarak calışırken başka bir inşaata yardıma yittiği bir ğün inşaattan düşerek sakatlanıyo doktor 23 ğün rapor veriyo iinşaat sahibi şikayetci olma ben senin masrafını da calışamadığın ğünlerin üçretini de karşılarım diyor ve şikayetci ölunmuyor kazadan 1 ay sonra rapor parasını almak icin sıkortaya gittiğinde sıkorta sen sıkortalı olarak calıştıgın iş yerinde kaza yapmamışsın biz sana rapor parası veremeyiz demiş şimdi kaza yaptıgı iş yeri sahibi de hastane masrafını da calışamadıgı 1 aylık üçretini de vermiyor. şimdi kardeşim hem tazminat hemde masraflarım icin dava acacam iş yerine diyor dava acarsa kazanır mı kazanırsaa ne kazanırr sgk dan rapor parasını alabilir mi bu sürecin kardeşime getirisi götürüsü ne olur bilenler lütfen cevap yazarsa sevinirim

Öncelikle anlayamadığım nokta ne fark eder ki sgk için kazanın nerede olduğu yani ben sigortalıyım yolda yürürken düşüp elimi kırdım diyelim hastaneye gidip elim düzelene kadar rapor alsam sgk bana işyerinde kırmamışsın elini sana para vermeyiz mi diyecek?Sen kardeşini sıkıştır bence parayı alıp yemiş olmasın:) Hem sigortadaki memurlar nerden bilecek kazanın nerede olduğunu sikayetçi olmadığı halde? İnanın dostum bu forumda okuduğum en saçma soru bu....

nejjdet sen iş kazası gecirdiğin zaman iş yerin sgk ya benim işcim iş kazası gecirdi diye bildrmedimi iş yeri kaza benm iş sahamda olmadı diye sgk ya bildrmezse sgk senin iş yerin bize senn iş kazanı bildrmedi biz sana rapor parası vermeyiz demeleri cokkkk dogru bir cevp olmaz mı. senin gibi düşünüb yolda yürürken düşüp elini kırana sgk araştırmadan rapor parası verseydi inan ki sgk iflaz ederdi. benim sorumu nasıl sacma buldun anlamadım ama ya cok bişeyler bilerek sacma bulup cvp verdin yada hic bişey bilmeyerek cvp verdin ben anlamadım ama bende iş kazası gecirip sakatlanan biri olarak senin yazdıgın mesajı kusura bakma sacma olarak bile bulamadım.

İş kazası sayılabilmesi için gerekli şartlar 5510 saylı yasanın 13. maddesinde sıralanır. Eğer kazanın olduğu inşaata kendi işvereni tarafından gönderilmişse ve bu ıspat edilirse, olay iş kazası olarak kayda geçirilebilir.
Bu şartların dışında kalan kazalar maalesef iş kazası olarak sayılmaz ve geçici/sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaz. Ayrıca işverenin bir sorumluluğu olmadığı için tazminat almak da mümkün değil.

Kardeşiniz kaza sonucu hangi oranda işgücü kaybına uğradı? Olay sonrasında hastanede bir tutanak tutuldu mu?

bulent bey kardesmız sunu dıyor bır yerde calısırken x yere gıttı orda kaza oldu ve ısveren sen ssk ya bıldırme demıs kalleslık yapmıs benımde anlamadıgım olayda ssk ya en kotu hastalık olarak ssk sı ıcın bıldırılmıs olması gerekırdı sunu yapıcaksınız kardesım aradan 6 ayde gecse adlı tıpla ıs kazası oldgunu tespıt ettırınız ıyı bır avukat bulun bırakın ıstırat parasına genelde ınsaat fırmalarında ısguzarlıklar olur hep ıscıdır madur olan adlı tıpda cozulur o olayın odugu gunu calıstıgı ve ssk lı oldugunu ssk tarafından tespıt edıldıgınde acıga cıkar hersey kadesınız olay tarıhınde rapaoru hastalık yazması yetrlıdır mutlaka sgk ya gıtmıstır ısveren ıstedıgı kadar yırtınsın hak eder ıyı bır ceza avukatı bulun yaparım ederım dıyenı degıl yasaları uygulayan bır avukata arayın bulun patronuna ıyı bır ceza odetırsınız

bülent abi allaha şükür sakatlık kalmadı ama kaza zamanı ayak bileğini alcıya alıp 23 ğün istiraat raporu verilmiş hastanede tutanak tutulmuş

tutanak varsa gıdın patrona dava edın beyfendı yeterlıdır kaleslık yapmak neymıs ogrensın bıraz

Üst Alt