Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlk sigortalılık 18 yaşından önce olduğunda emeklilik kriterlerinin belirlenmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bülent bey,

Platformda bu problemimi inceleyip aynı sorunu yaşayanK.Maraş’ tan Ahmet bey aradı ve görüştük.
SGK birimlerindeki çalışanlar 18 yaş öncesi işe girişiolanlarda çok yanlış yapabiliyorlar.
SGK Hizmet Akdi İle Çalışanlar Tahsis Genel Müdürlüğü’ nünbu konuda bana yardımcı olabileceğini belirtti. Dilekçe numaralarım ve tcbilgimi verdim. Burayı aradım ve banayardımcı olacaklar.
Bundan önce veya sonra 18 yaş öncesi işe girişe göretablodan çalışması gerektiği hizmet süresini tespit edip sgk ya başvurduğunda hayalkırıklığı yaşayanlar 0312 458 70 25numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirler. Bu numara SGK nın Emeklilik ileilgili En Üst Mercii.

MUSTAFA81

k.maraş tan ahmet bey benim... Ismim yazmadığı için bu mesajı yazmak istedim.bütün sitenin yardımına hazırım her zaman

vEdv9p.jpg

Yukarıdaki tabloya göre benim durumum nasıl oluyor? Stajyerlik var mı?

Stajyer olan bölüm hizmet dökümünde yer almaz ilk sigortalilik tarihiniz 07.03.2001 olarak bakacaksiniz

imagepng

Sayın loris ilk işe giriş tarihiniz 07.03.2000 tarihidir. Bu işe giriş tarihinize göre vergi indirimi belgesi aldıysanız rapor oranı ve derecenize göre 4, 10, 16 nolu sütunlarda yazılı hizmet süresi ve prim Gününe göre emekli olabilirsiniz.

Son düzenleme:
Pardon ben tarihi yazarken yanlışlıkla 2001 yazmışım doğrusu 2000 olacak bu şartlara göre yani sigorta baslangiciniz eklemiş oldugunuz tablaya göre 07.03.2000 ve emeklilik kriterinize Özür oraniniza göre asagidaki tablodan bakabilirsiniz
Siz bu tabloda 4-10-16 nolu bölümlere tabisiniz

http://www.engelliler.biz/bulent/2008_oncesi.PNG

kiraman

Hakan bey;

2007 sigorta girişim var. Ancak 2015 ocak ayında rapor %40 rapor alıp mart ayında vergi dairesine başvurdum vergi indirimi için. Bu şekilde olduğunda bir problem oluşuyor mu ilk sigortalı olunan tarihte engelli olmak mı gerekiyor

esrarengizadam25

Teşekkürler. Yani ben vergi indirim hakkı kazanırsam engelli emeklilik şartlarından bana uyan prim ve süre ile emekli olabileceğim ?

sayın oturan boğa ve forum daki arkadaşlar ben 02.08.1982 DOĞUM TARİHİLİYİM yukarıdaki tabloda diyelimki %81 oranda engelliyim ssk giriş yılım 18 yaşımdan önce olduğu ve 2000 yılından sonra sayıldığı için emeklilik tarihim 2015 yılının doğum tarihi ayındanmı sayılıyor yoksa senenin başındada geçerli oluyormu teşekkür ederim

Eren bey,

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Verdana"]
Yapmanız gereken ilk sigortalılık tarihiniz ve rapor oranınıza göre tablodançalışmanız gereken yılı ve prim gününü tespit etmek. Ondan sonra 02.08.2000tarihine çalışmanız gereken yılı eklemek.[/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Verdana"] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Verdana"]Örneğin %81Gelir Vergisi İndirimi belgeniz var ve 06.08.1997-05.08.2000 tarihleri arasındaişe başladığınızı düşünelim. Bu durumda 15 yıl 3.600 güne tabii oluyorsunuz.3.600 prim gününüz dolduysa 02.08.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Verdana"]Örneği kendi rapororanınız ve ilk işe giriş tarihine göre kendiniz için yorumlayabilirsiniz.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Verdana"]18 yaşınıdoldurduğun tarih olan 02.08.2000 tarihine rapor oranı ve ilk işe giriştarihine göre tespit edeceğin yılı ekleyeceksin.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

benim sigorta girişim 2000 nin mart ayı. O zamanlarda 16 yaşındaydım. Ama sgk 18 yaşını baz alıyorsa eğer ben 4080 güne değilde 4240 güne mi tabi oluyorum Rapor oranım yüzde 45. 31 yaşındayım.

2008_oncesi.PNG

Hayır Mart 2000 tarihinde ilk ssk priminiz yattıysa. 18 yıl 4080 güne tabiisiniz. Emeklilik tarihinii bulmak için 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihe 18 yıl çalışma süresini ekleyeceksiniz.

Evet yamış.İlk Sigortalılık tarihiniz 07.03.2000. 18 yıla tabiisiniz.

Bu konuda nasıl denk getirdiysem çok şanslıyım. Sigorta başlangıcım, 18 yaşını doldurduğum doğum günümle aynı gün. hesaba, kitaba gerek yok. :)):D

Ben Eskişehir sgk ya gidip sordugumda 18 yasın onemlı oldugunu ve o tarıhın etkılı olacagını soyledıler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt