Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlla bizim gibi mi olmak gerek!?

naimsav

Üye
Konular
29
Reaksiyonlar
0

Biz tekerlekli sandalyede yaşayanları anlamak için illa bizim gibi mi olmak gerek?
Bu gun kahvehaneye gittiğimde, daha önce bana selam vermeye gerek duymayan biri, yanıma oturup kaldı.
Sebebi: Doktora gitmiş boyun ve belinde 3 fıtık olduğunu öğrenmesiymiş.
Bilirsiniz; boyun ve bel fıtık ameliyatlarında sakat kalma durumları olabilir.
Bu kişiyi bana yakınlaştıran da sakat kalma korkusu.
Ama ne korku...
O doktorun anlattıkları onu o kadar korkutmuş ki, sakat birinin yanına oturmaktan utanç duymaz hale gelmiş!
Bizi anlamak için illa bizim gibi tekerlekli sandalyeye bağımlı
hale gelmek mi gerekli?
Boyun ve bel fıtıkları olmasaydı insan olduğundan habersiz
-bence- zavallı biri olarak yaşayacaktı,
Şunu anladım ki, boyun ve bel fıtığı olması gerekli çok insan var.
Herkese sevgi dolu selamlar,
Saygılarımla...

önceleri bizlere selam vermeyen insanlar bir şekilde bizi tanıdıktan sonra normal olduğumuzu nihayet anlayabiliyorlar.

Ona de ki:
"Bel ve boyun fıtığından kolay kolay felç olmazsın. Rahat ol. Geç istediğin masaya otur" :)

Şaka bir yana; bugüne kadar tekerlekli sandalye kullandığım için yanıma yanaşmayan kimse olmadı.
Ama birgün böyle birine rastlarsam, sanırım ilk yapacağım iş onu "ısırmayacağımı" söylemek olur :)
Tabi muhattap alırsam...

Anlamak için kendimizi karşımızdaki insanın yerine koymamız bile yeterli bir çözüm değil maalesef..bunu yaparsak anlayabiliyorum olur sadece....ben ne kadar gözlerimi kapatarak bir süre görme engelli arkadaşımın yaşadığını yaşamaya çalışsamda onu anlayamam, anlamaya çalışırım belki...
Tabii birde hiç anlamaya çalışmayanlar, görmezden gelenler var ki onlar için seninde yazdığın gibi içlerine korku düşmesi gerek...
Bizler her zaman her yerde olduğumuz müddetçe bu insanların sayısının azalacağını düşünüyorum...

Bülent her yaşanan olayın içinden gülecek, güldürecek birşey buluyorsun ya inan yüreğimi ferahlatıyorsun :) keşke hepimiz senin gibi olabilsek....kompliman sanıp sakın bu mesajımı silme :)

Biz tekerlekli sandalyede yaşayanları anlamak için illa bizim gibi mi olmak gerek?
Bu gun kahvehaneye gittiğimde, daha önce bana selam vermeye gerek duymayan biri, yanıma oturup kaldı.
Sebebi: Doktora gitmiş boyun ve belinde 3 fıtık olduğunu öğrenmesiymiş.
Bilirsiniz; boyun ve bel fıtık ameliyatlarında sakat kalma durumları olabilir.
Bu kişiyi bana yakınlaştıran da sakat kalma korkusu.
Ama ne korku...
O doktorun anlattıkları onu o kadar korkutmuş ki, sakat birinin yanına oturmaktan utanç duymaz hale gelmiş!
Bizi anlamak için illa bizim gibi tekerlekli sandalyeye bağımlı
hale gelmek mi gerekli?
Boyun ve bel fıtıkları olmasaydı insan olduğundan habersiz
-bence- zavallı biri olarak yaşayacaktı,
Şunu anladım ki, boyun ve bel fıtığı olması gerekli çok insan var.
Herkese sevgi dolu selamlar,
Saygılarımla

N e yazıkkı çevrede böyle insanlar var ,bunun eğitimle ilgısı yok ınsanlıktan nasip almamış insancıklar diyecem kusura bakmayın. :( :(

Tekerlekli sandalyeden korkuyorlar çünki trafik canavarı olmamızı hazmedemiyorlar........

[ M.ESRA ERUSTA DEMİŞKİ 'YAŞAMADAN ANLAYAMAMA'ENGELLİ VAR] GERÇEKTENDE DOĞRUYU DEMİŞ.

bu konuda inkarcı olmamalıyım arkadaşlar her zaman bana destek olmuşlardır
ve hatta benim engelli bir insan olduğumu bile bazen unuttuklarını söylerler
çünkü hepsinden daha faal bir sosyal yaşantım var
bunu onlarda hissetmiş olmalı
sakatlık bana göre insanın hissettiği kadar dır
ben zaten hissetiğim kadarını da başkalarına yansıtmamaya çalışıyorum

Merhaba arkadaşlar.Hasantalay arkadaşım güzel bir konuya değinmiş.İnsan Engelli olsun , olmasın sosyal faaliyetliyetlerini yürütmek için çaba göstermelidir.
Ama tabiki insanların bizlere destek olması güzeldir.Sonuçta engelli olmak kimsenin tercihi değildir.

Üst Alt