Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İkizlerimin hikayesi [O An]

SuPeRiSi

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Ikiz kizlarimin hikayesini anlatmak istiyorum. O an olarak kendim kendimde yasamadim, fakat O an olarak doktorun benimle kizlarim hakkinda konustuguna deginmek istiyorum.

Bir annenin en güzel duygularida hamile oldugunu ögrendigi zaman olur. Bir bebegin dogacagi sevincini yasarken, 4 aylik iken birden doktorum hic süphe duymusmuyduk ikinci bir bebegin daha olabilecegini diye sordu bana saskinlikla. Artik bugünden sonra her hafta kontrolden gececeksin ve tüm gerekli kontrollerini ben takip edecegim dedi

6 ay doldurdu doldurmadi bebeklerin cigerlerinin gelismesi icin igneler gerektigini söyleyerek beni hastaneye sevk etti doktorum. 3 gün yat hemen cikarsin demisti... gidis o gidis bir gittim hastaneye birakmadilar daha. Doktorlarin kendi aralarinda konusmalari baslamisti, benide ürkütüyorlardi. bana bir bebegin pek gelisimini görmediklerini, ya ikizinden zayif oldugundan yada hastaneye geldi geleli büyümesi durdugunu düsünüyorlardi. Zaman zaman da kalbinin yavasladigini fark etmisler

Günlerden cuma aksami, yine kalp dinleme cihazinda bebekleri dinliyecekler. Fakat ikinci bebegi bulamiyorlardi. Ani bir panik ile tepeme hastanenin tüm doktorlari hemsireleri dikilmisti. Gece oldugu icin hepsi nöbetci idi

Onca panik ten sonra hemsirenin biri, ultrasyon ile baksak diye fikrini söyledi. Iyikide bakmislar, meger benim yumurcaklarin kalp atislari ayni anda atiyormus, o nedenle de ikinci bir bebek bulamamislardi

hepimiz sevinmistik bu duruma. Ama yinede ertesi gün Profesöre danismak istediklerini söylediler.

Profesör ise muayeneden sonra, yukari cikarin hemen bu bayani ameliyata hazirlayin bebekleri alacagiz oldu :(

Ama nasil olur bunlar daha 6 aylik dedim ben, normalde 3 aylari daha var :( Bana sakin olun bayan, TIP okadar gelistiki, bebekler su an saglikli, ve sorun cikmamasi icin dünyaya gelmeleri gerek. Nedeni ise iki bebegede yeterince yer olmamasi idi. Dünyaya geldikten sonra Kümez de biz onlara yeterince gerekeni yapacagiz, siz hic merak etmeyin, diger test sonuclarida cok harika, saglikli 2 bebeginizi kucaginiza alacaksiniz...

Elimiz mahkum mecbur kabul ettim, cünkü bu konuda hic bir bilgim yoktu. Güvendim doktorlara

Ameliyathaneyi cikarken ayilmistim bile, fakat bebeklerimi göremedim yogun bakima alindiklari icin. Birkac saat sonra doktorun biri yanima gelip cocuklarin durumunu anlatti. Hani zayif ve kalp atislari yavaslayan bebek varya, iste o hemen kendi nefes almaya baslamis gayet saglikli durumu iyi, hicbirseye ihtiyaci yok

ama saglikli deyipte asil umudumuzu bagladigimiz bebek ise kendisi nefes alamiyordu ve cihazlara takmislardi :(

Benimde yataktan kalkmam yasak idi, bu nedenle 3. gün nihayet bebekleri görmeye zorla izin aldim ve gittim, daha dogrusu tekerlekli sandalye ile götürüldüm.

Solunum zorlugu ceken Dilara´m hala bir ölü gibi yatiyor hic kipirdamiyordu. Ziyaretine gittigim gün ise beyin kanamasi gecirmisti ve doktor bana kan verilmesi gerektigini onun icin imza atmami söyledi. Bana bu cocugun yasamasina 50% sans veriyorum, ama digeri saglikli cokda hareketli masallah dedi

Beni Dilara´min ölebilecegini söylediler, ben ise hic dinlemedim onlari hala dua ediyorum her ikisi icin

5. ci günün sonuna dogru doktor bir mucize olabilir, Dilara artik kendisi nefes alabiliyor dedi ve o günden sonra her ikiside hayat mücadelesine son hizi ile sürdürüyorlar ve hizlaniyorlardi

Damla 1030gram Dilara 1330gram dogduguna ragmen, hersey iyiye gitmeye baslamisti, kilo aliyorlardi. 3 hafta yogun bakim sonunda, artik normal klinik odasina alabiliriz diyorlardi doktorlar. Yogun bakimdan cikacaklari gün yanlarina gittim, doktor yanima geldi ve lütfen oturun sizinle birsey konusacagim dedi. (Cok ciddi bir tonla)

Dilara´yi gecirdigi onca sIkIntIlI günlerden sonra onun beyin tomografisini cektiklerini söylediler. Yogun bakimdan cikarmadan bir genel kontroldan gecirmek istemisler dilara yi. Doktor basladi Serebral Paralize (CP) vs vs bana anlatmaya. Ben ise hicbir kelime anlamiyordum doktorun ne demek istedigini

Bana acikca anliyacagim dilden söylermisiniz dedim ne diyorsunuz. Oda basladi: Sizin bebeginiz belki hicbir zaman konusamiyacak, yürüyemiyecek belkide duyamiyacak ve göremiyecek. belki hic oturamiyacak bile diye sayiyordu... Ama Fizik tedavi ile büyük basarilar elde edebilecegimizi anlatiyordu ki. ben dediklerini artik duymuyordum. $ok olmustum ne diyecegimi ne düsünecegimi bilmiyordum

Aradan bir gün gectikten sonra yine gittim hastaneye bebeklerimi görmeye. Doktor yine geldi yanima, ama bu kez icimde bir korku daha vardi ki. doktor: malesef bir süphe icinde idik ve ikinci bebegide kontrol ettik, her nedense ondada var Serebral Paralize dedi

$imdi doktorlarin 3 haftalik iken cektikleri beyin tomografisinin sonucunda teshis konulduguna seviniyorum, cünkü zamaninda tedaviye baslamistik

10 Yili nasil gecirdigimizi tahmin ediyorsunuzdur. Hergün tedavi sürekli doktor ve hastane kontrolleri vs vs vs cocuklarin gittikleri kre$ bile bana, cok fazla uygulama yapiyorsunuz, cocuklar yoruluyor biraz azaltsaniz diyordu. Haftalik planimiz dolu idi, günlük fizik tedavi haricinde, at terapisi, su terapisi (yüzme), konusma terapisi, el-hareket terapisi, macaristan fizik tedavi (Petö) aklimdakiler bukadar sanirim baska yoktu :)

hoby olarakta bisiklet sürüyorlar (üc tekerli)

Her ikiside kisa yollari yürütec ile yürüyebiliyorlar ve uzun yollarda tekerlekli sandalyelerini veya bisikletlerini aliyorlar

4 hafta önce de, daha iyi hareket etmeleri icin, her ikiside kalcalarindan ameliyat oldular. Arti sinirleri uzatildi. $u an ve daha 1 bucuk hafta alci yatagindalar :(

Alcilar ciktiktan sonra tedavi merkezine sevk edilecegiz insallah, ondan sonra daha iyi gelisme olacak

yazi biraz uzadi kusura bakmayin, insan yazdikca yazasi geliyor :)

saygilar

Allah ikizlerinize sağlık sıhhat ,size de sabır verir inşallah.Konu çocuklarınız olunca herşeye farklı bakılıyor insanın gözü pek bir şeyi görmüyor yani kendinden geçebiliyor onlar için.
Onların bir sıkıntısı sizin bütün moralinizi alt üst edebiliyor. 2 hafta önce şöyle bir şey yaşadık;
Birisi 8 aylık birisi 2 yaşında iki oğlum var.Cuma günü büyük oğlumla oynarken kulağının arkasında ufak bir şişlik olduğunu farkettim.Bakınca çok belli olmuyordu ancak elinizle bastırınca yağ bezesine benziyordu.Eşime gösterip mahallemizde yakın sağlık ocağı var diye oraya götürmesini söyledim.Doktor kontrol ettikten sonra kötü bir şey olabileceğini (kanser gibi ) sonra lafı çevirip olmayadabilir moralini bozma diyerek Çocuk hastanesine götürüp kan tahlili yaptırmasını istemiş.Akşam eve gelince beynimden vurulmuş gibi oldum.Ne yapacağımı bilemedim.Cumartesi- pazar günü nasıl geçti bilmiyorum.Pazartesi sabahtan hastaneye gittik.Doktor kan tahlili istedi ve sonuçlarda Allah'a çok şükür bir şey çıkmadı.Çok rahatladım anlatamam.

İnşallah sizin çocuklarınızda kısa zamanda daha sağlıklı ve mutlu olurlar.

sevgili superisi allah ikizlerine hayırlı uzun ömür versin ikiz çocuk sahibi olmak çok güzel duygu olsa gerek benimde bir ikizim olur inşallah...çocuklarına gösterdiğiniz ilgi alaka anne ve baba olarak onu çok etkiledi...SİZLERİ KUTLUYORUM..sabırla alakayla ilgiyle ümitle tam dolu dolu 10 yıl geçmiş...geçmiş olsun diyorum ikizlerine ameliyatları için allah şifa versin....
hakandoğualp sizede çok geçmiş olsun cumartesi pazardan ömürümüzden ömür gitmiş allah bir daha göstermesin!!!!
allah tüm çocukları anne ve babalarına bağışlasın!

Şirine Allah sanada hayırlı,sağlıklı ikizler nasip eder inşallah.Çocuklar çok muhteşem ve mucizevi şeyler,Allah tüm çocukların kötü günlerini anne babalarına göstermesin.

AMİN TEŞEKKÜR EDERİM İNŞALLAH:)ÇOCUKLARI ÇOK SEVİYORUM.....EVET GERÇEKTEN HERBİRİ MELEK ALLAHIN ANNE BABALARA YOLLADIĞI HAYATIN ANLAMI......ALLAH KİMSE EVLAT ACISI GÖSTERMESİN

Umarım ikizlerin ve senin yaşadığın bu zorlu dönem en kısa sürede biter ve çoooooook mutlu -ve hastanelerden uzak- bir yaşamınız olur :)

@hakandogualp

cok tesekkürler hakandogualp, sizede gecmis olsun, öyle bir olay insani cok yipratiyor

@Şirine

tesekkürler, allah sanada ikiz bagislar insallah

@OturanBoğa

amin insallah Bülent. Hastane deyince, seneye de kalcadaki takilan demirler ve vidalar cikacak, nasil söyliyecegim onu ikizlerime simdiden kara kara düsünüyorum :|

SAĞOL SUPERİSİM HATTA SÖLE ÜÇÜZDE OLABİLİR:)HAYIRLISI TABİ:)

Allah kolaylık versin

Öncelikle ikizlerinizin, pamuk yanaklarından kocaman öpüyorum. Gösterdiğiniz azim ve sabırla inşallah ikizler çok daha iyi duruma gelecekler bundan hiç şüphem yok. Sizin gibi bir anneye sahip olduktan sonra... Bilmelisiniz ki rabbim, hiç kimseye kaldıramayacağı yük yüklemez. Siz öyle güçlüsünüz ki, bu kadar sıkıntının altından kalkmayı başarmışsınız. Allah size ve ikizlerinize hayırlı uzun ve sağlıklı ömür versin. Ayrıca sizide öptüm kocaman :)

Benimde ikizlerim var başlığı görünce balıklama daldım foruma.
Allah bağışlasın ikizlerinizi ve hepimizin çocuklarını.
Bana sizin olayınızda doktorunuzun hatası çok büyük gibi geldi. 6 aylık çocuğu almak çok büyük hata.
Beceriksizliklerinin cezasını siz ve çocuklar bir ömür çekmek zorunda şimdi. Malesef doktorlar çok insafsız.

Biraz daha dikkat biraz daha özen gösterselerdi tüm bunlar olmayacaktı. Allah sabır ve kuvver versin sizlere.
Bende engelliyim ve benimkide doktor hatası. bir ömrü karartmak bu kadar kolay işte.

:D gerçekten sizi öyle takdir ettim ki. herşeye ragmen hemde iki tane olmasına ragmen yılmamışsınız. halbuki almanyada kaldığım sürece saglıklı olduğu halde bir çocuga bakmaktan yüksünen aileler var. :( ne diyeyim Allah onlara akıl versin sizin ve çocuklarınızında yardımcısı olsun.

Allah yirim ben onları yirim.İkizlerinize ve size Allah ömür boyu sağlık ve mutluluk versin.. :D :D

Allah ikizlerinizin yüzünü inşalah güldürür.
Umarım tedavileri onların yaşantısını etkilemeyecek bir şekilde sonuclanır.

Allah bağışlasın. Hayırlı ve güzel bir ömür geçirirler inşallah. Hayata başlarken verdikleri mücadele gücünü hiç kaybetmesinler...

amin insallah

hepiniz sagolun arkadaslar,

onlarda okadar mücadele ve yasama hevesi olmasaydi onlara vermem gereken destegi bukadar veremezdim sanirim

ALLAH Bağışlasın sizide takdir etdim gerçekden her anne baba bunu yapar mı acaba ? ALLAH ım acil şifalarını verir inş kısa zamanda geçmiş olsun diliyorum.

gönülyarası' Alıntı:
ALLAH Bağışlasın sizide takdir etdim gerçekden her anne baba bunu yapar mı acaba ? ALLAH ım acil şifalarını verir inş kısa zamanda geçmiş olsun diliyorum.

anne evet ama baba hayir

bu mücadeleniz ve çektiğiniz İNŞALLAH karşılksız kalmaz, bunca sıkıntının sonunda mutlu bi hayat yaşarsınız...
şuan sizin o ikizlerinize beslediğiniz sevginin ölçüsünü tahmin edemiyeceğim kadar büyüktür herhalde, çünkü annelik sevgisi ve şefakati kadar büyük birşey yoktur bu Dünyada.

ALLAH sıkıntılarınızı gidersin ve çucuklarınıza sağlıklı bir hayat nasip etsin...

Superisi Allah ikizlerinizi size bağışlasın. Verdiğiniz mücadele ve sabırın sonunda inşallah sıkıntılarınız azalır. İkizlerinizle beraber sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmenizi dilerim.

amin o2han ve Gulen her ikinizede tesekkür ederim dualariniz icin

Daha iyi olabilmeleri için,dua edicem..... :wink: :wink:

Herşey sabır.... :wink:

Mmmmmmmmuuuuuuccccxxxx......Öpüyor Barbieşşşş ablaları onları..... :wink: :wink:

tesekkür ederim Barbie

Site Albumunde de resimlerini ekledim, tanimak isteyenler ordan görebilirler

gerçektende çok zor dur ikiz çocuk büyütmek ikisinin birden ağladığını düşünün hangisine koşacaksınız. eğer yardımcınız yoksa çok zor oluyordur. ama iki üç yaşına girdiklerinde dahada sevimli olurlar , helede kız çocokları , onlara aynı giysiler alıp cicili bicili giydirmek saçlarına süslü tokalar takmak . ayaklarına renkli kunduralar giydirmek harika birşey olurdu :) ikiz çocuk isteyen herkese allah nasip etsin.

arkadaslar kizlarim haftaya tekrar ameliyat olacak, kalcalarindaki Platini cikaracaklar

burda abileri ablalari sanirim bizim yani kizlarim icin dua ederler :)

ne zormus kalca ameliyati, kizlar ne ögrendi ise hepsini tekrar sil bastan yeni ögrenmek zorundalar :( hala eski hallerine dönemediler

ameliyat sonrasi bilgi veririz sizlere

superisi cok büyük gecmis olsun onlarin yasindayken bende kalcalarimdan 3 ameliyat gecirdim tabi yillar oldu bana , kolay degil Allah yardimciniz olsun ve kolayliklar versin.

ALLAH İKİZLERE VE SİZE DAİMA SAGLIK MUTLULUK VERSİN İNŞALLAH SIKINTILAR BİTER BUNLAR ANI OLARAK AKLIR

Amin insallah

basari ile atlattik ameliyati, 3 gün icinde de taburcu olduk. Okadar parca takmislarki büyükllügünü görünce sasirdim

simdiden sonrasi bize kalmis, epey caba sarf etmemiz gerekli

sevgili superisi
sizi gayretinizden ötürü tebrik ediyor kutluyorum. Size ve eşinize sabır sevgili yeğenlerime sağlık diliyorum. Allah onları size bağışlasın. Onların sağlıklı ve hayırlı birer evlat olduklarını size götersin. Bizimde ikizlerimiz var.... Ama onlar artık üniversiteli.... Dualarımız sizinle olacak......

allah şifalarını versinnnn

Allah ikizlerine şifalar versinnn.annelik budurrrr.ne anneler var cocuklarını atıyolar köse baslarına.benim ablamda yurtdısında yasıyo.akraba evliligi yaptık.üc tane saglıklı kızı var.ama bu dördüncü sakat dogdu.avrupa gibi bir yerde doktorlar görememiş kontrollerde.sürekli amaliyat oluyo.elleri ve ayak bilekleri dışa dönük dogdu.sürekli alcıya alıyolardı.suan yüzde seksen düzeldi.ama eklem yerlerinde sorun var.dirseklerde omuzlarda ve dizlerde.suan cihazla yürümeye calısıyo.cok zeki cok akıllı.ablam üzerine titiriyooo sizin gibi.annelik bu olsa gerekkk.tekrardan gecmiş olsun.ikizlerinizle birlikte saglıklı günler dilerimm.

ALLAH BAGIŞLASIN ÖMURLERINCE MUTLU OLSUNLAR İNŞ.

BU ARADA BENIMDE İKİZİM VAR :lol:

Üst Alt