Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İnsanlar sakatlanıyorsa bu kendilerinin suçu mu?

kalben

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
benim o an diye bişeyim yok, en azından kendi dilimle anlatabileceğim bi anım yok. çünkü hatırlamıyorum. bebekken geçirdiğim bi yanma kazasından sonra kendimi sol bacağı yanık ve işitme engelli olarak tanıdım. kendime uyum sağlamakta zorlandım nedense. sanırım çevre koşulları kendime alışmamı zorlaştırdı hala da zorlanıyorum.
ne diyeceğimi bilmiyorum yaa. anlam veremiyorum insanlar sakatlanıyosa onların suçu mu? iki günümden biri bunları düşünmekle geçiyo.
yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

rahatsızlık hiçbir insanın suçu olamaz hele bir bebeğin suçu asla...
bu konulara suç ceza olarak bakmasanız daha olumlu olacak gibi geliyor bence....düşün dşün nereye kadar :?: sorularına cevap verebiliyomusun hayır...takıntı haline gelmesin bence hayattan zevk almaya bak allahın takdiri bu....bir ömür törpüsü onu sevmeye çalış sevmiyosan kendini yıpratmada yapacak bir şey yok olmuşla olaacağa çare yok
sevgilerimle

KALBEN arkadaşım bu sorunun cevabını en güzel kendin verirsin... :)
Senin suçunmu?? :)
Ne diyor içindeki ses??
Acısıyla tatlısıyla tut ucundan yaşamana bak lütfen.. :)

neden senin suçun olsunki..ama anladığım kadarıyla sen insanların engelin sanki senin suçunmuş gibi davranmasından şikayetçisin..

engelli olmak senin suçun değil..illede bir suç arıyorsan suç bende şudur..

sana bir suçluymuşsun gibi davranan insanları yetiştiremeyen ailer şuçludur..

sana bir suçluymuşsun gibi davranan insanları eğiteyemeyen eğitimciler suçludur..

sana bir suçluymussun gibi davranan kibirli insanlıktan nasibini alamamış görseliği bir marifet zanneden küçük insancıklar suçludur..

yüzdesini tam olarak bilmiyorum ama türkiyede yaşamaya hayata tutunmaya insanca muamele görmeye engelsiz bir insanın sahip olduğu tüm haklara sahip olmaya çalışan büyük bir çoğunluk var..bunun içinde mutlaka birşeyler yapılmalı..kuru lafla olmuyor...

bilinçlendirmek gerekiyor insanları..ben yetersiz buluyorum engelliler için yapılan herşeyi yani sözde yapılıyor denilen herşeyii yetersiz buluyorum..

yaşam kalitesini arttirmakda önemli ama önce iç dünyası için birşeyler yapılmalı..içinde bulunduğu durumu kabullenme sürecinde toplumun pozitif desteği şart..

birşeyler yapılsınki engelli bir insan engelini kendi suçu gibi görmesin..

yeter yani artık ne oluyor bu insanlara!! insanız biz ya tüm evreni tüm kainati var olarak bildiğimiz herşeyi ve hatta bilmediklerimizi bile bizim için yani insanoğlu için yaratan bir allah var..meleklerinden bile üstün tutuyor bizi yaratan..yani insan olmak okadar basit değil !!ama insanlar birbirlerine burun kıvırıyor..o kör bu sağar ayırıyorlar.. insan olmak böyle bir şey değil..asla değil!!!

sen engelim benim suçummu diye kendinden şüphe edeceğine arkadaşım bence senin böyle düşünmene sebeb olan sözde insanların insanlığından şüphe et...

ordata bi suç yokki bir sınav var sadece ben böyle düşünüyorum. bizim suçumuz diil ama bizim sınavımız.yapmamamız gereken tek şey İSYAN etmek... sınavı zaten geçtik :roll:

Re: İnsanlar sakatlanıyorsa bu kendilerinin suçu mu? [Yaşam]

kendime uyum sağlamakta zorlandım nedense. sanırım çevre koşulları kendime alışmamı zorlaştırdı hala da zorlanıyorum.

demişsin..
bu duyguyu çok iyi biliyor ve seni çok iyi anlıyorum. çevre koşulları............buna söyleyecek söz kalmadı artık

bi iğneyi elinize alın. parmağınıza batırabilir misiniz?
tabiki hayır.
neden?
çünkü canınız yanacaktır. bunu bilirsiniz. madem hastalıklar bizim tercihimiz değil neden suçlu olalımki. bizler suçlu değiliz bize bu duyguyu yaşatanlar asıl suçlu..

okumak...okumak ve kendini geliştirmek.ben de okumayı çok seviyorum.cevablarınız için hepinizi ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar :)

özürlü olmayı kimsenin bile bile isteyeceğini sanmıyorum.insana asıl koyan şey insanın özüründen veya engelinden çok çevrenin bakışı ve tutumudur kanımca.

Kalben SEVGİLER...

Hayatta ki hiç kimse engelli - hasta - (sakat) olmayı kendisi istememiştir, istemez .
Şimdi hangi engelli ile konuşabilme fırsatı bulsak aynı cevapları görüyoruz ( keşke) böyle olmasaydım ama olmuşuz önceden veya sonradan ne fark ediyor, sonuçlar aynı dimi ..
bu sebeble, hastalanmak sakat olmak ....
HİÇ KİMSENİN SUÇU DEGİL'dir

bu yazıyı okuyunca aklıma ortaokuldayken bağnaz bir din hocamın söyledikleri geldi.sizinlede paylaşayım.

bir arkadaşım hocaya dünya adaletsiz kimi engelli geliyor neden eşit şartlarda doğmuyoruz diye bir sordu. sığ kafalı hocamda engelli dünyaya gelenler ailelerinin yaptığı bir sucun onlara karşı cezası demişti.

çocukluk işte anneme hemen paylaşmıştım tabi doğal olarak çok sirlenmişti okula gidecekti zor zapdetmiştim.

İslam'ın ''İ'' sinden bihaber olup İslam hakkında ahkam kesenler yok mu!!!
Daha doğruyu,güzeli araştırma safhasında olan o küçücük dimağları,Bu güzel ve ulvi dinden soğutan bu bağnaz kafalar,aslında İslam'ın en büyük düşmanıdırlar.

amin yaren hayata imtihan gözüyle bakarsak problemleri daha kolay aşabiliriz engelli suçludur diyenlere acıyorum

elbetteki hayır kim isterki böyle bi durumu allahın takdiri kaderde ne warsa onu yaşıyacağız sabırlı ol kabullen şükret yoksa kendini yıpratmktan başka bişey yapmazsın
sevgiyle

niye sakatız?imtihan içinmi?

ankebüt
2- İnsanlar, "İnandık" demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler.
Sakatım ama dünya hayatına kaybettigime üzülmüyorum.
17 yaşıma kadar gayet sağlıklı olan hayatım aniden ve yavas yavas seyreden bir kas ve omurilik
hastalığıyla karardı.doktorlar EMG filmi çektikten sonra ,hiç yürüyemiycegimi ,kalan ömrümü
tekerlekli iskemleye baglı kalacagımı söylediğinde dünya basıma birkez daha yıkıldı.
Benden 4 yaş küçük kardesimde aynı hastalıga yakalandı.Bizim içinde,anne babam içinde zor bir imtihandı.
ilk önceleri kabullenemdim.ta ki kuran-ı kerim ve yüce mealini okuyup sevene kadar.dünyanın geçici oldugunu,asıl sonsuz hayatın ahiret oldugunu ,dünyanın imtihan yeri oldugunu,basıma gelen ne olursa sabr etmem gerektigini ögrendim.artık sakattım ama dünya hayatı için üzgün degilim.
Aydın çineden tedavi için ekimde izmire taşındık.
şu an izmirde 3 aydır evde hapisim.sosyal çevren geniştir dediler hiç kimse tanımadım.

yasin kardeşim bir nevi öyle düşün yüce mevlam sevdiği kullarına dert verirmiş verirmişki acaba bana karşı gelecekmi yoksa şükredip yaşama dört elle sarılacakmı diye ben kendi adıma şunu söylemek istiyrum bazen öyle anlar geliyorki neden ben diye ağlamaklı oluyorum bazende dünyanın en şanslı insanıyım diyorum kendi kendime ve hala da öyle düşünüyorum kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum (bu dünya geçici sakın bunu unutma bu evren bi tiyatro ve hepimiz birer oyuncuyuz ve bize düşen verilen rolleri iyi bir sekilde oynamaktır.:))

elbetteki sakatlık engellli olmak insanların suçu değildir. Lakin bunu bir suç olarak gören zihniyetin bir eksikliğinden böyle düşünebiliyoruz. Her insan dünyaya istediği şekilde karakter ve fiziki yapıda gelmemektedir. Aynı zamanda hayatında da sorunsuz yaşmak sakat kalmamak elinde değildir. Bunların hepsi istek dışı olan şeylerdir. Bunun için ortada suç unsuru teşkil edecek bir durum yoktur.

Oysa bunu suıç olarak gören insanlar insanlık suçu işliyorlardır...

Üst Alt